خانه عباسیان

مدیر سایت مدیر وبسایت

اصفهان - کاشان

3 هفته پیش

خانه عباسیان، خانه‌ای قدیمی است که شباهت به هیچ یک از بناهایی که تا به حال دیده‌اید نیست. وقتی به دیدن این خانه یا بنا می روید، قبل از داخل شدن به ساختمان، نمای زیبا و ساده‌ی بیرونی شگفت زدع خواهد کرد و غیر قابل باور که اینجا خانه‌ای تاریخی باشد اما همین که طراحی و معماری داخلی آن را می بینید متوجه شکوه این خانه خواهید شد. برای ورود به داخل خانه باید از یک هشتی بگذرید که در کناره‌ی این هشتی، سکوهایی وجود دارد که می‌توانید بر روی آن‌ها نشسته و مدتی استراحت بکنید. همانطور که در حال گذر از این هشتی هستید متوجه شیبی عجیب می‌شوید که نشان می دهد این خانه پایین تر از سطح خیابان قرار گرفته است؛ اینکار برای استفاده از آب خنک قنات، استفاده از خاصیت عایق بودن خاک و دلایل دیگر بوده است که همه در این خانه رعایت شده.

خانه عباسیان در سال ۱۲۵۰-۱۲۴۵قمری، توسط مرحوم سید ابراهیم تاجر کاشانی ساخته شده است. این بنای تاریخی در شهر کاشان قرار دارد. خانه عباسیان، از نظر معماری دارای طرحی بی نظیر و از نظر گچبری و نقاشی اهمیت به سزایی دارد. سبک معماری و طراحی این بنا به گونه ای بوده است که به سبک گودال باغچه» معروف است. 

این ساختمان ۵۰۰۰ متر مربع مساحت و ۷۰۰۰ متر زیربنا دارد و به صورت ۵ طبقه ساخته شده است و دارای ۵ حیاط است. خانه عباسیان، از نظر معماری دارای ویژگی های خاصی است.

از ویژگی های این خانه می توان به قرینه سازی و تنوع فصلی اشاره کرد. تنوع فصلی یعنی در فصل های مختلف سال از جمله زمستان و تابستان، می توان از قسمت های این خانه با توجه به شرایط آب و هوایی استفاده کرد. ویژگی دیگر این بنا معماری داخل ساختمان است، به گونه ای که برخلاف دیگر بناهای تاریخی، ظاهر بیرونی آن با تزئینات ساده آراسته شده است و برعکس، درون ساختمان بسیار باشکوه و زیبا است.

براساس شواهد و مدارک، ساخت این بنا ۲۰ سال طول کشیده است. زیبایی و شکوه این خانه، به گونه ای است که به عنوان نامزد زیباترین بنای ایرانی اسلامی در نظر گرفته اند. این بنا در سال ۱۳۷۷ هجری شمسی، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پیشنهاد سایت ویلایار برایی اقامت در شهر کاشان و یا استان اصفهان اجاره ویلا بدون واسطه از سایت ویلایار است.


منبع

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر