روستا و ذخیره گاه جنگلی افراتخته، قطعه ایی از بهشت

مدیر سایت مدیر وبسایت

گلستان - علی آباد

1 ماه پیش

معرفی روستا و ذخیره گاه جنگلی افراتخته:

روستا و ذخیره گاه جنگلی افراتخته یکی از دیدنی ترین مناطق استان گلستان هستند، که شما می‌ توانید زیباترین و بی‌ نظیرترین مناظر بکر طبیعی را در آن مشاهده نمایید. در واقع این روستا در جنگل ‌های چند صد هزار ساله انبوه با درختان سر به فلک کشیده واقع شده است. جالب است بدانید قدمت درختان این جنگل نزدیک به ۱۹۰ میلیون سال می‌ رسد و وسعت آن چیزی حدود ۱۵۰ هکتار خواهد بود. البته در اطراف روستا و ذخیره گاه جنگلی افراتخته شکار ممنوع است. زیرا در این مناطق گونه ‌های جانوری بسیار خاص و منحصر به فردی زندگی می ‌کنند.

در اطراف روستا به جز ذخیره گاه جنگلی افرا تخته کوه ‌های سر به فلک کشیده ‌ای نیز وجود دارند. ارتفاعات این روستا نیز دارای جنگل ‌های انبوه می ‌باشند، که از درختانی با برگ‌ های پهن تشکیل شده اند. همین موضوع باعث شده تا منظره طبیعی روستا زیباتر گردد. ارتفاعات و کوه‌ های افرا تخته را شما می‌ توانید در قسمت شمالی روستا، ملیارتو را در غرب آن، تکیانو را در جنوب و همین طور دره افرا تخته را در قسمت جنوبی روستا مشاهده نمایید. روستا و ذخیره گاه جنگلی افراتخته در ارتفاع ۱۵۵۰ متری سطح دریا واقع شده ‌اند. به همین دلیل تحت تاثیر مستقیم اقلیم کوهستانی می‌ باشند. بنابراین می‌ توان گفت این منطقه دارای تابستان ‌های معتدل و زمستان‌ های سرد است.

روستا و ذخیره گاه جنگلی افراتخته

روستا و ذخیره گاه جنگلی افراتخته در کجا قرار دارند؟

روستا و ذخیره گاه جنگلی افراتخته در شهرستان علی آباد کتول واقع شده اند. در واقع در ارتفاعات جنوب شرقی این شهرستان قرار دارند. به طور کلی می ‌توان گفت این منطقه در ۶۰ کیلومتری گرگان قرار گرفته است. همچنین جاده افرا تخته نیز یکی از دیدنی ‌ترین مناظر این منطقه می ‌باشد. زیرا این جاده در دل جنگل ‌های سرو فلک کشیده و انبوه ایجاد شده است و دارای مسیره آسفالت می ‌باشد. این مسیر بر روی کوه که دارای شیب تندی می باشد، ایجاد شده است.

یک نکته دیگر آن است که حتماً برای رسیدن به روستا و ذخیره گاه جنگلی افراتخته باید از ماشین ‌های مخصوص و مجهز استفاده نمایید. زیرا این جاده در تمامی فصول سال با مه غلیظی پوشانده شده است. همچنین شما می توانید از ابتدای جاده پیاده‌ روی را آغاز نمایید. زمان پیاده‌ روی حدود دو ساعت می‌ باشد. به طور کلی برای رسیدن به روستا باید ابتدا به سمت علی آباد کتول حرکت نمایید. زیرا این روستا در ۳۲ کیلومتری این شهرستان قرار گرفته است. سپس برای سفر به آن با ورود به جاده جنگلی باید از سمت اولین فرعی به طرف روستای مینوچه حرکت نمایید. پس از آن مسیر خود را تا پایان جاده جنگلی ادامه دهید.

جاده جنگلی

مناطق دیدنی روستا و ذخیره گاه جنگلی افراتخته:

روستا و ذخیره گاه جنگلی افراتخته دارای مناطق دیدنی بسیار زیادی می‌ باشند، که از جمله زیباترین این مناطق می ‌توان به موارد ذکر شده در ذیل اشاره نمود.

چشمه ‌های آب معدنی:

یکی از زیباترین مناطق دیدنی روستا و ذخیره گاه جنگلی افراتخته چشمه‌ های آب معدنی است. در اطراف این روستا چشمه ‌های بسیاری وجود دارند، که هر کدام از آن ها ویژگی های منحصر به فردی را خواهند داشت. البته شما می ‌توانید با بازدید از این چشمه‌ ها از خواص درمانی آن ها نیز استفاده نمایید.

آبشارهای زیبا:

علاوه بر آن آبشارهای طبیعی بسیار زیبایی را نیز می ‌توانید در ارتفاعات این منطقه ببینید. جالب است بدانید برخی از این آبشارها از ارتفاعات ۳۰۰ یا ۲۵۰۰ متری به پایین سرازیر شده اند.

رودخانه ایی در دل جنگل:

حال که به توصیف مناظر دیدنی روستا و ذخیره گاه جنگلی افراتخته می‌ پردازیم، بهتر است از رودخانه آن نیز غافل نشویم. در این منطقه رودخانه بسیار زیبا و پر آبی نیز وجود دارد، که در قسمت جنوبی روستا قرار گرفته است. وجود این رودخانه در کنار آب و هوای معتدل منطقه، منظره ایی رویایی و بی ‌نظیر را ایجاد کرده است. پس با وقت گذرانی در کنار آن می‌ توانید تکه ‌ای از بهشت را احساس کنید. علاوه بر آن ورود این رودخانه پر آب به رونق کشاورزی مردمان این روستا نیز کمک بسیاری کرده است.

چاه سنگی پیرآلا:

یادتان باشد در هنگام بازدید از مناظر بکر و طبیعی روستا و ذخیره گاه جنگلی افراتخته از چاه سنگی و باستانی پیرآلا نیز دیدن نمایید. این چاه در ۲ کیلومتری روستا قرار گرفته است و در کنار آن حمام قدیمی روستا که به کهنه حمام نیز شناخته می‌ شود و همین طور گورستان گبری نیز قرار دارند. وجود چنین آثاری نشان دهنده قدمت روستا می ‌باشد.

جنگل‌های کمیاب درختان سرخدار:

همان طور که گفته شد روستا و ذخیره گاه جنگلی افراتخته دارای قدمت بسیار زیادی هستند. به گونه ‌ای که قدمت درختان آن ها به ۱۹۰ سال پیش باز می ‌گردد. جنگل ‌های کمیاب درختان سرخدار نیز در نیم کیلومتری روستا واقع شده است که این درختان را می‌ توان از جمله گونه‌ های نادر جنگلی دانست که در این منطقه حفظ شده اند. طبق نظر کارشناسان منابع طبیعی و همین طور جنگلداری درختان سرخدار از جمله معدود درختان سوزنی برگ می‌ باشند که بومی ایران هستند.

جنگل های کمیاب

اجاره ویلا:

یکی از اصلی ‌ترین دغدغه ‌های افراد هنگام سفر به شمال کشور اجاره ویلا می ‌باشد. زیرا انتخاب ویلا با توجه به بودجه، زمانی اقامت، امکانات و .... کار ساده ‌ای نیست. اما امروزه شما می ‌توانید با کمک از سایت ویلایار به راحتی تمام موارد لازم را بررسی کرده و با توجه به نیاز خود ویلا مناسبی را اجاره نمایید. بنابراین پیشنهاد می ‌شود قبل از شروع سفر یا حتی در حین سفر با استفاده از سایت ویلایار به اجاره ویلا با استخرروباز در مازندران ، اجاره ویلا دریاکنار، اجاره ویلا در بابلسر و .... بپردازید.

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر