خانه مشروطه اصفهان، مهد معماری اصیل ایرانی

مدیر سایت مدیر وبسایت

اصفهان - شهر اصفهان

4 هفته پیش

خانه مشروطه اصفهان، مهد معماری اصیل ایرانی

رنگ‌ها همواره به عنوان یکی از فاکتورهای جذابیت محسوب شده‌اند و به کار بردن آن‌ها در هنر معماری، به زیباتر شدن فضا کمک کرده است. همچنین با توجه به اینکه اصفهان مهد معماری اصیل ایرانی شناخته می‌شود و جذابیت‌ و اصالت در بناهای تاریخی به جا مانده از ادوار گذشته در آن نمایان شده است، بدیهی است که در برخی از بناهای آن نیز رقص الوان قابل مشاهده خواهد بود.

خانه مشروطیت یا خانه مشروطه اصفهان همان بنایی است که به سبب رنگ‌های به کار رفته در آن و نقش و نگارهای اصیل و هنرمندانه، بسیار مورد توجه قرار گرفت است. گوشه گوشه این خانه روایتگر تاریخ پر فراز و نشیب ایران است. چرا که آزادی خواهانی که در ایران قدیم زندگی می‌کردند، در این خانه شب را به صبح می‌رساندند.

معرفی خانه مشروطه اصفهان

این خانه در دوران حکومت قاجار به عنوان مکانی برای جمع شدن و مباحثه مشروطه خواهان و عدالت طلبان اصفهانی مورد استفاده قرار می‌گرفت و از این جهت، می‌توان گفت نقش مجلس آن دوران را ایفا می‌کرده است. اموری که در رابطه با آن در این محل صحبت می‌شد، اغلب مربوط به مشروطیت بود و امور مدنی را دربرمی‌گرفت.

نمایی از تابش نور از شیشه‌های رنگی خانه مشروطه اصفهان

امروزه نیز این محل به عنوان یکی از آثار ملی ایران به شمار می‌رود و نسل امروز و فرداها را به تفکر آزادی و عدالت خواهی در زمان مشروطه پیوند می‌زند. خانه مشروطه روزهای سیاه و سفید بسیاری را به خود دیده است و امروزه نیز، علاوه بر یک خانه تاریخی، در قالب موزه نیز فعالیت می‌کند و به عنوان یک مجموعه فرهنگی تاریخی مورد بازدید قرار گرفته است.

خانه مشروطه اصفهان کجاست؟

بخش شرقی میدان نصف جهان و تقریباً محدوده خیابان نشاط، قسمتی از خاک اصفهان است که خانه مشروطه را در خود جای داده است. به منظور دسترسی به این خامه تاریخی و بازدید از آن می‌توانید وسایل حمل و نقل عمومی را به کار ببرید و یا خودروی شخصی را مورد استفاده قرار دهید.

در صورتی که تمایل به استفاده از خودروی شخصی داشته باشید، لازم در ابتدا وارد خیابان فرشادی شوید و سپس از طریق این خیابان، به سمت کوچه مقصوذ بیک بروید. سپس می‌توانید با استفاده از تابلوهای راهنما که خانه مشروطه را نشان می‌دهند، به این خانه برسید. همچنین برای دسترسی آسان‌تر نیز می‌توانید بازارچه حسن آباد را انتخاب کنید و پس از حوزه علمیه امام علی، مسیر را در کوچه شبنم ادامه دهید.

تاریخچه خانه مشروطه اصفهان

حیاط خانه مشروطه اصفهان

خانه مشروطه اصفهان در زمان حکومت قاجار بنا نهاده شد و متعلق به فردی به نام محمد تقی رازی بود. پس از وی نیز مالک این خانه حاج آقا نجفی بود که از چهره‌های تأثیرگذار نهضت مشروطه به شمار می‌رفت. پس از انقلاب، شهرداری اصفهان با خریداری خانه مشروطه اصفهان، پروسه مرمت و بازسازی این خانه تاریخی را آغاز کرد. در نهایت تصمیمی که برای این خانه گرفته شد به این صورت بود که بازدید از قسمتی از آن برای عموم آزاد باشد و قسمتی دیگر نیز به موزه تبدیل شود.

معماری خانه مشروطه اصفهان

یکی از اتاق‌های خانه مشروطه اصفهان

هرچند که اغلب افراد بر این باورند که معماری مربوط به دوران حکومت صفویه جذابیت منحصر به فردی دارند؛ اما معماری هنرمندانه و استادانه خانه مشروطه نیز به گونه‌ای است که چشم هر بیننده‌ای را می‌نوازد. از اصلی‌ترین بخش‌های جذابیت معماری این خانه می‌توان به این موارد اشاره کرد: گچ بری‌های استادانه، درهای بسیار نفیس،شیشه کاری‌های ارسی‌های پنج لنگه و نقاشی‌های شیر و شکر.

ساختمان این خانه متشکل از تعداد دو شاه نشین، دو حیاط اندرونی و بیرونی و دوازده اتاق است. این خانه به واسطه رقص نور شیشه‌های رنگی آن شهرت پیدا کرده است و این موضوع به جذابیت آن نیز افزوده است. اتاق هفت دری خانه مشروطه به عنوان یکی از دیدنی‌ترین‌ بخش‌های این خانه به شمار می‌رود که به واسطه شیشه کاری از دو سمت، تابیدن نور در آن موجب ایجاد یک فضای بسیار زیبا می‌شود. اگر قصد عکاسی دارید، این اتاق می‌تواند یکی از بهترین قسمت‌های خانه برای عکس گرفتن باشد. نقاشی‌های شیر و شکر و گچ بری‌های این اتاق نیز برای علاقه‌مندان به هنر و معماری می‌تواند بسیار جذاب باشد.

جاذبه‌های گردشگری اطراف خانه مشروطه اصفهان

خانه مشروطه اصفهان در بخشی از این شهر واقع شده است که برخی دیگر از بناهای تاریخی اصفهان نیز در اطراف آن قرار گرفته‌اند. این موضوع سبب شده است که با رفتن به خانه مشروطه و بازدید از آن بتوان از جاذبه‌های توریستی نزدیک آن نیز بازدید کرد. این جاذبه‌های توریستی عبارت‌اند از: بازارچه حسن آباد، خانه تاریخی معتمدی، عمارت عالی قاپو، میدان نقش جهانف کاخ هشت بهشت.

بهترین زمان برای بازدید از خانه مشروطه اصفهان

خانه مشروطه اصفهان به سبب کمتر دیده شدن آن اغلب اوقات خلوت و برای بازدید مناسب است. اما در حالت کلی و با توجه به برخورداری شهر اصفهان از آب و هوای کویری، بهترین فصل سفر به این شهر و بازدید از جاذبه‌های آن، بهار و پاییز است. اما به این مورد نیز توجه کنید که اصلی‌ترین جذابیت خانه مشروطه اصفهان، تابش نور از شیشه‌های رنگی این خانه است. لذا توصیه می‌کنیم بازدید از این خانه را در روزهای آفتابی انجام دهید.

بازدید از خانه مشروطه اصفهان

سازمان میراث فرهنگی برخی اوقات بازدید از خانه مشروطه را محدود می‌کند. علت این موضوع نیز محافظت از این جاذبه توریستی در شرایط آب و هوایی مختلف است. از این جهت لازم است قبل از اقدام به رفتن به این خانه با روابط عمومی خانه مشروطه تماس حاصل کنید تا از باز بودن آن اطمینان حاصل کنید و از ساعات بازدید نیز مطلع شوید. زمان پیشنهادی برای بازدید از این بنای تاریخی حدود یک ساعت خواهد بود. لازم به ذکر است که به منظور بازدید از این خانه نیز نیازی به پرداخت هزینه وجود ندارد و می‌توانید به صورت رایگان از آن بازدید کنید.

پرسش‌های متداول

برای رزرو اقامتگاه اصفهان در نزیکی خانه مشروطه اصفهان چه باید کرد؟

لازم است به سایت اجاره سوئیت اصفهان مراجعه کنید و اقامتگاه را در محدوده خانه مشروطه انتخاب کنید.

آیا قیمت اجاره سوئیت اصفهان در نزدیکی خانه مشروطه با سایر مناطق اصفهان متفاوت است؟

برای اطلاع از این موضوع نیز می‌توانید قیمت‌های سایت را بررسی کنید.

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر