چشمه زاو کلاله

مدیر سایت مدیر وبسایت

گلستان - کلاله

3 ماه پیش

چشمه زاو

چشمه زاو زیبا در روستایی به نام زاو بالا قرار گرفته است. چشمه آب‌های زیرزمینی است که به سطح زمین نفوذ یافته، این آب‌ها به علت عبور از میان ماسه و کارست‌ها قابل آشامیدن می‌شوند. آب چشمه‌ها اغلب شیرین و زلال است. برخی چشمه‌ها نیز به علت مجاورت با کوه‌های آتشفشانی ممکن است آب گرم یا آب معدنی تولید کنند. چشمه‌ها در یک تقسیم بندی دیگر به انواع موقتی و دائمی تقسیم می‌شوند.

روستای زاو بالا از توابع شهرستان کلاله در استان گلستان می‌باشد. از جذابیت‌های این چشمه زیبا قرارگیری آن در یک محوطه جنگلی سرسبز است. گشت و گذار در محیط طبیعت برای رسیدن به سر چشمه بسیار لذت بخش است. این چشمه در اغلب اوقات سال پر از آب است و جنب و خروش فراوانی دارد. موقعیت دقیق این چشمه زیبا در ۴۵ کیلومتری گرگان رود است. آب این چشمه به صورت رودخانه پیشکمر جاری شده و به دریا می‌رود. محیط اطراف چشمه بسیار سرسبز و زیبا می‌باشد ولی متاسفانه شرایط و امکانات رفاهی جهت اتراق در محل چشمه موجود نیست. اگر جهت بازدید چشمه زاو را انتخاب کرده‌اید باید در کلاله اقامت کنید. حفظ محیط زیست اطراف چشمه و محوطه جنگل نیز لازم و ضروری است.

مسیر رسیدن به چشمه زاو

برای رفتن به چشمه زاو باید به شمال ایران سفر کنید. در مسیر رسیدن به استان گلستان زیبا مناظر جذاب و رویایی زیادی وجود دارد. در استان گلستان باید تا ۴۵ کیلومتری شهرستان کلاله سفر کنید. برای رفتن به چشمه زاو مسیر تقریباً راه آسانی در پیش دارید. تنها نکته منفی نبود امکانات رفاهی در کنار چشمه است. به عنوان مثال سرویس بهداشتی، آلاچیق، آب آشامیدنی و سطل زباله در اطراف چشمه نیست. بنابراین هر گردشگر باید در حفظ نظافت محل کوشا باشد و زباله‌ها را در طبیعت رها نکند. یک مسیر دیگر دسترسی به چشمه، روستای زاو بالا است. مسیر دوم کمی سخت است زیرا علاوه بر خاکی بودن جاده، باید از میان مزارع کشاورزی رد شوید. شما می‌توانید علاوه بر چشمه زاو از مناطق دیدنی دیگر کلاله مثل جنگل پلکانی یا آرامگاه خالد نبی و چشمه آق سو نیز بازدید نمایید.

کلاله زیبا

شهرستان کلاله در شرق استان گلستان در جاده گرگان به مراوه تپه قرار گرفته است. این شهر حدود ۷۵۰۰ سال قدمت دارد. جاذبه‌های این شهر به ۳ نوع تاریخی، طبیعی و دینی تقسیم می‌گردد. از جاذبه‌های دینی آن می‌توان به زیارتگاه خالد نبی، مسجد و مدرسه کریم ایشان اشاره کرد. جاذبه‌ تاریخی منطقه گورستان خالد نبی است که از نظر تاریخی اسرارآمیز است. جاذبه‌های طبیعی منطقه نیز بسیار زیاد هستند. چشمه‌های زیبایی مثل آق سو زاو، خضر دندان در نزدیکی کلاله قرار دارند. جنگل پلکانی کلاله یک جاذبه توریستی دیگر این منطقه است.

یک روز رویایی در چشمه زاو

خواص درمانی چشمه زاو

درباره خواص درمانی مصرف آب چشمه زاو باید گفت: ثابت شده چشمه‌ها از قدیم و هزاران سال پیش خاصیت درمانی داشته‌اند. آب چشمه‌ها سرشار از املاح معدنی است که خواص درمانی دارند. میزان خاصیت درمانی آب چشمه بسته به آب و هوا، ارتفاع از سطح دریا و وضعیت سلامت فرد دارد. برای برخورداری از خواص درمانی آب چشمه بسته به نوع بیماری نوشیدن آب چشمه یا استحمام و شستن موضع پیشنهاد می شود. مصرف آب معدنی چشمه برای تامین املاح بدن بسیار مفید است. البته باید نکات بهداشتی را در نوشیدن یا استحمام با آب چشمه رعایت کرد تا اثر منفی نداشته باشد. فصول گرم سال برای درمان مناسب تر هستند. بودن در محیط سرسبز و زیبای چشمه و اطراف آن در درمان بیماری های روحی و آرامش نیز موثر است.

راهنمای اجاره و رزرو ویلا استخردار در شمال

اگر برنامه یک سفر به شمال کشور را در سر دارید ما به شما کمک می کنیم به راحتی یک ویلای خوب در هر نقطه از این بهشت زمینی رزرو کنید. برای اجاره ویلا استخردار لاکچری بابلسر یا اجاره ویلا استخردار لب دریا یا هر نوع ویلا با استخر در مازندران شمال ما به شما خدمات ارائه می کنیم. استخر ویلاها در دو نوع رو باز و سر پوشیده است. در فصول گرم سال که اغلب مسافران ویلاهای رو باز را ترجیح می دهند، قیمت اجاره ویلا با استخر رو باز بالا می رود. در فصول سرد بر عکس ویلاهای با استخر سر پوشیده گران می شوند. اگر قصد یک سفر رویایی به شمال دارید اقامت در و یلاهای استخردار شمال را به شما پیشنهاد می کنیم.

 

روستای زاو بالا و چشمه زاو

سوالات متداول

چشمه زاو با روستای زاو بالا چقدر فاصله دارد؟

مسیر رسیدن از روستای زاو بالا به چشمه حدود ۴ کیلومتر خاکی است. این مسیر پرفراز و نشیب و از میان مزارع و جنگل‌ها است.

بهترین زمان سفر به چشمه زاو چه ماهی است؟

این چشمه همه سال پر آب است ولی بهترین فصل سفر فروردین تا انتهای تابستان است.

بهترین محل برای اقامت در نزدیکی چشمه زاو کجاست؟

یکی از نزدیک‌ترین اقامتگاه‌های نزدیک چشمه اقامتگاه خالد نبی کلاله است که یک فضای دلچسب و آرام جهت پذیرایی از گردشگران فراهم نموده است.

سوغاتی‌های شهر کلاله چیست؟

شما می‌توانید از بومیان محلی نان پا درازی، حلوای گردویی و آوماج در منطقه زاو بالا خریداری کنید و به عنوان سوغات هدیه بدهید.

در مسیر سفر به چشمه از چه جاهای دیدنی دیگری می‌توان بازدید کرد؟

علاوه بر این چشمه زیبای رویایی شما می‌توانید از آبشار آق سو در استان گلستان دیدن کنید. همچنین می‌توانید از قبرستان خالد نبی، چشمه‌های آق سو و خضر دندان دیدن فرمایید. از دیگر جاذبه‌های توریستی منطقه کلاله روستای گچی سو بالا، تپه ماهورهای هزاردره، جنگل پلکانی، بقعه چوپان آتا و ... است.

چشمه زاو زیبا

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر