حمام گلشن لاهیجان ؛ یادگاری زیبا از دوران قاجار

مدیر سایت مدیر وبسایت

گیلان - لاهیجان

11 ماه پیش

حمام گلشن لاهیجان ؛ یادگاری زیبا از دوران قاجار

خلاصه محتوا : حمام گلشن لاهیجان یکی از بناهای تاریخی به جا مانده از دوران قاجار است که در شهرستان لاهیجان واقع شده است. اگر مهمان استان گیلان شدید و به شهرستان لاهیجان رفتید، حتما سری هم به حمام گلشن بزنید. این حمام در ضلع جنوب غربی میدان وحدت و خیابان سردار جنگل واقع شده است.

 حمام گلشن لاهیجان؛ بنایی با بیش از 150 سال قدمت!

حمام گلشن لاهیجان یکی از بناهای تاریخی به جا مانده از دوران قاجار است که در شهرستان لاهیجان واقع شده است. اگر مهمان استان گیلان شدید و به شهرستان لاهیجان رفتید، حتما سری هم به حمام گلشن بزنید. این حمام در ضلع جنوب غربی میدان وحدت و خیابان سردار جنگل واقع شده است. قدیمی بودن این بنا موجب تمایز آن از سایر بناهای امروزی موجود در خیابان شده و زیبایی هنر معماری گذشتگان را به رخ می کشد.

سربینه و گرمخانه حمام که بخشی از آن بر روی خیابان واقع شده است، بسیار دیدنی است. ستون های سنگی و طاق های جناقی این حمام حاکی از قدمت بسیار زیاد این بنا می باشد. حمام مذکور را با استفاده از آجر و گل آهک و ساروج به گونه ای ساخته اند که آثار خرابی بر چهره سالخورده اش چندان نمایان نیست.

اگرچه بسیای از افراد بر این باورند که ساخت بنا به دوره صفوی بازمی گردد، اما با توجه به آن چه در اسناد ذکر شده است، بانی این بنای دیدنی حاج علی اکبر، حاکم صاحب نام شهر لاهیجان است که در دوره فتحعلی شاه می زیسته است. هر چه هست، این حمام یادگاری به جا مانده از گذشته های دور است که پیشینه معماری ایران را حکایت می کند. سرشت ایرانی ها را از همان ابتدا با معماری آمیخته اند. از همین رو سر تا سر ایران پر شده است از بناهای زیبایی که چشم هر رهگذری را می نوازند.

حمام گلشن لاهیجان

معماری منحصر به فرد حمام گلشن لاهیجان

حمام گلشن لاهیجان از دو سربینه برخوردار می باشد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که نخستین قسمت آن که به ورودی حمام وصل شده است، برای استفاده افراد معمولی ساخته شده است. این در حالی است که اجازه استفاده از سربینه دوم را که ابعاد کوچکتری داشته و ارتباط زیادی با هوای سرد بیرون ندارد، تنها به افراد ثروتمند می داده اند. پس از این که حمام گلشن در سال 1324 تخریب شد، نسبت به مرمت آن اقدام نموده و بدین ترتیب تغییراتی در ظاهر آن ایجاد کردند. برای مثال نظافت خانه حمام را به سربینه تبدیل کرده و بدین ترتیب بر وسعت آن افزودند.

گفتنی است که تفکیک فضاهای آلوده و پاکیزه این حمام در معماری اولیه آن به درستی صورت پذیرفته و این امر حاکی از دقت سازندگان این بنای تاریخی است.

حمام گلشن از سه بخش سربینه، میاندر و گرمخانه تشکیل شده و دارای دو قسمت مردانه و زنانه می باشد. طاق های جناغی چشمگیر زیبایی باور نکردنی ای به فضای حمام بخشیده اند. به هر طرف که نگاه می کنید، جلوه هنر معماری ایرانی دلتان را می رباید.

لازم به ذکر است که این حمام قدیمی را به دلیل مرطوب بودن اندکی مرتفع ساخته اند. بنابراین آبرسانی به آن از طریق چاه انجام می شده است. اگر به اطراف حمام گلشن لاهیجان نگاه کنید، بی شک چاه ده متری ای را خواهید یافت که به منظور آبرسانی به حمام مورد استفاده قرار گرفته است. کتیبه های حمام گلشن در کنار حوض های سنگی با کاشی های هفت رنگ این حمام قدیمی را به یکی از زیباترین جاذبه های لاهیجان تبدیل کرده است. نهایت نوستالژی را در ورودی حمام خواهید دید. در سمت راست میز مسئول حمام و در سوی دیگر کمدهای تعویض لباس مستقر شده اند. وجود چندین جعبه نوشابه شیشه ای در حمام یادآور خاطرات کوچک و بزرگی برای بزرگترها است.

سرتان را به سمت چپ که بچرخانید، فضایی با طاق جناقی را در مقابل خود خواهید دید. از پرده نصب شده در پایان این مسیر که بگذرید، به راهرو راه خواهید یافت. راهرویی که سمت چپ آن را اتاقک های متعدد و سمت راستش را سرویس بهداشتی در بر گرفته است. 

موزاییک های قدیمی و گاها سنگ های مرمر موجود در کف حمام توجهتان را به خود جلب خواهد کرد. سقف گنبدی شکل حمام نیز با تعداد زیادی لوله آب سرد و گرم تزئین شده است. ارتفاع سقف به بیش از 8 متر می رسد. حباب های کار گذاشته شده بر سقف حمام زمینه تامین روشنایی آن را فراهم می سازد.

بی شک زیبایی های این حمام قاجاری می تواند زیبایی بخش خاطرات شما و همراهانتان باشد. بنابراین بازدید از آن را از دست ندهید!

حمام گلشن لاهیجان

میزبان لحظات خوش شما خواهیم بود!

آن زمان که خسته اما خوشحال از بازدید از جاذبه های خطه سرسبز شمال بر می گردید، سایت اجاره ویلا میزبانی از شما را به عنوان یک افتخار بزرگ می پذیرد. سایت اجاره ویلا در شمال با اجاره ویلا استخردار اردبیل، ویلا استخردار سوادکوه، ویلا اجاره ای استخردار بابلسر، ویلا اجاره ای استخردار محمود آباد و... برترین سایت اجاره ویلایی است که با ارائه بهترین ویلاها در عین برخورداری از امکانات و ویوی بی نظیر، میزبانی از شما را افتخار خود می داند.                                                       

 

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر