ماسوله؛ روستای پلکانی ایران

مدیر سایت مدیر وبسایت

گیلان - فومن

1 سال پیش

ماسوله؛ روستای پلکانی ایران

ماسوله، روستایی در استان گیلان و نزدیک شهر فومن و قلعه رودخان است. این روستا، نماد روستاهای پلکانی ایران و جهان بوده و در سال 1354 به ثبت ملی رسیده است. این روستا در دامنه‌ی جنگل های کوه البرز قرارداشته و یکی از زیباترین و جذاب‌ترین جاذبه‌های دیدنی گیلان است.

جذابیت‌های شهر ماسوله را بشناسید

کمتر کسی پا به استان گیلان گذاشته و به ماسوله نرفته و کمتر کسی درایران زندگی کرده و اسم ماسوله را نشنیده است، همان‌طور که اشاره کردیم، ماسوله یک روستای پلکانی است، و درحال حاضر حتی از اسم آن به عنوان نمادی از روستاهای پلکانی استفاده می‌کنند، مثلا می‌گویند، ازغد ماسوله‌ی خراسان، یعنی ازغد روستایی پلکانی در استان خراسان است.

مهم‌ترین جذابیت ماسوله همین پلکانی بودن آن است، تفاوت ارتفاع پایین ترین نقطه‌ و بلندترین نقطه‌ی آن حدود 120 متر هست. روستاهای بسیاری در سراسر ایران این‌ ویژگی را دارند اما هیچ کدام به مرتبی و تمیزی ماسوله برای تماشا نیست، معماری یکدست خانه‌های روستا در کنار سرسبزی شمال کشور زیبایی عجیبی به این منطقه داده و باعث تمایز جذابیت آن از سایر روستاهای پلکانی گردیده. اکثر خانه‌های روستا مشابه هم ساخته شده و معمولا با گلدان‌هایی زیبایی هم تزیین گشته است. این همدستی واقعا از مهم‌ترین نکات افزایش جذابیت این مکان است. مصالح به کاررفته، معمولا خشت، سنگ و چوب است و بیشتر از دوطبقه ساخته نمی‌شود، البته سخت گیری‌هایی هم در این راستا برای هماهنگ نگه داشتن، صورت گرفته.

قدمت روستای ماسوله چقدر است؟

باید به این موضوع هم اشاره کرد که قدمت این روستا بین هشتصد تا هزار سال تخمین زده شده و برخی معتقدند که به عصرآهن برمی‌گردد، که خود به تنهایی دلیل کافی برای ارزشمندی و جذابیت مکان است و درسال 1354 به عنوان اولین شهرتاریخی زنده کشور ثبت ملی شد. این مسئله فقط یک واژه و یک عنوان نیست، بلکه نشان دهنده‌ی میزان ارزشمندی آن است، تصورکنید که شهری با این قدمت درتمامی این سال‌ها میزبان نسل های مختلف منطقه بوده‌ است.

نحوه‌ی اقامت در ماسوله

معمولا اقامتگاه‌های ماسوله به سه دسته تقسیم می‌شود:

1- مدرسه که به فرهنگیان یا نیروهای آموزش و پرورش و خانواده‌ی آن‌ها کرایه داده می‌شود.

2- هتل‌ها: درروستا هتل‌هایی هم وجود دارند که می‌توانید برای اقامت از آن‌ها اتاق کرایه کنید.

3- خانه‌های روستایی: اما محبوب‌ترین مکان‌ها، خانه‌های روستایی است، بسیاری از گردشگران در لیست جذابیت‌های سفرخود اسکان در خانه‌های روستایی اضافه می‌کنند.  قیمت این خانه‌ها وابسته به متراژ و مکانیت متفاوت است و هم می‌توان از مردم محلی درباره‌ی آن‌ها پرسید و هم از بنگاه‌ها و اماکن روستا کرایه کرد.

بازار ماسوله دقیقا کجاست؟

بخش زیادی از شهر اختصاص به بازار آن دارد، بازاری که اکثرا اشیای سنتی و محصولات دست مردم منطقه را ارائه می‌دهد، جذابیت این بازار بسیار زیاد است و تقریبا می توان گفت که نمی‌شود ماسوله آمد و به بازار آن سرنزد. آینه‌ها و اشیای سنتی، فرش‌های دست باف، موادغذایی محلی مثل عسل، موادلبنی و... در کنار غذاهای شمالی مواردی است که در این مکان می‌توان یافت. یکی از بهترین مکان‌ها برای خرید سوغات هم می‌تواند این بازار باشد، عروسک‌های دست ساز، جوراب‌های کاموایی، آینه‌های سنتی، فرش‌ها و قالیچه های دست باف، عسل ، کلوچه و... دسته ای از سوغات قسمت شمالی کشور است.

ماسوله یکی از زیباترین مکان‌ها برای عکاسی است، چه عکس برداری از فضای طبیعی روستا، چه عکس‌های پرتره. برای عکاسی، در داخل بازار مکان‌هایی برای کرایه‌ی لباس و عکاسی وجود دارد اما اگر دوربین شخصی دارید، هم به بهترین مکان پا گذاشته‌اید.

 موزه‌های ماسوله را بشناسید

ماسوله سه موزه و یک قبرستان قدیمی برای بازدید دارد. یک موزه حیات وحش، که حیوانات را به صورت تاکسیدرمی درمعرض دید قرارداده، دومین موزه، خانه درزی است که که خود متعلق به دوره پهلوی است اما اشیایی را از دوره پهلوی و قاجار درآن نگهداری می‌کنند.موزه سوم، موزه‌ی مردم شناسی است که لباس های مردمی مردم بومی و اشیای انسانی مورد استفاده‌ی آن‌ها مثل ابزارآلات کشاورزی، ظروف سفالی و... را در معرض بازدید قرارداده.

اما نکته‌ای که درباره‌ی ماسوله، جالب است و افراد کمتری درباره‌ی آن می‌دانند این مسئله است که آن مکانی که ما آن را ماسوله می دانیم و سالانه هزاران نفر برای بازدید از آن می‌آیند، درواقع ماسوله‌ی جدید است، در ده کیلومتری این روستا ماسوله‌ی قدیم، با آثار تاریخی و باستانی قرارگرفته که با وجود اهمیت بسیار، کمتر کسی برای بازدید از آن می‌رود.

بهترین فصل سفر به ماسوله

بهار و تابستان، فصول سرسبزی است که جذابیت شهر را چندین برابر می‌کند، درواقع بخشی از زیبایی ماسوله وابسته به طبیعت آن است و قطعا این دوفصل از بهترین پوشش گیاهی برخوردارند. اما برخی زمستان و پاییز این منطقه را به علت تفاوت آن جذاب می دانند، البته رفت و آمد کمی سخت‌تر خواهد بود ولی دیدن روستای پلکانی پوشیده از برف خالی از لطف نیست! علاوه بر دسته بندی بهترین زمان باید بدانید که ماسوله به علت آن که یک منطقه‌ی شیعه‌نشین است، آئین‌های اسلامی در آن بسیارارزشمندبوده و جزو جاذبه‌های توریستی است. درواقع همان طور که شهر یزد در دهه اول محرم، گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند، ماسوله هم شهرپرطرفداری برای تماشای این آئین است.

علت نام‌گذاری شهر ماسوله

اسم ماسوله حدودا از قرن هشتم هجری روی این منطقه گذاشته شده که برخی آن را به کوه ماه سالار که در نزدیکی این شهر واقع شده نسبت می‌دهند و معتقدند که در ابتدا به آن ماسال می‌گفتند و پس از مدتی این اسم به ماسوله تغییر پیداکرد.

مذهب و زبان مردم ماسوله

مذهب اکثر ساکنین شیعه بوده و دومقبره‌ی امامزاده عین علی و زینعلی برای این شهر اماکن مقدسی است و قدمت آن را سال 911 هجری قمری می‌دانند. زبان مردم نیز تالشی بوده که گویش رایجی دربین افراد ساکن غرب گیلان هست.

اقتصاد ماسوله چگونه است؟

اقتصاد ماسوله بیشتر برپایه‌ی گردشگران بوده و کرایه‌ی خانه تا تولید و فروش صنایع دستی و موادغذایی و... را شامل می‌شود.

ماسوله شهر تاریخی بسیارارزشمندی است که هر ایرانی قطعا تا به حال نام آن را شنیده‌است، این شهر پلکانی برای توریست‌های غیرایرانی هم جاذبه داشته و مردمی را از سرتاسر جهان به سمت خود می‌کشاند. اگر تا به حال به این شهر زیبا سفر نکرده‌اید، در اولین فرصت نام آن را در لیست سفرهای پیش رو قراردهید.

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر