خانه بروجردی

مدیر سایت مدیر وبسایت

اصفهان - کاشان

3 هفته پیش

خانه بروجردی ها

 

آیا قصد دارید به کاشان سفر کنید؟ پس خود را از دیدن خانه بروجردی ها که نمادی از عشق دوران قاجار است، محروم نکنید.

این بنا ی زیبا از سال 1292 - 1310هجری قمری توسط سید حسن نطنزی (یکی از بازرگانان آن دوره بوده و با تجار بروجرد ارتباط خوبی داشته به بروجردی ملقب شده)ساخته شد. و اما داستان ساخت این بنا چیست؟

 

سید حسن بروجردی عاشق  دختر سید جعفر طباطبایی یکی از بزرگترین تاجران کاشان که در عمارت طباطبایی ها ساکن بوده، می شود. شرط سید جعفر طباطبایی برای ازدواج با دخترش داشتن خانه ای هم تراز با خانه ی خودش بوده که سید حسن برای انجام این شرط از همان معمار خانه طباطبایی (علی مریمی کاشانی) می خواهد عمارت زیبایی برای او بسازد. از آن جایی که ساخت اندرونی زیباترین خانه دوران قاجار حدود 7 سال طول می کشد این ازدواج صورت می گیرد و آن ها این مدت را در خانه طباطبایی زندگی می کنند، بعد از گذشت هفت سال اندرونی ها ساخته می شود که سید حسن و خانواده اش در آن ساکن می شوند و حدود 11 سال طول می کشد تا تالار اصلی نیز تکمیل شود.

این بنا که ساخت آن 18 سال طول کشیده در زمینی به مساحت 1700 متر مربع و با زیر بنای حدود 3000 متر مربع قرار دارد؛ عمارت دارای  دو بخش اندرونی و بیرونی، 3 ورودی ( یک ورودی اصلی که با همان وارد عمارت می شوید، یک ورودی هم برای مهمانان خاص و یک ورودی دیگر برای مراسم مذهبی)، هشتی، راهرو، حیاط، تابستان نشین، زمستان نشین، آشپزخانه، حیاط‌ های سرپوشیده و زیرزمینی بزرگ است. خانه ی بروجردی ها در دو طبقه و در قسمت جنوبی با سرداب ۳ طبقه می باشد. قسمت اندرونی در واقع هنوز تحت مالکیت خصوصی قرار دارد و قسمت بیرونی خانه در واقع همان قسمتی است که مورد بازدید قرار می گیردو  حیاطی کشیده دارد که وسط آن یک حوض مستطیلی بزرگ  همراه با درخت های انار قرار دارد که در شمال آن ساختمان زمستان‌نشین و در جنوب آن ساختمان تابستان‌نشین ساخته شده است.

بخش تابستان‌نشین خانه  اصلی‌ترین بخش بناست که بیشترین تزئینات و نقاشی‌ها در آنجا کار شده و از آن جایی که دو بادگیر بزرگ بر بام آن قرار دارد وپشت به آفتاب واقع شده در تابستان هوای دلپذیر و خنکی حس می شود. در مرکز آن تالار گنبدی بزرگی قرار گرفته با نورگیرهای زیبا و تزئینات مقرنس‌کاری طراحی شده است. در این قسمت از عمارت بیشتر داستان‌ها و روایت‌هایی عاشقانه از خمسه نظامی و هفت‌پیکر به چشم می‌خورد . در بخش زمستان‌نشین بیشتر نقوش گل‌ها و پرنده‌ها و حیوانات و مراسم شکار؛ و در دیوارهای ورودی اصلی ساختمان سکه ‌های جای گذاری شده با مقرنس‌ کاری گچی به طاق ‌نمای اصلی سقف، شما را مجذوب می کند.

خانه بروجردی ها با توجه به خصوصیات اقلیمی و شرایط آب و هوایی منطقه کویری کاشان  با بادگیرهای قرینه ی هلالی طراحی و ساخته شده است. طراحی این عمارت باشکوه از جمله: نقاشی با رنگ روغن و آبرنگ و گچ بری ها( ازجمله طرح گل و مرغ زینت) زیر نظر دو هنرمند بزرگ ایرانی  یعنی میرزا ابوالحسن غفاری کاشانی (صنیع الملک ) و برادرزاده اش میرزا محمد خان غفاری کاشانی (کمال المک) صورت گرفته است. هر قسمتی از این عمارت هنر مخصوص به خود را دارد و هر بخش نیز یک داستان زیبا و تاریخی را در قالب نقاشی و گچ بری به زیبای تمام به تصویر می کشد؛ در یک الن داستان یوسف و زلیخا و در سالن دیگر داستان دیگری روایت می شود.

 

این خانه در مرکز کاشان در محله سلطان میر احمد و در خیابان علوی قرار دارد و به خانه طباطبایی ها، خانه عباسیان، حمام تاریخی سلطان امیر احمد و خانه باکوجی نزدیک است بنابراین بدون آنکه زمان زیادی در راه باشید می توانید از این مکان های تاریخی و باشکوه بازدید کنید.

 

 

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر