خانه حاج آقا علی

مدیر سایت مدیر وبسایت

کرمان - رفسنجان

3 هفته پیش

خانه حاج آقا علی

خانه حاج آقا علی  که یکی از بزرگترین و زیباترین خانه ی خشتی جهان است در شهر تاریخی رفسنجان که به شهر پسته نیز معروف است، واقع شده است. این خانه ی خشتی زیبا توسط حاج آقا علی معروف به زعیم الله رفسنجانی که یکی از تاجران بزرگ دوره قاجار بود در سال 1136 خورشیدی در ۶ کیلومتری شرق شهر رفسنجان و در حوالی روستای قاسم آباد بنا شده است. حاج آقا علی کسی بود که کاسه‌ها و بشقاب‌های چینی که عدد ۱۱۰ (حروف ابجد علی) در داخل آن‌ها حک شده بود را وارد کرمان کرد ،بعد ها به او لقب امین التجار داده شد و فرزاندانشان به فامیلی امینیان نامیده شده اند.

وی بسیار ثروتمند بوده و با وجود املاک فراوان و گله های چند هزارتایی گوسفند با انتخاب خویش تمام عمر را با ساده زیستی گذرانید و املاک بسیاری را وقف کرد که شامل چندین بازار، مسجد، کاروانسرا، آب‌انبار، حمام و حسینیه می باشد.

در بعضی از منابع مساحت این خانه ی خشتی بی نظیر حدود 14000 متر مربع و بعضی دیگر 12000 متر مربع یاد شده که زیربنایی به وسعت 7000 متر مربع و دارای 86 اتاق( به صورت هفت دری، پنج دری، سه دری، پستو) است. در این خانه ی زیبا که بی شباهت به یک عمارت نیست تالارهای متعددی متناسب با هر فصل ساخته شده است (چهار بخش اصلی: یعنی حوضخانه، شاه‌نشین، پاییزی و زمستانی).

استفاده از شیوه قرینه سازی و همینطور توجه به شرایط اقلیمی و منطقه ای در معماری، آن را به یکی از باشکوه ترین معماری های دوران قاجار تبدیل کرده است. شما می توانید هنر گچ بری برجسته با طرح های اسلیمی و ارسی های رنگی را در بخش های زیادی از این عمارت ببینید و از آن لذت ببرید.

این خانه ی خشتی اخیرا مورد بازسازی قرار گرفته و شما برای اقامت می توانید از هتل آن استفاده کنید و از دیدن آسمان پرستاره در شب های کویری لذت ببرید.

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر