آشنایی با شهر باستانی جرجان

مدیر سایت مدیر وبسایت

گلستان - گنبد کاووس

4 ماه پیش

معرفی شهر باستانی جرجان

از دیگر جاذبه های استان گلستان و گنبد‌کاووس می توان به شهر باستانی جرجان اشاره کرد. این شهر در میان برگه های کتاب های تاریخی با نام ایالت طبرستان معرفی شده است. این شهر قدیمی و باستانی، از جمله وسیع ترین شهرهای ایران بوده که در کنار شهرهای باستانی و تاریخی دیگر از جمله، تربت حیدریه، جندی شاپور و شهر ری از آن نام برده شده است.

بازدید از شهر باستانی جرجان یعنی یادآوری شکوه و هیبت ایران باستان. این مکان، نشانگر فرهنگ با اصالت شهرنشینی ایرانی بوده و تماشای آن برای هر ایرانی تحسین برانگیز خواهد بود. در اطراف این شهر باستانی جاذبه های گردشگری و تاریخی دیگری نیز وجود دارند که تماشای همه آنها لذت بخش و جذاب خواهد بود.

در این مقاله به معرفی مختصری از شهر باستانی جرجان می پردازیم تا علاقه مندان را در این بخش از سفر با خود همراه کرده باشیم.

جرجان کجاست؟

در بخش حاشیه ای شهر گنبد کاووس و در سمت جنوب غربی آن، شهری با وسعت حدود 1500 هکتار قرار گرفته است. نام این شهر باستانی جرجان یا گرگان بوده است. این شهر در میان دو رودخانه مهم گرگان یعنی، چهل‌چای و گرگان رود واقع شده است. آب و هوای خوب این منطقه و آب قابل شرب این دو رودخانه در شکل گیری این شهر نقش بسیار مهم و موثری داشته است.

نام گرگان یا جرجان برای اولین بار با عنوان ورکانا در کتیبه بیستون آمده است. با استناد بر متون و اسناد تاریخی قدیمی، شهر باستانی جرجان در بین قرن های چهارم و هفتم هجری و در دوران ساسانیان از آبادترین شهرها و مناطق در ایران بوده است. وسعت و توسعه این شهر در حدی بوده که در دوران حکومت آل زیاد به عنوان پایتخت انتخاب شده است.

شهر باستانی جرجان دوره های تاریخی مختلفی را تجربه کرده است. از جمله این حکومت ها می توان به آل زیار و آل بویه، سامانیان و سلجوقیان اشاره کرد. این شهر در قرون و سده های گذشته با شهرهای نیشابور و ری در یک سطح قرار داشته و قابل قیاس بوده است.

شهر باستانی جرجان، یادگار زندگی شهرنشینی قدیمی در ایران

علت ویرانی شهر باستانی جرجان

آنچه متون و نوشته های تاریخی قدیمی بیان می کنند، شهر باستانی جرجان در سال 98 هجری قمری توسط فردی به نام یزید بن مهلب تسخیر شده است. از آن زمان مردم این منطقه به آیین اسلام گرویده و مسلمان شده اند. شهر جرجان، بزرگان و دانشمندان زیادی را در دامان خود پرورش داده است. این شهر در دوران قبل و بعد از اسلام رونق و اعتبار بالایی داشته است.

شهر باستانی جرجان از نظر معماری و شهر نشینی از جمله زیباترین شهر های منطقه محسوب می شده به طوری که با شهرهای مطرح زمان خود قابل قیاس بوده است. شکوفایی شهر جرجان در دوران پس از اسلام در حکومت صفاریان، علویان، سامانیان و آل‌زیار ادامه داشته و در زمان خوارزمشاهیان به اوج خود می رسد. اما متاسفانه در سال 618 هجری قمری در جنگ با مغول ها و حمله تیمور از این شهر جز ویرانه، چیزی باقی نماند. در قرون نهم و دهم هجری قمری، در این منطقه زلزله های سهمگینی به وقوع پیوسته که ویرانی این شهر را دوچندان کرده است. ساکنین جرجان شهر، پس از نابودی آن، در نزدیکی برج آجری قابوس سکنی گزیده و یک آبادی را به وجود آوردند. این آبادی با گذشت زمان و به همت رضاشاه پهلوی به شکل امروزی خود در آمده و به شهر گنبد کاووس تبدیل شده است.

جاذبه های تاریخی نزدیک به شهر باستانی جرجان

برای بازدید از شهر باستانی جرجان یک روز کامل را اختصاص دهید. این منطقه جاذبه های تاریخی زیادی را در بر گرفته که دیدن همه آنها لذت بخش خواهد بود. ممکن است این شانس را دوباره پیدا نکنید که به این منطقه سفر کنید. پس فرصت را غنیمت شمرده و با یک تیر چند نشان بزنید.

دیوار تاریخی گرگان در نزدیکی شهر باستانی جرجان واقع شده است. این دیوار با 600 کیلومتر طول و 10 متر پهنا، پس از دیوار چین بزرگترین دیوار دفاعی جهان می باشد. وجود برج های دیده بانی و قلعه های متعدد در منطقه داخلی این دیوار، ویژگی های منحصر به فردی به آن داده است.

دیوار تاریخی گرگان، در نزدیکی شهر باستانی جرجان

شهر باستانی جرجان همچنین در فاصله کمی از امامزاده یحیی و میل گنبد قرار گرفته است چنانچه به بازدید از اماکن تاریخی علاقه مندید پیشنهاد می کنیم به این مکان حتما سری بزنید. جرجان با شهر گنبد کاووس همسایگی نزدیکی دارد. شهر گنبد خود یک منطقه زیبا و پر از جاذبه های طبیعی و تاریخی می باشد که نباید از آنها غافل شد. برج گنبد قابوس، مجتمع سوارکاری گنبد کاووس، سد گلستان، تالاب آلاگل، آق تپه گنبد کاووس و دریاچه مصنوعی از جمله دیدنی های این شهر زیبا می باشند.

یک گرگان گردی لذت بخش به همراه اقامتی لذت بخش تر

استان گلستان به دلیل داشتن جاذبه های گردشگری فراوان، به ایران کوچک معروف شده است. این استان از دیدنی های تاریخی و طبیعی زیادی برخوردار است. اگر برای سفر به ایران کوچک فرصت کافی داشته باشید، با کوله باری از خاطرات خوش و اطلاعات جالب و مفید به این مسافرت پایان خواهید داد.

در سفر به گرگان و دیگر شهرهای شمالی بابت اقامت خود نگرانی نداشته باشید. ما در کنار شما هستیم. برای یافتن ویلا مازندران استخردار به سراغ آرشیو کامل ما در وب سایتمان سری بزنید. برای شما گزینه های زیادی در نظر داریم. شما با رزرو ویلا استخردار مازندران یا اجاره ویلا استخردار شمال مازندران از طریق این وب سایت و به صورت غیر حضوری از دردسر پیدا کردن مکان اسکان و اقامت خود رهایی خواهید یافت. اگر برای اجاره ویلا شمال بابلسر سوالی داشتید می توانید با ما در تماس باشید.

سوالات متداول

  • فصل مناسب برای بازدید از شهر باستانی جرجان کدام است؟ این منطقه از شمال کشور دارای آب و هوای سرد و خشکی می باشد. به همین دلیل زمستان سردی دارد. بهترین فصل برای رفتن به شهر باستانی جرجان فصل های بهار و تابستان می باشد.
  • شغل و پیشه مردم در شهر باستانی جرجان چه بوده است؟ قرار داشتن جرجان بین دو رودخانه گرگان رود و چهل چای سبب رونق کشاورزی و دامپروری در این شهر شده است. در کنار این  دو پیشه، مردم به سفالگری، فلزگری و صنعتگری نیز مشغول بوده و امورات خود را می گذراندند.

جرجان، شهری ویران شده در اوج شکوفایی

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر