تصاویر و راهنمای سفر به روستای 4000 ساله کندلوس مازندران

مدیر سایت Admin2

مازندران - نوشهر

5 ماه پیش

درصورتی که به شمار کشور سفر کرده اید و می خواهید به مکان گردشگری بی نظیری سفر کنید تا یک روزکامل وقت خود را در آن پربها هزینه کنید، هیچ جایی بهتر از روستای کندلوس نیست. در این روستا می توانید پاک ترین هوا را استشمام کنید و از مناظر زیبا لذت ببرید و غرور قدمت و اصالت را در یک روستای 4 هزار ساله درک کنید!
روستای کندلوس کجاست؟
کندلوس روستایی شمالی در مازندران است که اگر به 75 کیلومتری نوشهر بروید، می توانید با در نظر گرفتن شهر کجور به آن جا برسید. همانطور که در نقشه زیر مشاهده می کنید، این روستا در حوالی مرزن آباد قرار دارد.

روستای کندلوس جاذبه گردشگری شمال

چرا به کندلوس برویم؟

کندلوس روستایی مثل تمام روستاهای زیبای مازندران است که به دلیل توجه توریست ها به آن دارای امکانات رفاهی کافی برای پیک نیک های یک روزه است. از جمله امتیازات این روستا نسبت به سایر بخش ها و روستاها در مازندران می توان به تاریخی بودن این روستا اشاره داشت. این روستا حدود 4 هزار سال قدمت دارد و شواهدی در این باره نیز دارد.
کندلوس نه تنها میزبان آب و هوایی پاک و بی نظیر است که ریه های شما را نشاط می بخشد، امتیاز دیگری نیز دارد و آن هم این که به هرجای آن نگاه کنید همه چیز تمیز و پاک است و خبری از زباله نیست. برای این موضوع باید از پاکبان ها تشکر کرد.
از همان ابتدا که به داخل روستا وارد می شوید، ورودی اش هم با تمام ورودی های روستاهای شمالی فرق دارد چرا که دارید به مکانی تاریخی گام می گذارید که منبعی عظیم از تفریحات و مکان های گردشگری در شمال است.

روستای کندلوس جاذبه گردشگری شمال

اولین  موزه روستایی جهان در کندلوس

شاید فکر کنید که برای برپایی یک موزه لازم است که حتما به فضای شهری احتیاج داشته باشید اما در کندلوس که روستایی چهار هزار ساله است، موزه ای وجود دارد که در آن می توان اشیا و ملزومات روستاها را از اعصار قدیم مشاهده کنید.

در کندلوس چه تفریحاتی وجود دارد؟

اگر با خواندن این مقدمات ابتدایی برای دیدار از کندلوس قانع نشده اید، می توانیم به شما بگوییم که در این روستا چه تفریحاتی امکان پذیر است:

 1. دیدار از موزه
 2. عکاسی
 3. طبیعت گردی
 4. دیدار از چشمه
 5. عکاسی در کنار آبشار
 6. زیارت امام زادگان فضل و فاضل علیهما السلام
 7. کوهنوردی
 8. پرسه در بازار سنتی فروش ها
 9. مشاهده ی مراسمات سنتی اهالی

روستای کندلوس جاذبه گردشگری شمال

روستاگردی در کندلوس

وقتی که قدم در روستا می گذارید، اگر سرشار از انرژی باشید نمی توانید یک جا بند شوید! قطعا به دل روستا می زنید تا قدمت و تاریخی بودن را درک کنید. هر چند برخی خانه ها نو و تازه ساخت هستند اما معماری برخی خانه ها، شما را به فکری عمیق فرو می برد.
شکل و شمال برخی خانه ها، وجود خزه های معطر و سبز روی دیواره خانه ها، طراحی بی نظیر و سنتی این سکونت گاه ها می تواند لحظه ای به شما این حسرت را بدهد که با خود بگویید " عجب جایی زندگی می کنند "
یکی از ویژگی بسیاری از خانه ها این است که حیاط و حصار آن ها با سنگ تراشی انجام شده است. از آن جا که این مکان کوهستانی است، موجب شده که تنوعاتی در طراحی و ساخت و ساز نیز در آن وجود داشته باشد.

روستای کندلوس جاذبه گردشگری شمال

موزه های روستای کندلوس

هر چند گفته شده که کندلوس دارای نخسین موزه روستایی در دنیا است، اما علاوه بر این موزه، دارای یک موزه گیاهشناسی نیز می باشد.

موزه روستایی کندلوس دارای چه امتیازهایی است؟

برای برشمردن امتیازهای این موزه بهتر است در مورد دارایی هایش بگوییم. این موزه یک ساختمان دو طبقه با نمای سنگ است که حدود 400 متر زیربنا دارد. معماری این موزه به گونه ای است که بتوان تاریخی بودن و قدمت را به رخ دیگران بکشند. در این موزه می توانید عناصری همچون

 1. اسناد قدیمی تاریحی
 2. کتب تذهیب شده
 3. کتب خطی
 4. ابزارهای ضروری روستاییان در گذشته مثل  قفل، قیچی و چپق
 5. نقاشی های قدیمی
 6. پوشاک و لباس
 7. زیور آلات

روستای کندلوس جاذبه گردشگری شمال

هر چه که در این جا مشاهده می کنید برای این است که بدانید در گذشته مردم با چه چیزهایی کار می کرده اند، با چه لباس و پوششی در اجتماع و محیط خانه حاضر می شده اند وبا چه چیزی خود را زینت می داده اند.
اما توصیه می کنیم تمام وقت خود را در این موزه سپری نکنید چرا که هنوز موزه گیاهان دارویی نیز در انتظار شما است.

موزه گیاهان دارویی کندلوس چطور جایی است؟

وقتی صحبت از موزه گیاهان دارویی می شود بدین معنی است که به مکانی قرار است پا بگذارید که بی نظیر ترین قلم ها در آن وجود دارند.این موزه در سال 65 تدارک دیده شده است. در موزه گیاهان دارویی کندلوس نمونه های بیشماری از گیاهان و ملزومات ژنتیکی آن نگهداری می شود. شمار گیاهانی که از نظر ژنتیکی ارزشمند هستند در این منطقه به 250 گونه می رسد که در حال پرورش و تکثیر می باشند. این موزه یک باغ بزرگ ده هکتاری نیز به خود اختصاص داده که به باغ بوتائیک شهرت دارد. در این باغ گیاهان دارویی نمایش داده می شوند.
گفته شده که محصولات این باغ انقدر مهم است که به کشورهای دیگر صادر می شوند.

روستای کندلوس جاذبه گردشگری شمال

طبیعت گردی در کندلوس

توریست هایی که به کندلوس می روند تمایل دارند حسابی از طبیعت لذت ببرند. در این منطقه دره ای وجود دارد که مملو از گیاهان دارویی است، دامنه ها سر سبز هستند و کوهساران دلنشین و استوار. جنگل آن نیز همچون دریایی سبز رنگ از ابتدا تا انتها روحتان را جلا می بخشد. حالا شما حاضرید اول کجا را ببینید؟ کوه؟ جنگل؟ دره؟ روستا؟ موزه؟ و یا ...؟
مسئولیت آب معدنی کندلوس با دیوچشمه است
دیو چشمه یک چشمه دیدنی است که به عنوان آب معدنی سرد شناخته می شود. البته چشمه های آب معدنی دیگر نیز در این روستا وجود دارد اما شهرت دیو چشمه بیش از بقیه است.

روستای کندلوس جاذبه گردشگری شمال

آبشار قطره ای کندلوس

اگر تمام جاذبه های گردشگری روستای کندلوس را دیده اید و هنوز وقت اضافه دارید، خوب است که با پیاده روی به 5 کیلومتری روستا بروید. این کار حدودا 60 دقیقه طول می کشد اما می توانید یک آبشار بلند 10 متری را مشاهده کنید که در جنگل قرار دارد. این آبشار از چشمه های اطراف تغذیه می شود اما تراوش آب های آن به صورت قطره ای است. وقتی در کنار آن می ایستید یا از دور آن را نگاه می کنید با تور سفید رنگ آن را اشتباه می گیرید.

روستای کندلوس جاذبه گردشگری شمال

زیارت در کندلوس با امام زاده فضل و فاضل

در شرق روستای کندلوس مقبره ای با قدمت 100 سال وجود دارد. این مقبره آرامگاه امام زاده فضل و فاضل است که بنای آن به 100 سال اخیر بر می گردد. کتیبه های چوبی و معماری آن دیدنی است و محیط معنوی آن به روح آرامش خاصی می دهد.

روستای کندلوس جاذبه گردشگری شمال

چرا قدم زدن در کندلوس متفاوت است؟

قدم زدن و پیاده روی یکی از تفریحاتی است که در کندلوس هرگز از آن خسته نمی شوید. همانطور که گفتیم این روستا کوهستانی است پس جالب است که معابر آن کوهستانی و سنگ فرش است! سنگ فرش های تمیز و براق که پیاده روی را آسان تر می کنند.

لذت کوهنوردی در کندلوس مازندران

کوهنوردی یکی از معدود امکانات تفریحی و گردشگردی در کندلوس است که ممکن است وقت برای آن کم بیاورید. اما اگر دوست دارید تجربه نوردیدن کوه های اطراف کندلوس را در پرونده خود ثبت کنید و از ارتفاعی چشم گیر روستای زیبای کندلوس را ببینید حتما یک بار هم که شده آن را امتحان کنید

روستای کندلوس جاذبه گردشگری شمال

عکاسی در کندلوس شما را هنرمند می کند

اگر یک صفحه در شبکه های اجتماعی دارید و نگران خالی بودن آن هستید به کمک روستای کندلوس می توانید آن را مملو از تصاویر دیدنی کنید.

 1. معماری جالب این روستا
 2. معابر سنگ فرش و تمیز
 3. درختان کوچک و بلند
 4. آسمان آبی روز
 5. آسمان زیبای شب
 6. کوه های استوار
 7. مردمان با محبت
 8. موزه ها و معماری روستایی
 9. جاذبه های گردشگری

همه و همه فرصتی هستند تا تو بتوانی از آن ها عکس تهیه کنی و برای مدتی مشغول به عکس هایت باشی.

روستای کندلوس جاذبه گردشگری شمال

آلاچیق نشینی دوست دارید یا حضور در دل صحرا؟

کسانی که قصد دارند بساط اقامت موقت خود را فراهم کنند ممکن است به آلاچیق هایی که در روستا وجود دارد بسنده کنند و در آن ها اقامت داشته باشند اما دامنه کوه و دشت ها نیز مکانی هستند که برپایی چادر و پهن کردن زیلو در آن ها لذت خاصی دارد. شما کدام یک را می پسندید؟

خرید صنایع دستی و امرار معاش مردم کندلوس

برخی از مردم روستا امرار معاش شان از طریق فروش محصولات سنتی و صنایع دستی مردم روستا است. حتما هنگام پیاده روی در روستا مبلغی پول به همراه داشته باشید چرا که محال است به یکی از این فروشگاه ها برسید و بتوانید با دست خالی برگردید. از جمله صنایع دستی در این روستا می توان به موارد زیر اشاره داشت

 1. بافت قالی
 2.  چادر شب
 3. شمد
 4. ساخت صنایع چوبی و ابزارهای فلزی
 5.  جاجیم
 6.  ایزار (پارچه پشمی چارخانه دستباف)
 7. جوراب
 8.  دستکش و بلوز پشمی گلدار
 9. نمدمالی

از فرهنگ مردم این روستا همین بس که در کنار برخی فروشگاه ها می توانید قفسه ای از کتاب برای فروش نیز مشاهده کنید! تصور کنید خرید یک کتاب تقریبا خاک خورده و مطالعه آن در دشتی سر سبز چقدر لذت بخش است.

روستای کندلوس جاذبه گردشگری شمال

 خرید خوراک های محلی مردم کندلوس

در کنار فروشگاه های صنایع دستی کندلوسی ها گاهی می توانید برخی خوراکی ها را مشاهده کنید که مخصوص مردم این منطقه است. از جمله این خوراکی ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 1. کماج
 2. راه نون ( نان پخته شده در تنورهای سنتی )
 3.  آش کدو
 4.  بادونه ( خوراکی خوشمزه ای از برنج خشک شده )
 5.  بورانی

امکانات رفاهی روستای کندلوس

وجود این همه مکان های گردشگری و تفریحی در داخل کندلوس مسئولین و متولیان روستا را بر آن داشته تا برای جذب بیشتر توریست پی این باشند که امکانات رفاهی جهت رفاه حال توریست ها فراهم کنند. خوشبختانه توانسه اند در این روستا امکانات رفاهی خوبی فراهم کنند که از جمله آن ها می توان به :

 1. برپایی رستوران برای تهیه ناهار و شام توریست ها
 2. رستوران محلی و سنتی
 3. اقامتگاه
 4. سرویس بهداشتی

روستای کندلوس جاذبه گردشگری شمال

مراسمات محلی روستا

این روستا تنها به دلیل تاریخی بودن شهرت نیافته است بلکه مردم روستا دارای مراسمات سنتی هستند که سالیان سال بدان وفادار بوده اند. از جمله این مراسمات می توان به موارد زیر اشاره داشت:
مراسم سالانه سال مج: سال مج مربوط به تحویل سال نو می شود که طبق آیینی بعد از تحویل سال خانه را متبرک می کنند
جشن تیرماه سیزده شو: این مراسم برای بسیاری از شمالی ها آشنا است. دوازدهم تیر به روایت تاریخ و تقویم  تبری برابر با اواسط آبان می شود که مردم در آن آیینی اجرا می کنند. این آیین ریشه در جنگ و نبرد کاوه و ضحاک دارد. مردم در این مراسم یک آوا خوانی مشهور دارند که به لذت این مراسم می افزاید.

برای اقامت در کندلوس چکار کنیم؟

بستگی دارد که می خواهید چند روز در کندلوس بمانید. در داخل کندلوس اقامتگاه و مهمان سرایی وجود دارد که می توانید برای چند روز در آن اتراق کنید و از روستا لذت ببرید. اما به رسم توریست های همیشه خوشحال می توانید در اطراف این روستا در صورت امکان اقدام به اجاره ویلا جنگلی کنید و در این گونه مکان های اقامتی مدتی سکونت داشته باشید. اجاره ویلا در جنگل تجربه ای متفاوت از هر گونه اقامت در شمال است. اگر به دنبال امنیت و آرامش حداکثری هستید می توانید با اجاره ویلا چالوس در فاصله ای حدود 45 کیلومتری کندلوس، بعد از گشت و گذار در کندلوس به مکان اقامت خود برگردید. اگر هم اکنون در کندلوس به سر می برید و برای اقامت خود تصمیمی نگرفته اید همین حالا می توانید با وب سایت اجاره ویلا یعنی ویلایار تماس بگیرید و از همین مکان ویلای خود را در هر نقطه از مازندران که می خواهید رزرو کنید.
اجاره ویلا در شمال یکی از بهترین پیشنهاد های اقامتی برای توریست هایی است که می خواهند نهایت لذت و امنیت و آرامش را درک کنند. همچنین در کنار انواع ویلاها، اجاره ویلا استخردار از تقاضای بیشتری برخوردار است.

روستای کندلوس جاذبه گردشگری شمال

آب و هوای کندلوس چگونه است؟

کندلوس منطقه ای کوهستانی است. زمستان های آن واقعا سرد و معمولا پوشیده از برف است به همین خاطر سکنه در زمستان معمولا روستا را ترک می کنند ( برخی خانوار ها ) اما تابستان های معتدل و خنک آن را به ییلاقی تبدیل کرده که هرکس از شدت گرما به آن پناه می برد.
کندلوس در پاییز نیز هوایی لذت بخش دارد که در کنار برگریزان، حس و حال شما را تازه و شاداب نگه می دارد.

چه فصلی به کندلوس سفر کنیم؟

بهترین فصل برای بهره مندی از طراوت و سرسبزی در شمال ایران، فصول بهار و تابستان است! اما پاییز هم زیبایی های خاص خود را دارد. اما توصیه می کنیم زمستان ها برای حضور در این منطقه کمی تجدید نظر کنید!

روستای کندلوس جاذبه گردشگری شمال

جاذبه های گردشگری اطراف کندلوس

وقتی که به هدف کندلوس پا در مسیر می گذارید شاید اصلا به فکر مکان های گردشگری دیگر نباشید چرا که مسیر سرشار از طراوت و سرسبزی است و خسته کننده نیست.
اما وجود

 1. روستای ناتر
 2. دریاچه ولشت
 3. پیست اسکی دیزین

معمولا توریست هایی که در حال برگشت از کندلوس هستند را وسوسه می کند تا در مورد ادامه مسیر کمی تردید کنند و با تغییر تصمیم خود، تجربه های جدیدی داشته باشند.
آیا در رابطه با دیدار از روستای کندلوس در شمال و مازندران سوالی دارید؟

 

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر