غار کیارام (غار وسط دل دل)، قدیمی ترین غار مسکونی ایران

مدیر سایت مدیر وبسایت

گلستان - مینودشت

4 ماه پیش

معرفی غار کیارام (غار وسط دل دل)

باز هم استان گلستان و عجایب طبیعی و تاریخی دیگر. این بار قصد داریم در سفر به این استان زیبا و پر جاذبه به سراغ غار کیارام یا غار وسط دل دل برویم. استان گلستان را به نام ایران کوچک می نامند چرا که جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی بیشماری این استان را در بر گرفته اند. در مینودشت استان گلستان، در بخش گالیکش از توابع فارسیان و در 6 کیلومتری روستای فرنگ، غاری با بقایای تاریخی 100 هزار ساله کشف شده است.

غار کیارام یا غار وسط دل دل به عنوان قدیمی ترین غار مسکونی ایران شناسایی شده که با تلاش و کنکاش بی وقفه پروفسور مک برنی و تیم همراه او در سال 1342 خورشیدی کشف شد. دیواره های این غار اسرارآمیز از رسوبات سنگی آهکی است که به شکل رگه های ظریف، زیبا و جالبی در سنگ های دیواره غار خودنمایی می کند. طرح و نقشی که این رگه ها در سنگ های آهکی داخلی باغ به وجود آورده اند، آن را از مابقی غارها متمایز ساخته است.

اگر تا به حال این غار زیبا و شگفت انگیز را از نزدیک ندیده اید به شما پیشنهاد می کنیم که حتما به آن سری زده و بخش های آن را با دقت و توجه بیشتری تماشا کنید.

تاریخچه غار کیارام (غار وسط دل دل)

طبق تحقیقات و کاوش هایی که مک برنی به انجام رساند، در غار کیارام آثاری از مردم عصر آهن و دوره پارینه سنگی به دست آورد. این ابزارهای سنگی مشابه اشیاء مربوط به دوره فرهنگی موستری در غار تالش در کشور ازبکستان و غارهایی که در زاگرس اکتشاف شده اند، می باشند. در این غار مصنوعات و ابزارهای سنگی، بقایای جانورانی چون گوزن قرمز، کرگدن و گاو وحشی یافت شده اند.

غار کیارام یگانه غار مربوط به دوره پارینه سنگی میانه (موسترین) می باشد که در آن بقایای بدن کرگدن شناسایی شده است. وجود استخوان ها و بقایای بدن جانوری دال بر این است که در گذشته در اطراف، غار جنگل هایی انبوه با حیوانات زیادی وجود داشته است.

غار کیارام پنهان شده در انبوهی از سرسبزی و زیبایی

طبق یافته های زمین شناسی و تاریخی، قدمت غار کیارام به حدود 100 هزار سال پیش می رسد و از آن جایی که در آن ابزارهای سنگی دیده شده است به نظر می رسد که شکارچیانی در آن سکنی گزیده اند. به همین دلیل این غار را قدیمی ترین غار مسکونی کشور معرفی کرده اند.

در سال 1379 و برای بار دوم، غار کیارام توسط گروه بررسی غارهای گلستان به رهبری جبرئیل نوکنده و به منظور شناسایی و اثبات وجود آثار زندگی در این غار در دوره پارینه سنگی میانه (موسترین) مورد بازدید و بررسی قرار گرفت. در نهایت، نتیجه این بازدید، ثبت این غار در لیست فهرست آثار ملی ایران بود.

این گروه تحقیقاتی بررسی های خود را در محدوده شهرستان مینودشت و بخش گالیکش به انجام رساندند. در این بررسی و پژوهش، آنان موفق به کشف 26 غار شدند. از این تعداد 20 عدد دارای مصنوعات، لوازم و ابزارهای سنگی متعلق به دوره پارینه سنگی بودند.

در مقابل درب ورودی غار کیارام یک رودخانه وجود دارد که در برخی از فصول سال پر آب می شود. این رودخانه هفت متر از کف غار پایین تر بوده که جنگلی با درختان متراکم و انبوه آن را فرا گرفته و پوشش داده اند. از سقف این غار آبی، در طول سالیان بسیار طولانی قطرات آب چکیده اند. همین امر سبب شکل گیری این غار صخره ای و فرم گیری دیواره های داخلی آن شده است. کف غار از صحره بوده و پوشیده از فضولات دام هایی چون گوسفند و بز است. وجود این فضولات و رگه های سیاه رنگ براق در دهانه ورودی غار نشان دهنده اقامت طولانی انسان در این مکان بوده است.

دهانه غار کیارام در مرتفع ترین بخش آن در حدود 2 متر و 40 سانتیمتر و در کوتاهترین بخش به حدود 20 سانتیمتر می رسد. عمق یا طول غار نیز در حدود 24 متر است.

ویژگی های منحصر به فرد غار کیارام

غار کیارام به دلیل داشتن مشخصه های خاص و مناسب برای زندگی، در طول تاریخ و به طور پیوسته مورد استفاده جانوران و انسان ها بوده است. از جمله این ویژگی ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نوری در تاریکی غار کیارام

  • دسترسی ساده به آب قابل خوردن با وجود رودخانه فصلی جلوی درب ورودی غار
  • روشنایی کافی در داخل غار به کمک نوری که از بیرون به داخل آن وارد می شود.
  • داشتن امنیت کافی و موقعیت جغرافیایی مناسب و مکانی ایده‌آل برای اسکان و پنهان شدن از دست حیوانات وحشی
  • وجود پوشش گیاهی انبوه اطراف غار که هوای آن را تمیز و مطبوع و دسترسی به غذاهای جنگلی را برای سکنه آن میسر می ساخته است.

.

اقامتی که تا به حال تجربه نکرده اید

داشتن یک مکان اقامت مناسب در هر سفر، حق هر مسافر و گردشگری می باشد. یافتن یک مکان ایده‌آل، با امکانات کامل و قیمت مناسب کار ساده ای نبوده و نیاز به جستجوی زیادی دارد. در چنین مواقعی اعتماد به یک مجموعه معتبر و با سابقه در زمینه اجاره ویلا یا خانه بهترین تصمیم و اقدام خواهد بود.

چنانچه قصد سفر به یکی از شهرهای شمالی را داشته و به دنبال ویلا استخردار بابلسر با قیمت مناسب و شرایط عالی هستید به ما اعتماد کنید. با اجاره ویلا استخردار بابلسر یا ویلا استخردار مازندران بابل سفر خود را به خاطره انگیز ترین تجربه تبدیل خواهید کرد. شما می توانید برای اجاره ویلا استخردار مازندران بابلسر هم به صورت حضوری، هم تلفنی و هم اینترنتی اقدام نمایید. اگر در هر مرحله از رزرو یا اجاره ویلای مورد نظر خود دچار مشکل شدید یا سوالی برای شما پیش آمد با ما در تماس باشید. ما همواره در کنار شما خواهیم بود.

سوالات متداول

  • بهترین فصل برای بازدید از غار کیارام چه فصلی است؟ برای دیدن این غار زیبا و قدمت دار فصل بهار و تابستان مناسب تر است. در این فصل رودخانه ای که در برابر دهانه ورودی غار قرار گرفته است پر آب بوده و امکان آب بازی را برای کودکان فراهم می آورد.

نقش های دیواره غار کیارام و آثار زندگی انسان نخستین در آن

 

  • دوره پارینه سنگی چه دوره ای بوده است؟ این دوران قدیمی‌ترین دوران ماقبل تاریخ زندگی و فرهنگ مادی انسان بوده است. در این دوران انسان آموخته است که از سنگ، ابزار و لوازم دست ساز بسازد. این دوران مربوط به 100 هزار سال پیش می باشد.

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر