عکس ها و راهنمای سفر به روستای فیبلند + دیدن اقیانوس ابرها در زیر پا

ادمین ادمین

مازندران - بابل

1 سال پیش

در بسیار از فیلم ها و کارتون ها چندین بار تصاویری از یک روستای مه آلود را دیده ایم که جذابیت زیادی برای ما داشته است و همیشه دوست داشته ایم چنین مکانی را در واقعیت ببینیم. در همین ایران زیبا می توانید چنین مکانی را ببینید و از جذابیت آن لذت ببرید.

شاید بارها اسم روستای مه آلود مازندران را شنیده باشید. این روستا فیلبند نام دارد و ما امروز می خواهیم از طریق وب سایت اجاره ویلا ویلایار به شما کمک کنیم که بتوانید به راحتی به دیدار فیلبند بروید و از این تکه بهشت روی زمین لذت ببرید. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با زیبایی ها و جذابیت های این منطقه بیشتر آشنا شوید.

برای مطالعه بیشتر: قدم زدن روی پل معلق بابلسر و اسکله قایق رانی

 

تفاوت روستای فیلبند با سایر روستاهای شمال 

همان طور که در ابتدای مطلب نیز به آن اشاره کردیم، فیلبند روستایی مه آلود در مازندران است.

 فیلبند روستایی است که وجه تمایز بسیاری با سایر روستاهای مازندران و شمال دارد. در حقیقت می توان گفت که این روستا ییلاقی ترین و مرتفع ترین روستا در منطقه مورد نظر است. موقعیت این روستای زیبا به گونه ای است که شما می توانید در فصل تابستان به آن جا سفر کنید و آب و هوای اوایل بهار را در آن جا احساس کنید بنابراین در صورتی که طرفدار هوای بهاری باشید، این روستای مازندران، قطعا مقصدی جذاب برای سفر شما خواهد بود.

روستای فیلبند جاذبه گردشگری شمال مازندران
وجود باران و مه در فصل گرم سال در این منطقه فرصتی است که توریست ها آن را غنیمت می شمرند و مسیر تقریبا طولانی آن از جاده هراز را در پیش می گیرند تا این که به فیلبند برسند. 
برای اینکه روی ابرها راه بروید، دیگر نیازی به آسمان گردی نیست! فیلبند همینجاست.. همانجایی که می توانید ابرها را زیر پای خود ببینید! فقط هوس راه رفتن روی آن ها نکنید چرا که ... 
گاهی دیدن روستا از میان ابرها منظره ای جالب و عجیب است که هر کسی را به سمت عکاسی می کشاند! اگر به فیلبند می روید گوشی و دوربین عکاسی تان را حتما با خود به همراه داشته باشید تا زیبایی های این منطقه را به تصویر بکشید.

روستای فیلبند جاذبه گردشگری شمال مازندران
 ییلاق فیلبند در شهرستان بابل استان مازندران اشتراکاتی نیز با سایر روستاها دارد، به عنوان مثال بهره مندی از جنگل ها و پوشش گیاهی سر سبز امتیازی است که این روستای کوهستانی از آن برخوردار است. همچنین وجود کوهستان مملو از زیبایی، منطقه ییلاقی که به خاطر دشت و دامنه کوه به وجود آمده، در کنار مردمانی مهربان و دوست داشتنی، همه انگیزه هایی هستند که تو را راهی این منطقه کند. 

روستای فیلبند جاذبه گردشگری شمال مازندران
این روستای زیبا در ارتفاع 2200 متری قرار دارد پس باید حدس بزنید که زمستان های فیلبند چگونه است! سرشار از باران و برف های مکرر که همین موضوع موجب می شود ساکنین در فصل سرد سال، خانه و کاشانه خود را رها کنند و به مناطق گرم تر بروند اما در همین فصل سرد هم کسانی هستند که به ییلاق وفادارند  اما همانطور که می دانید سکونت در چنین مکانی در زمستان با چالش های زیادی همراه است

روستای فیلبند جاذبه گردشگری شمال مازندران

تفریحات امکان پذیر در فیلبند بابل

این روستا در فصول گرم سال، و فصل بهار، حدود 4 برابر جمعیت روستا، توریست روزانه به خود می پذیرد. بنابراین باید حدس زد که فیلبند سرشار از امکانات تفریحی و گردشگری برای توریست هایی است که معمولا از تکنولوژی، دود و دم، و کار و شهرنشینی به آن جا پناه می برند. 

روستای فیلبند جاذبه گردشگری شمال مازندران

طلوغ و غروب های مه آلود و جذاب در فیلبند

در فیبلند بابل، مناظری در طول روز شکل می گیرد که هر موجود بی احساس را به حیرت وا می دارد! مثلا اگر شما بتوانید صبح گاه و عصر گاه در این منطقه و در کنار کوهسارهایش باشید، محال است بتوانید چشم از آسمان بردارید و طلوع و غروب سحر انگیزش را بیخیال شوید!

روستای فیلبند جاذبه گردشگری شمال مازندران
این منظره از منحصر به فرد ترین مناظری است که خداوند مهربان تنها برای فیلبند ساخته است و هیچ جای دیگری چنین منظره ای یافت نشده است! حالا می توانی حدس بزنی که فیلبند چقدر خاص است!؟ همین امر منجر به بازدید چندباره توریست ها از فیلبند شده است. فیلبند سالانه توریست های زیادی را به خود جذب می کند.

روستای فیلبند جاذبه گردشگری شمال مازندران

دریای ابر و مه در فیبلند 

پوشش مه آلود فیلبند بیش از هر چیز دیگر معرف خاص بودن این روستا است. وقتی که به قصد دیدار از این جاذبه وارد روستا می شوید، در جای جای این روستا ممکن است آن را دیدار کنید
مثلا گاهی در لابلای درختان جنگلی، دامنه ای از ابرها را مشاهده می کنید.

روستای فیلبند جاذبه گردشگری شمال مازندران

ترکیب درختان و ابرها به شما این امکان را می دهد تا جذاب ترین مناظر را از نزدیک ببینید و عکس برداری کنید.
وجود ارتفاع بلند، و ابرهایی که زیر پایتان قرار می گیرد، و گاهی تزریق این ابرها در بافت جنگلی روستا و ترکیب آن با دامنه های دیگر می تواند چشم نواز ترین مناظر باشد. 

روستای فیلبند جاذبه گردشگری شمال مازندران

گشت و گذار در روستای فیلبند 

روستای فیلبند منطقه ای ییلاقی است که گام نهادن در آن و پرسه زدن در کنار جذابیت هایش، یک لطف برزگ است. اگر بخواهید در حال زندگی کنید و این روستا را وارسی کنید مملو از احساس خوب خواهید شد. برای مثال دیدار از خانه های سنگی و گلی! در کنار درختان سر سبز و ییلاقی خوش آب و هوا با کوهی که در مقابل شما قرار دارد، چگونه ممکن است لذت بخش نباشد؟ قطعا چنین ترکیبی برای تمامی افراد لذت بخش خواهد بود و منجر به آرامش بیشتر آن ها خواهد شد. بنابراین در صورتی که طرفدار طبیعت هستید، این شگفتی بی نظیر را از دست ندهید.

روستای فیلبند جاذبه گردشگری شمال مازندران

زیارت آرامگاه امام زاده قاسم علیه السلام 

وجود برکت و طراوت در بسیاری از شهرهایی که تا کنون دیده ایم، با وجود امام زادگان بیشتر و چشم گیر تر شده است. در این روستا نیز، اگر کمی خودتان را به جاده بیندازید و مسیرهایی را طی کنید به آرامگان امام زاده قاسم می رسید که زیارت آن را توصیه می کنیم.

روستای فیلبند جاذبه گردشگری شمال مازندران

این مسیر همان مسیر نفس گیری است که توریست ها را به روستای الیمستان می رساند! اگر بخواهید از طریق فیبلند به الیمستان بروید، بعد از زیارت امام زاده قاسم علیه السلام می توانید به راحتی با کمی طی مسیر جنگل های خیره کننده ی الیمستان را ببینید و از مکان برخورد شهاب سنگ ها که به صورت دو حفره شکل یافته اند دیدن کنید.

روستای فیلبند جاذبه گردشگری شمال مازندران

 زیارت امامزاده یحیی علیه السلام

 زیارت امامزاده یحیی نیز فرصتی است برای کسانی که دوست دارند به یک مکان زیارتی در فیبلند سربزنند اما قصد کوهپیمایی ندارند.  زیارت امامزاده یحیی در داخل خود روستا امکان پذیر است در حالی که امام زاده قاسم علیه السلام نیاز به کمی کوه پیمایی دارد. می توانید در کنار این امام زاده بساط خود را پهن کنید و در زیبایی چشم گیرش، پیک نیک خود را از سر گیرید. 

روستای فیلبند جاذبه گردشگری شمال مازندران

دیدار از چشمه های بی نظیر فیبلند 

فیلبند محلی است که محال است در آن چشمه هایی از دل کوه نجوشد. یکی از این چشمه ها لار چشمه نام دارد که مملو از مواد معدنی است. از امتیازهای چشمه های فیلبند این است که منبعی از مواد معدنی فلوئور هستند و این ماده برای استحکام استخوان ها بی نظیر است. 

روستای فیلبند جاذبه گردشگری شمال مازندران

آیا روستای فیلند امکانات زیستی کافی دارد؟

پاسخ مثبت است. فیلبند هر چند یک روستای تقریبا مرتفع و دور افتاده است که بیش از هر جا در مازندران به آسمان نزدیک است، اما از وجود آب لوله کشی بهره مند است. برق و آب لوله کشی تمیز و قابل شرب از مهم ترین امکانات اولیه ای است که در این منطقه وجود دارد. 

روستای فیلبند جاذبه گردشگری شمال مازندران

برای اقامت در فیلبند چکار کنیم؟

اقامت در فیلبند، بیش از سایر روستاها مورد توجه قرار گرفته است. در این منطقه مکانی وجود دارد به نام تکیه غرب  که در آن می توانید به امکانات رفاهی نظیر سرویس بهداشتی، اتاق برای سکونت و امکانات طبخ غذا فراهم است. 
امکان دیگری که برای توریست ها در نظر گرفته شده، اجاره خانه و اجاره ویلا است. هر چند اجاره ویلا در شمال، یکی از بهترین پیشنهاد ها برای توریست هاست اما در فیبلند مخصوصا در ایام سرد سال لازم است که خانه یا ویلا اجاره کنید چرا که شب های سرد و نفس گیری دارد. 
اجاره خانه و اجاره ویلا جنگلی و تازه ساخت در فیبلند کمی گران تر از اجاره ی خانه های محلی هاست. 
در فصول گرم چون تعداد توریست ها بسیار زیاد است، پیدا کردن خانه و ویلا کمی سخت است بنابراین بسیاری از افراد تمایل دارند تا یا از خانه های روستاییان استفاده کنند یا این که با برپا کردن چادر، شب خود را به صبح برسانند. 

روستای فیلبند جاذبه گردشگری شمال مازندران

چه فصلی به فیبلند برویم؟

در فصول سرد و گرم در فیبلند مناظری وجود دارد که نمی توان از آن ها چشم پوشی کرد اما برای کسانی که با خانواده و به طور مخصوص با کودک و نوزاد سفر می کنند فصل های گرم بهترین انتخاب است. 
فصل سرد فیبلند سرشار از برف است و در فصل گرم هم آب و هوایی بهاری شما را میزبانی خواهد کرد. همچنین فصل بهار، بیرون زدن نسل جدید سبزه ها و برگ ها در کنار برف هایی که هنوز خیال آب شدن ندارند، بر منطقه زیبایی خاصی می افزایدنا گفته نماند که حتی تحمل سرمای سرد پاییز نیز ممکن است برای بیشتر مسافرین سخت باشد. بنابراین بهتر است فصل بهار و تابستان را برای گشت و گذار در این روستا انتخاب کنید.

روستای فیلبند جاذبه گردشگری شمال مازندران

برای دیدار از فیبلند چقدر زمان بگذاریم؟

این کاملا به شما بستگی دارد که قصد سفر چند روزه دارید اما یک سفر  کوتاه چند ساعته تا 24 ساعته می تواند روح شما را غنی از فیلبند کند. 

مسیر و آدرس فیبلند چگونه است؟

فیلبند یا روستای بام شرقی مازندران در 86 کیلومتری بابل و 56 کیلومتری آمل قرار دارد و برای رسیدن به فیلبند باید در مسیر “منگل- چلاو”  قرار بگیرید. وقتی به پلیس راه آمل رسیدید، اولین تونل را باید رد کنید. مسیر رسیدن به فیبلند هموار است و تماما آسفالته است. حتی جاده های فرعی نیز آسفالته است و خطرات را کاهش می دهد. بنابراین نگران نوع خودرویی که می خواهید با آن به فیلبند بروید نباشید چرا که هر چند فیلبند کوهستانی است اما برای رسیدن به آن نیاز به خودروهای آفرود ندارید. 
روستای فیلبند جاذبه گردشگری شمال مازندران

مسیر رسیدن به فیلبند از تهران 

تهرانی های عزیزی که قصد سفر به فیبلند دارند، یا توریست هایی که از سمت تهران روانه مازندران می شوند باید اولین انتخاب خود را بر پایه جاده هراز بگذارند. در این مسیر باید از  رودهن و آبعلی و گزنک رد شوید. بعد از گذشتن از این مکان ها، رود هراز نیز نمایان می شود. 

روستای فیلبند جاذبه گردشگری شمال مازندران
بعد از این که از گزنک حدود 50 کیلومتر دور شدید و به 25 کیلومتری آمل رسیدید، یک جاده فرعی مشاهده می کنید. در سمت راست خود این خروجی را با نام سنگچال مشاهده می کنید که باید ادامه مسیر خود را از این طریق در پیش گیرید. مختصات این روستا، ۳۶۸۰،E52 وN36/2406 است که توسط دستگاه GPS قابل ردیابی است. 
بعد از این که از طریق جاده فرعی به مسیر راه پیدا کردید، از رودخانه هراز با کمک یک پل خواهید گذشت. مسیر را ادامه دهید تا بعد از طی حدود 18 کیلومتر به روستای روستای سنگچال برسید. 
اگر مسیر را ادامه دهید بعد از گذشت هفت یا هشت کیلومتر به فیبلند می رسید. البته این جاده کوهستانی است و کمی دارای پیچ و البته شیب های زیادی است. بنابراین با توجه به این ویژگی سعی کنید زمستان ها به سمت این روستا نروید!

سخن آخر

شاید تا به حال حتی نام این روستا را نیز نشنیده باشید و با خواندن این مطلب قصد سفر به روستای شگفت انگیز فیلبند مازندران را داشته باشید. به شما پیشنهاد می کنیم فرصت گشت و گذار در این ناحیه سر سبز و پر از مه را از دست ندهید. در فصول بهار و تابستان می توانید به این روستای جذاب سفر کنید.

 

ارسال نظرات(1 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(1 نظر)

6 بهمن 1397 - ساعت: 23:09

سلام <br /> تشکر خوب بود مطلبتون .معلومه نویسنده قویی دارید .تشکر

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر