بازار چهار سوق آمل (بازار سنتی آمل)

مدیر سایت مدیر وبسایت

مازندران - آمل

8 ماه پیش

بازار چهار سوق آمل

شهر آمل یکی از شهرهای قدیمی و زیبای مازندران محسوب می شود. از جاده هراز که به سمت مازندران حرکت کنی اولین شهری که می بینی آمل است. شهر آمل در دامنه رشته کوههای البرز همچون نگینی در منطقه شمال ایران می درخشد. شهر تاریخی آمل قرنها قدمت دارد. یکی از نشانه های بازر پیدایش آمل در قرنها قبل بازار سنتی آن است. بازار قدیم آمل به دوران ایران باستان و حکومت ساسانیان بر می گردد. در واقع بازار قدیم آمل هسته اصلی و اولیه پیدایش آمل قدیم بوده است. در طول قرنها و پس از تغییرات زیادی که در بافت شهری آمل و خود بازار رخ داده است ولی هنوز بازار سنتی همچون نگینی پرجاست. برای بازدید از این آثار تاریخی استان مازندران باید به شهر آمل سفر کنید. با اجاره ویلا در شهرک دریاکنار بابلسر در نزدیکی شهر آمل علاوه بر اقامت لوکس و راحت می توانید از این بازار تاریخی نیز دیدن نمائید.

بازار سنتی آمل

 

بازار سنتی آمل بازاری به قدمت ایران باستان

بازار سنتی آمل را بازار قدیم و یا بازار چهار سوق نیز می نامند. همچنین در قدیم به آن پائین بازار نیز گفته می شد. بازار در دل شهر آمل جای گرفته است. در واقع شهر آمل قدیم شامل بازار و محله های اطراف آن می شد. در اطراف بازار می توان مسجد جامع آمل، پل معلق و پل تاریخی دوازده چشمه را مشاهده کرد. بازار در مجاورت رودخانه تاریخی هراز قرار دارد. بازار چهار سوق دارای ورودی های متعدد به راسته اصلی بازار است و بازاری سرپوشیده با معماری قدیم و اصیل ایرانی است. ساختار معماری مغازه های بازار به صورتی است که دارای سقف های شیب دار سفالی و دارای سایبان است. این طراحی موجب محافظت از باران و آفتاب شده و فضای مناسبی برای کاسبان در فروش اجناس آنها به وجود می آورد. همچنین با توجه به بارندگی های زیاد این منطقه موجب محافظت از باران می گردد. اگر در شهرک های توریستی زیبایی مانند دریاکنار و خزرشهر اقامت می نمائید می توانید با اجاره ویلا دریاکنار و یا اجاره ویلا خزرشهر در مدت زمان کوتاهی حدود ۳۰ دقیقه خود را به بازار برسانید. جاده آمل فریدونکنار شما را به شهرک های توریستی بابلسر می رساند. در ادامه به معرفی بیشتر بازار سنتی آمل خواهیم پرداخت.

 

بازار سنتی آمل زیبا و پرجا در دل آمل قدیم

بازار چهار سوق آمل دارای یک راسته اصلی است که همانند قطر یک دایره از میانه بازار عبور می کند. در طرفین راسته اصلی فرعی های متعدد همانند راسته پالان دوزان، راسته نمدمالان، راسته عطاران و نوراسته قرار دارد. در قدیم هر کدام از این راسته ها مختص به یک حرفه بودند. به عنوان مثال در راسته عطاران انواع مغازه های عطاری، داروهای گیاهی و سبزیجات کوهی قرار داشتند. در حال حاضر اگر چه هنوز می توان مغازه های قدیمی را در راسته ها بازار یافت ولی انواع مغازه های پوشاک، لوازم خانگی، میوه فروشی، برنج فروشی، صنایع دستی، ترشیجات و مربا و بسیاری چیزهای دیگر در بازار قرار دارند. ساخت و سازهای مختلفی در سالهای اخیر در بازار انجام شده که معماری و سبک قدیمی آنرا تغییر داده است ولی هنوز هم می توان طاق ها و چلیپاهای قدیمی را در آن مشاهده نمود. بازار قدیم آمل حال و هوای خوبی به شما می دهد. این بازار جزو آثار تاریخی و میراث فرهنگی ایران بوده و ارزش زیادی دارد. هر آنچه بخواهید را می توانید در بازار با قیمت مناسب تهیه کنید. انواع ماهی، صنایع دستی، پرندگان، لبنیات، برنج و خوراکی های خوشمزه محلی در بازار توسط فروشندگان محلی عرضه می شوند. در سفر به مازندران و اجاره ویلا در شهرک های اطراف توصیه می شود حتما از نگین درخشان مازندران دیدن کنید.

خرید انواع خوراکی های محلی در بازار قدیم آمل

 

چگونه به بازار سنتی آمل برویم

برای رفتن به بازار سنتی آمل باید خود را میدان هفت تیر برسانید. از آنجا وارد خیابان شهید بهشتی شده و پس از گذر از خیابان انقلاب وارد خیابان پل ۱۲ چشمه شوید. بازار چهار سوق آمل حد فاصل خیابان های شهید بهشتی و باهنر قرار دارد. راسته اصلی بازار قدیم آمل بعد از پل دوازده چشمه شروع و تا کاشی محله ادامه پیدا می کند. بازار همه روزه از ساعت ۷ صبح تا ۷ شب باز است.

 

اقامت رویایی با اجاره ویلا در خزرشهر

بازدید از بازار سنتی آمل یک سفر جذاب و دیدنی محسوب می شود. در اینجا علاوه بر دیدن معماری زیبای ایران باستان می توانید هر آنچه نیاز دارید با قیمت بسیار مناسب خریداری کنید. از طرفی با توجه به نزدیکی شهر آمل و بازار به شهرکهای ویلایی و زیبای اطراف می توانید با اجاره ویلا در خزرشهر شمالی و یا اجاره ویلا در دریاکنار با قیمت مناسب در نزدیکی بازار اقامت داشته باشید.

خرید مواد غذایی با کیفیت و قیمت مناسب از بازار چهارسوق آمل

 

خرید انواع سوغاتی ها و محصولات شمال در بازار سنتی آمل

اجاره ویلا در دریاکنار بابلسر و یا خزرشهر یکی از گزینه های پرطرفدار مسافران استان مازندران است. با خرید از بازار سنتی آمل و دیدن این همه زیبایی در بازار قدیم تنها با طی مسافتی حدود سی دقیقه به شهرک زیبای دریاکنار و یا خزرشهر شمالی می رسید. انواع سوغاتی های مازندران را با قیمت و کیفیت مناسب از بازار چهار سوق آمل تهیه کنید.   

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر