آشنایی با خانه امیر لطیفی (موزه صنایع دستی گرگان)

مدیر سایت مدیر وبسایت

گلستان - گرگان

4 ماه پیش

معرفی خانه امیر لطیفی

قدم زدن در کوچه پس کوچه های بافت قدیمی گرگان، همچون راه رفتن در مراتع و کشتزارهای سر سبزش لذت بخش و سرشار از دیدنی ها می باشد. این کوچه های قدیمی را خانه های باستانی و تاریخی زیادی در بر گرفته اند. خانه امیر لطیفی یکی از همین بناها است که به شکلی هنرمندانه و ماهرانه مرمت شده و در عصر حاضر جان دوباره ای یافته است.

خانه امیر لطیفی در محله قدیمی گرگان، پشت مسجد جامع و نزدیک به بازار نعلبندان واقع شده است. این خانه زیبا امروزه به عنوان موزه صنایع دستی گرگان مورد استفاده قرار می گیرد. این خانه با معماری سنتی دوره قاجار و هزار متر وسعت مورد توجه بسیاری از مسافران و گردشگران قرار گرفته است. خانه امیر لطیفی خان در سال 1378 در لیست فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این خانه باستانی، با تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم گره خورده است. بازدید از این مکان ما را با سبک زندگی و آداب و رسوم پیشینیان مان بیشتر آشنا می کند. علاوه بر آن، خانه امیر لطیفی در حال حاضر به موزه صنایع دستی گرگان تغییر کاربری داده و دیدن آن از نزدیک،  در رونق و معرفی صنایع دستی مردم این منطقه تاثیر گذار و موثر خواهد بود.

قصد داریم در این مقاله شما را با خانه امیر لطیفی بیشتر آشنا کنیم. آشنایی با سبک معماری و تاریخچه این بنا شما را در میان دوره های تاریخی گردش داده و لذت زیادی را نصیبتان خواهد کرد.

تاریخچه خانه امیر لطیفی

خانه امیر لطیفی محل زندگی آخرین حاکم گرگان (استرآباد قدیم) در دوره قاجار بوده است. صاحب این خانه فردی به نام مهدی خان مَلِک بوده که از بزرگان خاندان ملک شناخته می شده است. در زمان حاکمیت این فرد خانه به نام او معرفی می شد. اما بعدها داماد او یعنی ابوالقاسم امیرلطیفی در این خانه ساکن می شود که نام خانه خانه امیر لطیفی بر روی آن ماندگار می شود. در سال 1389 کاربری این بنا از مسکونی به موزه تغییر پیدا می کند.

نمای خانه امیر لطیفی از بالا

معماری موزه صنایع دستی گرگان

خانه امیر لطیفی همچون اغلب خانه های تاریخی زمان قاجار از چوب، خشت و آجر ساخته شده که با ملاتی آماده شده با ساروج به هم محکم شده اند. رعایت اصل قرینگی، تناسبات و استفاده از مصالح همگون ساخت و معماری این بنا را خاص و چشمگیر کرده است. این خانه از دو بخش هسته اصلی و بخش های خدماتی تشکیل شده که هسته اصلی در دو طبقه و بخش خدماتی در یک طبقه خودنمایی می کند.

آن چه در خانه امیر لطیفی جالب توجه می باشد، این است که پی ساختمان بر سطح معمولی خاک قرار گرفته است. کف راهرو ها، پله ها و انباری خانه از سازه های چوبی فرش شده بوده اند که پس از مرمت بنا، با سیمان پوشیده می شوند.

کف حیاط و محوطه بیرونی این خانه قدیمی، با آجر فرش و سنگ تزیین گشته است. در گذشته آب اهالی این بنا همچون سایر مردم محله، یا از آب‌انبارهای نزدیک خانه همچون آب انبار شیرکش و دربنو تامین می شده یا با خرید آب از چشمه سرگو. حوض وسط حیاط از آب قنات های شهری پر می گشته که امروزه کاملا کور و خشک شده است.

جاذبه های دیدنی در خانه امیر لطیفی یا همان موزه صنایع دستی گرگان

در بدو ورود به خانه امیر لطیفی حیاطی در برابر چشمان شما قرار می گیرد با حوضی در میان، سنگفرش هایی زیبا و درها و پنجره های چوبی با شیشه های رنگارنگ. دیدن این تابلوی هنری قدیمی، قدم زدن در دل تاریخ و دوره قاجار را در ذهن بیننده تداعی خواهد کرد. عکاسی در این فضای افسانه ای، تصویری خاطره انگیز بر روی دیوار خواهد شد. تصویری که تاریخ امروز را به گذشته گره زده است.

در طبقه اول این خانه، سه اتاق سه دری دیده می شود که به هم متصل اند. در اتاق های کناری برای راه پیدا کردن به طبقه فوقانی، دو عدد راه پله تعبیه شده است. در این طبقه چندین غرفه قرار گرفته تا بتواند صنایع دستی شهرهای صحرای ترکمن، روستای شاهکوه، روستای زیارت، قزاق محله و علی آباد کتول را به خوبی به نمایش گذارد.

طبقه فوقانی خانه امیر لطیفی، معرفی مشاغل قدیمی

در طبقه فوقانی خانه امیر لطیفی یا موزه صنایع دستی گرگان، اشیاء قدیمی سنتی از جمله، البسه و زیورآلات قدیمی، ظروف، لوازم و اشیاء ارزشمند دوره قاجار و چرخ نخ ریسی نگهداری می شوند. وجود مجسمه ها، عروسک ها و ماکت های انسان نمایی که هر کدام به کار و حرفه ای مشغولند این بخش از موزه را جالب توجه ساخته است. مشاغلی که به واسطه این عروسک ها به نمایش در آمده اند شامل، آهنگری، پنبه زنی، مسگری، قالی بافی، نخ ریسی و حصیر بافی می باشند. این طبقه از یک اتاق پنج دری و دو اتاق سه دری مرتبط به هم در اطراف اتاق مرکزی تشکیل شده است.

گردش و سفر با شما اسکانش با ما

تماشای خانه های قدیمی شمالی، لذت فراوانی را به همراه دارد. دلگرمی یک خانه قدیمی با آدمیانی که زمانی در آن زندگی کرده و روزگار گذرانده اند. در خانه امیر لطیفی این حس در کنار شیشه های رنگی و در و پنجره های چوبی آن بهتر حس خواهد شد. پیشنهاد می‌کنیم حتما به این خانه رنگارنگ و موزه صنایع دستی داخل آن سری زده و از نزدیک شاهد آن باشید.

نگران اقامت و اسکان خود نباشید. ما اینجا پیش شما هستیم. اگر می خواهید ویلا استخردار مازندران چمستان را برای اسکان خود انتخاب کنید با قصد اجاره ویلا سوئیت در بابلسر یا ویلا استخردار مازندران جنگلی را دارید برای شما پیشنهادات ویژه ای داریم. ما قصد داریم به منظور رفاه حال مسافران عزیز، برای اجاره ویلا استخردار مازندران جنگلی رامسر و دیگر ویلاهایی که مد نظر شما هستند شرایط ویژه ای قایل شده و همه جوره هوای شما را داشته باشیم. رضایت ما اعتماد شما به ماست.

نمایش ظروف قدیمی و نوع پوشش مردم قدیم در خانه امیر لطیفی

سوالات متداول

  • برای بازدید از خانه امیر لطیفی (موزه صنایع دستی گرگان) فصل مناسب کدام است؟ تماشای خانه های قدیمی و موزه ها در شمال کشور، در هر فصلی از سال زیبایی های زیادی به همراه خواهد داشت. با این وجود سفر در فصلی که خیلی گرم یا سرد نباشد مناسب تر است. به همین دلیل به شما فصل بهار یا تابستان را پیشنهاد می کنیم.
  • با بازدید از خانه امیر لطیفی، از چه جاذبه های دیدنی دیگری می‌توان دیدن کرد؟
  • بازار قدیمی نعلبندان در فاصله ۵0 متری از خانه امیر لطیفی
  • سرای تاریخی باقری ها که در فاصله ۳۰۰ متری از موزه صنایع دستی گرگان واقع شده است.
  • مدرسه تقوی در ۵۰۰ متری این خانه قدیمی
  • مدرسه عمادیه با قدمت بالای آن و۶۰۰ متر فاصله تا خانه امیر لطیفی خان
  • کاخ موزه گرگان که در ۸۰۰ متری موزه صنایع دستی گرگان قرار گرفته است.

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر