جواهرده رامسر

علیرضا شعبانی علیرضا شعبانی

مازندران - رامسر

3 سال پیش

جواهرده یکی از مناطق زیبا در استان مازندران و شهرستان رامسر است. جواهرده زیبایی وصف ناپذیری دارد و می توان از آن به عنوان یکی از شاهکارهای خلقت در عرصه طبیعت یاد کرد. 

جواهرده در فصل تابستان بخاطر آب و هوای خنک خود میزبان تعداد بی شماری از گردشگران داخلی و خارجی می باشد و در زمستان به دلیل کوه‌ های پر ‌برفی که دارد زیبایی چشمگیری را برای گردشگران به ارمغان می آورد.

از معروف ترین کوه های جواهرده می توان به سرخ تله (بخش شرقی قله سماموس)، واژک، سه براره و رژه (رجه) اشاره کرد که مرتفع‌‌ترین این قله‌‌ها، قله‌ی سرخ تله است.

در نزدیکی جواهرده، پوشش جنگلی به چمنزار و بوته‌ زار تغییر شکل می‌‌ دهد و در همین نقطه در دامنه کوه‌های پر‌ برف سماموس روستای ییلاقی و سنتی جواهرده با طبیعت وصف ناپذیرش خودنمایی می‌کند. لپاسر نیز با چشمه‌‌های معروف و درمانی آن یکی از جاهای دیدنی و جذاب است.

جویبار‌های قسمت بالایی این روستا به علاوه آبشار‌های زیبا، پارک جنگلی وسیع در میان دره که در کنار رود صفارود واقع شده است و همچنین رودخانه‌ای با آب معدنی گازدار از دیگر جاذبه‌‌های گردشگری این منطقه به محسوب می شوند.

مسجد آدینه که گویا در گذشته‌های دور، معبد و آتشکده‌ای زرتشتی بوده ‌است و نیز قبرهای بزرگی که در منطقه پراکنده‌‌ است، از دیگر آثار تاریخی این روستا به شمار می‌ آیند. 

در گذشته مراسم گل کاری دختران دوشیزه و جشن‌های همراه آن در مسجد برگزار میشده است و از همه‌ی مناطق گیلان برای شرکت در این جشن گرد هم می‌آمده‌اند.

لباس محلی اغلب ساکنان دهستان جواهرده در مازندران جلوه خاصی دارد که این منطقه را از دیگر مناطق استان جدا می‌کند. لباس‌های سنتی بانوان این منطقه که در اغلب جشن ها و مراسم به تن می‌کنند، شکوه و جلوه ویژه ای به مراسم ها می‌بخشد. 

مسیر دسترسی به ییلاق سنتی جواهرده

از داخل شهر رامسر به طرف کوهستان و سپس عبور از میان کوه‌های مشجر و در امتداد رودخانه خروشان صفارود، روستای جواهرده واقع شده است که همراه با افزایش ارتفاع در طول مسیر، به تدریج نوع پوشش گیاهی تغییر می‌یابد و از تراکم درختان کاسته می‌شود.

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید






نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر