آشنایی با پارک جنگلی دلند

مدیر سایت مدیر وبسایت

گلستان - گرگان

5 ماه پیش

پارک جنگلی دلند یکی از پارک‌های ملی ثبت شده ایران است. این پارک به علت قرارگیری در مسیر اصلی مشهد و گرگان بسیار پر تردد می‌باشد. امکاناتی که در این پارک جهت اسکان مسافر در نظر گرفته شده نیز در سطح خوبی قرار دارد. این پارک جنگلی با شهر رامیان و آزادشهر فاصله بسیار کمی دارد. شهر دلند نزدیک‌ترین شهر به این پارک است. در این پارک سوپر مارکت، کلبه چوبی، آب شرب و سرویس بهداشتی برای گردشگران در نظر گرفته شده است. در ادامه بیشتر با این پارک و جاذبه‌های طبیعی آن آشنا می‌شویم.

پارک جنگلی دلند

آشنایی با پارک جنگلی دلند

در نزدیکی شهرهای دلند، رامیان و آزادشهر پارک جنگلی دلند با طبیعت بکر و زیبا برای گردشگران در نظر گرفته شده است. در این پارک زیبا درختان تنومندی با قدمت بالا وجود دارد. جالب است بدانید شما می‌توانید در پارک دلند درختان میوه‌داری مثل انگور، پسته و بلوط پیدا کنید. در اطراف و درون محدوده پارک مزارع کشاورزی نیز وجود دارد. جالب است بدانید در این مزارع محصولاتی مثل برنج، گوجه، خیار و توت فرنگی کشت می‌شود. حیوانات زیادی در این زیست بوم زندگی می‌کنند. شما در حین قدم زدن در پارک ممکن است یک خوک را در حال گردش مشاهده کنید.

یکی از جاذبه‌های تاریخی پارک جنگلی دلند وجود ۲ تپه تاریخی در آن است. این دو تپه نشان می‌دهد که از قدمت تاریخی بالایی برخوردار است. برای بالا بردن سطح امنیت، این پارک جنگلی مجهز به درب ایست و بازرسی است. این مکان جهت اتراق و اسکان مسافران در شب نیز مناسب است. تمام معابر مجهز به امکانات روشنایی هستند. زمین بازی مخصوص کودکان وجود دارد. در تمام فصول سال پارک مملو از گردشگران است. تمام معابر اصلی آسفالت هستند. در فصل پاییز شاهد برگ ریزان درختان هستیم و در فصل زمستان درختان سر به فلک کشیده زیر برف شانه خم می‌کنند و صحنه‌های زیبایی پدید می‌آید.

محدوده حفاظت شده جنگلی

جنگل دلند

شهر دلند در ۶۵ کیلومتری گرگان در مسیر مشهد - گرگان قرار دارد. واژه دلند به معنی منطقه پوشیده از جنگل‌های انبوه است. شهر دلند به همین علت به این نام معروف است، زیرا پوشیده از جنگل‌های انبوه است. پارک جنگلی دلند از جمله این مناطق جنگلی دیدنی است. جنگل از سمت شمال به روستای توران فارس می‌رسد. انتهای جنگل از سمت شمال زمین‌های زراعی روستاییان قرار دارد. از سمت شرق جنگل به روستای نارکلاته و زمین‌های زراعی این منطقه ختم می‌شود. از سمت غرب جنگل به زمین‌های زراعی ساکنین شهر دلند می‌رسد.

تاریخچه تاسیس پارک جنگلی دلند

 مهندس سعید آشتیانی سال ۱۳۴۴ ایده طرح پارک جنگلی را با هدف حفاظت از جنگل‌ها ارائه نمود. ابتدا این طرح در جنگل‌های مختلف مناطق شمال کشور مثل نور، سیسنگان، هراز و قرق اجرا شد. سال ۱۳۵۷ پارک جنگلی دلند جزء پارک‌های ملی حفاظت شده معرفی شد و به این طرح اضافه شد. در زمان افتتاح پارک جنگلی، دلند روستا محسوب می‌شد ولی به مرور زمان به یک شهر تبدیل شد و پارک در داخل شهر قرار گرفت. وسعت پارک دلند به مرور زمان کم شده است. سال ۵۷ وسعت پارک ۶۸۸ هکتار بود ولی در سال ۱۳۸۴ وسعت آن 608 هکتار برآورد گردید، که این مورد نشان دهنده کاهش ۸۰ هکتاری وسعت پارک است. نسبت به سال ۱۳۳۴ وسعت پارک حدود ۱۲۰۰ هکتار کم شده است. گسترش شهرنشینی، عدم حفاظت از اراضی جنگلی و تغییرات آب و هوایی باعث کاهش وسعت جنگل‌ها شده است.

جنگل دلند

راه‌های دسترسی به پارک جنگلی دلند

پارک جنگلی دلند با شهر تنها یک و نیم کیلومتر فاصله دارد. با شهرهای دیگر مثل آزادشهر و خان ببین نیز فقط ۱۰ کیلومتر فاصله دارد. به علت همجواری این پارک با جاده اصلی تهران - شمال پارک محل تردد اغلب مسافران و گردشگران است.

امکانات پارک جنگلی دلند

در پارک جنگلی دلند دو محدوده زمین بازی برای کودکان وجود دارد. ۸۰ سکوی برداشت آب، انواع میز و نیمکت چوبی و فلزی، ۲۰ عدد اجاق، سکوی بتنی، آلاچیق، سطل زباله و سرسره وجود دارد. آب شرب پارک جنگلی دلند از چاه عمیق خود پارک تامین می‌شود. این چاه ۳ لیتر در ثانیه آبدهی دارد. برای تامین فشار آب در فصل تابستان ۳ منبع هوایی در پارک وجود دارد. ترانس تامین برق پارک از نوع ۱۰۰ کیلو وات، روشنایی محیط به طول یک کیلومتر را تامین می‌کند. این پارک جنگلی گازکشی شده است. آنتن دهی موبایل خوب است و تلفن کارتی نیز وجود دارد.

سفر به دلند زیبا

اگر قصد سفر و بازدید از پارک جنگلی دلند را دارید به استان گلستان زیبا سفر کنید. در این سفر ما به شما امکانات اقامتی زیادی را ارائه می‌کنیم. اقامت و اجاره ویلا بابلسر، ویلا با استخر در مازندران روباز و اجاره ویلا استخردار ساحلی تخصص ماست. با خیال راحت و بدون دغدغه اسکان سفر خود را آغاز کنید.

سوالات متداول

امکانات رفاهی پارک جنگلی دلند در چه حدی است؟

پارک جنگلی دلند به عنوان پارک ملی ثبت شده از لحاظ امکانات رفاهی در سطح خیلی خوب قرار دارد. در این پارک سکو، آلاچیق، میز و نیمکت، وسایل بازی کودکان، گاز جهت آشپزی و آب شرب وجود دارد. به علت قرارگیری در هسته شهر دلند آنتن دهی موبایل در سطح خوبی است.

وسعت پارک جنگلی دلند چند هکتار است؟

این پارک در حال حاضر ۶۰۰ هکتار وسعت دارد. از سال ۱۳۳۴ که مساحت آن برآورد گردید در این سال‌ها وسعت آن بسیار کم شده است.

آیا پارک جنگلی دلند اهمیت تاریخی نیز دارد؟ در این پارک دو تپه تاریخی کشف شده که نشان دهنده قدمت بالای آن است.

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر