تصاویر و راهنمای رسیدن به آبشار هریجان در جاده چالوس

ادمین ادمین

مازندران - چالوس

1 سال پیش

آبشارهایی که معمولا در شمال ایران شهرت پیدا کرده اند، جایی نیستند جز در میان جنگل هایی که با عبور از کوه های صعب العبور و یا جاده های خاکی باید به آن ها دست پیدا کرد. اما یکی از خوش مسیر ترین آبشارهایی که تهرانی ها و کرجی ها را به خود عاشق کرده  آبشار هریجان است.  آبشار هریجان  در منطقه ی کلاردشت مازندران و در نزدیکی هریجان واقع است. 


مسیر دسترسی به  آبشار هریجان 

برای رسیدن به  آبشار هریجان  باید دل به جاده چالوس بزنید و از یکی از فرعی های آن به سمت هریجان بروید و بعد از پیمودن کمی از مسیر به آبشاری برسید که نگاه کردن به آن از ارتفاع می تواند حیرت انگیز و حتی دهشت انگیز باشد. 
نقشه ای که ما برای رسیدن به  آبشار هریجان  از دریا کنار در حاشیه دریای خزر، پیش گرفتیم به صورت زیر است:

 

معمولا اگر از ورود به جاده چالوس حدود ده کیلومتر طی کنید یک فرعی را مشاهده می کنید که محل ورود به روستای هریجان است. اگر برای کل عمرتان بخواهید از جاده چالوس عبور کنید و به فرعی های مختلف بروید، می توانید برای هر فرعی یک جاذبه گردشگری طبیعی بکر و جذاب ببینید که همیشه مملو از توریست است.  آبشار هریجان  هم یکی از همین جاذبه هاست. 


وقتی به داخل روستا می رسید حدود 400 متر باید راه طی کنید تا به ورودی برسید. در ورودی این آبشار مسیر ماشین رو وجود ندارد و مجبور هستید با قدم زدن حدود 15 دقیقه مسیر را طی کنید و نزدیک به آبشار شوید و شروع به لذت بردن کنید. در این قسمت عکس گرفتن فراموش نشود مخصوصا اگر مه های پرتراکم را بالای سر خود می بینید. 

آدرس آبشار هریجان

افرادی که در کوهنوردی توانا هستند در این منطقه در کنار آبشار به کوه می زنند و سی دقیقه بعد به تاج 9 متری آبشار می رسند. 

چه فصلی برای دیدار از  آبشار هریجان  مناسب است

هر چند طبیعت اطراف این آبشار در چهار فصل سال دیدنی است اما آبشار در فصول گرم کم آب است و در فصول سرد پر آب!
بنابراین اگر صرفا قصدتان لذت بردن از آبشار است، فصل های گرم چندان دل انگیز نیست. 

طبیعت اطراف  آبشار هریجان 

 آبشار هریجان دارای طبیعتی است که اگر دل از این آبشار بچینید و پا در دشت های اطراف بگذارید رویایی ترین صحنه ها را خواهید دید. دامنه هایی که سرشار از گل های رنگارنگ هستند و معمولا برای مصارف دارویی مورد استفاده قرار می گیرند به وفور در این منطقه یافت می شود .
البته امیدواریم که در حین دیدار از کوهستان و دامنه ها، رد و پای خرس ها حالتان را آشفته نکند چرا که در این منطقه حیواناتی نظیر خرس نیز وجود دارند. 


در این منطقه می توانید کلبه ها و خانه های روستایی را ببینید که در نهایت مهربانی در کنار هم برپا شده اند و در بهشتی واقعی زندگی را به جریان انداخته اند. 
فصل بهار به دلیل تازگی گل و گیاهان، بهترین زمان برای سفر به  آبشار هریجان  است چرا که هم آبشار آب دارد و هم طبیعت سر سبز است و هوا نیز مطبوع و لذت بخش. 

عکس آبشار هریجان

برای اقامت چکار کنیم؟

اگر برای اقامت قصد دارید شبانه در کنار  آبشار هریجان  اتراق کنید، نمی توان اطمینان خاطر داد که از حضور خرس ها و حیوانات درنده در امان باشید چرا که شبانه این حیوانات به دامن آبشار می آیند تا تشنگی خود را رفع کنند. 
اما برای صرف ناهار، این منطقه می تواند یک انتخاب عالی باشد. شما می توانید بساط ناهار را با خود بیاورید و در دامنه کوه و آبشار یک غذای خانگی طبخ کنید یا این که حدود 5 کیلومتر مانده به روستا، از رستوران، مایحتاج خود را تهیه کنید. 
اگر علاقه وافر به طبیعت گردی دارید می توانید با اجاره ویلا در خزرشهر و یا اجاره ویلا دریاکنار فرصت اقامتی امن داشته باشید و با طی مسیر بین آبشار و دریا کنار، و یا خزرشهر، از طبیعت و روستاهای فوق العاده زیبا لذت ببرید. البته سکونت در این دو شهرک  و اجاره ویلا خود در بردارنده مجموعه ای از امکانات تفریحی و گردشگری است که امتحان آن ارزش دارد.

 

با چه خودرویی به  آبشار هریجان برویم؟

آبشار هریجان در یک منطقه کوهستانی واقع شده است. بنابراین طبیعی است که اگر در مسیر رسیدن به آبشار و برای دیدار از جاهای دل انگیز منطقه بخواهید جاده های پر شیب و صعب العبور را طی کنید 
توصیه می کنیم که اگر در رانندگی مهارت دارید و حوصله پیمودن جاده های پرشیب را دارید  آبشار هریجان  را انتخاب کنید چرا که گاهی باید چنین مسیر هایی را بیش از بیست دقیقه تحمل کنید تا به مکان هایی از آبشار برسید که منظره اش، بی نظیر است. 

آبشار هریجان شمال
امکانات رفاهی و تفریحی در کنار آبشار هریجان 

وقتی که هدف شما دیدار از آبشار هریجان است، صرفا به قصد دیدار از این آبشار پا به سفر می گذارید و نباید انتظار داشته باشید امکانات تفریحی در دل کوه برایتان مهیا کرده باشند. 
همچنین امکانات دیگر نظیر سرویس بهداشتی ، نور، و غیره نیز فراهم نیست. 
برای کسانی که قصد اقامت نیم روزی دارند نیز هیچ گونه بوفه، کافی شاپ و رستوران در حاشیه آبشار وجود ندارد بنابراین بهتر است که در 5 کیلومتری روستا غذای مورد نیاز خود را تهیه کنند. 

 

امکانات مورد نیاز برای دیدار از آبشار هریجان مازندران 

برای اقامتی موقت و مناسب بهتر است که با خود چادر و زیر انداز به همراه داشته باشید. برای کودکان خود لباس مناسب و مقدای خوراکی نیز با خود بیاورید. از مهم ترین مایحتاج در این مکان آب آشامیدنی است. همچنین پاور بانک، قبله نما، گوشی موبایل، کفش مناسب دشت نوردی و کوه نوردی و وسایل کمک های اولیه نیز به همراه داشته باشید. 

آبشار هریجان در جاده چالوس

آبشار هریجان چه زمانی مملو از مسافر است؟

بسیاری از افراد تمایل دارند که در اوقات خلوت به دیدار آبشار هریجان بروند تا بتوانند از آن حسابی بهره مند شوند. برای این دسته از افراد بهترین اوقات ابتدا و یا میانه هفته است چرا که در پایان هفته ها معمولا محیط مملو از توریست هایی است که به قصد عوض کردن آب و هوا این آبشار و محیط اطراف آن را انتخاب می کنند. 
منظره جذاب این آبشار، کوه و مه های متراکم در کنار پوششی سر سبز بهترین چیزی است که می تواند خستگی یک هفته را از تن شما بیرون بکشد. 

 

و اما چند نکته قابل توجه 
منطقه هریجان به دلیل وجود حیواناتی نظیر خرس، کبک، تیهو، کل و بز یک منطقه حفاظت شده است بنابراین با دیدن کبک هوس شکار نکنید چرا که برایتان گران تمام می شود. 
برای استفاده از محیط آبشار از مسیر مشخص و مرسوم استفاده کنید. سایر مسیرهایی که استفاده از آبشار را فراهم می کنند ریسک پذیر هستند. 
در صورت امکان یک بومی و ساکن روستا را با خود به همراه داشته باشید تا مسیرهای آسان و خوش فرم تر را به شما نشان دهد. 

آبشار هریجان مکان رویایی در شمال

 

از جمله جاذبه های گردشگری نزدیک به آبشار می توان به طبیعت روستا، کوهنوردی، مراتع ییلاقی لذت بخش، امام زاده و غیره اشاره داشت.

 

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر