مجموعه گردشگری شیاده شامل، جنگل، سد و بقاع متبرکه در نزدیکی بابل

مدیر سایت Admin2

مازندران - بابل

6 ماه پیش

 اگر در سفر پیش روی خود به مازندران اقدام به اجاره ویلا در حوالی شهرستان بابل کرده اید، به شما توصیه می کنیم که لذت دیدار از روستا و مجموعه تفریحی بکر شیاده را از دست ندهید. 

 1. مجموعه تفریحی بکر شیاده شامل 
 2. روستای زیبای شیاده 
 3. جنگل شیاده
 4. سد شیاده 
 5. و مکان های متبرک شیاده می باشد

با همین معرفی کوتاه باید متوجه شده باشید که برای دیدار از این منطقه باید حدود یک تا دو روز وقت بگذارید تا بتوانید از پتانسیل های طبیعی آن بیشترین لذت را ببرید. 
اما پیش از ادامه این آموزش خوب است بدانیم که 

روستای شیاده کجاست؟

روستای شیاده از توابع شهرستان بابل است که برای رسیدن به آن کمتر از 20 دقیقه وقت لازم است. روستای شیاده منطقه ای است که از نظر حاصلخیز بودن در رتبه برتر قرار دارد به همین دلیل شغل بیشتر 210 خانواری که در این روستا زندگی می کنند کشاورزی و دام پروری است. 

روستای گردشگری شیاده ,جنگل شیاده,سد شیاده
گفته شده که در آمارگیری 10 سال پیش، حدود 900 نفر جمعیت برای این روستا ذکر شده است که قطعا تا کنون به بالای 1000 نفر رسیده اند. 
وجود تراکم گیاهی بالا، در کنار گونه های گیاهی و گل های معطر موجب شده که وقتی شما در مسیر راه می روید، صدای ویز ویز زنبورهای پرورشی به گوشتان برسد. با این حساب باید فهمید که یکی از سوغاتی های ناب روستای شیاده مازندران عسل است. 

روستای گردشگری شیاده ,جنگل شیاده,سد شیاده

تجربه سفر به روستای شیاده 

هر چند من تجربه دیدار از روستای شیاده را یک بار داشته ام تصمیم دارم دوباره برای دیدار از آن وقت بگذارم مخصوصا وقتی که در دوران دانشجویی یک بار به این مکان آمدیم، و در بدو ورود به روستا، آن هم حوالی 12 شب، به یک امام زاده رسیدیم که فکر می کنم از نوادگان امام سجاد علیه السلام بود. میزبانی این امام زاده در ابتدای روستا، برای خواب آرام و امن شبانه بسیار لذت بخش بود. 
در روستای شیاده می توانید علاوه بر زیارت امام زاده، کمی پیاده روی کنید و از زندگی روستایی و لذت بخش عکس تهیه کنید و کمی در کنار این خانواده های مهربان وقت خود را صرف کنید تا معنی زندگی، محبت و شور و شوق به زندگی را درک کنید. 

روستای گردشگری شیاده ,جنگل شیاده,سد شیاده

جنگل شیاده کجاست و مسیر آن چگونه است؟

جنگل شیاده نیز یکی از جنگل های بکر است که در این منطقه واقع شده است. مسیری که معمولا برای رسیدن به جنگل طی می کنند به صورت پیاده روی است. مسیر چند ساعته ای پیش روی شماست تا به جنگل برسید. در طی طریق برای رسیدن به جنگل بکر شیاده لازم است که به طور گروهی سفر کنید و یک راهنمای مسیر داشته باشید. 
مسیر رسیدن به جنگل گاهی دارای شیب است و گاهی هموار است بنابراین لازم است که کفش مناسب به همراه داشته باشید. البته هوس رسیدن به خود جنگل نباید شما را از مسیر و زیبایی هایش غافل کند.

روستای گردشگری شیاده ,جنگل شیاده,سد شیاده

اگر دقت کنید شمار زیادی گل و گیاه معطر در مسیر شماست که هم مسیر را زیبا ساخته و هم عطر دلنوازی به محیط تراوش می کنند. راه رفتن بین این گل ها به قصد رسیدن به جنگلی که چشم اندازش را از دور دیده اید، شما را هیجانی تر می کند. 
جنگل دارای پوشش گیاهی متنوع  و متراکمی است که به شما این اجازه را می دهد تا نسیم معطر و روح نواز بهاری را در گرما گرم تابستان بچشید. 

روستای گردشگری شیاده ,جنگل شیاده,سد شیاده

شرایط اقامت در جنگل شیاده 

جنگل شیاده از معدود جنگل هایی است که در آن به شما اجازه داده شده تا در کلبه های از پیش آماده استراحت کنید و شبی را در سکوت اعجاب آمیز جنگل سر کنید، و گاه گاهی گوش تان را مهمان صدای پرندگان شب خوان جنگلی کنید. البته این صدا ها برای برخی وهمناک است اما من از این آوای طبیعت واقعا لذت می برم. 
وقتی که به کلبه ها می رسید می توانید آتش روشن کنید و از عطر چوب، گرما و لذت دراز کشیدن در کلبه ها بهترین خاطرات را برای خود رقم بزنید.

روستای گردشگری شیاده ,جنگل شیاده,سد شیاده

البته اگر به موقع نرسید و کلبه ها توسط توریست ها اشغال شده باشد، آخرین انتخابی که پیش روی شما است این است که چادر برپا کنید. 
هنگام برپا کردن چادر بهتر است که در نزدیکی کلبه ها این کار را انجام دهید تا امنیت بیشتری داشته باشید. 

روستای گردشگری شیاده ,جنگل شیاده,سد شیاده

چند نکته در مورد حضور در جنگل:

 1. برای دیدار از جنگل سعی کنید گروهی و در کنار یک راهنما حضور داشته باشید 
 2. به تنهایی به اعماق جنگل نروید چرا که خطر انسانی و حیوانی و گم شدن شما را تهدید می کند
 3. برای جنگل گردی و طی مسیر، کفش مناسب به همراه داشته باشید 
 4. برای این که بتوانید تصاویر عالی از جنگل را ثبت کنید پاور برای شارژ کافی به همراه داشته باشید 
 5. در برخی از قسمت های ورودی جنگل، می توانید با خانواده های خود تماس بگیرید اما تضمینی نیست که در داخل جنگل انتن دهی خوبی وجود داشته باشد. 
 6. همراه با خود آب، غذا و دارو و موارد مورد نیاز به همراه داشته باشید .
 7. معمولا سفر به جنگل شیاده برای افراد مسن و کودکان و خردسالان کمی آزار دهنده است. 

بعد از این که از جنگل دیدن کردید می توانید عزم خود را جزم کنید تا به دیدنی ترین بخش از شیاده بروید که آن هم سد شیاده است 

روستای گردشگری شیاده ,جنگل شیاده,سد شیاده

سد شیاده کجاست؟

سد شیاده یک سد خاکی است که از یکی از سرشاخه های بابلرود، ایجاد شده و به مکانی مناسب برای تفریح و پرورش ماهی تبدیل شده است. 
سالانه مخصوصا در فصل بهار شمار زیادی توریست خود را به 36 کیلومتری بابل و دقیقا به سد شیاده می رسانند تا با یک پیک نیک یک روزه در کنار آن از تفریحات آن جا لذت ببرند. 

روستای گردشگری شیاده ,جنگل شیاده,سد شیاده
هر چند در مازندران سد های زیبا و طبیعی و خاکی زیادی وجود دارد که تماشای مناظر آن هوش از سر شما می برد، اما سد شیاده هر چند در رتبه های بعدی قرار دارد اما نباید لذت تجربه تفریح در کنار آن را نادیده گرفت. 
بسیاری از توریست ها تنها به قصد دیدار از این سد به شیاده می آیند. 

روستای گردشگری شیاده ,جنگل شیاده,سد شیاده

تفریحات در کنار سد شیاده 

برای این که از بودن در کنار سد شیاده لذت ببرید می توانید با خیال راحت بار و بنه خود را در کنار سد پیاده کنید و در جایی که ساه خوبی بالای سرتان است، اتراق کنید. 

 1. ماهیگیری یکی از تفریحاتی است که در این منطقه به شدت توصیه می شود چرا که سد مملو از ماهی است و هیچ کس دست خالی از آن بر نمی گردد. به راستی که سد شیاده بخشنده است. 
 2. از طرفی قایق سواری بر سد شیاده از جمله تفریحاتی است که می تواند ساعتی از وقت شما را بدون احساس گذران وقت به خود اختصاص دهد. 
 3. اگر علاقه به دوچرخه سواری هستید و دوچرخه تان به همراه تان است می توانید در این مکان لذت دوچرخه سواری نیز تجربه کنید. 
 4. در کنار این سد دامنه سر سبز و طبیعی وجود دارد که آرامیدن در آن، قدم زدن و تنفس عمیق می تواند ده سال به عمرتان بیفزاید. 
 5. همچنین لذت صرف ماهی دودی، و غذاهای ساحلی در این بخش، می تواند تا سال ها زیر دندان تان جا خوش کند. 

روستای گردشگری شیاده ,جنگل شیاده,سد شیاده

در این منطقه فروشگاه هایی وجود دارد که می توانید مایحتاج خود را از آن جا تهیه کنید. 
نکته نهایی در مورد دیدار از سد شیاده این است که، به عمق آب توجه داشته باشید و هرگز بی گدار به آب نزنید و سفر را برای خود و همراهان به دردسر تبدیل نکنید به جای آن می توانید یک بعد از ظهر عالی زیر سایه درختان، در اطراف سد دراز بکشید و به روزهای خوش فکر کنید. 

روستای گردشگری شیاده ,جنگل شیاده,سد شیاده

جاذبه های مذهبی در شیاده مازندران

یکی از مهم ترین عامل شهرت شیاده علاوه بر پوشش گیاهی، مزارع و باغات متنوع، جنگل و سد، بقاع متبرکه ای است که در این منطقه وجود دارد. در ورودی این روستا امام زاده ای وجود دارد که قدم گذاشتن در آن آرامش را به طور لحظه ای برایتان به ارمغان می آورد. 

روستای گردشگری شیاده ,جنگل شیاده,سد شیاده
همچنین سقانه حضرت ابوالفضل علیه السلام در کنار دو سقا خانه دیگر یکی از مهم ترین بخش های متبرک در این روستا است که مردم در این منطقه و مناطق مجاور اعتقاد 150 ساله به آن دارند و برای برآورده شدن حوائج به آن متوسل می شوند. 

روستای گردشگری شیاده ,جنگل شیاده,سد شیاده

بهترین زمان سفر به شیاده چه زمانی است؟

سفر به شیاده محدود به زمان و فصل و روز خاصی نیست منتها در ایام تعطیل سال و بهار این روستا بیش از هر وقت مملو از گردشگر است مخصوصا گردشگران تهرانی علاقه زیادی به شیاده دارند و تفریحات پایان هفته را در این منطقه می گذرانند. 

اما شما می توانید در تمام طول سال به این منطقه بیایید و از فرصت های گردشگری آن لذت ببرید. 

روستای گردشگری شیاده ,جنگل شیاده,سد شیاده

برای اقامت در شیاده چکار کنیم؟

اگر قصد اقامت یکی دو روزه در روستای شیاده دارید می توانید از کلبه های داخل جنگل، امام زاده روستا و یا برپا کردن چادر استفاده کنید. گاهی ممکن است یکی از روستاییان میزبان شما شود و شما را در کلبه کوچک خود مهمان کند و شب را در کنار این خانواده به صبح برسانید. 

اما اجاره ویلا در شمال، مخصوصا اجاره ویلا در دریاکنار و یا اجاره ویلا در خزرشهر یا حتی اجاره ویلا استخردار به شما کمک می کند که بتوانید اقامتی امن در این مناطق توریستی و خصوصی داشته باشید و از سفر خود بیشترین لذت را ببرید. 

روستای گردشگری شیاده ,جنگل شیاده,سد شیاده

آیا برای اجاره ویلا سوالی دارید؟ از ما بپرسید. 

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر