یک لنگرود است و یک پل خشتی لنگرود!

مدیر سایت مدیر وبسایت

گیلان - لنگرود

11 ماه پیش

یک لنگرود است و یک پل خشتی لنگرود!

خلاصه محتوا : پل خشتی لنگرود که یکی از بی نظیرترین جاذبه های استان گیلان  به شمار می آید، نماد شهر لنگرود است. این بنای تاریخی که با استفاده از آجر و ساروج ساخته شده، زیبایی بی نظیری به شهر لنگرود بخشیده است. پل خشتی لنگرود که بر روی رودخانه لنگرود واقع در مسیر قدیمی لاهیجان به لنگرود ساخته شده است، در مرکز شهر قرار گرفته است.

پل خشتی لنگرود و زیبایی های بی نظیرش

پل خشتی لنگرود که یکی از بی نظیرترین جاذبه های استان گیلان  به شمار می آید، نماد شهر لنگرود است. این بنای تاریخی که با استفاده از آجر و ساروج ساخته شده، زیبایی بی نظیری به شهر لنگرود بخشیده است. پل خشتی لنگرود که بر روی رودخانه لنگرود واقع در مسیر قدیمی لاهیجان به لنگرود ساخته شده است، در مرکز شهر قرار گرفته و فشکالی محله و راه پشته را که دو محله قدیمی در این شهر هستند، به یکدیگر وصل می کند. بی شک وجود این رودخانه و پل زیبای ساخته شده بر روی آن شکوه خاصی به لنگرود بخشیده است. شکوهی که دل هر بیننده ای را می رباید و چشم هایش را می نوازد.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که دستور ساخت این پل در زمان سلطنت فتحعلی شاه توسط حاج آقا بزرگ منجم باشی صادر شده و شخصی به نام حاجی آقا پرد وظیفه ساخت آن را بر عهده داشته است. لنگرودی ها به این پل که قدمت آن در خشت خشت و آجر آجرش نمایان است، خشته پل یا خشته پورد می گویند.

رودخانه ای که در زیر پل مذکور جریان دارد، از یکی از آبراه های سفیدرود سرچشمه گرفته و با گذر از دل لنگرود زیبایی این شهر شمالی را صد چندان کرده است. تصور عبور یک رودخانه خروشان از مرکز یک شهر سرسبز بسیار هیجان انگیز است، چه برسد که این همه زیبایی را در واقعیت ببینید، آن هم در یک قاب!

پل خشتی لنگرود

پل خشتی لنگرود؛ همسایه خانه منجم باشی!

نزدیکی این پل به خانه قدیمی منجم باشی موجب شده است که افراد زیادی علاقه مند بازدید از آن گردند. به تازگی و به منظور جلوگیری از ترک خوردن پل این بنا را مرمت نموده و با ساخت سنگفرش زمینه ماندگاری بیشتر آن را فراهم ساخته اند. وجود مغازه های دارای بافت قدیمی و سقف سفال پوش در دو طرف این پل منحصر به فرد منظره بی نظیری را پدید آورده است. اگر روی پل قرار گرفته و به اطراف رودخانه نگاه کنید، محو تماشای مرغ های ماهی خواری می شوید که از تالاب امیرکلایه لنگرود به این اطراف آمده اند.

اخیرا یک پل دیگر با هدف کاهش میزان تردد عابران و در نتیجه حفظ این اثر تاریخی جذاب در کنار خشته پل ساخته شده است. به جرات می توان گفت این بهترین ایده ای است که برای نگهداری از این همه زیبایی اجرا شده است. چرا که از بین رفتن چنین جاذبه ای بی شک بسیار غم انگیز خواهد بود.

پل خشتی لنگرود بیش از 37 متر طول داشته و عرض آن 5/4 متر می باشد. اگر در بالاترین نقطه پل بایستید، فاصله شما از سطح رودخانه 75/9 متر خواهد بود. با بازدید از پل خشتی لنگرود لذت تجربه ای متفاوت را به خودتان هدیه کنید!

پل خشتی لنگرود

مشخصات پل خشتی لنگرود

خشته پل متشکل از یک سطح میانی و دو بخش جانبی شیب دار است. لازم به ذکراست که طول قسمت های جانبی این پل زیبا به 10 الی 11 متر می رسد. عرض پل در قسمت های میانی که بین دو جان پناه قرار گرفته است، حدود 5/3 متر می باشد. این در حالی است که عرض کلی این پل پر طرفدار 3/4 متر است. همان گونه که پیش تر نیز اشاره کردیم، محل عبور عابر پیاده در این پل را به منظور جلوگیری از تخریب با قلوه سنگ مفروش کرده اند.

جالب است بدانید که در قسمت پایینی پل دو موج شکن یا به عبارت دیگر سیل برگردان را در دو طرف تعبیه ساخته اند تا بدین ترتیب در ایام افزایش سطح آب از فشار آب کاسته و از ورود آسیب به این پل تاریخی جلوگیری به عمل آید.

پل خشتی لنگرود از آن جهت که در مرکز شهر قرار گرفته و با وجود قدمت زیاد طراحی بی نظیری دارد، همواره مورد توجه ویژه گردشگران قرار گرفته است. اگر مهمان گیلان، این استان سرسبز شمالی شدید، لذت بازدید از خشته پل را از دست ندهید!

پل خشتی لنگرود

تشریف فرمایی از شما؛ اقامتگاه مناسب از ما!

اگر شما هم به آن گروه از افرادی تعلق دارید که مایل به حضور در استان گیلان و بازدید از جاذبه های بی نظیر آن هستید، اما به دلیل نگرانی هایی که بابت اقامت دارید هنوز راهی جاده نشده اید، ما به شما می گوییم که در اولین فرصت مهمان خطه شمالی کشور شده و نگرانی های موجود در زمینه اقامت را به دست فراموشی بسپارید. سایت اجاره ویلا ویلایار با ارائه خدمات بی نظیری همچون اجاره ویلای استخردار در شمال، اجاره ویلای استخردار بابلسر و یا هر جایی که شما مایل باشید، در خدمت رسانی به شما حاضر خواهد بود. اگر به دنبال اجاره ویلا در شمال استخردار و با امکانات رفاهی کامل هستید، سایت اجاره ویلا در شمال ویلایار پیشنهادی طلایی برای شما است. ویلای استخردار شمال تخصص ما است!

 

 

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر