بقعه باباجان دره؛ مدفن امامزادگانی بزرگ در املش

مدیر سایت مدیر وبسایت

گیلان - املش

2 ماه پیش

بقعه باباجان دره؛ مدفن امامزادگانی بزرگ در املش

بقعه باباجان دره؛ جاذبه ای جذاب در املش

بقعه باباجان دره که یکی از زیباترین یادگاری های بر جای مانده تاریخ در شهر املش می باشد، آرامگاه دو امامزاده بزرگ، آقا سید ابراهیم (ع) و آقا سیدکاظم (ع) را در آغوش کشیده است. این بقعه دیدنی در استان گیلان، شهرستان املش، بخش رانکوه و روستای سرسبز باباجان دره واقع شده و زیبایی و معنویت خاصی به این خطه بخشیده است.

از دور که به بقعه نگاه می کنید، بنای مربعی شکل آن دلتان را می برد. بنایی که با استفاده از سنگ و چوب و گل برپا شده و دنیایی از معنویت را در میان دیوارهای خود جای داده است. سه سوی بنا را ایوان هایی با ستون های لاچ لنگری احاطه کرده اند. بر روی دیوارهای کهنسال بقعه باباجان دره طرح هایی بی نظیر با محتوای مذهب نقش بسته اند که قدمت آن ها را به دوران قاجار نسبت داده اند. چنان که از شنیده ها بر می آید، هنر آفرین این زیبایی های دلنشین آقاجان لاهیجانی می باشد. وی در سال 1135 هجری قمری نهایت سلیقه و هنر خود را به کار گرفته و نقش های از دل بر آمده اش را بر دل دیوارهای کاه گلی بقعه باباجان دره حک کرده است تا امروزه من و شما از ساعت ها خیره شدن به حجم وسیعی از زیبایی در دل این همه سادگی خسته نشده و به تنگ نیاییم.

طرح هایی که بر دیوار نقش بسته اند، اتفاقات دهه اول محرم را به تصویر می کشند. همین امر بر معنویت فضا افزوده و به آن آرامشی باور نکردنی بخشیده است. اگر با دقت به حاشیه فوقانی دیوارهای داخلی بنگرید، ابیاتی از محتشم کاشانی نظرتان را به خود جلب می کند. خطاطی این ابیات زیبا نیز هنر دستان توانمند آقاجان لاهیجانی است. تمام این زیبایی ها به کنار؛ آنچه دل از کف بازدید کنندگان می برد، تزئین سر ستون ها است. تصور این که سال های سال پیش فردی به نام محمد ولد از دل مردم برخاسته و  چنین هنری را در چنین مکانی رقم زده است، بسیار دل انگیز است.

همه زیبایی های بقعه باباجان دره دست به دست هم داده و زمینه ای را فراهم ساختند که این جاذبه جذاب در سال 1382 هجری شمسی به عنوان یکی از گرانبهاترین یادگارهای به جا مانده از دوران قاجار در فهرست آثار ملی کشور ثبت گردد.

بقعه باباجان دره

ضریح ساده چوبی؛ زیبایی بخش فضای ساده اما دل نشین بقعه باباجان دره

ضریح ساده چوبی که در وسط بنا قرار گرفته است، فضای غریبی را ایجاد کرده که گاه بغض را و گاه عشق را مهمان وجود بیننده می کند. این ضریح کوچک میزبان تن خسته بزرگوارانی به نام های سید ابراهیم و سید کاظم است. ممکن است نام این بزرگواران تا به حال به گوشتان نخورده باشد و حتی از وجود چنین بنایی بی خبر باشید که اگر چنین است باید بگوییم که تا به حال نهایت آرامش را در اوج سادگی به تماشا ننشسته اید.

راهی گیلان این استان سرسبز و پهناور که شدید، سری هم به شهرستان پر از زیبایی املش بزنید. به بخش رانکوه بروید و مهمان مردم خونگرم و مهمان نواز روستای باباجان دره شوید که امامزادگانی بزرگ در آن خفته اند. بروید و از نزدیک همه این زیبایی ها را ببینید که هیچ گاه شنیدن نتوانسته است جای دیدن را بگیرد و این بار هم نمی تواند!

شاید برایتان جالب باشد بدانید که این بقعه تاریخی در دل کوه قرار گرفته و شما برای رسیدن به آن باید از مسیری چشم نواز بگذرید. اگرچه ممکن است بالا رفتن از کوه و گذشتن از صخره ها برایتان دشوار باشد، اما بی شک شوق دیدن زیبایی های باور نکردنی این بقعه از دشواری های نه چندان زیاد مسیر کاسته و دیدن بنای آرامش بخش آن گرد خستگی را از تنتان می زداید.

قعه باباجان دره

شما لایق بهترین ها هستید؛ ما بهترین ها را ارائه می دهیم!

اگر می خواهید به خطه سرسبز و خوش آب و هوای شمال کشور سفر کنید و فارغ ازدغدغه های گوناگون لحظات خوشی را تجربه کنید، ما را به عنوان میزبان خود در این سفر انتخاب کنید. میزبانی از شما افتخار سایت اجاره ویلا است. اعتمادتان را به نحو احسنت پاسخ خواهیم داد.

سایت اجاره ویلا که ارائه دهنده بهترین ویلاهای استخردار در شمال کشور است، متخصص بی حرف و حریف اجاره ویلا استخردار سرخرود، اجاره ویلا استخردار گرگان و سایر شهرهای شمالی است. برترین ویلا استخردار در شمال با برخورداری از امکانات منحصر به فرد را از سایت اجاره ویلا در شمال بخواهید. درخواست از شما؛ ارائه خدمت با نهایت احترام از ما!

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید






نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر