عمارت عبدالعلی خان صوفی؛ یادگاری به جا مانده از دوران قاجار

مدیر سایت مدیر وبسایت

گیلان - املش

4 ماه پیش

عمارت عبدالعلی خان صوفی؛ یادگاری به جا مانده از دوران قاجار

عمارت عبدالعلی خان صوفی؛ شکوه بخش شهر املش

عمارت عبدالعلی خان صوفی یکی از برجسته ترین جاذبه های دیدنی شهر املش است که توسط حاج میرزا  محمدعلی خان صوفی ساخته شده و زیبایی چشم نوازی به این شهر سرسبز بخشیده است. آنچه موجب شکوه و زیبایی دو چندان این عمارت شده است، قدمت 190 ساله این بنا است. نزدیک به دو قرن است که املش عمارت عبدالعلی خان صوفی را در آغوش کشیده و بیش از 50 سال است که این بنا به عنوان یکی از جاذبه های بی نظیر ملی به ثبت رسیده است.

معماری بی نظیر عمارت عبدالعلی خان صوفی که به سبک معماری گره چین صورت پذیرفته است، دل هر رهگذر و چشم هر بیننده ای را می نوازد. این عمارت وسیع که بالغ بر 5000 متر مربع مساحت دارد، از 700 متر زیر بنا برخوردار می باشد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که این عمارت از دو طبقه تابستان نشین و زمستان نشین تشکیل شده است. وجود 12 اتاق و 6 پستو در این عمارت شکوه و زیبایی خاصی به آن داده است.

اگر با دقت به گچ بری های ظریف این عمارت با قدمت بنگرید، بی شک هنر دستان توانمند ایرانیان زمان قاجار برایتان تداعی می شود. رنگ های در هم آمیخته پنجره های عمارت در کنار یکدیگر آنقدر با شکوه جلوه می کنند که گویی انسان در باغی رنگین از گل های بهاری حضور دارد. تلاقی این همه زیبایی و قدمت در عمارت عبدالعلی خان صوفی موجب شده است که این بنا به بنایی پر بازدید تبدیل شود. اگر راهی استان گیلان و شهرستان املش شدید، سری هم به عمارت عبدالعلی خان صوفی بزنید که بی شک خاطره های ثبت شده در این مکان خاطراتی فراموش نشدنی خواهند بود.

عمارت عبدالعلی خان صوفی

عمارت عبدالعلی خان صوفی؛ عمارتی که میزبان 5 نسل بوده است!

یکی از مهم ترین موضوعاتی که بر جذابیت های عمارت عبدالعلی خان صوفی افزوده است، این است که این بنا با حدود دو سده قدمت تا به امروز میزبان 5 نسل بوده است. 5 نسل در این عمارت گشته و از زیبایی های آن لذت برده اند. 5 نسل از معماری با شکوه این عمارت به وجد آمده اند. 5 نسل خاطراتی را در این عمارت بر جای گذاشته اند و شما یکی از افراد متعلق به این 5 نسل هستید که جلال و عظمت این عمارت بی نظیر را به تماشا نشسته اید و لحظاتی از عمرتان را در آن سپری کرده اید. لحظاتی که گذر عمر نمی تواند از زیبایی های آن ها بکاهد.

لازم به ذکر است که عمارت عبدالعلی خان صوفی تا به امروز 3 بار به طور کلی مرمت شده است تا آثار خستگی های دو قرن زندگی بر ظاهر زیبایش نمایان نباشد. نگهداری عمارت های به این زیبایی و بزرگی از آن جا که نیازمند صرف هزینه های سنگین است، کاری بسیار دشوار می باشد. از همین رو از شما و سایر عزیزانی که مهمان عمارت منحصر به فرد عبدالعلی خان صوفی می شوند، انتظار می رود که در حفظ و نگهداری این یادگاری بی نظیر بکوشید. نسل های پیش از ما دیده اند، ما دیده ایم، بگذاریم فرزندانمان نیز ببینند تا تاریخ بی مثال این مرز و بوم همچنان نفس بکشد و نمیرد.

همان گونه که می دانید، بیشتر بناهای قدیمی از یک اندرونی و یک سردر برخوردار بوده اند. عمارت عبدالعلی خان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و با وجود اندرونی و سردر به بنایی با دورنمای فوق العاده تبدیل شده است. اندرونی محل زندگی اهل و عیال عبدالعلی خان صوفی بوده است. در حالی که سردر را به منظور دیدار سران نظامی و خانواده های بزرگ ساخته اند. خانواده های بزرگی که سختی راه و مسافت طولانی را به جان خریده و به دیدار حاکم منطقه می آمدند. مهمان نوازی و صاحب سفره بودن از دیرباز تا کنون در میان ایرانیان رواج داشته است. این موضوع را به خوبی می توان از معماری بناهای بر جای مانده از آن دوران درک کرد.

عمارت عبدالعلی خان صوفی

منتظر حضورتان هستیم!

سایت اجاره ویلا ویلایار با ارائه ویلا استخردار ارزان، ویلا استخردار رامسر و هر شهری که شما قصد اقامت دارید، زمینه ای را فراهم می سازد که روزهایی به یاد ماندنی را در شمال کشور سپری کنید. اجاره ویلا استخردار چالوس، اجاره ویلا در چمستان استخردار و با امکانات و... همه و همه از خدمات سایت اجاره ویلا در شمال ویلایار به شما عزیزان می باشد. اقامتی به یاد ماندنی درشهرهای شمالی کشور را با سایت اجاره ویلا ویلایار تجربه کنید. برای همیشه میزبان لحظات شاد شما خواهیم بود. کافی است یک بار امتحان کنید! 

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر