مناره بازار گسکر؛ جلوه شکوه و قدمت هنر معماری در ایران

مدیر سایت مدیر وبسایت

گیلان - صومعه سرا

4 هفته پیش

مناره بازار گسکر؛ جلوه شکوه و قدمت هنر معماری در ایران

خلاصه محتوا گفتنی است که اکثر قریب به اتفاق مناره ها در مناطق کویری و مرکزی ایران واقع شده اند. از همین رو وجود مناره بازار گسکر در خطه شمالی ایران جزء معدود نوادری است که بازدید از آن شیرین و  لذت بخش خواهد بود. قدمت مناره بازار گسکر به دوران سلجوقیان باز می گردد.

مناره بازار گسکر و زیبایی هایی که باید به چشم دید!

بی شک بناهای تاریخی هر شهری فرهنگ و تمدن آن شهر را به نمایش می گذارند. مناره بازار گسکر نیز از این قاعده مستثنی نبوده و از همین رو به یکی از مقاصد گردشگری در استان گیلان تبدیل شده است. این استان سرسبز به واسطه برخورداری از تاریخ و فرهنگ دور و دراز سرشار از بناهای قدیمی است که انسان با نگاه کردن به آن ها مسافر زمان شده و مهمان گذشتگان می شود. هر یک از بناهای تاریخی که در گوشه و کنار کشور عزیزمان جای گرفته اند، گویای روایتی هستند که یقینا شنیدن آن خالی از لطف نخواهد بود.

مناره بازار گسکر که نمودی از شکوه و جلال هنر معماری در گذشته های دور است، در صومعه سرای استان گیلان واقع شده است. این خطه سرشار از زیبایی با وجود مناره بازار گسکر به قطعه ای از بهشت تبدیل شده که هر رهگذری را فرا می خواند. اگر فکر سفر به شمال کشور را در سر می پرورانید و قصد دارید در آینده ای نه چندان دور مسافر جاده های شمالی شوید، بازدید از مناره بازار گسکر را فراموش نکنید. بی شک خاطره هایی به یاد ماندنی برایتان رقم خواهد خورد.

اگر جزء بومی های استان گیلان نباشید و یا تاکنون مناره بازار گسکر را از نزدیک ندیده باشید، حتما این سوال برایتان پیش می آید که این بنای تاریخی دقیقا در کجا قرار گرفته است؟

گفتنی است که این مناره تاریخی در 9 کیلومتری غرب شهرستان صومعه سرا و نرسیده به روستای طاهر گوراب واقع شده است. مسیر رسیدن به این بنای تاریخی بسیار بکر و زیبا است. روستایی با جاده های پر پیچ و خم و چشم اندازی بی نظیر در راه رسیدن به مناره مذکور قرار گرفته است که زیبایی های بی نظیرش چشم هر بیننده ای را می نوازد. این روستا که بخشی از گسکرات محسوب می شود، مناره بازار نام دارد.

مناره بازار گسکر

مناره بازار؛ مناره ای با پیشینه ای به بلندای تاریخ

اگر شما هم به آن دسته از افرادی تعلق داشته باشید که با تاریخ و فرهنگ گذشتگان آشنایی داشته و چند کتابی در این زمینه مطالعه کرده اید، حتما می دانید که یکی از تاثیرگذارترین عناصر در بناهای اسلامی مناره می باشد. مناره پیشینه ای مهم در معماری ایران پیش از اسلام دارد. با نگاه کردن به مناره های بر جای مانده از گذشته می توان شکوه و جلال هنر معماری گذشتگان را در خشت خشت آن ها نظاره گر بود.

مناره ها را پیش از ظهور اسلام در کنار جاده ها و مسیرها می ساختند تا بدین ترتیب این بناهای زیبا با آتش همیشه فروزانی که بر تاج خود داشتند، بتوانند راهنمای کاروانیان و مسافران بوده و راه اصلی را به آنان بنمایند. پس از ظهور اسلام این بناهای زیبا کاربرد مذهبی پیدا کرده و به منظور اذان گویی و تعیین زمان دقیق طلوع و غروب خورشید مورد استفاده قرار می گرفتند.

گفتنی است که اکثر قریب به اتفاق مناره ها در مناطق کویری و مرکزی ایران واقع شده اند. از همین رو وجود مناره بازار گسکر در خطه شمالی ایران جزء معدود نوادری است که بازدید از آن شیرین و  لذت بخش خواهد بود. قدمت مناره بازار گسکر به دوران سلجوقیان باز می گردد.

 

معماری منحصر به فرد مناره بازار گسکر

هنگامی که راهی جاده منتهی به روستای بسیار زیبای مناره بازار می شوید، پس از گذشتن از یک پیچ رویایی مناره ای مقابلتان بر افراشته می شود که شکوه و عظمت آن چشم هر بیننده ای را می  نوازد. به انتهای جاده که می رسید، مسیری باریک و سیمانی پیش رویتان قرار می گیرد که انتهای آن به مناره می رسد. مسیری که قرارگیری شالیزارهای برنج و درختان سر به فلک کشیده زیبایی وصف ناپذیری به آن بخشیده است. گام در این مسیر نه چندان طولانی گذاشته و دل به سرسبزی و خنکای نسیم آن بسپارید. هر گامی که جلوتر می روید، عظمت و بلندای مناره بیشتر نمود پیدا می کند. به مناره که رسیدید، بلندای تاریخ را به نظاره بنشینید. تاریخی که پر شده است از دلاوری ها و قهرمانی ها و بزرگی ها. تاریخی که ژرفای آن را به جز در ایران، در هیچ کجای جهان نمی توان یافت.

قطر پایه این مناره تقریبا سه متر و بلندای آن حدود سیزده متر می باشد. از دور که به مناره نگاه می کنید، شکل مخروطی دقیق آن به گونه ای است که گویا چندین مهندس با استفاده از ابزارهای پیچیده به طراحی و ساخت آن پرداخته اند و این حاکی از این است که معماری با سرشت ما ایرانی ها در هم تنیده، وگرنه این همه دقت و ظرافت دلیل دیگری نمی تواند داشته باشد!

گفتنی است که ارتفاع این بنا در گذشته های نه چندان دور به سی متر می رسید. اما متاسفانه حدود هفده متر آن در زلزله ای که سال 1369 گیلان را لرزاند، فرو ریخته است. ولی این موضوع چیزی از زیبایی های آجرهای نارنجی رنگ اصیل این بنا کم نکرده است. چرا که ما زیبایی را در قدمت این بنا می بینیم، نه در تعداد آجرهای آن!

مناره بازار گسکر

راهی گیلان شوید، اقامت با ما!

اگر قصد سفر به گیلان و بازدید از جاذبه های بی شمار این استان زیبا را دارید، کافی است چمدان ها را بسته و راه بیفتید. سایت اجاره ویلا ویلایار اقامت شما در بهترین ویلاها با مناسب ترین قیمت ها را تضمین می کند. اجاره ویلا استخردار در چالوس ، اجاره ویلا استخردار گرگان ، اجاره ویلا استخردار اربکله ، اجاره ویلا جنگلی استخردار و اجاره ویلا استخردار در هر مکانی که شما بخواهید، تخصص سایت بی رقیب ویلایار است. منتظر حضورتان هستیم!

 

 

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر