سرمست شدن از عطر بهارنارنج در باغ نارنجستان قوام

مدیر سایت مدیر وبسایت

فارس - شیراز

3 هفته پیش

سرمست شدن از عطر بهارنارنج در باغ نارنجستان قوام

وقتی قصد می کنید که به شیراز بروید، در واقع انگار دعوت شده اید که مهمان خانه ها و باغ های این شهر شوید؛ چراکه شیراز شهر عمارت های باشکوه و باغ های دل باز است. یکی از این باغ عمارت ها که نمی توان تماشای آن را از دست داد، باغ نارنجستان قوام است. فضای گرم، سنتی و دلنشین این بنا باعث می شود که گمان کنید در خانه مادربزرگ تان هستید! به همین خاطر پیشنهاد می کنیم همین که به شیراز رسیدید، به باغ نارنجستان بروید. همراه ما باشید تا چند دقیقه ای مهمان این عمارت شگفت انگیز شوید.

تماشای عمارت زیبای نارنجستان قوام

آنچه در این مطلب خواهید خواند

 • باغ نارنجستان قوام کجاست؟
 • تاریخچه باغ نارنجستان قوام
 • معماری باغ نارنجستان قوام
 • هزینه بلیط و ساعت بازدید باغ نارنجستان قوام
 • بهترین زمان بازدید از باغ نارنجستان قوام
 • جاهای دیدنی اطراف باغ نارنجستان قوام

باغ نارنجستان قوام کجاست؟

اولین کاری که برای سفر به باغ نارنجستان باید انجام دهید، پیدا کردن آدرس است. برای اینکه به باغ نارنجستان قوام بروید، باید راهی استان فارس و شهر شیراز شوید. در شهر نیز خودتان را به خیابان لطفعلی خان زند برسانید. نرسیده به خیابان زینبیه ( فلکه الغدیر) به باغ نارنجستان می رسید. می توانید با سرچ کردن باغ نارنجستان قوام در یک مسیر یاب مانند بلد یا نشان، آدرس را به راحتی پیدا کنید.

دسترسی

برای رسیدن به باغ، علاوه بر خودروی شخصی، می توانید از وسایل نقلیه عمومی نیز استفاده کنید که چگونگی استفاده از آن ها را به شما خواهیم گفت.

 • خودروی شخصی: خیابان های اصلی شهر یعنی بلوار آزادی، خیابان زند و خیابان قصرالدشت شما را به خیابان لطفعلی خان زند و باغ نارنجستان می رسانند. اگر با خودروی شخصی به این مکان می روید، حتما یکی از اصلی ترین دغدغه های شما جای پارک خواهد بود. باید بگوییم که خوشبختانه در خیابان لطفعلی خان زند پارکینگ عمومی وجود دارد. همچنین در آن اطراف، پارکینگ های خصوصی نیز قرار دارند.
 • اتوبوس: اتوبوس های خط 1، 2، 3 و 7 در مسیر خیابان لطفعلی خان زند تردد می کنند. وقتی سوار این اتوبوس ها شدید، در ایستگاه باغ نارنجستان قوام پیاده شوید.
 • تاکسی: در خیابان لطفعلی خان زند تاکسی های خطی وجود دارند. سوار آن ها شوید و به باغ بروید.
 • مترو: سوار خط 1 مترو شوید و در ایستگاه ولیعصر پیاده شوید. سپس از این ایستگاه حدودا 10 تا 15 دقیقه پیاده روی کنید تا به باغ برسید.

توصیه ما به شما این است که اقامتگاهی در نزدیکی مکان های دیدنی شیراز رزرو کنید تا از لحاظ رفت و آمد مشکلی نداشته باشید. می توانید در سایت ویلایار موقعیت مکانی، امکانات و قیمت انواع اقامتگاه را بررسی کرده و سپس بهترین اقامتگاه را برای خود یا عزیزان تان رزرو کنید.

 

معماری منحصر به فرد باغ نارنجستان قوام

تاریخچه باغ نارنجستان قوام

باغ نارنجستان قوام دست به دست چرخیده است تا امروزه به دست ما برسد. این بنا را در سال های 1257 تا 1298 خورشیدی ساخته اند و در واقع یادگاری از دوره قاجار و حکومت ناصر الدین شاه قاجار است.

اگر به صورت جزئی تر بخواهیم توضیح دهیم باید بگوییم که این باغ دارای دو قسمت بیرونی و اندرونی است که هر یک از آن ها در زمان خاصی ساخته شده اند. ساخت قسمت بیرونی (موزه نارنجستان) را علی ‌محمد‌خان قوام برعهده داشت. بعد از اینکه او فوت کرد، پسرش (محمدعلی خان قوام) دستور داد که عمارت اندرونی (خانه زینت الملوک) را نیز در این باغ بسازند. قسمت بیرونی و اندرونی از طریق یک راهروی زیرزمینی به یکدیگر راه پیدا می کنند.

براساس اسناد و مدارک، تا سال 1345 خورشیدی، خاندان قوام از این عمارت استفاده می کردند. در سال 1345 فردی به نام ابوالقاسم قوام، این عمارت را به دانشگاه شیراز اهدا کرد. بعد از آن نیز باغ به عنوان یک اثر تاریخی مورد استفاده قرار گرفت و به همین خاطر امروزه می توانیم سعادت تماشای آن را داشته باشیم.

معماری باغ نارنجستان قوام

برای اینکه وارد باغ شویم، باید از یک درب چوبی عبور کنیم. دربی تزئین شده با هنر منبت کاری که شما را غرق در زیبایی خود خواهد کرد.

از درب که گذر می کنید، وارد یک فضای سرپوشیده می شوید. به فضایی که درون آن قرار می گیرید، هشتی می گویند. علت این نام گذاری نیز این است که فضا را به صورت هشت ضلعی طراحی کرده اند. یکی از مهم ترین علت های ساخت هشتی در خانه ها و عمارت های قدیمی این بود که حریم افراد خانه حفظ شود. در واقع هشتی باعث می شد که افراد غریبه به محض گذر از درب ورودی، وارد محوطه اصلی خانه نشوند.

وقتی جلوتر می روید، دو راهرو را مشاهده می کنید که هشتی را به محوطه اصلی متصل می کنند. نگاه تان را که به بالا می دوزید، محو زیبایی سقف راهروها می شوید که با کاشی ها، آجر و هنر مقرنس، زیباسازی شده اند.

بعد از عبور از راهرو، وارد محوطه ای به وسعت 3500 متر مربع می شوید. وسعت این باغ عمارت باعث شده که فضای بسیار دل بازی داشته باشد. با ورود به این باغ اولین چیزی که توجه شما را به خود جلب می کند، آب روان در حوض آبی رنگ است. حوض و آب نما به قدری زیبا و آرامش بخش است که انگار تکه ای از دریا را درون باغ قرار داده اند. باغچه هایی از گل های رنگارنگ نیز در کنار این آب  قرار دارند که تماشای آن ها مثل یک تراپی حال شما را خوب می کند.

یکی دیگر از چیزهایی که توجه شما را به خود جلب می کنند، درختان هستند. درختان سر به فلک کشیده نخل و بهارنارنج که به صورت قرینه در باغ کاشته شده اند باعث می شوند که گمان کنید در یک سرزمین رویایی قرار گرفته اید!

نزدیک تر که می شوید، حوض اصلی را می بینید که در جلوی عمارت قرار دارد. حوض با سنگ های قرمز تزئین شده و نقش عمارت در آن به انعکاس در آمده است. این انعکاس به قدری زیبا است که گویی به یک نقاشی زیبا نگاه می کنید.

اکنون می رسیم به اصلی ترین بخش باغ نارنجستان یعنی عمارت اصلی. عمارتی که وسعتی به اندازه 940 متر متربع دارد. این عمارت را در دو طبقه ساخته اند که دارای بخش هایی مانند ایوان و زیرزمین است. ساختمان  به لطف هنرمندان با هنرهای آجرکاری، معرق، حجاری، آینه کاری، منبت و ... تزئین شده و زیبایی خود را به رخ گردشگران می کشد.

وارد عمارت که می شوید، انگار وارد یک صندوقچه قدیمی پر از گنج شده اید؛ دلیل این موضوع نیز وجود وسیله های قدیمی مانند مبلمان ها و .... در این عمارت است.

وقتی از پله ها گذر می کنید و وارد عمارت می شوید، معمولا ایوان مرکزی توجه شما را جلب می کند. ایوانی که با دو ستون سنگی با عظمت و آینه کاری های با ظرافت، خود نمایی می کند.

بعد از ایوان، به تالار آینه یا شاه نشین می رسیم. تالار را با هنر آینه کاری تزئین کرده اند. درون آن یک پنجره چوبی را خواهید دید که به صورت هلالی است و دریچه های ارسی شکل دارد.

وقتی به طبقه بالا می روید، می توانید حیاط عمارت را مشاهده کنید و زیبایی آن را از زاویه دیگری تماشا کنید. تصور کنید که تماشای درخت های بهار نارنج و حوض آبی از آن بالا چقدر می تواند لذت بخش باشد!

به اتاق های دیگر که می روید، شیشه های رنگی، چلچراغ ها، نقاشی های رو دیوار و ... دل بری می کنند. به همین خاطر باید از این بنا سر فرصت و با حوصله دیدن کنید تا جزئیات خاص و منحصر به فرد آن را از دست ندهید. این باغ قسمت های دیگری به نام آشپزخانه، دیوان خانه و مکتب خانه و حمام گچینه نیز دارد که فراموش نکنید آن ها را هم ببینید.

فضای دلنشین عمارت باغ نارنجستان قوام

هزینه بلیط و ساعت بازدید باغ نارنجستان قوام

نکته مهمی که باید در مورد باغ نارنجستان قوام بدانید این است که برای حضور در آن باید بلیط تهیه کنید. در سال 1401 قیمت بلیط برای گردشگر داخلی 3000 تومان و برای توریست های خارجی 40000 تومان بود که احتمالا هم اکنون این قیمت با افزایش رو به رو شده است.

دیگر نکته ای که باید بدانید این است که بازدید از باغ محدودیت زمانی دارد. در سال 1401 این بنا از ساعت 8 الی 21 پذیرای گردشگران بود. توصیه می کنیم که قبل از اینکه به این مکان بروید با شماره تلفن باغ یعنی 071 3222 4381 تماس بگیرید تا با در بسته رو به رو نشوید.

بهترین زمان بازدید از باغ نارنجستان قوام

بهتر است که فصل بهار را برای سفر به شیراز انتخاب کنید. اگر این فصل به باغ نارنجستان بروید، عطر و بوی بهار نارنج شما را سرمست خواهد کرد. همچنین در بهار، طبیعت زیبایی خود را بیشتر نمایان می کند. به همین خاطر می توانید عکس های هنری خوبی برای صفحه های اجتماعی خود ثبت کنید. در بهار آب و هوا نیز مطبوع تر است.

البته پاییز و خزان درختان نیز تصویر زیبایی از باغ به وجود می آورند. اگر علاقه مند به طبیعت پاییزی هستید، پیشنهاد می کنیم که پاییز نارنجستان را از دست ندهید!

سفر به شیراز در تابستان

جاهای دیدنی اطراف باغ نارنجستان قوام

یکی از ویژگی های مثبت باغ نارنجستان این است که با دیگر آثار تاریخی شیراز فاصله کمی دارد. به همین خاطر می توانید در زمان کوتاهی از چندین اثر تاریخی بازدید کنید. در ادامه لیستی از این مکان های دیدنی را برای شما تهیه کرده ایم.

 

حافظیه

آدرس: استان فارس، شیراز، حدفاصل چهارراه ادبیات و چهارراه حافظیه، رو‌به ‌روی ورزشگاه حافظیه

ارگ کریم خان

آدرس: شیراز، ابتدای خیابان کریم خان زند، نبش میدان شهرداری

برای اینکه خاطره خوبی از سفر در ذهن تان بماند، باید در یک مکان راحت نیز اقامت داشته باشید. خبر خوب این است که در سایت ویلایار می توانید اقدام به اجاره باغ شیراز کنید. اقامت در یک باغ لاکچری لذت سفرتان دو چندان خواهد کرد. خوشبختانه تنوع اقامتگاه ها در سایت ویلایار به قدری زیاد است که اجاره خانه و ویلا شیراز را برای شما بسیار راحت می کند.

پرسش‌های متداول

 • آیا می توانم در باغ نارنجستان قوام سوغاتی بخرم؟

بله در این باغ فروشگاه صنایع دستی وجود دارد.

 • باغ نارنجستان قوام چه امکانات رفاهی دارد؟

از جمله امکانات این باغ می توانیم به سرویس بهداشتی و بوفه اشاره کنیم.

 

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر