تالاب کیاکلایه و روایت سفری جذاب به این مکان

مدیر سایت مدیر وبسایت

گیلان - لنگرود

2 سال پیش

 تالاب کیاکلایه و روایت سفری جذاب به این مکان

ما در لیست قسمت‌های تفریحی که برای گردش انتخاب کرده بودیم، تالاب کیاکلایه را جزو مناطق گردشگردی شمال گذاشته بودیم. این ‌تالاب در قسمت شمال کشور و شهرستان لنگرود، استان گیلان قرارداشته و جزو گردش‌های طبیعی محبوب هست. باید گفت فقط کافیست که یک بار چشم‌تان به این تالاب با گل‌های نیلوفری که در آن قرار دارد بخورد، به طور قطع این صحنه را فقط در کارت پستال‌ها دیده‌اید، حتما توصیه می‌کنم برای یک بار هم شده این تالاب زیبا را از نزدیک ببینید؛ این قابلیت برای شما ایجاد می‌شود که تا ساعت‌ها در این مکان دیدنی حضور پیدا کرده و یک صبح تا عصری را در این تالاب بگذرانید.

لنگرود دقیقا کجاست؟

شهرستان لنگرود، در استان گیلان قرارداشته، از شمال به دریای خزر و از جنوب به شهرستان لاهیجان می‌رسد. لنگرود شهرستان خوش آب و هوایی است که همیشه مورد استقبال گردشگران بوده و بخشی از اقتصاد مردم آن از این‌طریق تامین می‌شود؛ در واقع می‌توان گفت صنعت جذب توریسم چه برای مسئولان چه برای مردمان لنگرود از اهمیت بالایی برخوردار است و در خیلی از مکان‌هایی که در این شهرستان وجود دارد تدابیری برای توریست‌ها اندیشیده شده است که البته باید گفت می‌توانست خیلی بهتر از حال هم باشد که در این امر در این شهرستان در حال گسترش است.

چرا به دیدن تالاب کلاکلایه می‌رویم؟

خوب قبل از آن که چمدانمان را ببندیم، باید بگویم که تالاب‌ها همیشه طرفداران ویژه‌ی خود را دارند، این‌مقاصد برای طبیعت‌گردی بسیار مکان‌های مناسبی هست. آن‌ها همیشه با زیبایی‌های گیاهی و حیوانی و رنگ‌ها، بوها و صداهای گوناگون به استقبال شما می‌آیند و لحظه‌هایتان را دلچسب‌تر می‌کنند.

کیاکلایه هم از قاعده مستثنی نبوده و از نظر تنوع و گونه‌های جانوری و گیاهی بسیار غنی است و هر لحظه که از قسمتی از آن عبور می‌کردیم با گونه‌ی جدیدی مواجه می‌شدیم. پوشش گیاهی اصلی تالاب  درحال حاضر، درخت توسکا است و به وضوح کثرت این ‌درختان را می‌توان به چشم دید، البته توسکا درختان خزان‌کننده‌ای هستند، که در جنگل‌های شمال بسیار دیده ‌می‌شود و این امری طبیعی است که شهرهای شمالی را با این درخت بشناسند.

با مردم محلی که صحبت می‌کردیم با گویش شیرین شمالی به این ‌تالاب، استخر کیاکلایه می‌گفتند و بسیاری از کشاورزان آن‌ها از این‌ آب برای تامین آب زمین‌های خود استفاده می‌کنند و به اصطلاح استفاده‌ی زراعتی از آن می‌شد.

یکی دیگر از جلوه‌های جذاب این‌تالاب برای ما گل‌های نیلوفر آبی بود، ترکیب رنگ این‌گل‌ها با رنگ آب تالاب یکی از زیباترین جلوه‌های طبیعت هست و حقیقتا آن‌ قدر زیبا هست که هرکس قبل از مرگ باید جلوه‌ای از آن را در تالابی ببیند؛ گل‌های نیلوفری که در آب ساکن بوده و روی آب قرار گرفته‌اند تا جذابیت این تالاب را دو چندان کنند.

تکه تکه شدن تالاب کیاکلایه و جلوگیری از آن

وقتی ما به این ‌تالاب رسیدیم، چیزی که بیش از همه اذیت‌کننده بود، تکه تکه شدن آن نسبت به سال‌های قبل بود. هر قسمت این ‌منطقه برای ساخت و احداث یک‌بنای ساختمانی نابود شده‌ بود و متاسفانه این‌جریان ضربه‌ی بزرگی به زیبایی و طبیعت آن وارد نموده ‌بود، اما تالاب کیاکلایه، هنوز هم زیبایی و جذابیت ویژه‌ای داشت که چشم را به سمت خود جذب می‌کرد.

 باید امیدوار باشیم که مسئولین امر در این شهرستان تدابیری بیاندیشند که از از بین رفتن این تالاب جلوگیری کند چون با این روندی که در جریان است و می‌توان دید پیش‌بینی بر این است که تا چند سال آینده به تکه‌های بیشتری تبدیل شده و از به مرور تکه تکه‌ها از بین خواهد رفت و از تالاب اصلی هم چیزی جز خاطره نماند.

با این‌حال، زباله‌های فراوانی را می‌شد در اطراف آن دید که درکنار صدایی که در اثر همجواری با پیست موتورسواری به وجود آمده‌، ضربه سنگینی به منطقه‌ی طبیعی وارد کرده‌ بود، که امید است با رسیدگی مسئولین به زودی این‌مشکلات برطرف شود و بیشترین استفاده از این‌گنجینه برده ‌شود.

حتی زمانی که ما با مردم محلی درباره‌ی آن صحبت می‌کردیم گلایه‌ی زیادی داشتند و آن‌ها هم معتقد بودند که آسیب زیادی به این‌ناحیه وارد شده، لهجه‌ی این‌مردم هم بسیار دلنشین بود و اگر با لهجه‌ی شمالی آشنایی ندارید ممکن بسیاری از بخش‌های آن را متوجه نشوید، آن‌ها معمولا به لهجه‌ی بیه‌پس که در لنگرود رایج است، صحبت می‌کنند و مردمان بسیار مهربان و خونگرمی هستند و حتما به شما توصیه می‌کنم که با چند تن از آن‌ها هم صحبت شوید تا این لذت را تجربه کنید.

اما تالاب کیاکلایه علاوه‌بر طبیعت‌گردی چه جاذبه‌های دیگری دارد؟

1-این‌تالاب در نزدیکی بقعه‌ی متبرکه‌ی سفید آستانه قرارگرفته، این ‌مکان مقدس در مسیر لنگرود به رودسر قرار دارد و برای ما بعد از تفریح طبیعت‌گردی مکان باارزشی برای دیدن بود که حتما توصیه می‌کنم شما هم به دیدن آن بروید و چند ساعتی را برای استراحت هم شده در آنجا بگذرانید.

2- غذاهای دریایی منطقه، لذت چشیدن غذاهای لذیذ دریایی را دراین منطقه با کمتر چیزی می‌توان عوض کرد، رستوران‌های بسیاری به علت استقبال مردم در این ناحیه وجود دارد که می‌توان از بین آن‌ها به انتخاب بهترین آن‌ها پرداخت؛ پیشنهاد می‌شود جز غذاهای شمالی علل خصوص ماهی‌های بسیار خوشمزه موجود در آنجا انتخاب دیگری نداشته باشید زیرا حتی برای کسانی که ماهی خوردن را دوست ندارند تجربه بسیار دلپذیری خواهد بود.

نتیجه گیری در خصوص تالاب زیبای کیاکلایه

در انتها با وجود تمامی نگرانی‌هایی که برای تالاب کیاکلایه وجود دارد باید گفت این تالاب همچنان جایی دیدنی و با مناظر و چشم‌انداز‌های طبیعی است که باعث شده است تجربه گردشگری در این منطقه بسیار تقویت شود و روزانه افراد زیادی برای دیدن از این تالاب به این شهرستان می‌آیند که اتفاقا با استقبال اهالی این محدوده هم روبرو می‌شوند.

 امید است مسئولین امر در این شهرستان برای نگرانی‌های مطرح شده تدابیری خاص بیاندیشند و این تالاب را مجددا احیا کرده و به خوبی قابل استفاده کنند، زیرا صنعت توریسم بسیار علاقه به این تالاب داشته و هر ساله تعداد زیادی گردشگر را به خود جذب می‌کند. اگر شما هم تجربه سفر به این تالاب را داشته‌اید حتما با ما و خوانندگان این مطلب به اشتراک بگذارید تا بتوانیم جاذبه‌های بیشتری از تالاب را برای یکدیگر فراهم کنیم.

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر