گلفشان نفتلیجه

مدیر سایت مدیر وبسایت

گلستان - گمیشان

1 سال پیش

گلفشان نفتلیجه

همه استان گلستان را با جنگل های سرسبز هیرکانی، کوههای سر به فلک کشیده  و دریا و خاویار می شناسند. در حالی که یکی از نادرترین و شگفت انگیزترین پدیده های زمین شناسی و گردشگری در این استان قرار دارد که به عنوان جاذبه های فراموش شده گردشگری نامیده می شود. از جمله این پدیده ها که دارای پتانسیل گردشگری نیز هستند گلفشان نام دارد. در استان گلستان می توان سه نوع از این گلفشان ها را یافت. گلفشان نفتلیجه در نزدیکی گمیش تپه شهرستان گمیشان، گلفشان قارنیارق در نزدیکی شهر گمیشان و دیگری گلفشان اینچه در شمال گلستان. البته کانون گلفشان های کشور در جلگه های ساحلی دریای عمان سیستان و بلوچستان و استان هرمزگان قرار دارد.

 گلفشان نفتلیجه

 

گلفشان چیست؟

گلفشان از عوارض زمین شناسی است که بر اثر فشار لایه های زیرین زمین به شکل مخروط های بزرگ و کوچک از جنس گل و ماسه از دل زمین بیرون آمده و همراه با آن گل سرد به همراه گاز  پرتاب میشود. یکی از زیباترین گلفشان های ایران گلفشان نفتلیجه در استان گلستان است که زیبایی شگفت انگیز و طبیعت بکر و زیبایش مشتاقان طبیعت گردی زیادی را به خود جلب می کند. 

  

گلفشان

چگونه به گلفشان نفتلیجه برسیم؟

گلفشان نفتلیجه در شهرستان گمیشان و در ۱۵ کیلومتری شمال شرقی این شهر قرار دارد. برای رسیدن به این گلفشان باید از شهر بندر ترکمن به سمت شمال استان و شهر گمیشان و سپس مرکز این شهر یعنی شهر گمیش تپه بروید و از خروجی شمال شهر حدود ۱۰ کیلومتر  به سمت روستای صفا ایشان حرکت کنید. پس از طی یک مسیر خاکی از شمال شرقی این روستا  به گلفشان نفتلیجه می رسید.

گلفشان نفتلیجه

در این منطقه حوضچه ای به رنگ بنفش و صورتی منتظر دیدار شما است که به شکل یک دهانه مخروطی با قطر ۵۰۰ متر خودنمایی می کند. آنچه که گلفشان نفتلیجه را از ما بقیه پدیده های زمین شناسی و گلفشان های دیگر متمایز می کند رنگ بنفشه این حوضچه است که به دلیل وجود ید فراوان به این رنگ درآمده و زیبایی شگفت انگیز و محصول کنندهی را پیش چشم بازدیدکنندگان به نمایش می گذارد.

عمق این چاله گلفشان ۵ تا ۷ متر است و با شیبی ملایم و پلکانی مانند به سطح زمین می رسد. جوشش گل به همراه حباب و گاز در میانه این حوضچه به چشم می خورد. البته ممکن است کمی بوی نفت خام از اطراف گلفشان به مشام برسد که می توان آن را مربوط به فعالیت های نفت خیز اطراف این استان دانست و با این حال از جذابیت آن نمی کاهد. علت نامگذاری این حوضچه نیز همین مورد است.

تنها رنگ بنفشه این گلفشان نیست که پای علاقه مندان گردشگری را به این منطقه باز کرده است، بلکه خاصیت درمانی آن نیز بسیاری از ساکنان بومی را به این منطقه کشانده است. از جمله خاصیت های درمانی این پدیده نادر زمین شناسی رفع بیماری های پوستی، تنگی عروق، بهبود دردهای مفصلی، کمر درد و گرفتگی های عضلانی است. تمام این خاصیت های درمانی به دلیل وجود مواد معدنی و آلی فراوان از جمله ید است.

 

بهترین زمان بازدید

بازدید از این گلفشان زمستان و تابستان نمی شناسد در هر موقعی که به سراغش بروید شاهد خروج گل و لای و گاز خواهید بود. البته ممکن است این گلفشان در ماه های مختلف سال واکنش متفاوتی داشته باشد مثلاً در فصل بارندگی فعالیت گلفشان ها بیشتر شده و گل و لای آن حالت رقیق تر و روان تری دارد، اما در فصل کم آبی و خشک فعالیت آن کمتر شده و گل و لای غلیظ تر با حالت انفجاری از دل آن فوران می کند. در هر صورت این پدیده نادر و شگفت انگیز همیشه چشم اندازی بدیع از خود به نمایش می گذارد.

امکانات تفریحی

 لازم به ذکر است که  امکانات گردشگری و تفریحی در اطراف این گلفشان وجود ندارد، اما خود یکی از دلایل بکر ماندن این منطقه است که به جذابیت آن افزوده است. برای بهره مندی از امکانات رفاهی باید به شهرستان گمیشان در ۲۰ کیلومتری نفتلیجه بروید.

 از طرف دیگر، بازدید از این پدیده شگفت انگیز نیازی به هزینه ندارد. این حوضچه صورتی- بنفش با خاصیت های درمانی اش همیشه در انتظار طبیعت دوستان است.

 

گلفشان نفتلیجه

 

نکته حائز اهمیت در خصوص این دریاچه بنفش رنگ این است که یک ماده مهم در صنعت بوده و از آن در ساخت مواد مختلف مانند تولید فلزات، لاستیک اتومبیل، صنایع هوافضایی، الکترونیک و غیره استفاده می شود  از این رو گلفشان ها نه تنها یک جاذبه گردشگری و زمینشناسی هستند، بلکه اهمیت اقتصادی بالایی نیز دارند.

کجا اقامت کنیم؟

گلفشان نفتلیجه در ۱۵ کیلومتری شهر گمیش تپه قرار دارد. اگر قصد دارید یک شبه رویایی در  استان گلستان داشته باشید و از این جاذبه دیدنی نیز دیدن کنید، می توانید از خدمات اقامتگاه های بوم گردی مانند شیر محمدی، خانه مظفری و مرضیه استفاده کنید و یا با اجاره ویلا استخر دار شب آرامش بخش و هیجان انگیزی را برای خود رقم بزنید.

جاذبه های نزدیک گلفشان نفتلیجه

اگر قصد دیدن این گلفشان را دارید، جاذبه های دیدنی دیگر گمیشان را نیز از دست ندهید. از جمله این جاذبه ها جزیره آبسکون، موزه مردم شناسی و تالاب بین المللی گمیشان است.

غذاهای سنتی استان گلستان  

 غذا همیشه  بخش مهمی از سفر را تشکیل می دهد.  لذت سفر خود را با غذاهای سنتی استان گلستان تکمیل کنید. یکی از این غذاهای محبوب و پرطرفدار ترچلو است. ترچلو در زبانترکی به بخشی از گوشت گوساله نزدیک به دنده گفته می شود. این غذای خوشمزه همراه با گوشت و برنج سرو می شود و طعم و عطری بسیار لذیذی است.

ترچلو

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر