راهنمای دیدار از آبشارهای کوهسر، قطعه ای رویایی از بهشت در زمین

مدیر سایت Admin2

مازندران - تنکابن

7 ماه پیش

 اگر شما از آن دسته توریست هایی هستید که برای مدت محدود چند روزه به شمال کشور سفر می کنید و می خواهید نهایت حض و بهره را ببرید، توصیه می کنم که از مکان های گردشگری دیدن کنید که اصطلاحا چند در یک هستند! یعنی وقتی به این مکان خاص سر می زنید بتوانید چند اثر طبیعی و گردشگری را با هم ببینید. با ذکر مثالی از یک نوع جاذبه گردشگری چندجانبه به شما یاد می دهم که چطور از وقت خود استفاده کنید و انواع جاذبه های گردشگری را با هم ببینید:

برای دیدن مکان های بکر و سبز کجا برویم؟

معمولا وقتی صحبت از جاذبه های طبیعی و جنگل گردی می شود همه دوست دارند تا بیشتر به مکان هایی سفر کنند که طبیعت آن بکر و دست نخورده باشد. اما این روزها به دلیل نیاز نوع بشر و توریست ها به امکانات رفاهی، مکان های بکر دست خورده شده اند و طوری تغییر یافته اند که رفاه نیز برای توریست ها فراهم باشد. 

جاذبه گردشگری شمال آبشارهای کوهسر تنکابن
اما حقیقتا جاهای بکر طراوت و لذت خاص خود را دارند و بهتر است که در خلال گردش خود، چند مکان با این ویژگی نیز ببینید و در برنامه خود بگنجانید. 
هر چند در سراسر مازندران می توانید در شهرهای مختلف یکی چند مکان گردشگری را مشاهده کنید که دست بشر هنوز آن را دست خوش تغییرات نکرده است اما به طور مخصوص تنکابن و بخش های الحاقی ان از این نظر، بیشترین امتیاز را دارند. به همین دلیل امروز می خواهیم سری به مجموعه آبشارهای کوهسر بزنیم. 

جاذبه گردشگری شمال آبشارهای کوهسر تنکابن

چرا از مجموعه آبشارهای کوهسر دیدن کنیم؟

آبشارهای کوهسر در مکانی واقع شده اند که حقیقتا یادآور تکه ای از بهشتند! وجود آبشارهای زیبا، رود های دلچسب با صدایی که گوش را نوازش می دهد در کنار آب و هوایی مطبوع و خنک، در میان جنگل و انبوهی از درختان و با پس زمینه ای از صدای پرندگان جنگلی مگر می شود شما را بیاد بهشت نیندازد. 
آبشارهای کوهسر در حقیقت یک نوع، پدیده گردشگری چند در یک است که با دیدن و تجربه آن هم به جنگلی بکر سر زده اید و هم از لذت تماشای آبشارهای پر آبی بهره برده اید و هم لذت راه رفتن در جاده های جنگلی و خوش عطر را در کارنامه خاطرات دل انگیز خود ثبت کرده اید! آیا باز هم دلیل لازم دارید تا قانع شوید؟

جاذبه گردشگری شمال آبشارهای کوهسر تنکابن

مسیر رسیدن به آبشارهای کوهسر چگونه است؟

برای رسیدن به آبشارهای کوهسر باید ابتدا به تنکابن بروید و از آن جا مسیر را به سمت بخش نشتارود ادامه دهید. در این مسیر به جاده ای خاکی برخورد می کنید که حد فاصل دو روستای سپید آب و کوهسر است. البته اگر از بومی ها در مورد مسیر بپرسید ممکن است به شما بگویند که باید به میان اسپه او و گوسر بروید! این دو کلمه در حقیقت گویش محلی از دو روستای سپید آب و کوهسر است. 
وقتی که به این مسیر ادامه دهید یک رودخانه در میان راه دیده می شود. اگر خودروی آفرود داشته باشید می توانید به دل آب بزنید و راحت مسیر را ادامه دهید اما با خودروهای کوچک تر نیز می توانید از این مسیر رد شوید. 
وقتی که از این قسمت رد شدید، و جاده را ادامه دادید به مجموعه آبشارهای کوهسر می رسید که بسیار زیبا هستند. 

جاذبه گردشگری شمال آبشارهای کوهسر تنکابن

امکانات رفاهی در کنار آبشارهای کوهسر

آبشارهای کوهسر از جمله زیباترین و بکرترین آبشارها و مکان های گردشگری شمال است به همین دلیل برای حفظ این ارزش، از هر گونه دست کاری در طبیعت این مکان جلوگیری شده است. پس نمی توان در آن جا رستوران، یا سرویس بهداشتی و نماز خانه پیدا کرد. بهتر است برای چنین مسائلی به روستاهای اطراف بروید. 
اما به جای آلاچیق ها، سایه های خنک درختان به گونه ای تدارک دیده شده که شما می توانید زمین همواری را پیدا کنید و آن جا اسباب خود را پیاده کنید و یک پیک نیک یکی دو روزه را در آن تدارک ببینید. این جا به گونه ای است که حتی شب هم می توانید اتراق کنید و استراحت کنید. 
برای نماز خواندن هم داشتن قبله نما و قطب نما به شما کمک می کند تا بتوانید قبله را پیدا کنید و در دل طبیعت، به آسمان وصل شوید و نمازتان را بخوانید. 

جاذبه گردشگری شمال آبشارهای کوهسر تنکابن

تفریحات در کنار آبشارهای کوهسر چیست؟

از جمله تفریحاتی که در این مکان می توان روی آن ها حساب کرد می توان به موارد زیر اشاره داشت:

عکاسی از طبیعت در کنار آبشار کوهسر

طبیعت این مکان بسیار زیبا و بکر است و شاید با درختانی روبرو شوید که از هر نظر توجه شما را جلب کنند. وجود این درختان و طبیعت سر سبز، بهترین فرصت برای عکاسی است. پس این فرصت را از دست ندهید. 

جاذبه گردشگری شمال آبشارهای کوهسر تنکابن

قدم زدن در جنگل و در کنار آبشار

قدم زدن در جنگل، پیشنهاد روانشناسانی است که توصیه اکید دارند تا مراجعین شان از نظر روحی و روانی بهبود پیدا کنند. پس حتی اگر شما سالم ترین فرد هم باشید نیم ساعت تا یک ساعت در جنگل و در کنار آبشار قدم بزنید و از طبیعت روح خود را تغذیه کنید تا انرژی لازم برای یک زندگی شهری پر دغدغه را پیدا کنید. 
در کنار آبشارها بایستید و از صدای آن لذت ببرید. عکاسی کنید و هر طور که دلتان می خواهد از این زیبایی ها بهره ببرید. آب این آبشارها تا کنون از نظر آلودگی مورد هشدار واقع نشده اند پس دست و صورت تان را در آب بشویید و با طبیعت همراه شوید. 

جاذبه گردشگری شمال آبشارهای کوهسر تنکابن

پیک نیک در جنگل و کنار آبشار

اگر قصد دارید ناهار یا عصرانه و شام تان را در دل طبیعت میل کنید اینجا مکانی است که می توانید اتراق کنید و چادر بزنید و زیلو پهن کنید و دراز بکشید و از آسمانی که درختان در آن نقاشی شده اند لذت ببرید! همچنین می توانید ناهار را همانجا درست کنید و با ماهی دودی، یک غذای دریایی میل کنید. البته اگر فرصت درست کردن آتش از آن شما شد، چای آتشی را فراموش نکنید. 

جاذبه گردشگری شمال آبشارهای کوهسر تنکابن

دنبال کردن رود ها

آبشارهای کوهسر بسیار پر آبند، بنابراین اگر دنباله آن ها را بگیرید تبدیل به رودهای کوچکی می شوند که مسیر خود را می شکافند و در دل جنگل رها می شوند و ادامه پیدا می کنند تا شاید آبشارهای کوچکتر را ایجاد کنند. یکی از لذت بخش ترین کارها در دل جنگل ها، دنبال کردن مسیر رود هایی است که صدایی آرام و نوازشگر روح و گوش دارند.

جاذبه گردشگری شمال آبشارهای کوهسر تنکابن

معمولا در کنار انرژی آب فکر خوب کار می کند و می توانید به چیزهای لذت بخش فکر کنید و مسائل و دغدغه هایتان را با بهترین راه حل هایی که به ذهنتان می رسد حل کنید. 

جاذبه گردشگری شمال آبشارهای کوهسر تنکابن

دیدار از چشمه ها 

در کنار آبشارها، و شاید کمی ان طرف تر از آبشارهای اصلی چشمه های متعددی وجود دارد که می توانید از آن ها دیدن کنید و عکس بگیرید و با خیال راحت آب آن ها را بنوشید. 

جاذبه گردشگری شمال آبشارهای کوهسر تنکابن

چه فصلی به دیدار آبشارهای کوهسر بیاییم؟

تمام فصل ها این مکان، به منظره های زیبایی تبدیل می شوند که حضور در آن جا بهترین تجربه خواهد بود. اما در فصول پر آب آبشارها هیبت خاصی دارند و جلوه پر شکوه تری از خود به نمایش می گذارند. 
همچنین به دلیل آب و هوای خنک و معتدل بهترین فصل ها برای سفر به این مکان بهار و تابستان است اما اوایل پاییز بارندگی ها شروع می شوند و مناظر درختان و جنگل طوری تغییر می کند که نمی توان چشم از آن ها برداشت. اما در زمستان مخصوصا در روزهای برفی نمی توان چندان که باید با خیال راحت پا به این مسیر گذاشت و از مناظر برفی و آبشارهای یخ زده دیدار کرد. 

جاذبه گردشگری شمال آبشارهای کوهسر تنکابن

کجا اقامت داشته باشیم؟

برای اقامت در این مکان، بهترین کار این است که یا به روستای کوهسر بروید و یا در تنکابن مستقر شوید اما اگر هوا خوب است و شمار توریست هایی که اتراق می کنند زیاد هستند، می توانید در کنار هم برای امنیت بیشتر، چادر بزنید و شب را در آن سپری کنید. البته خوب است که هنگام خوابیدن چراغی روشن بگذارید یا آتش روشن کنید تا حیوانات احتمالی شما را آزار نرسانند. 

جاذبه گردشگری شمال آبشارهای کوهسر تنکابن
همچنین در جایی چادر بزنید که زیر انبوه درختان نباشد، و بهتر است در کنار پا ریز آبشار چادر نزنید چرا که شبانه ممکن است حیوانات برای رفع تشنگی به کنار آبشار بیایند و این گونه هم شما برای انان مزاحمت ایجاد کرده اید و هم خطر آنان شما را تهدید خواهند کرد. 
البته اجاره ویلا در شمال و انتخاب تنکابن بدین منظور می تواند امن ترین حالت اقامت را برای تان فراهم کند. البته اجاره سوئیت نیز می تواند فرصتی مناسب برای آرامش و امنیت شما باشد.

جاذبه گردشگری شمال آبشارهای کوهسر تنکابن

جاذبه های گردشگری در اطراف آبشار کوهسر چیست؟

وقتی که به هوای آبشارکوهسر پا در مسیر می گذارید می توانید وقت خود را طوری تنظیم کنید که به مکان های زیر نیز سر بزنید:

  1. مرداب نشتارود 
  2. جنگل دنیاسرا
  3. منطقه ییلاقی داغ کوه : این مکان را فقط در اواخر بهار و تابستان می توانید دیدار کنید چرا که هوایی به شدت سرد دارد
  4. آبشار کمیلیه 
  5. کوهسر
  6. روستای دنیا سرا 
  7. پارک ملی خشکه داران
  8. محله و حمام سنگی مکرود

منطقه ییلاقی داغ کوه  را فقط در اواخر بهار و تابستان می توانید دیدار کنید چرا که هوایی به شدت سرد دارد. 

جاذبه گردشگری شمال آبشارهای کوهسر تنکابن

نکات امنیتی برای سفری بهتر به آبشار کوهسر

برای سفر به کوهسر و آبشارهای آن بهتر است امکانات رفاهی، بهداشتی و خوراکی به اندازه کافی با خود همراه داشته باشید. تجهیزاتی مثل، چادر، نور و غیره را به همراه داشته باشید و برای فرزندان خود بخاطر برودت هوا در شب ها، لباس به قدر کافی به همراه داشته باشید. از آن جا که مقاومت در مقابل آب بازی در کنار چشمه ها و ابشارها بسیار کم می شود، حتما چند دست لباس برای خود و عزیزان تان به همراه داشته باشید. 

جاذبه گردشگری شمال آبشارهای کوهسر تنکابن
آیا در این باره سوالی دارید؟
 

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر