پل ورسک

مدیر سایت مدیر وبسایت

مازندران - سواد کوه

1 سال پیش

استان مازندران یکی از مناطق توریستی ایران محسوب می شود. همه ساله تعداد زیادی مسافر و گردشگر با اجاره ویلا در شمال از این استان و دیدنی های بی نظیر آن دیدن می کنند. از سواحل زیبای دریای خزر تا کوهها و ارتفاعات عباس آباد با آب و هوای مطبوع و دلپذیر خود همانند تکه ای از بهشت بر روی زمین بشمار می آیند. با توجه به محبوبیت این استان برای گردشگران، اجاره ویلا در شمال همواره یکی از دغدغه های مسافران محسوب می شود. در این مطلب ضمن تشریح خاطرات سفر به یکی از مناطق زیبای مازندران بنام پل ورسک به معرفی یکی از مراکز معتبر اجاره ویلا در شمال و این منطقه خواهم پرداخت.

پل زیبای ورسک

 

پل ورسک شاهکار مهندسی ایران

حتما تابحال نام پل ورسک را شنیده اید. پل زیبا و عظیم الجثه ای که یکی از شاهکارهای مهندسی ایران و جهان محسوب میشود. پل ورسک با بیش از ۸۵ سال قدمت جزو بناهای فوق العاده در جهان شناخته می شود بطوریکه نام آن در کتاب رکوردهای گینس به عنوان یکی از پل های مرتفع جهان ثبت شده است. جالب است بدانید که پل ورسک با ارتفاع ۱۱۰ متر و طول ۸۶ متر هنگام ساخت راه آهن سراسری ایران ساخته شد. برای دیدن این پل مشهور و فوق العاده می توانید به روستای ورسک سفر کرده و از نزدیک آنرا دیدن کنید. برای محل سکونت نیز هیچ نگرانی وجود ندارد زیرا با اجاره ویلا در نزدیکی پل و یا روستاهای اطراف می توانید چند روزی را به تفریح و استراحت بپردازید. اگر می خواهید علاوه بر دیدن پل ورسک از روی آن نیز عبور کنید، باید بلیط قطار به مقصد یکی از شهرهای ساری و یا گرگان تهیه کنید. ایستگاه های دوگل و ورسک شما را به نزدیکی شاهکار مهندسی جهان می رساند. برای اجاره ویلا جنگلی و یا اجاره ویلا در شمال می توانید از سایت ویلایار اقدام کنید. انواع ویلاهای جنگلی، استخردار و لوکس را می توان رزرو نمود. با انتخاب محل اقامت خود شما آماده سفر هستید پس زودتر راه بیفتید تا از بهشت روی زمین دیدن کنید.

سه خط طلایی پل ورسک

 

چگونه به پل ورسک برسیم؟

برای رسیدن به پل ورسک می توان با خودروی شخصی و یا قطار خود را به آنجا رساند. سفر ما با خودروی شخصی آغاز شد. پس از رسیدن به جاده تهران فیروزکوه، وارد منطقه کوهستانی و زیبای فیروزکوه شدیم. در اینجا هوا مطبوع و خبری از آلودگی و دود تهران نیست. با رسیدن به فیروزکوه میدان اصلی شهر مسیر چشمه گدوک را طی کردیم. چشمه گدوک یکی از زیبایی های شهرستان فیروزکوه محسوب می شود. با ادامه مسیر روستای شورآب را پشت سر گذاشته و به روستای ورسک نزدیک شدیم. چون از قبل اجاره ویلا را از سایت اجاره ویلا ویلایار انجام داده بودیم لذا نگرانی بابت محل اقامت نداشتیم. با رسیدن به روستای ورسک بنای عظیم و مرتفع پل ورسک در برابر ما نمایان شد. پل با عبور خط راه آهن در واقع دو کوه بلند از ارتفاعات عباس آباد را به هم متصل می کرد. وقتی مات و مبهوت عظمت پل بودیم سه خط موازی مشهور به سه خط طلا در برابر ما خودنمایی می کرد. این سه خط ریل موازی که سه خط طلایی ورسک نامیده می شوند خود دارای تاریخچه کاملی است که در ادامه به آن اشاره می کنیم. جالب است بدانید که روستای ورسک در قدیم روستای عباس آباد نام داشت که پس از ساخت پل ورسک به روستای ورسک تغییر نام داد. اگر چه در قدیم و در زمان ساخت پل تنها ۲۰ خانوار در این روستا زندگی می کردند، ولی در حال حاضر روستا جنب و جوش و تکاپوی زیادی در آن مشاهده می شود. شما می توانید با اجاره ویلا جنگلی در روستا علاوه بر زیبایی های منطقه و هوای مطبوع، از خوراکی ها و غذاهای محلی آن نیز لذت ببرید.

 

اجاره ویلا در منطقه زیبای ورسک

روستای ورسک در مجاورت پل ورسک همواره پذیرای گردشگران زیادی است. برای اجاره ویلا در روستای ورسک تنها کافی است که به سایت ویلایار مراجعه کنید. در سایت انواع ویلاهای کوچک و بزرگ و امکانات متنوع با قیمت های مناسب در دسترس شما قرار دارد. رزرو ویلا به سادگی انجام می شود لذا می توانید اقامت خوشی را برای خود و خانواده داشته باشید. علاوه بر این روستای شورآب در طول مسیر رسیدن به پل ورسک وجود دارد که بازدید از آن خالی از لطف نخواهد بود.

  

دیدنی ها و جاذبه های پل ورسک

اگر تصمیم به سفر به منطقه ورسک را دارید قبل از رزرو و اجاره ویلا زمان حداقل دو تا سه روزه را در نظر بگیرید. زیبایی های منطقه ورسک تنها محدود به پل تاریخی آن نمی باشد. پل ورسک در ارتفاع ۱۱۰ متری زمین ساخته شده و دارای دهنه ۶۶ متری است. پل بر روی دره ای موسوم به دره عباس آباد یا ورسک قرار دارد. ساخت پل نزدیک به دو سال یعنی از سال ۱۳۱۳ تا ۱۳۱۵ طول کشید. ساخت آنرا شرکت دانمارکی بر عهده داشت. در آن زمان بدستور رضا شاه برای ساخت راه آهن سراسری نیاز به عبور ریل از میان کوههای مازندران بود. مهندسان زیادی از کشورهای اروپایی و آمریکایی برای نقشه برداری آمدند. در نهایت با عکسبرداری هوایی از کوههای مازندران، بهترین محل برای عبور ریل کوههای عباس آباد در منطقه ورسک شناخته شد. اگر به پل نگاه کنید سه خط ریل موازی می بینید که با توجه به شیب زیاد کوه و عدم امکان بالا رفتن قطار به این صورت ساخته شده اند. برخی منابع سه خط طلایی ورسک را اشاره ای به پرداخت طلا در ازای ساخت پل می دانند. هزینه ساخت پل ۲ میلیون و ششصد هزار ریال در آن زمان اعلام شد. علاوه بر سه پله و بنای زیبای پل ورسک، آبشار ورسک، چالمیش، روستای دراسرا، چشمه گدوک، پل شاه عباسی و اماکن متبرکه متعددی را می توانید بازدید کنید. با اجاره ویلا سفری خاطره انگیز و خوش را در کنار پل تاریخی و بی نظیر ورسک تجربه کنید.

 

لحظات خوش و سفری بیاد ماندنی با اجاره ویلا در ورسک

علاوه بر زیبایی های پل و منطقه ورسک، اجاره ویلا در منطقه ورسک و در نزدیکی پل به شما امکان لذت بردن از انواع غذاهای محلی را می دهد. مردم خونگرم و مهربان ورسک با لهجه مازنی خود پذیرای ما بودند. در طول مسیر گله های گاو و گوسفند در چراگاههای سرسبز نشان از دامداری و پرورش دام مردم منطقه دارد. انواع ماست و پنیر محلی، نان محلی، سبزیجات کوهی، گوشت و دوغ روستای ورسک  را فراموش نکنید که بسیار عالی است. با اجاره ویلا در ورسک می توانید از انواع غذاهای محلی و میوه هایی مانند تمشک کوهی و ازگیل نهایت لذت را ببرید. شب هنگام آسمان پر ستاره و پل زیبای ورسک را از پنجره ویلای خود تماشا کنید و از آن لذت ببرید.

اجاره ویلا در منطقه ورسک

 

در مورد پل ورسک بیشتر بدانیم

پل ورسک علاوه بر اینکه در کتاب گینس ثبت شده است جزو آثار ملی ایران محسوب می شود. نکته جالب توجه این است که در ساخت این پل هیچ گونه مواد فلزی بکار نرفته است. بدنه پل از موادی مانند بتن و آجر ساخته شده است. قوس زیبای پل در نوع خود بی نظیر است. اگر از پائین پل به آن نگاه کنید عظمت و شکوه این شاهکار مهندسی را بیشتر درک می کنید. این پل در اردیبهشت ماه ۱۳۱۵ با حضور رضا شاه و مهندسان اتریشی افتتاح شد. گفته می شود که هنگام افتتاح پل، رضا شاه دستور داد که مهندس اتریشی و خانواده وی در زیر پل قرار گیرند تا اولین قطار از روی آن رد شود. پس از اینکه قطار بدون هیچ مشکلی از پل عبور کرد، از طرف شرکت دانمارکی تضمین گردید که پل بدون هیچ مشکلی هفتاد سال کار می کند. در طول چند روز اقامت و اجاره ویلا در ورسک لحظات بسیار خوبی را پشت سر گذاشتیم. برای مسیر برگشت نیز از همان مسیر به فیروزکوه و تهران حرکت کردیم. پل ورسک همانند نگینی در دل کوههای عباس آباد خاطره ای ماندگار در ذهن ما باقی گذاشت. عظمت پل، طراحی و مهندسی بی نظیر، کوهها و دشت های اطراف و مردمان دوست داشتنی ورسک چیزی است که هرگز از ذهن فراموش نمی شود. این موضوع را هم یاد آور می شوم که در طول اقامت در ورسک، از قبر یکی از مهندسان اتریشی در ساخت پل بنام والتر وینگر بازدید کردیم. این مهندس در طول ساخت پل بیمار شد و پس از مرگ به زادگاهش انتقال نیافت. تخلیه ویلا همانند اجاره ویلا بسهولت انجام شد و سفر چند روزه ما به دل کوههای مازندران و پل تاریخی ورسک در حال اتمام بود. در طول مسیر عظمت این پل خارق العاده را در ذهن مرور می کردم. توصیه می شود اگر چند روزی فرصت پیدا کردید با اجاره ویلا از ویلایار برای دیدن این اثر هنری و مهندسی به منطقه ورسک سفر کنید.    

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر