تپه باستانی بازگیر، یادگاری از دوره های پیشین تمدن بشر

مدیر سایت مدیر وبسایت

گلستان - مینودشت

4 ماه پیش

معرفی تپه باستانی بازگیر

در مینودشت استان گلستان و در حاشیه رودخانه ترکولو روستای بازگیر واقع شده است. در جنوب شرقی این روستا، تپه باستانی بازگیر قرار گرفته است. این تپه جزء ارزشمندترین و قدیمی ترین مکان های تاریخی محسوب می شود. اشیاء کشف شده در این منطقه به دوره های مس و سنگ انتقالی، دوره مفرغ قدیم و پایانی، دوره اهن، اشکانی و اسلامی تعلق دارند.

در تپه باستانی بازگیر یک بنای به یاد ماندنی و تاریخی به همراه 700 شیء مسی متعلق به دوره مفرغ پایانی کشف شده که اطلاعات مفیدی را در مورد این دوره تاریخی در اختیار تاریخ شناسان و باستان شناسان قرار می دهد.

تپه باستانی بازگیر در تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۷۹ موفق شد خود را در لیست آثار ملی کشور به ثبت برساند. سفر به نقاط مختلف کشور، اصالت فرهنگ ایرانی را برای ما آشکار خواهد ساخت. آثار هنری، سبک زندگی و قدمت بالای این یافته های تاریخی و فرهنگی از دل این جاذبه های تاریخی استخراج خواهد شد. از زیر خاک های این تپه باستانی نیز یادگارهایی از دوره های ماقبل تاریخ بیرون کشیده شده است که از انسان های نخست به یادگار مانده اند.

تاریخچه تپه باستانی بازگیر

تپه باستانی بازگیر  مینودشت، دوره های زمین شناسی و پادشاهی زیادی را به خود دیده است. از دوره مس، مفرغ، آهن و برنز گرفته تا دوره حکومت هخامنشیان و ساسانیان. این تپه توسط کاوشگران و باستان شناسان در سال 1379 کشف شد. از آن سال تاکنون بیش از 800 نوع شئ ساخته شده از مس و آهن در این منطقه شناسایی و کشف شده و علاوه بر آن صدها شیء نامعلوم و ظروف سفالی از دل خاک بیرون کشیده شده اند. کشف این بقایای تاریخی، مدیران و مسئولان استان گلستان و میراث فرهنگی آن را به سمت و سوی خود کشاند.

 قدمت تپه باستانی بازگیر بیش از شش هزار سال بوده و همین امر ارزش و اهمیت آن را در میان آثار تاریخی بسیار بالا برده چرا که این تپه باستانی به نوعی نمادی از غنای فرهنگی و اصالت تمدن ایران زمین محسوب می شود.

 

 

 

 

 

 

 

تپه زیبا، باستانی و اسرار آمیز بازگیر

 

 

 

 

 

معرفی عصرهای سنگ، برنز یا مفرغ و آهن

دوره ها و تمدن های بشر و انسان نخستین بر اساس پیشرفت ها و اکتشافات او تحت عنوان عصرهایی نامگذاری و طبقه بندی می شوند. این عصرها به ترتیب عصر سنگ یا حجر، عصر مس، عصر مفرغ و عصر آهن هستند.

عصر سنگ یا حجر: اولین دوره ای که انسان اولیه تجربه کرده این عصر می باشد. در این دوره انسان یاد می گیرد که چطور با سنگ، ابزار و لوازم مورد نیاز خود را تولید کند.

عصر مس: مس، اولین فلزی بوده است که بشر کشف کرده و در ساخت ابزار و لوازم خود آن را به کار گرفته است. این دوره از شش یا هفت هزار سال پیش از میلاد مسیح آغاز شده و تا عصر مفرغ یعنی چهار یا پنج هزار سال پیش از میلاد مسیح ادامه پیدا می کند.

عصر مفرغ: سومین دوره تکامل بشر به کشف برنز یا مفرغ اختصاص دارد. این دوره، آغاز تمدن بشر شناخته شده است. چرا که انسان نخستین، در این عصر با ذوب مس، انبار کردن مس و ترکیب آن با فلزات دیگر بیشتر آشنا می شود. عصر برنز در سه دسته برنز آغازین، میانی و پایانی طبقه بندی می شود که از 3500 سال تا 1200ییش از میلاد مسیح به طول انجامیده است.

عصر آهن: آخرین دوره تمدن بشر عصر آهن است. این دوره آغاز تاریخ می باشد. عصر آهن برای اولین بار در غرب آسیا آغاز شده و با آغاز حکومت هخامنشی به پایان رسیده است.

حال که با همه این دوره های زندگی بشر آشنا شدید، به قدمت تپه باستانی بازگیر بیشتر پی خواهید برد. این تپه همه عصر ها را با چشم خود دیده و تجربه کرده است. در عصر حاضر با اطلاعاتی که توسط اشیاء درون این تپه باستانی در اختیار ما قرار می گیرد، ما با انسان های نخستین، طرز زندگی و امرار معاش آنها بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اشیاء یافت شده از دوره های مختلف زندگی بشر نخستین

سفر به شمال کشور با اقامتی رضایت بخش

شروع هر سفر به یک برنامه ریزی دقیق و حساب شده نیاز دارد. در سفرهای گروهی این برنامه ریزی سخت و زمان‌بر خواهد بود. انتخاب مقصد و طول زمان سفر نیاز به همفکری تک تک همسفری ها دارد. اگر تصمیم گرفته اید به مناطق زیبای شمالی کشور سفر کنید، می توانید در کنار همراهان سفری خود، به وب سایت ما سری زده و با مشاهده ویلاهای موجود و امکانات آنها، به صورت گروهی، محل اقامتتان را به صورت غیر حضوری و آنلاین و با جزئیات کامل مشاهده کرده و گزینه مناسب را برگزینید.

ما برای شما ویلا استخر دار شمال با شرایط ایده‌آل و مناسب سراغ داریم. اگر قصد رزرو ویلا شمال بابلسر را دارید یا می خواهد ویلا با استخر در مازندران اجاره کنید، به آرشیو پر بار و متنوع ما نگاهی بیندازید. اجاره ویلا با استخر در مازندران با ما، برای شما با قیمت مناسب تر و شرایط ویژه ای انجام خواهد گرفت.

سوالات متداول

 • آیا در نزدیکی تپه باستانی بازگیر جاذبه های دیدنی دیگری نیز وجود دارد؟ بله، تپه باستانی بازگیر در  مینودشت واقع شده است و این شهر جاذبه های طبیعی و تاریخی زیادی دارد. از جمله این جاذبه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • رودخانه زیبای ترکولو در نزدیکی تپه باستانی بازگیر
 • پارک ملی گلستان  مینودشت، اولین پارک ملی ثبت شده در ایران و یک پارک حفاظت شده با گونه های گیاهی و جانوری منحصر به فرد و کمیاب
 • جنگل چهل چای: در هفت کیلومتری  مینودشت و در دامان سرسبز و زیبای البرز شمالی و سرشار از  چشمه ها و مناظر بکر طبیعی
 • آبشارهای ریگ چشمه: با 18 کیلومتر فاصله از شهر  مینودشت و با داشتن مراتع زیبا، حیرت آور و بکر
 • منطقه لوه: بهشتی کوچک در دل  مینودشت و سرشار از درخت های ارزشمندی چون بلوط، ممرز، افرا، زبان گنجشک، انجلی و ولیک
 • آبشار لولوم: آبشاری پلکانی با ارتفاع سی متر در نزدیکی  مینودشت
 • قلعه قافه: واقع در منطقه قافه و در 35 کیلومتری  مینودشت
 • شهر تاریخی دشت حلقه: در 12 کیلومتری  مینودشت و با قدمتی که به دوران اشکانی و ساسانی باز می گردد

شهر تاریخی دشت حلقه در  مینودشت گلستان

 • غار کیارام: این غار در نزدیکی  مینودشت واقع شده که جنگل های وسیعی آن را احاطه کرده اند و دارای آثار باقیمانده از 6 هزار سال پیش از میلاد مسیح است.
 • دیگر آبشارهای دیدنی  مینودشت: ساسنگ، حسینا، یکه سور، مبارک آباد ، باقرآباد شماری
 • و ... .

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر