آشنایی با دهکده رادکان و کنداب کردکوی

مدیر سایت مدیر وبسایت

گلستان - کردکوی

4 ماه پیش

در این مقاله قصد داریم دو دهکده رادکان و کنداب شهرستان کردکوی را معرفی کنیم. این روستاهای زیبا به علت جاذبه‌های گردشگری که دارند یکی از نقاط پر تردد توریست‌ها و گردشگران محسوب می‌شوند. در ادامه با این دو روستای توریستی بیشتر آشنا می‌شویم. با ما همراه باشید.

 

برج رادکان

آشنایی با دهکده رادکان

در جنوب غربی شهر کردکوی دو دهکده رادکان و کنداب قرار گرفتند. روستای رادکان یک دهکده کوهستانی در ۳۵ کیلومتری کردکوی است. این روستا تا گرگان مرکز استان فقط ۵۰ کیلومتر فاصله دارد. از نظر سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی روستاهای کوهستانی منطقه هزار جریب بسیار حائز اهمیت هستند. ظرفیت‌های گردشگری این روستاها هنوز ناشناخته است. تمام تلاش مسئولین معرفی این دهکده‌های تاریخی به توریست‌های سراسر جهان است.

دهکده رادکان و کنداب به خصوص روستای رادکان به دلیل قرارگیری برج رادکان آوازه جهانی پیدا کرده است. دهکده رادکان در ارتفاع ۱۴۴۸ متری از سطح دریا قرار دارد. این روستا دارای آب و هوای سرد و معتدل و بسیار زیبایی است. در آخرین سرشماری تعداد ۷۴ خانوار در این دهکده زندگی می‌کردند. این دهکده از توابع چهارکوه محسوب می‌شود. محدوده‌های اطراف روستای رادکان از سمت شمال کوه‌های درازنو، از سمت جنوب جنگل، از سمت شرق به حاجی آباد و از سمت غرب روستای کنداب می‌باشد. جالب است بدانید بام گلستان که یکی از جاذبه‌های فوق العاده زیبای این استان است به شمال روستای رادکان اطلاق می‌شود. گفتیم که قسمت شمال روستای رادکان به ارتفاعات دراز نو می‌رسد که به بام استان گلستان معروف است.

در دهکده رادکان و کنداب به علت مجاورت با هم گونه‌های جنگلی مشابه رشد می‌کند. به عنوان مثال درختانی مثل توسکا، افرا، راش، ممرز که از نوع پهن برگ هستند این منطقه را پوشش می‌دهند. رودخانه رادکان نیز یکی دیگر از جاذبه‌های دهکده رادکان و کنداب است. آب کشاورزی این دو روستا از طریق این رودخانه تامین می‌شود. آب آشامیدنی از طریق چشمه معروف مشکی جار تامین می‌شود. در فصول گرم سال اطراف رودخانه مملو از گردشگران است. چشمه مشکی جار نیز به عنوان یکی از زیبایی های طبیعی منطقه می‌باشد.

از نظر آداب سنتی منطقه و دهکده رادکان و کنداب می‌توان به موسیقی سنتی این منطقه اشاره کرد. در این منطقه در مراسمات عروسی و جشن‌ها ترانه‌های محلی حقانی و کتولی خوانده و نواخته می‌شود. افراد محلی از لباس‌های زیبای سنتی استفاده می‌کنند. لباس‌های محلی زنانه بسیار متنوع و در رنگ‌های شاد تولید می‌شود. دامن چین‌دار، روسری‌های پولک دوزی شده، پیراهن‌های بلند تزیین شده با زیورآلات جزء لباس‌های محلی این منطقه هستند. صنایع دستی مثل جاجیم بافی، چاله بافی، چوخا بافی و لمه چوخا توسط زنان روستا تولید شده و به فروش می‌رسد. یکی از جاذبه‌های دیگر روستا کوچ عشایر در اول بهار و آخر تابستان است. زبان محلی مردم رادکان مازندرانی است.

آشنایی با برج رادکان

یکی از جاذبه‌های دهکده رادکان و کنداب برج رادکان است. این برج در ۴ کیلومتری جنوب روستای رادکان قرار دارد و از نظر سوق الجیشی موقعیت خاصی دارد. آجرهای به کار رفته در ساخت برج رادکان از نظر رنگ پختگی و استحکام مشابه آجرهای گنبد قابوس است. برج به صورت دو پوسته است. یک پوسته آن حالت تخم مرغی دارد و پوسته بیرونی حالت رک طراحی شده است. برج رادکان در قرن ۵ هجری توسط شخصی به نام احمد بن عمر ساخته شده است. در سال ۱۳۱۰ این برج در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

روستای رادکان

آشنایی با دهکده کنداب

 گفتیم که دو دهکده رادکان و کنداب در کنار هم قرار دارند. روستای کنداب از یک سمت به رادکان و از سمت دیگر به رودخانه نکارود مشرف است. این روستای زیبای ییلاقی شهرستان کردکوی به علت بافت قدیمی هر گردشگری را جذب می‌کند. علاوه بر رادکان روستای کنداب با روستاهای درازنو و بارکلا نیز همجوار است. چند ویژگی روستای کنداب را خاص کرده است. اولین ویژگی آب و هوای کوهستانی این منطقه ییلاقی است. مناظر زیبای روستای کنداب در فصول مختلف سال گردشگران زیادی را جذب می‌کند. آب و هوای منطقه عاری از هر نوع آلودگی و بسیار پاک می‌باشد. ویژگی دوم دهکده کنداب قدمت تاریخی آن است. بافت بومی منطقه کنداب قدمت بالایی دارد و متعلق به اواخر دوره قاجار است. مصالح به کار رفته در ساخت خانه‌های محلی کاملاً متعلق به خود منطقه است. خونگرمی و مهمان نوازی مردم روستای کنداب نیز در جذب گردشگران بی تاثیر نیست. جالب است بدانید در این روستا هیچ ساخت و ساز غیر مجازی انجام نشده است.

درختان کهنسال گردوی دهکده توریستی کنداب سومین جاذبه گردشگری منطقه هستند. این درختان در آثار ملی ثبت شده‌اند. گورستان تاریخی به همراه چشمه و درختان کهنسال گردو در فهرست آثار ملی ثبت شده است. عمر درختان منطقه کنداب بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ سال است.

سفر به کردکوی هزار منظره

کردکوی یکی از شهرستان‌های خطه شمال کشور است که هزاران جاذبه تاریخی مثل دو دهکده رادکان و کنداب را در خود جای داده است. اگر قصد سفر به این شهر و سایر مناطق شمال کشور را دارید می‌توانید اجاره ویلا لاکچری بابلسر یا ویلا استخردار مازندران چمستان یا هر نوع ویلا با استخر در مازندران دوبلکس را در سایت ما جستجو کنید. ما برای تمام فصول سال ویلا ارائه می کنیم. تمام ویلاها قبلا توسط کارشناسان مجموعه بازدید شده و مورد تایید می باشند. رزرو ویلا در سرتاسر شمال کشور امکان پذیر است. ویلاهای مناسب فصول پاییز و زمستان امکانات گرمایشی کاملی دارند و استخرهای سر بسته آنها برای شنا کاملا تجهیز شده می باشد. سفر به ییلاقات تاریخی شهرستان کردکوی و بام استان گلستان را به عنوان یک سفر رویایی و خاطره انگیز از دست ندهید.

روستای کنداب کردکوی

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر