خانه محمد تقی صوفی سیاوش؛ جاذبه ای زیبا در قلب املش

مدیر سایت مدیر وبسایت

گیلان - املش

11 ماه پیش

خانه محمد تقی صوفی سیاوش؛ جاذبه ای زیبا در قلب املش

هر آنچه لازم است درباره خانه محمد تقی صوفی سیاوش بدانید!

خانه محمد تقی صوفی سیاوش یکی از زیباترین جاذبه های شهرستان املش است که قدمت آن به دوران قاجار باز می گردد. شاید از خودتان بپرسید که محمد تقی صوفی سیاوش کیست؟

محمد تقی صوفی سیاوش که در گذشته های دور می زیسته ، یکی از بزرگ ترین و نامدارترین صاحب منصبان ایل صوفی در شهر املش بوده است که نام و یاد وی پس از گذشت سال ها هنوز هم در میان مردم املش زنده است. شاید اصلی ترین دلیل ماندگاری نام محمد تقی صوفی سیاوش همین بنای تاریخی جذابی است که از وی به یادگار مانده است. بنایی که نه تنها املشی ها، بلکه مردمی تاریخ دوست از سر تا سر ایران کیلومترها راه را می پیماند تا از آن بازدید کرده و با دیدن معماری منحصر به فرد آن مسافر تاریخ شوند. به راستی که با حضور در این خانه زیبا و تاریخی می توان سال ها به عقب برگشت و مهمان قاجاریان شد! 

خانه محمد تقی صوفی سیاوش با برخورداری از 750 متر مربع زیر بنا دارای دو طبقه می باشد. قرارگیری این خانه در میان درختان سر به فلک کشیده زیبایی خاصی به آن بخشیده است. خنکای نسیمی که از میان شاخ و برگ درختان موجود در حیاط می گذرد و بر گونه ها می نشیند، دل از کف هر مسافری می برد! گویی به بهشت آمده اید و قرار است تکه ای از آن را به یادگار ببرید. بی شک خاطره ها و خاطره سازی ها در این خانه تاریخی چیزی کم از بهشت و یادگاری های آن ندارد.

فکرش را بکنید، سال ها بعد که آلبوم عکس های خانوادگیتان را ورق می زنید، نگاهتان بر روی عکسی که در کنار درختان بلند قامت حیاط خانه محمد تقی صوفی سیاوش انداخته اید، خیره می ماند و در عرض چند ثانیه خاطرات یک سفر به یاد ماندنی برایتان زنده می شود. چه چیزی لذت بخش تر از این؟

خانه محمد تقی صوفی دارای چندین اتاق بزرگ و کوچک است که هر یک صفای خاصی دارند. برخی از بخش های این خانه شامل غذا خوری، زاویه و شاهنشین می باشد. چه انسان ها که در این غذا خوری غذا خورده اند و چه افرادی که در شاهنشین این بنا خستگی از تن زدوده اند! کسانی که شاید فکرش را هم نمی کردند که ما سال های سال بعد کوله بار سفرمان را ببندیم و خستگی های راه را به جان بخریم تا از یادگاری های به جای مانده از آن ها دیدن کنیم. یادگاری هایی که زبان قادر به وصف زیبایی آن ها نیست. آخر می دانید؛ شنیدن هیچگاه مانند دیدن نبوده و نیست!  

خانه محمد تقی صوفی سیاوش

معماری بی نظیر خانه محمد تقی صوفی؛ هنر دستان توانمند ایرانیان زمان قاجار

 یکی از مهم ترین جاذبه های این بنای تاریخی که نظر همه بازدیدکنندگان را به خود جلب می نماید، وجود یازده تابلو از جنس کاشی هفت رنگ است. تمام این تابلوها تصاویری با موضوع شکار گاه را به نمایش می گذارند تا شما شاهد تلفیق هنر و خلاقیت در یک قاب باشید! شاید برایتان جالب باشد بدانید که این شیوه کاشی کاری، ابعاد تابلوها و محل قرارگیری آن ها همه و همه از خصوصیات بارز و در عین حال متمایز بناهای خاندان صوفی می باشد.

زیبایی های این خانه به همین جا ختم نشده و دل شما یک بار دیگر با دیدن گچ بری ها، درودگری ها و هنرهای چوب موجود در این بنای رویایی خواهد لرزید. اگر به نمای داخلی مجموعه بنگرید، نقش دو شیر شمشیر در دست که بر روی نمای داخلی ورودی خانه محمد تقی صوفی سیاوش گچ بری و برجسته کاری شده اند، توجهتان را جلب خواهد کرد و این جا است که به ذوق و هنر معماران ایرانی زمان قاجار آفرین خواهید گفت. اگر راهی استان سرسبز گیلان و شهرستان جذاب املش شدید، سری هم به خانه محمد تقی صوفی سیاوش بزنید که زیبایی های این خانه شما را فرا می خوانند!

خانه محمد تقی صوفی سیاوش

مهمان که شما باشید، ما برترین میزبان دنیا خواهیم بود!

اگر رویای سفر به خطه سر سبز شمال کشور و بازدید از جاذبه های بی نظیر استان های شمالی را در سر می پرورانید، اما به دلیل عدم اطمینان از مناسب بودن شرایط اقامت از راهی شدن هراس دارید، باید بگوییم که ما بهترین شرایط و امکانات را برای شما فراهم ساخته ایم تا لحظاتی به یاد ماندنی را در شهرهای شمالی سپری کنید. سایت اجاره ویلا ویلایار با ارائه خدماتی همچون اجاره ویلا استخردار زیارت گرگان، اجاره ویلا استخردار در گیلان، اجاره ویلا استخردار در فریدونکنار و اجاره ویلا استخردار در گرگان مفتخر است که میزبان شما عزیزان باشد.

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر