تا چه حد با خانه قزوینی‌ها آشنا هستید

مدیر سایت مدیر وبسایت

اصفهان - شهر اصفهان

4 هفته پیش

تا چه حد با خانه قزوینی‌ها آشنا هستید

خانه‌های قدیمی همواره نشان از فرهنگ دیرینه و اصالت تمدن ایرانی دارند و از این جهت، بازدید از این خانه‌ها ایرانیان و حتی افراد غیرایرانی را به وجد می‌آورد. شهر اصفهان نیز با برخورداری از تراکم جاذبه‌های گردشگری و انواع بافت‌های تاریخی، نمونه‌ای از شهرهای توریستی ایران است که برخی از خانه‌های قدیمی در این شهر به عنوان یادگاری از روزگاران گذشته این سرزمین به جا مانده‌اند.

خانه قزوینی‌ها در اصفهان نیز به عنوان یکی از خانه‌های قدیمی به شمار می‌رود که امروزه به یکی از مقاصد گردشگرانی تبدیل شده است که به این شهر زیبا سفر می‌کنند. این خانه از برخی تفاوت‌ها با سایر خانه‌های تاریخی اصفهان برخوردار است که متمایز شدن خانه قزوینی‌ها را در پی داشته است. از این جهت می‌توان گفت که شما با بازدید از این خانه و دیدن شکوه آن، حال و هوای بسیار متفاوتی را تجربه خواهید کرد.

معرفی خانه قزوینی‌ها

خانه قزوینی‌ها یکی از آثار تاریخی شهر زیبای اصفهان است که قدمت آن به دوران قاجار بازمی‌گردد. از این جهت اولین موردی که در این خانه توجه بازدید کنندگان را جلب می‌کند، سبک معماری زمان قاجار است. درواقع با وجود این معماری می‌توان ارتباط با حکومت قاجار را تجربه کرد که این موضوع سبب شده است خانه قزوینی‌ها در قالب یک جاذبه توریستی و مرکز فرهنگی بسیار جذاب برای گردشگران به شمار رود.

محوطه خانه قزوینی‌ها

خانه قزوینی‌ها در زمان پادشاهی ناصر الدین شاه قاجار بنا نهاده شد. این خانه در قالب یک بنای بسیار جذاب و برخورداری از یک نقشه و معماری هوشمندانه، هنر استادان معماری اصیل ایرانی را به رخ تمام گردشگران می‌کشد. خانه قزوینی‌ها از بخش‌های اندرونی، بیرونی و حیاط‌هایی تشکیل شده است که در اطراف آن‌ها نیز اتاق‌های متعددی وجود دارد. مقرنس‌های بسیار جذاب کار شده در قسمت شاه نشین را می‌توان از زیباترین و ظریف‌ترین بخش‌های این خانه به حساب آورد.

اما بدیهی است که این مورد تنها جذابیت خانه قزوینی‌ها نیست و از دیگر زیبایی‌های این خانه می‌توان شیشه بندی‌های درهای شاه نشین را مثال زد که نقش‌هایی در آن‌ها به چشم می‌خورد. گچبری‌ها و آیینه کاری‌های تالار پذیرایی نیز ازجمله زیبایی‌ها و جذابیت‌های این خانه به شمار می‌روند. لازم به ذکر است که امروزه دفتر سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز در این خانه واقع شده است. از این جهت بدیهی است که بازدید از آن نیز به صورت بازدید از سایر موزه‌ها و خانه‌های تاریخی نخواهد بود و گردشگران از یک ساختمان با کاربری اداری بازدید خواهند کرد.

خانه قزوینی‌ها کجاست؟

یکی از خانه‌های تاریخی و جاذبه‌های گردشگری شهر زیبای اصفهان خانه قزوینی‌ها است که در دوره حکومت قاجاریان بنا نهاده شده است. خانه قزوینی‌ها در خیابان ابن سینا، چهارراه بابا قاسم و میدان شهشهان قرار گرفته است. این خانه به سبب جذابیت آن و برخورداری از سبک معماری متفاوت زمان قاجار، همواره مورد توجه گردشگران ایرانی و خارجی واقع شده است.

وجه تسمیه خانه قزوینی‌ها

در زمان قاجار که خانه قزوینی‌ها بنا نهاده شد، مالکیت این خانه در اختیار فردی به نام حاج حسن غفوری قرار داشت. وی به عنوان یکی از تاجران پرآوازه و معروف شهر اصفهان شناخته شده بود و داد و ستدهای تجاری بسیاری نیز با قزوینی‌ها داشت. این مورد سبب شده است که از همان زمان تا کنون، این خانه در میان عموم با نام خانه قزوینی‌ها شناخته شود.

معماری خانه قزوینی‌ها

معماری اصیل ایرانی که در تمام خانه‌های قدیمی و تاریخی به چشم می‌خورد، از دو بخش اندرونی و بیرونی برخوردار است. خانه قزوینی‌ها نیز از این قاعده مستثنی نیست و این دو قسمت را دارا است. اما وجه تمایز این خانه با سایر خانه‌های تاریخی را می‌توان در تزئینات آن دانست.

نمایی از فضای خانه قزوینی‌ها

چراکه در اغلب خانه‌های قدیمی ایرانی بیشتر به تزئینات بیرونی خانه پرداخته می‌شود؛ این در حالی است که در ساخت خانه قزوینی‌ها این مورد دیده نمی‌شود و در عوض، تزئینات بخش اندرونی از جذابیت بیشتری برخوردار است و درواقع تزئینات اصلی، در اندرونی خانه متمرکز شده است. از دیگر وجوه تمایز این خانه به سایر خانه‌های تاریخی می‌توان به متراژ و وسعت بخش اندرونی اشاره کرد. چون در این خانه بر خلاف سایر خانه‌های تاریخی، بخش اندرونی وسیع‌تر از بخش بیرونی ساخته شده است و قسمت بیرونی از وسعت چندانی برخوردار نیست.

در ابتدای ورود به محدوده‌ای که خانه قزوینی‌ها در آن واقع شده است، وارد کوچه بن بستی خواهید شد که خانه در انتهای کوچه قرار گرفته است. سالن پنج دری در بخش غربی حیاط این خانه واقع شده است و در طرفین این سالن، دو اتاق سه دری و دو ایوان ساخته شده است. قسمت شاه نشین خانه نیز با توجه به برخورداری از تزئینات اصیل و نفیس ایرانی از جذابیت بسیاری برخوردار است.

کاربری خانه قزوینی‌ها

با توجه به اینکه صاحب خانه قزوینی‌ها تا سال 1350 در این خامه سکونت داشتند، می‌توان گفت مه این خانه تا این سال کاربری مسکونی داشته است. اما در سال 1350 و پس از آن، دولت این خانه را خریداری کرد و سپس این خانه تحت تملک سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت. امروزه نیز خانه قزوینی‌ها کاربری اداری دارد و در قالب دفتر سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بازدید از خانه قزوینی‌ها

تابلو راهنمای اداری خانه قزوینی‌ها

به منظور بازدید از خانه قزوینی‌ها می‌توانید در ایام شنبه تا پنج شنبه و در ساعات 8 صبح الی 13:30 به این خانه مراجعه کنید. لازم به ذکر است که بازدید از این خانه با توجه به اداری بودن ساختمان آن به صورت رایگان خواهد بود.

 

پرسش‌های متداول

چگونه می‌توان در محدوده خانه قزوینی‌ها در اصفهان، اقامتگاه رزرو کرد؟

شما می‌توانید با مراجعه به سایت اجاره سوئیت اصفهان، اقامتگاه‌های متعدد را مشاهده کنید و هرکدام از آن‌ها که در محدوده جغرافیایی مورد نظر شما بود، رزرو نمایید.

آیا رزرو ویلا در اصفهان در اطراف خانه قزوینی‌ها امکان پذیر است؟

با مراجعه به سایت ذکر شده می‌توانید ویلاهایی را که در نزدیکترین فاصله از این محدوده قرار دارد، اجاره کنید. البته بدیهی است که قیمت اجاره سوئیت اصفهان با اجاره ویلا متفاوت خواهد بود و لازم است این تفاوت قیمت را برای رزرو ویلا بپذیرید.

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر