قلعه رودخان

مدیر سایت مدیر وبسایت

گیلان - فومن

4 سال پیش

 

چرا قلعه رودخان اهمیت دارد؟

قلعه رودخان، قلعه‌ی عظیمی است که برخی آن را بزرگ‌ترین قلعه‌ی ایران می‌دانند. این قلعه در نزدیکی شهر فومن قراردارد و برای رسیدن به آن باید مسیر بسیارطولانی را ازمیان کوه‌ها طی کنید. زیرا که این قلعه‌ی منحصربه فرد در بالاترین نقطه‌ی کوه قراردارد.

چرا باید به دیدن آن بروید؟

1- تاریخچه و قدمت قلعه رودخان

قطعا مهم‌ترین جوابی که می‌شود به این سوال داد، تاریخچه و قدمت این بنا است. قلعه رودخان مانند بسیاری از بناهای باستانی جهان نشان دهنده‌ی تاریخ کشور و روند و عظمت آن در گذشته است. همان‌طور که گفته شد، احداث آن به دوره‌ی ساسانیان و زمان حمله‌ی اعراب برمی‌گردد و نشان‌دهنده‌ی طبیعت مقاوم شمال کشور با کوهای بلند و جنگل‌های صعب العبور در کنار ساخت قلعه‌های دفاعی شگفت‌انگیز است. پس آن‌چه شما در برابر خود می‌بینید، تاریخچه‌ی مقاومت این سرزمین طی هزاران سال است و مانند بسیاری از بناهای بزرگ جهان باید گرامی داشته شود. تاریخچه‌ی قلعه رودخان به چه زمانی برمی گردد؟

همان‌طور که به آن اشاره شد، تاریخچه‌ی قلعه به دوره‌ی ساسانیان برمی‌گردد. قسمت شمالی کشور به علت طبیعت خاص خود همیشه جزو مناطق دست‌نیافتنی برای افرادی بود که به قصد تصرف به آن حمله می‌کردند. با بررسی ساختار این قلعه کاملا متوجه می‌شود، که طی چند صدسال حکمرانان این منطقه از این امتیاز برای حفاظت از مرزهای آن بهره می‌بردند. یکی از مهم‌ترین کارها ساخت قلعه‌هایی مثل قلعه رودخان است که دسترسی به آن توسط دشمن دشوار باشد و بتوان از طریق آن وسعت دید زیادی به منطقه داشت .

این قلعه طی هزاران سال سدی محکم دربرابر متجاوزین به منطقه بوده و در دوره‌های ساسانی، اسماعیلیون، صفویه و حکومت‌های محلی گیلان از آن دفاع کرده‌است. این سبک از دفاع که بسیار تحت تاثیر جغرافیای منطقه است، ازنظر تاریخچه‌ی نظامی منطقه و تاثیری که طی بلندمدت در ساختار و برنامه‌های نظامی داشته بسیارمهم و باارزش است. البته برخی معتقدند که درباره‌ی تاریخچه‌ی آن تردیدهایی وجود دارد و ممکن است این قلعه متعلق به دوره‌ی سلجوقیان باشد، اما درمورد بازسازی بنا و استفاده‌ی آن در زمان اسماعیلیون هیچ تردیدی وجود ندارد.

درمورد علت نام‌گذاری بنا، باید بدانید که این قلعه به سه نام قلعه رودخان، دژ رودخان و قلعه‌ی حسامی شناخته می‌شود. دژرودخان و قلعه رودخان به علت نزدیکی و حفاظت بنا از رودخانه انتخاب شده و نام قلعه‌ی حسامی به علت ترمیم مجدد بنا در دوره‌‌ی سلطان حسام الدین بر روی آن مانده است.

2-جذابیت مسیر رسیدن به این مکان

قلعه رودخان مکان باستانی شناخته شده‌ای است اما به اندازه‌ی اهمیت و جایگاهی که دارد، مشهور نیست. و اگر از افراد درباره‌ی مکان‌های باستانی مشهور ایران بپرسیم کمتر اتفاق می‌افتد که قلعه رودخان توی این لیست قراربگیرد! درحالی‌که جدای از پردازش به تاریخچه‌ی طولانی و پراهمیت آن اگر تنها یک‌ بار با این‌قلعه مواجه شوید خواهید فهمید که چه عظمتی رو در روی شما است.

برای رسیدن به قلعه رودخان باید مسیر نسبتا طولانی را از کوه بالا بروید، چون همان‌طور که گفته‌ شد، قرارگیری آن در بلندترین نقطه کوه در میان عظمت خودش باعث منحصربه‌فرد بودن آن است. برای رسیدن به بالای کوه پله‌هایی طراحی شده که برای راحتی از آن استفاده کنید اما اگر کمی اهل ورزش هستید از داخل کوه هم می‌توان مسیر را طی کرد که جلوه‌ی بسیار زیبایی دارد، کوه‌هایی که سرتاسر با درختان بسیار بلند پوشانده شده و حضور در آن بدون اغراق یک طبیعت‌گردی شگفت‌انگیز است. در مسیر رسیدن به قلعه چندین دکه‌ی کوچک فروش خوراک (آب و موادغذایی) وجود دارد که برخی از آن‌ها به فروش نان و غذای محلی هم می‌پردازند و استراحتگاه برای نشستن دارند.

اگربعدازاین‌ کوه‌پیمایی به قله کوه برسید، عظمت قلعه شما را متعجب می‌کند . تصور کنید صدها سال قبل ایرانیانی در بلندترین نقطه‌ی یک کوه چنین بنایی را طراحی کرده و ساخته‌اند!! حقیقتا نگاه به آن باشکوه ترین بناهای باستانی را به یادشما می‌آورد.

3- امکانات رفاهی قلعه رودخان

در واقع با رفتن به قلعه رودخان شما یک گردش چند جانبه را تجربه کرده‌اید، طبیعت گردی، استفاده از غذاهای محلی استان گیلان و تماشای قلعه‌ی باستانی دوره‌ی ساسانیان. اما حتما حواستان باشد که در آب‌وهوای مطلوبی به دیدن این‌مقصد بروید و حتما در طی مسیر استراحت کنید و کمترین وسایل ممکن را حمل کنید. مسیر رسیدن به قلعه با توجه به استراحت‌های بین راهی طولانی بوده و نصف روز خود را باید به آن اختصاص دهید. درنظر داشته باشید، که امکان چادرزدن در طبیعت در فصل‌های مناسب و اقامت در هتل‌های اطراف آن هم امکان پذیراست.

اما درکنار لذت غذاهای محلی و امکان اسکان در این‌ محل، در پایین کوه مغازه‌های متعددی برای خرید سوغات محلی، عکس گرفتن با لباس‌های محلی، انواع خوراکی‌ها و... وجود دارد که درصورت تمایل و نیاز می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

4-معماری بی‌نظیر قلعه رودخان

وقتی برفراز قلعه رودخان قرار می‌گیرد تازه با عظمت آن مواجه می‌شوید! شما از بالای قلعه، از بالا به صورت کامل به جنگل‌های هیرکانی کوه دید دارید، و مانند یک سرباز ساسانی انسان‌هایی که در این‌ مسیر در رفت و آمد هستند و به قلعه نزدیک می‌شوند را خواهید دید، در مجموع منظره‌ای که از این قلعه درحال تماشای آن هستید بدون هیچ اغراقی شگفت انگیز است.

قلعه به  سه قسمت غربی، شرقی و شاه‌نشین تقسیم می‌شود. قسمت غربی ارتفاع بالاتری دارد، پله‌هایی زیادی وجوددارد که به سمت بلندترین نقطه‌ی قلعه می‌رود، البته ورود به این‌ قسمت به علت بسته بودن امکان پذیر نیست. قسمت شرقی در ارتفاع پایین تری بوده و مثل یک راهروی همسطح به شاه‌نشین ختم می‌شود. البته برخی معتقدند که به این ناحیه نمی‌توان شاه‌نشین گفت، چون قلعه‌های نظامی دارای چنین جایگاهی نیستند و فقط این قسمت از قلعه مهم‌ترین قسمت ان است.

بهترین فصل سفر به قلعه رودخان، بهار و تابستان است اما درنظر داشته باشید که درزمان باران، برف یا در دوره‌هایی از تابستان که شدت شرجی بودن هوا زیاد است، به هیچ وجه این قلعه را به‌عنوان مقصد انتخاب نکنید.

قلعه رودخان، یکی از گرانبهاترین آثارتاریخی ایران است که خوشبختانه به ثبت ملی رسیده و به اندازه‌ی بسیاری از عجایب تاریخی جهان ارزنده و باشکوه است ، بدن جهت باید درجهت حفاظت از آن کوشا باشیم و با تماشای آن به قدمت و تاریخچه‌ی کشورخود ببالیم.

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر