جاذبه‌ی دیدنی سد لار

مدیر سایت مدیر وبسایت

مازندران - آمل

1 سال پیش

جاذبه‌ی دیدنی سد لار

اجاره ویلا در شمال امروزه از رونق بسیاری برخوردار است. چنانچه گردشگران فراوانی برای رفتن به ساحل زیبای دریا و دیدن جاذبه‌های گردشگری و تاریخی استان مازندران اقدام به اجاره ویلا در دریاکنار و اجاره ویلا در خزرشهر می‌نمایند. این دو شهرک توریستی زیبا با توجه به امکانات خدماتی و رفاهی، سالانه پذیرای بسیاری از مسافران می‌باشد.

بیشتر افراد و گردشگران برای گشت و گذار در آخر هفته فضای با صفای دور از شهر را انتخاب می‌کنند. سد لار با آب و هوای مناسب و البته تماشای چشم‌انداز دشت دل‌نشین آن یکی از زیبای‌های نزدیک پایتخت می‌باشد. همراه شما هستیم تا یک تجربه ناب دیگر از سفر به سد لار را در اختیارتان قرار دهیم.

آشنایی با سد لار

سد خاکی لار در دامنه‌ی کوه دماوند و در داخل دریاچه‌ی بزرگ لار قرار دارد. این سد در 70 کیلومتری شمال شرق استان تهران و 100 کیلومتری از شهرستان آمل واقع شده است، بنابراین گزینه‌ی مناسبی برای گذران اوقات فراغت می‌باشد. در زیر به طور مختصر مشخصاتی از سد را برای شما شرح دادیم:

  • ارتفاع از پی ۱۰۵ متر
  • ارتفاع از بستر رودخانه ۱۰۷ متر
  • گنجایش کل مخزن ۹۶۰ میلیون متر مکعب
  • مساحت دریاچه در ارتفاع برابر ۲۹ کیلومتر مربع

هدف از احداث سد لار

تامین‌کننده آب مصرفی تهران و آب مورد نیاز آبیاری‌ زمین‌های کشاورزی شهرهای استان مازندران مانند: آمل و بابل توسط سد لار صورت می‌گیرد. اما بهتر است بدانید قبل از رسیدن به تصفیه خانه‌ی شهر، از آن به منظور تولید برق در نیروگاه کلان و لوارک استفاده می‌شود. جالب است بدانید که سالانه برقی حدود 150 هزار مگاوات توسط این سد صورت می‌گیرد.

چشم‌انداز سد لار

چه زمانی به سد لار برویم؟

بهترین زمان برای دیدن سد لار با وجود محوطه‌ی زیبای دشت لار، در اوایل فصل بهار می‌باشد. علاوه بر دیدن سد می‌توانید ساعاتی را به استراحت و گذران اوقات فراغت در دشت باشکوه لار اختصاص دهید. بعد از دیدن سد لار و گشت و گذار از مناظر زیبای دشت لار، برای رفع خستگی و استراحتی متفاوت می‌توانید اقدام به اجاره ویلا استخردار در اطراف آن کنید.

مسیر دسترسی به سد لار

برای رفتن به سد لار مسیرهای متغیری وجود دارد که ما راحت‌ترین راه را در پیش گرفتیم. ما صبح بسیار زود از اتوبان بابایی تهران به سمت جاده هراز حرکت کردیم. با گذر از بومهن و گردنه‌ی امام‌زاده هاشم، پس از چند ساعت رانندگی به روستای پلور رسیدیم. در مسیر جاده تابلوی راهنمای مشخصی وجود ندارد اما با کمک مجسمه‌ی طلایی که در سمت چپ خود مشاهده می‌کنید که با توجه به آن مسیر فرعی پیش رو داشتیم، که با ادامه دادن آن حدود بیست دقیقه به سد لار رسیدیم.

زیبایی غروب خورشید، وجود انواع مختلف پوشش گیاهی در دشت لار لطف دیگری دارد که ما آن را تجربه کردیم. اگر مقصد سفر شما به استان مازندران است می‌توانید ساعاتی از طول سفر را با صرف چای در کنار سد لار سپری کنید. هم‌چنین با اجاره ویلا دریاکنار و اجاره ویلا خزرشهر علاوه بر داشتن اقامت می‌توانید در طول سفر از جاذبه‌های گردشگری این مناطق نیز بهره‌مند شوید.

اجاره ویلا در اطراف سد لار

امکانات تفریحی در سد زیبای لار

بازدید از سد لار و دشت‌های زیبای آن را با لذت ماهیگیری در سد افزایش دهید. احتمال شکار ماهی قزل آلا خال قرمز در این سد وجود دارد. البته می‌توانید از اطراف دشت لار که به پارک ملی لار شهرت دارد برای پیاده‌روی و از کوه‌های اطراف آن برای کوهنوردی استفاده کنید.

شرایط اقامت و اجاره ویلا در اطراف سد لار

برای اقامت و چادر زدن در محوطه‌ی سد باید مجوز به همراه خود داشته باشید چرا که یک منطقه‌ حفاظت شده به شمار می‌رود. اما شما به راحتی می‌توانید در اطراف شهر تهران و یا شهرستان آمل با اجاره ویلا اقامتی خاطره‌انگیز داشته باشید. با اجاره ویلا استخردار در شمال علاوه بر لذت بردن از آب و هوای مطبوع شمال می‌توانید اقامتی خاص و منحصر به فرد را در کنار خانواده تجربه کنید.

جاذبه‌های دیدنی اطراف سد لار

زمانی که در موقعیت سد لار قرار گرفتیم، اطراف سد توسط کوه‌های مختلفی احاطه شده بود که این امکان را برای ما فراهم می‌کرد تا حتی در این منطقه کوهنوردی خوبی داشته باشیم. کوه‌هایی نظیر، کوه دماوند، کوه یخ کمر، کوه دیو آسیاب، کوه کمردشت و... را می‌توان جزیی از جاذبه‌های سد لار نامید. پارک ملی لار که از دیگر جاذبه‌های معروف سد لار است که با چشم‌اندازی بی‌نظیر فرصتی را برای ما ایجاد می‌کرد تا ساعاتی را در سکوت خاص در کنار دریاچه‌ی زیبا و سد سپری کنیم.

سد خاکی لار

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر