معرفی شهرستان بندرترکمن

مدیر سایت مدیر وبسایت

گلستان - بندر ترکمن

8 ماه پیش

همه چیز در مورد شهرستان بندرترکمن: 

یکی از زیباترین و دیدنی ‌ترین استان ‌های شمالی کشور را می‌ توان استان گلستان دانست. گلستان از جمله استان‌ های توریست پذیر کشور می‌ باشد و هر ساله گردشگران زیادی از این استان زیبا بازدید می‌ کنند‌. یکی از معروف‌ ترین و مهم‌ ترین مناطق استان گلستان شهرستان بندرترکمن می‌ باشد که در قسمت شرقی سواحل دریای خزر قرار گرفته است. پس اگر به استان گلستان سفر می ‌کنید،  توصیه می‌شود به هیچ عنوان جذابیت ‌های بندر ترکمن را از دست ندهید. در واقع شما می‌توانید با بازدید از این شهرستان شگفت انگیز یک تجربه خاص و متفاوت برای خود خلق نمایید.

به طور کلی می ‌توان شهرستان بندرترکمن را از جمله شهرهای بندری بسیار مهم دانست که در ۴۰ کیلومتری شهر گرگان قرار گرفته است. این شهرستان از سمت جنوب به ارتفاعات جهان نما و کردکوی، از سمت شمال به گمیش تپه، از سمت شرق به شهر گرگان و همین طور از سمت غرب نیز به خلیج گرگان و دریای مازندران ختم می شود. بندرترکمن در سال ۱۳۰۶ و در دوران حکومت رضا شاه پهلوی تاسیس شده است. به همین دلیل در گذشته به آن بندر شاه می گفته اند. همچنین طراحی شهرستان بندرترکمن توسط ماهرترین مهندسان بلژیکی انجام گرفته است و با توجه به اصول مدرن شهرسازی و معماری آن زمان طراحی و ساخته شده است. 

شهرستان بندرترکمن

تاریخچه شهرستان بندرترکمن: 

درست است که شهرستان بندرترکمن دارای قدمت تاریخی نمی ‌باشد، اما این شهرستان در سال ۱۳۰۶ با اهداف نظامی و پس از سرکوب عشایر ایجاد شده است. پس می ‌توان آن را نخستین شهری دانست که توسط معماران و مهندسی بلژیکی و ایرانی ساخته شده است. همچنین جالب است بدانید که طراحی این شهرستان بسیار منظم و تار عنکبوتی می ‌باشد. علاوه بر آن شهرستان بندرترکمن دقیقاً مطابق با تمامی اصول شهرسازی ساخته شده است. 

غذاهای محلی بندرترکمن: 

شما با سفر به شهرستان بندرترکمن می ‌توانید از غذاهای محلی این منطقه نیز لذت ببرید. در واقع این شهرستان دارای چند غذای سنتی بسیار معروف و لذیذ است که باعث باز شدن اشتهای همه خواهد شد. از جمله معروف ‌ترین غذاهای محلی این شهرستان می‌‌توان به چکدرمه، بوروک، بولامه، باسترمه و چروک ها اشاره نمود.

البته معروف ‌ترین این غذاها چکدرمه می ‌باشد که از گوشت، برنج، پیاز و رب تهیه می‌ شود. چکدرمه از جمله غذاهایی است که متناسب با ذائقه اکثر ایرانی ‌ها خواهد بود. بوروک نیز از جمله غذاهایی است که با استفاده از فرآرده ‌های گوشتی و خمیر پخته می ‌شود و حالت پیراشکی مانند دارد.  باسترمه را می‌ توان غذای دانست که با استفاده از ماهی اوزون برون پخته می‌ شود. بهتر است بدانید که در شهرستان بندرترکمن برای پخت ماهی اوزون برون از روش جذاب و متفاوتی استفاده می ‌کنند. بولامه نیز نوعی حلیم مخصوص این شهرستان است که به طور کلی برای مراسمات خاص پخته می ‌شود. البته پایه اصلی این غذا برنج می‌ باشد. چروک‌ ها هم نوعی نان مخصوص می ‌باشند که طعمی بسیار لذیذ و لذت بخش دارند. 

غذاهای محلی

جاذبه ‌های دیدنی شهرستان بندرترکمن: 

شهرستان بندرترکمن را می‌ توان از دیدنی ‌ترین مناطق استان گلستان دانست که دارای جاذبه ‌های گردشگری و توریستی بسیاری می ‌باشد. از جمله معروف ‌ترین جاذبه‌ های توریستی این شهرستان می‌ توان به موارد ذکر شده در زیر اشاره کرد. 

سواحل خلیج گرگان: 

یکی از مهم‌ ترین محورهای گردشگری شهرستان بندرترکمن، سواحل خلیج گرگان می ‌باشد. خلیج گرگان دارای وسعتی حدود ۶۸۸۰۰ هکتار است. یک نکته جالب در مورد این سواحل آن است که بر خلاف سواحل شمالی به هیچ عنوان دوره یخبندان نخواهند داشت. پس شما می ‌توانید در تمامی سال از این منطقه بازدید نمایید. همچنین در شهرستان بندرترکمن روستای قره‌سو نیز وجود دارد که یکی از جذاب ‌ترین و زیباترین مناطق ساحلی آن به شمار می ‌رود. 

جزیره آشوراده: 

در غرب شهرستان بندرترکمن جزیره آشوراده واقع شده است که به عنوان بزرگترین جزیره ایران در دریای خزر شناخته می ‌شود. این جزیره در شبه جزیره میانکاله قرار گرفته است و در گذشته از سه جزیره که به طور تقریبی به یکدیگر متصل بوده‌ اند، تشکیل می ‌گردیده است. اما دو جزیره دیگر و همین طور انتهای این جزیره کم کم به زیر آب فرو رفته واست. پس اکنون جزیره آشوراده یک جزیره نیمه مغروق و متروک است. البته مسافران بسیاری هستند که با سفر به شهرستان بندرترکمن و با کمک قایق موتوری به این جزیره می ‌روند و از آرامش بی‌ نهایت آن و زیبایی ‌های بی‌بدیلش استفاده می ‌کنند. 

اسکله تفریحی بندرترکمن: 

اسکله تفریحی شهرستان بندرترکمن را نیز می ‌توان یکی از پرطرفدارترین مناطق این شهر بیان کرد. این اسکله در غرب شهرستان قرار دارد و بازدیدکنندگان می‌ توانند از امکانات متنوع آن همچون قایق ‌های موتوری، قایق های پدالی و... استفاده کنند. همچنین با گشت و گذار در بازارهای ساحلی این منطقه می ‌توانید خاطرات بسیار عالی را برای خود رقم بزنید. همچنین تماشای غروب بی ‌نظیر در این اسکله نیز فراموش نشدنی خواهد بود. 

اسکله تفریحی ترکمن

از دیگر مناطق دیدنی شهرستان بندرترکمن می ‌توان به تالاب گمیشان، منطقه شکار ممنوع صوفیکم، روستای قره قاشلی، ترکمن صحرا، دوشنبه بازار محلی، مجموعه اسب دوانی، بازارچه ساحلی و... اشاره کرد. 

اجاره ویلا: 

برای داشتن یک سفر بی‌ دغدغه و لذت بخش نیاز به مکانی مناسب برای استراحت و اقامت می ‌باشد. معمولاً افرادی که به شهرهای شمالی کشور سفر می ‌کنند، اکثراً به جای رزرو هتل به دنبال رزرو ویلا خواهند بود. امروزه روش ‌های مختلفی برای رزرو ویلا وجود دارد که یکی از ساده‌ ترین و بهترین این روش ‌ها استفاده از سایت ویلایار می ‌باشد‌. در واقع شما می ‌توانید با مراجعه به این سایت به راحتی به اجاره ویلا با ساحل اختصاصی بابلسر، ویلا با استخر بزرگ، ویلا با استخر در مازندران بابل و.... بپردازید. 

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر