خانه بیداری اسلامی

مدیر سایت مدیر وبسایت

اصفهان - شهر اصفهان

4 هفته پیش

خانه بیداری اسلامی

شهر اصفهان با وجود آثار باستانی و جاذبه‌های تاریخی و دیدنی، همواره به عنوان یکی از جهان‌گردها و توریست‌های ایرانی و خارجی به شمار رفته است. این شهر تمدن غنی و تاریخ کهنی را روایت می‌کند و در جای جای آن نیز سندی بر اثبات تمام حکایت‌های روایت شده به چشم می‌خورد.

اما با وجود آثار باستانی و یادگاری‌هایی از تمدن کهن ایرانی، نمودهایی از اسلام نیز در معماری و جزئیات بناهای اصفهان دیده می‌شود که حکایت از تلفیق فرهنگ ایرانی با فرهنگ اسلامی از دیرباز تا کنون دارند. چراکه علمای دینی در این شهر همواره به عنوان شخصیت‌ها و چهره‌های مورد احترام بوده‌اند و عموم مردم نیز برای آن‌ها جایگاه ویژه‌ای قائل بودند. خانه بیداری اسلامی که امروزه به عنوان یک مرکز فرهنگی در شهر اصفهان به فعالیت پرداخته است، یکی از جاذبه‌های توریستی اصفهان به شمار می‌رود که می‌تواند این موضوع را به اثبات برساند.

معرفی خانه بیداری اسلامی

خانه بیداری اسلامی اصفهان امروزه به عنوان یکی از مراکز مهم مطالعاتی کشور به فعالیت پرداخته است. محل این خانه درواقع منزل فردی به نام نور الله نجفی اصفهانی بوده است. این شخص یکی از علمای پرآوازه اصفهان بوده است که رساله مقیم و مسافر، به دست او نوشته و تألیف شده است. بنا نهادن و تأسیس این خانه از یک هدف اصلی برخوردار بوده است که می‌توان آن را جمع شدن نخبگان به هدف همفکری برای بیداری اسلامی دانست. البته این موضوع نیز به ایجاد قطبیت و مرجعیت و برخورداری از یک نگاه تمدنی انجامیده است.

تصویر مربوط به محوطه خانه بیداری اسلامی

ازجمله موضوعاتی که در این خانه مورد بررسی قرار می‌گیرند می‌توان تمدن نوین اسلامی، چگونگی اندیشه‌های حوزه سیاست و تاریخ معاصر ایران، هویت شناسی، سبک زندگی اسلامی، الگوی پیشرفت ایرانی-اسلامی، گفتگوی ادیان، غرب شناسی و چگونگی روبرو شدن با تجدد و مبارزه با مستعمران و مستبدان را نام برد. در کنار وقایعی که در طومان مشروطیت رخ داد، این محل درواقع بخش مهمی از تاریخ شهر زیبای اصفهان را تشکیل می‌دهد. به همین دلیل فرهنگ و تحولات زندگی مردم نیز در آن به وضوح قابل مشاهده است.

همچنین در برهه‌ای از تاریخ که به زمان مشروطه و جنگ جهانی اول و سلطنت رضا شاه پهلوی بازمی‌گردد، علمایی همچون آیت الله حاج آقا نورالله نجفی اصفهانی در این خانه سکونت داشتند. ایشان درواقع رئیس علما و آزادی‌خواهان شهر اصفهان و بختیاری بوده است. این خانه که با نام اندیشکده هویت شناسی و تمدن نوین اسلامی نیز شناخته می‌شود، در تاریخ 19 مهر سال 1393 افتتاح شده است.

معماری خانه بیداری اسلامی

معماری به کار رفته در این خانه به عنوان یکی از زیباترین مهماری‌های آثار دیدنی اصفهان به شمار می‌رود که چشم بینندگان را می‌نوازد. خانه بیداری اسلامی از دو شاه نشین در قسمت‌های جنوب و شمال این خانه تشکیل شده است. این خانه همچنین از تعداد 12 اتاق نیز برخوردار است.

قسمتی از فضای داخلی خانه بیداری اسلامی

این موارد با در کنار هم قرار گرفتن، می‌توانند شیوه و سبک زندگی پیشینیان ما را برایمان نمایان کنند. با توجه به اینکه خانه بیداری اسلامی اصفهان ظرفیت‌های بسیار قابل توجهی از خود نشان داد، مدیران شهرداری اصفهان تصمیم بر آن داشتند تا مجموعه نامبرده شده، به عنوان مرکز فکری و مطالعاتی مورد استفاده قرار گیرد.

اهمیت خانه بیداری اسلامی

خانه بیداری اسلامی با توجه به اهمیتی که از آن برخوردار است به عنوان یک پشتوانه برای فرهنگ و تمدن شهر اصیل اصفهان به شمار می‌رود. درواقع هدف شهرداری اصفهان از  احداث خانه بیداری اسلامی و اضافه شدن آن به خانه مشروطه این بود که تاریخ کهن این کشور در قالب یک سرمایه دیرین در معرض نمایش قرار گیرد. از این جهت خانه بیداری اسلامی برای تمام افرادید که از این خانه و مجموعه‌های موجود در آن بازدید می‌کنند، روایتگر تاریخ گذشته و تحلیل آن با استفاده از اسناد و آثار این محل خواهد بود.

این مجموعه را به همین سبب می‌توان یکی از بهترین مراکز برای افراد علاقه‌مند به تاریخ دانست. چراکه رویکردهای آموزشی و رویکردهای پژوهشی به صورت کاملاً مجزا و در عین حال همزمان برای این خانه در نظر گرفته شده است تا مراجعه‌ کنندگان بتوانند مطالعات فرهنگی و تاریخی خود را با کیفیت بالاتری پیش ببرند.

ارتباط خانه مشروطه با خانه بیداری اسلامی

هرچند که خانه بیداری اسلامی و خانه مشروطه از ماهیت‌های تاریخی و فکری مجزایی برخوردار هستند؛ اما راستای این ماهیت برای هر دوی این خانه‌ها متناسب با یکدیگر است و درواقع در یک جهت حرکت می‌کند. خانه مشروزه یکی از اماکنی است که می‌توان آن را آغازگر تحولی دانست که در تاریخ معاصر ایران تأثیر بسیار پررنگی داشته است.

درواقع نهضت مشروطه که ازجمله نقاط عطف تاریخ معاصر است، از این پایگاه آغاز شده و در آن ادامه یافته است. خانه بیداری اسلامی نیز به عنوان اولین مرکز با این عنوان، و همچنین در قالب فعالیت بنیادین، توانسته است هویت و تمدن اسلامی را به صورت جدی پیش ببرد و آن را وارد فاز بیداری اسلامی کند. اسن موضوع باعث شده است که بتوان وجود یک نظریه محکم را در پس این حوادث به اثبات رساند.

بازدید از خانه بیداری اسلامی

نمایی از قسمت ورودی و سردر خانه بیداری اسلامی اصفهان

خانه بیداری اسلامی در خیابان نشاط شهر اصفهان و کوچه چهاردهم این خیابان واقع شده است. به منظور بازدید از این خانه ابتدا لازم است از ساعات بازدید آن مطلع شوید و سپس اقدام به مراجعه به این مجموعه نمایید.

پرسش‌های متداول

چگونه می‌توان در نزدیکی خانه بیداری اسلامی ویلا اجاره کرد؟

با مراجعه به سایت اجاره سوئیت اصفهان و انتخاب محدوده جغرافیایی مربوط به خانه بیداری اسلامی، می‌توانید ویلا در اصفهان رزرو کنید.

قیمت‌های رزرو اقامتگاه در اصفهان در چه محدوده‌ای قرار دارند؟

هنگام مراجعه به سایت ذکر شده و رزرو اقامتگاه مورد نظر، می‌توانید قیمت اجاره سوئیت اصفهان را نیز مشاهده کنید و از محدوده آن مطلع شوید.

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر