سفر ما به اولَسبِلَنگاه از کجا آغاز شد؟

مدیر سایت مدیر وبسایت

گیلان - ماسال

2 سال پیش

سفر ما به اولَسبِلَنگاه از کجا آغاز شد؟

اولسبنگاه یک‌روستای ییلاقی است، یعنی برای فصل بهار و تابستان خنکی آن شما را نجات خواهد داد. ما این ‌روستا را که در منطقه‌ی ماسال گیلان است برای اقامت چند روزه‌ی خود انتخاب کردیم.

درابتدای باید فکر محل اسکان را می‌کردیم، بین چادرزدن درطبیعت و اسکان در هتل یا مهمان‌سرا یا گرفتن یک‌خانه‌ی روستایی مانده‌بودیم که به اتفاق آرا خانه‌ی روستایی تصویب شد. البته به‌ نظر برای اقامت کوتاه چادرزدن هم ایده‌ی جذابی بود که ما آن را امتحان نکردیم ( البته حتما باید به فصل سفر هم دقت کنید، چون این ‌منطقه سردسیری است و بعضی اوقات شب‌های بسیار سردی دارد).

برای اجاره‌ی خانه‌های روستایی می‌شود به صورت اینترنتی هم عمل کرد و در اپلیکیشن‌هایی که برای این‌کار طراحی شده‌اند به دنبال بهترین‌گزینه گشت یا به صورت سنتی به املاک‌های نزدیک روستا رفت و یکی از خانه‌های باقی را اجاره کرد، اما به نظر ایده‌ی اول منطقی‌تر و برای یک‌سفر منظم مناسب‌تر بود و درصورتی که بدون رزرو به روستا بروید به‌ویژه در تعطیلات ممکن است محل مناسبی پیدانکنید یا مجبور به پرداخت مبلغ زیادی شوید که به ریسک آن نمی‌ارزد.

اجاره ویلا یا خانه در اولَسبِلَنگاه چگونه بود؟

یادتان باشد که خانه‌های روستایی قیمت‌های مختلفی دارند و تعداد نفرات شما هم در این‌مسئله موثر است، اما از این‌موضوع هم اطلاع داشته باشید که این‌قیمت‌ها در شب‌های تعطیلات بیشتر هم می‌شود!

زمانی که خیالمان از محل اقامتان راحت شد، بارو بندیل را بستیم و راهی سفر شدیم، در جاده‌ی محشر شمالی که می‌گذشتیم، در 9 کیلومتری روستا به ایستگاهی رسیدیم که عوارض ورود به ییلاق را دریافت می‌کرد، این‌عوارض که مبلغ بسیارکمی برای هر وسیله‌ی نقلیه‌ی بود، بابت رسیدگی و حفظ طبیعت منطقه گرفته می‌شد.

با معماری اولَسبِلَنگاه بیشتر آشنا شوید

اما اولین چیزی که زیبایی اولسبنگاه را چندبرابر می‌کند، سبک معماری روستایی و مشابه منطقه است، فکرکنم تمامی خانه‌های روستا از چوب ساخته‌ شده ‌بود و محلی‌ها می‌گفتند منابع طبیعی به آن‌ها اجازه‌ی ساخت با مصالحی به جز چوب را نمی‌دهد و قطعا این‌ یک ایده‌ی بکر برای جذاب‌تر شدن نمای روستا بود و امید است ویلاسازی‌هایی که باعث نابودی طبیعت روستایی بسیاری از مناطق شده ‌است، هم‌چنان در این ‌منطقه راه پیدا نکند.

این ‌روستای ییلاقی، همان‌طور که از اسم آن مشخص است، آب‌ و هوای بسیارخنک و مطلوبی دارد و واقعا از گرمای تابستان می‌شود به آن پناه آورد. جالب است بدانید که اولسبنگاه یک‌اسم تالشی بوده و به معنای محل رویش درخت ممرز است. درخت ممرز به آب و هوای گرم برای رشد احتیاج دارد و یک‌درخت فصلی است، که درجنگل‌های شمال بسیار دیده‌می‌شود.

قبل از این‌که درباره‌ی طبیعت بی‌نظیر اولسبنگاه بگویم، بگذارید کمی از امکانات محل اسکانمان بنویسم. خانه‌های روستایی متعلق به اهالی روستا است و معمولا از وسایل روستایی که گاهی قدیمی و نوستالوژیک هم هستند تشکیل شده. درباره‌ی امکانات آن هم باید بدانید که برق ساعت 12 قطع می‌شود و خاموشی تمام روستا را دربرمی‌گیرد.

این‌تجربه برای کسانی مثل ما که درشهرهای بزرگ و همیشه روشن زندگی میکنند واقعا عجیب است و شب را برای اولین‌بار با تمام وجود حس خواهیدکرد. در مورد عکاسی از آسمان شهر درصورتی که هوا مه‌آلود نباشد هم بی‌نظیراست، که البته شاید این‌مسئله برای شب زنده‌داران کمی اذیت‌کننده هم باشد. اما می‌شود آتش کوچیکی در محل مناسبی درست کرد و با احتیاط درمورد اذیت نکردن مردم محلی دورآن نشست.

اما همیشه آب لوله‌کشی دارید! محلی‌ها می‌گویند که این‌آب لوله‌کشی، از چشمه گرفته می‌شود و برای ما آب خوش‌طعمی هم بود. اما احتیاط شهر عقل است، اگر به مزه‌ی آب حساسیت دارید، حتما آب معدنی تهیه‌کنید.

اما قشنگ‌ترین و بهترین قسمت اولسبنگاه چیست؟

قطعا طبیعت بکر و آب‌وهوا از همه‌چیز در مورد آن مهم‌تر است. اولسبنگاه یک‌روستا در ارتفاعات است و اقامت‌گاه‌های آن زیباترین پنجره‌های دنیا دارند، به بیرون که نگاه می‌کنید، سبزی کوه‌های اطراف و خانه‌های چوبی بین آن واقعا حیرت‌آور است.

اگر هوا مه‌آلود نباشد، شما حتی دریا را هم در فاصله‌ی دور می‌بینید، که با تلفیق سبزی فضا شما متحیر خواهیدشد.

بهترین فصل برای سفر به اولسبنگاه چه‌ زمانی است؟

همان‌طور که درقسمت بالا گفتم بهار و تابستان باتوجه به ییلاقی بودن روستا بهترین‌فصل اقامت درآن است، برخی پاییز آن را هم بسیار دوست‌داشتنی و البته سرد می‌دانند اما هرگز در زمستان به آن سفر نکنید!!

روستا معمولا آب‌وهوای خنکی دارد و این‌مسئله برای تابستان بسیارلذیذاست، اما برای فصل‌های سردتر حتما باید به فکر وسایل گرمایشی باشید.

مردم می‌گفتند که برای ایجادگرما باید از کپسول‌های گاز استفاده کنند، اما شما از هیزم و برداشتن پتو هم غافل نشوید که خیلی کمک‌کننده است.

در این‌روستا چه کارهایی می‌توان کرد؟

ما یک‌زندگی روستایی کامل را تجربه کردیم. اقامت در خانه‌ی روستایی، استفاده از محصولات طبیعی برای وعده‌های غذایی(لبنیات طبیعی، عسل و...)، خاموشی شب، قدم زدن در بین گله‌ی گوسفندها و... به شما کاملا حس زندگی در محیطی خارج از فضای شهری را می‌دهد و ذهنتان را از همه‌چیز آزاد می‌کند.

اسب‌ سواری

اسب سواری هم از تفریحاتی است که اگر با محلی‌ها مشورت کنید به شما می‌گویند که چه اسبی را از چه جایی کرایه‌کنید و اگر مهارت اسب ‌سواری را تاحدی دارید، اصلا آن را ازدست ندهید.

عکاسی

خوب باید دراین‌جا به عکاسی هم اشاره کنیم، ما که با حافظه‌ی پر گوشی و دوربین از این‌روستا خارج شدیم و قطعا طبیعت بی‌نظیر وسوسه‌انگیزترین بخش بود. چه عکاس حرفه‌ای هستید، چه یک‌گوشی معمولی دارید، چه عکاسی طبیعت می‌کنید، چه پرتره شما از این‌جا دست خالی نخواهید رفت.

ارتفاعات لاله

به ما گفتند نمی‌شود تا اولسبنگاه بیایید و سمت ارتفاعات لاله نروید!

از روستا تا ارتفاعات لاله را هم می‌شود پیاده رفت و هم می‌شود سوار وانت شد و وانت‌سواری را امتحان کرد، ما پیاده‌روی از بین گله‌های گوسفند را انتخاب کردیم، اما وانت‌سواری هم لذت‌بخش به‌ نظرمی‌رسد و قطعا دفعه‌ی بعد که به این‌روستا سفرکنیم آن را امتحان خواهیم‌کرد.

رودخانه خالکایی

این‌رودخانه‌ی باصفا هم دراین‌منطقه قراردارد تا به شما بگوید هرچند کمی از دریا فاصله دارید اما در این‌جا هم می‌توانید زلالی و طراوت آب را حس کنید.

خوردن چای در این‌روستا را ازیادنبرید، شاید به جرات بتوانیم این‌تفریح را لذت‌بخش‌ترین بخش سفرمان بدانیم!

مخصوصا اگر هوا سرد باشد خرید چای از دکه‌های بین راه روستا و نوشیدن آن در سرسبزی محیط گرمی لذت‌خشی به جمع اضافه‌ می‌کند.

زندگی شهری را رها کرده و به اولسبنگاه سفر کنید!

درپایان انسان‌ها به‌ویژه آن‌هایی که مثل ما در زندگی شهری غرق شده‌اند، باید در فصل‌هایی مثل عشایر باوبندیل خود را ببندید و به زندگی روستایی برگردید، بازگشت به طبیعت به شما انرژی دوباره برای ادامه‌ی زندگی می‌دهد و از ازدحام جمعیت و شلوغی افکار یک زندگی روزمره‌ی شهری خلاص می‌کند.

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر