غار باستانی هوتو کمربند در کجا واقع شده است؟

مدیر سایت مدیر وبسایت

مازندران - بهشهر

3 ماه پیش

در این مقاله قصد معرفی غار باستانی هوتو کمربند را داریم. برای آشنایی بیشتر با این جاذبه گردشگری با ما همراه باشید.

معرفی غار باستانی هوتو کمربند

در استان مازندران در شهرستان بهشهر غار باستانی هوتو کمربند قرار دارد. غار باستانی هوتو کمربند در روستای شهید آباد که بیشتر مردم آن را به نام تروجن می شناسند واقع شده است. تروجن یکی از روستا های شهرستان بهشهر است. قدمت این غار به عصر یخبندان و حتی انسان های اولیه می رسد. این مکان دیدنی از دو غار جدا تشکیل شده است که  فاصله غار اول تا غار دوم 100 متر می باشد. در روستای تروجن تپه ایی به نام کمربند قرار دارد. در این تپه دو غار هوتو و کمربند قرار دارد. در ادامه به معرفی بیشتر غار باستانی هوتو کمربند می پردازیم.  

معرفی غار هوتو

غار هوتو یک آثار تاریخی است که قدمت آن به انسان های اولیه بر می گردد. این غار در دامنه البرز واقع شده است. فاصله غار هوتو تا غار کمربند 100 متر می باشد. کسانی که در غار هوتو زندگی می کردنند آشنایی با گیاهان و غلات نداشتند و به همین علت برای تهیه غذا حیوانات را شکار می کردند. این مکان تاریخی اولین بار توسط پروفسور کارلسون در سال 1949 شناسایی شده است. این غار دارای دو ورودی است و یک سوراخ در سقف جهت تهویه هوا دارد. در این غار آثاری کشف شده است که این آثار نشان می دهند غار هوتو محل زندگی انسان های اولیه بوده است. تیغه هایی از جنس سنگ، سنگ دریایی و استخوان آهو در این مکان کشف شده است. تحقیقات پروفسور کارلسون در باره ی غار هوتو نشان می دهد که انسان های اولیه برای گذراندن زندگی خود از شکار حیواناتی مانند آهو، گوسفند، بز وحشی و بز کوهی می گذراندند. همچنین حیواناتی مانند بز و گوسفند را اهلی می کردند و از محصولات آن ها برای گذراندن زندگی خود استفاده می کردند. غار باستانی هوتو کمربند مکمل یکدیگر هستند و فاصله کمی با یکدیگر دارند.

غار باستانی هوتو کمربند

معرفی غار کمربند

غار کمربند از 6 طبقه و 28 لایه تشکیل شده است. که قدمت این غار به دوران میانه سنگی و نوسنگی بر می گردد. در طبقه اول و دوم این غار آثار جدید از دوران نوسنگی کشف شده است. در طبقه چهارم آثاری مانند چاقوهای کوچک از جنس چخماق و استخوان کشف شده است. در طبقه پنجم غار کمربند چاقو هایی از جنس چخماق و تعدادی تکه استخوان که متعلق به سگ دریایی است پیدا شده است و در طبقه آخر یعنی طبقه ششم خاک رس، شن و ماسه مشاهده می شود. طول این غار 10 متر و عرض آن 4 متر است. غار باستانی هوتو کمربند اوایل دهه 40 توسط پروفسور کارلسون از دانشگاه پنسیلوانیا کاوشگری شده است. سه اسکلت انسان در این غار کشف شده است که احتمالا 75 هزار سال پیش در این غار زندگی می کردند.

غار باستانی هوتو کمربند از لحاظ تاریخی دارای چه اهمیتی می باشد؟

غار باستانی هوتو کمربند به دلیل کشف اسکلت انسان، معروفیت جهانی پیدا کرده است. این غار و اثاری که در آن پیدا شده است دارای اهمیت بسیاری هستند به طوری که برخی موارد از این مکان به عنوان معدن طلای انسان شناسان یاد می شود. اسکلت هایی که در غار باستانی هوتو کمربند پیدا شده است به نام انسان هوتو مشهور است. یک اسکلت زن بالغ و یک مرد بالغ به همراه اسکلت زن جوانی در این غار کشف شده است.

 

غار باستانی هوتو کمربند

اشیائی که در غار باستانی هوتو کمربند شناسایی شده است

برای کاوشگری در غار  حدود 100 متر  از کف آن خاک برداری شده است. دانشمندان در پایین ترین نقطه غار باستانی هوتو کمربند به سنگریزه هایی رسیده اند که مربوط به عصر یخبندان می باشد و حدود 57 هزار سال قدمت دارند. در همین قسمت قطعه های استخوان که مربوط به انسان هوتو می باشد یافت شده است. تکه های استخوان با گذشت زمان و بر اثر سقوط سنگ های غار قطعه قطعه شده اند. این استخوان ها با لایه ای از صمغ عربی پوشیده شده اند که این صمغ از استخوان ها در برابر فرسایش هوا محافظت کرده است. کشف این سه اسکلت تاثیر مهمی در دیدگاه دانشمندان داشته است زیرا با بررسی آن ها متوجه تکامل انسان ها در گذر زمان شده اند. این اسکلت ها زمانی که کشف شدند به آمریکا منتقل شده اند و هنوز اطلاعات کاملی از محل نگهداری آن ها در دسترس نیست. این تنها اطلاعاتی است که از این آثار وجود دارد این است که در یکی از موزه های آمریکا نگهداری می شوند.

امکاناتی که در این منطقه وجود دارد

مجتمع زیبایی در روستای ترجن ساخته شده است و از امکانات بالایی برخوردار است. سرویس های بهداشتی، فروشگاه، تالار و رستوران از امکانات این مجموعه هستند. در این منطقه سایت باستان شناسان وجود دارد و کسانی که برای بازدید غار باستانی  هوتو کمربند به این منطقه می آیند می توانند آثاری که از این منطقه کشف شده است مشاهده کنند.

معرفی مکانی برای اقامت شما عزیزان

شهرک خزرشهر یکی از بهترین منطقه ها در استان مازندران است که در آن ویلا های زیادی برای اقامت شما عزیزان وجود دارد. ویلا های خزرشهر بهترین امکانات را دارند و شما با اجاره ویلا خزرشهر می توانید بهترین اقامت خود را تجربه کنید. اگر شما عزیزان به دنبال سوئیت برای اقامت هستید، اجاره سوئیت در دریاکنار بابلسر می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد و اگر در گوگل جست و جو کنید می توانید تصاویر شهرک بابلسر را مشاهده کنید.

غار باستانی هوتو کمربند

در پناه حق باشید.

 

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر