آشنایی با غار گنج خانه تالش

مدیر سایت مدیر وبسایت

گیلان - تالش

5 ماه پیش

اگر اهل ریسک هستید و سفر هیجان انگیز به یک غار زیبا در دل کوه را به نشستن در خانه ترجیح می‌دهید ما به شما سفر به غار گنج خانه را پیشنهاد می‌کنیم. در شهرستان تالش غاری زیبا و طلسم شده با افسانه‌های دور و دراز قرار دارد که به نام گنج خانه یا سوباتان شناخته شده است.

دشت شقایق سوباتان

غار گنج خانه یا سوباتان

در ییلاق رویایی سوباتان شهرستان تالش غار گنج خانه یا غار سوباتان قرار گرفته است. این جاذبه طبیعی به باور قدیمیان حاوی گنج‌های پنهانی بسیاری بوده است که به علت طلسم دست نیافتنی مانده‌اند. سوباتان کلمه ترکی به معنای فرو رفتن آب است. در واقع به معنی فرو رفتن آب چشمه‌های جوشیده از زمین دوباره در دل خاک است. در یک تعبیر دیگر سو به معنی گلپر و تن به معنی رویش است. بنابراین سوباتان به معنی تالشی آن به معنای محل رویش گلپر است.

برای ورود به غار گنج خانه و پیمایش آن لازم است با تجهیزات کامل باشید. دهانه ورودی غار ۳۰ سانتی‌متر عرض دارد و برای ادامه پیمایش نیز لوازم و تجهیزات لازم است. پیمایش این غار طلسم شده در سال ۱۳۹۴ توسط یک گروه حرفه‌ای در زمینه غارنوردی انجام شد. نقشه تهیه شده از غار نشان می‌دهد آب‌های جمع شده در دل غار یک دریاچه زیبا تشکیل دادند. در این پیمایش مشخص شد گنجی داخل غار نیست و طلسمی هم وجود ندارد، ولی دلیل مهم بودن این غار از نظر تاریخی وجود سنگ نوشته‌های غارنشینان است.

غار گنج خانه

مسیر رسیدن به غار گنج خانه

گفتیم که برای پیمایش غار گنج خانه نیاز به تجهیزات و لوازم تخصصی غارنوردی است. هر ساله گردشگران زیادی برای تفرج به این منطقه سفر می‌کنند. فاصله بین روستا تا غار سوباتان حدود ۱۵ دقیقه است. دشت‌ها و مناظر زیبای رسیدن تا غار بسیار خاطره انگیز است. اغلب افراد این مسیر را انتخاب می‌کنند و در دشت‌های پر از شقایق منطقه غار استراحت نیمروزی انجام می‌دهند. به علت ارتفاع بالای سوباتان که 1900 تا 2500 متر از سطح دریا بالاتر قرار گرفته ابرهای زیبا به دشت‌های شقایق نزدیک شده اند.

تجهیزات ضروری سفر به غار گنج خانه

برای رفتن به غار گنج خانه نیاز به کرم، کلاه و عینک آفتابی دارید. به علت ارتفاع زیاد غار اشعه‌های خورشید برای پوست ضرر دارد و لازم است از آن محافظت کنید. کفش مناسب پیاده‌روی از نوع ترکینگ معمولی برای تردد در مسیر غار سوباتان لازم است. استفاده از پانچو یا بارانی نیز برای غارنوردی لازم است چون احتمال وجود مه یا بارندگی در منطقه بالا است. در منطقه سوباتان اینترنت به خوبی جواب نمی‌دهد بنابراین پول نقد جهت خرید همراه داشته باشید. روستای سوباتان فاقد برق و گاز است، بنابراین لازم است وسایل ضروری و لازم را همراه خود داشته باشید. بومیان منطقه در خانه‌های کاهگلی یا سیاه چادر زندگی می‌کنند و برای اسکان موقت می‌توانید خانه اجاره کنید.

ییلاق سوباتان

بهترین فصل سفر به غار گنج خانه

برای رفتن به غار گنج خانه ما به شما نیمه دوم اردیبهشت تا آخر تابستان را پیشنهاد می‌کنیم. در این فصل که دمای هوا در سایر مناطق ممکن است خیلی گرم و زننده باشد ما در سوباتان شاهد آب و هوای خنک و معتدل هستیم. سفر به منطقه سوباتان در فصول پاییز و زمستان توصیه نمی‌شود. دشت شقایق معروف منطقه سوباتان در اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد ماه مملو از گل است و منظره بسیار زیبایی پدید می‌آورد. برای رسیدن به غار و روستای سوباتان دو راه پیش رو دارید. یک راه سفر از تالش به سوباتان است. این مسیر ۴۰ کیلومتر آسفالت و مابقی بین آق اولر تا سوباتان خاکی است. برای قسمت خاکی از وانت و یا شاسی بلند بهتر است استفاده کنید. راه دوم رفتن از لیسار به سوباتان است. محلی‌ها اغلب از این راه تردد می‌کنند و مسیر سختی است. برای رفتن از مسیر لیسار لازم است از راهنمای محلی کمک بگیرید.

سفر به شهر تالش

شما می‌توانید برای سفر به هر شهر یا ییلاقی در دل شمال کشور از خدمات اجاره ویلا استخردار ساحلی ما استفاده کنید. تمام ویلاهای معرفی شده در سایت از نظر اقامتی در سطح کیفی بالایی قرار می‌گیرند. همه ویلاها توسط مجموعه بازرسی شده و گلچین شده می‌باشند. عکس‌ها و توضیحات درج شده در سایت از ویلا استخردار مازندران جنگلی رامسر و اجاره ویلا با استخر محمودآباد و غیره توسط متخصصین مجموعه تهیه گردیده است.

سوالات متداول

جاذبه‌های منطقه سوباتان را نام ببرید؟

غار گنج خانه ، دشت شقایق و سیاه چادرهای بومیان منطقه، چشمه‌های شفا دهنده و آب معدنی گوارا، دریاچه زیبای نئور، پارک جنگلی آلچالق و غیره از جاذبه‌های منطقه سوباتان هستند.

بهترین مسیر سفر به غار گنج خانه کدام است؟

ابتدا باید به شهرستان تالش سفر کنید. برای رفتن به روستای سوباتان دو راه لیسار و آق اولر را می‌توانید انتخاب کنید. تردد در مسیر لیسار بدون کمک گرفتن از افراد محلی امکان‌پذیر نیست. این مسیر کمی سخت است و احتمال گم شدن وجود دارد. مسیر آق اولر به سوباتان خاکی است و باید با وانت‌های محلی تردد کنید. ولی مسیر تالش با آق اولر حدود ۴۰ کیلومتر و آسفالت است. ما به شما مسیر آق اولر را پیشنهاد می کنیم.

آیا غار گنج خانه طلسم وجادو شده است؟

در زمان های قدیم طبق افسانه ها این غار را جادویی و طلسم شده نامیده اند زیرا دهانه غار تنها 30 سانت عرض داشته و ورود و خروج از آن سخت بوده است. همچنین درون غار بدون تجهیزات قابل پیمایش نبوده و هر کسی وارد آن می شده خارج نشده است. بنابراین این باور که افراد وارد غار شده سنگ می شوند در بین مردم رواج یافته بود.

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر