راهنمای دیدار از مناظر افسانه ای آبشار شاهاندشت آمل

مدیر سایت Admin2

مازندران - آمل

8 ماه پیش

گاهی اوقات وقتی در حال دیدن افسانه های ژاپنی و کره ای هستیم، در لابلای آثار باستانی شان، طبیعتی محسوس گنجانده شده که در کنار هم حس خاصی به آدمی القا می کند. من این حس را در ایران تجربه نکردم، مگر در تجربه ای که از دیدن آبشار شاهاندشت، داشته ام. آیا شما نیز به این صحنه های افسانه ای علاقه دارید؟ اگر پاسخ مثبت است باید یک بار برنامه ریزی کنید و در سفری به مازندران، آبشار شاهاندشت را تجربه کنید. 
اما چرا آبشار شاهاندشت، برای ما ایرانی ها یک جاذبه گردشگری طبیعی مهم است؟

آبشار شاهاندشت، اولین آبشار بزرگ مازندران

شناسنامه آبشار شاهاندشت آمل

 1. آبشار شاهاندشت، دومین آبشار بلند ایران است
 2. این آبشار اولین آبشار خوش قامت مازندران است
 3. در دفتر و اسناد ثبت آثار ملی، این آبشار دارای شناسنامه است.
 4. این آبشار مجموعه ای از چند آبشار دیگر است که زیبایی ان را دو چندان کرده است.

آبشار شاهاندشت کجا واقع شده است؟

در نزدیکی آمل روستایی وجود دارد که شاهاندشت نام دارد. این روستا سرشار از فرصت های گردشگری است که گاهی باید ارتفاعاتش را دید و گاهی هم مکان های پست و صاف و دشت های زیبایش! اما در کنار این روستا، یک کوه مخروطی شکل وجئد دارد. در نزدیکی این کوه، آبشار بلندی به ارتفاع  62 متر، از بالا به پایین می ریزد و زیبایی های منطقه را در میان انبوه درختان، دوچندان می کند. این آبشار شاهاندشت نام دارد. 

آبشار شاهاندشت، اولین آبشار بزرگ مازندران

طبیعت زیبا در اطراف آبشار شاهاندشت

آبشار شاهاندشت، در کنار یک کوه و در بستری زیبا از پوشش گیاهی واقع شده است. مسیری که از روستا به سمت آبشار متمایل می شود، فرصتی است که از طبیعت زیبای خدا، لذت ببرید، ریه های تان را پاک کنید و سوی چشمتان را با دیدار کردن از طبیعت زیبا بیشتر کنید. 
تماشای آبشار از دور دست قند توی دل هر عاشق طبیعت آب می کند. در این حالت دوربین تان را آماده کنید تا از نمای زیبایی در فاصله ای مثلا 100 متری از آبشار و منظره زیبای آن عکس بگیرید. 

پیک نیک کوتاه یک روزه یا نیم روزه کنار آبشار شاهاندشت

آبشار شاهاندشت دارای محیطی کاملا لذت بخش است که حیف است یک روز را برای دیدار از این مکان و آرامیدن در آن جا در نظر نگیرید. با خود مقداری اغذیه داشته باشید و بساطی در کنار آبشار پهن کنید و عصرانه ای دلچسب میل کنید یا صبحانه تان را ورزشکاری در کنار این آبشار نوش جان کنید. 
شما حتی می توانید چادر بزنید تا در این پیک نیک یک روزه، آرامش بیشتری داشته باشید. 

آبشار شاهاندشت، اولین آبشار بزرگ مازندران

آبشار نوردی در کنار آبشار شاهاندشت

آبشار شاهاندشت به دلیل ارتفاعی که دارد و البته بخاطر نوع پوشش صخره ای در اطراف ان فرصت خوبی فراهم کرده که ورزشکاران با کمک دیواره های کوه، و صخره ها از آبشار بالا بروند و عکس های هنری بگیرند. البته گاهی تیم ها با بند و طناب یک دیگر را یاری می کنند تا صعود و فرود امن تری داشته باشند. اما مراقب باشید هنگام صعود یا فرود و یا حتی ایستادن در بالای آبشار، کسی در زیر آبشار نایستاده باشد چرا که خطر لغزش سنگ ها جدی است. 

آب بازی زیر آبشار شاهاندشت

آبشار شاهاندشت از ارتفاع بالا به زمین می ریزد بنابراین در قسمت هایی که نزدیک به زمین است مثل یک تور، نازک و لطیف می ماند. در زمان هایی که اطمینان دارید کسی در بالای آبشار نیست، آب بازی در کنار آب شار می تواند یک فرصت انرژی بخش و تفریحی خنک کننده در تابستانی گرم باشد. 

آبشار شاهاندشت، اولین آبشار بزرگ مازندران

دیدار از قلعه شکوهمند  قلعه ملک بهمن

قلعه ملک بهمن، یکی از قلعه های شکوهمند مازندران است که قدمت آن به سه هزار سال پیش می رسد. این قلعه که در نزدیکی آبشار واقع شده حاوی برخی آثار باستانی نیز هست اما بنای آن، از شیر، تخم مرغ و نوعی خاک و گل ترکیب شده است و ساخته شده که این ماده ساروج نام دارد. 

آبشار شاهاندشت، اولین آبشار بزرگ مازندران
در ایام قدیم ، کنار این قلعه زیبای چند هزار ساله، کانالی بوده که به حجم بیشتر آبشار کمک می کرده اما این کانال امروزه خشک شده است. 

چرا آبشار شاهاندشت انقدر پر آب است؟

این آبشار، از منبعی عظیم سرچشمه می گیرد. این منبع که  تنگه ی الیاس نام دارد در حقیقت آب های حدود 10 چشمه را با هم هدایت می کند و به سمت این آبشار روانه می کند. به همین دلیل است که در تابستان و زمستان این آبشار کماکان به قوت خود باقی است. 

آبشار شاهاندشت، اولین آبشار بزرگ مازندران

آسمان شاهاندشت و ستاره های درخشان 

اگر شما شب را مهمان این مکان باشید که البته باید با تمهیدات خاصی در این منطقه حضور پیدا کنید، می توانید از آسمان شب پر ستاره آن لذت ببرید. آسمان شب در کنار این آبشار می تواند یکی از زیباترین تصاویری خلق کند که در کمتر جایی تا کنون دیده شده اند. 

آبشار شاهاندشت، اولین آبشار بزرگ مازندران

در شاهاندشت کجا اقامت کنیم؟

توصیه همیشگی ما این است که با اجاره ویلا در دریاکنار یا اجاره ویلا خزرشهر، در این شهرک های خصوصی محل اقامتی امن برای خود برگزینید و در طول روز به تفریح بپردازید و شبانگاه به ویلای امن و راحت خود برگردید. اما اگر می خواهید به مکانی نزدیک تر به این منطقه بروید، اقامت در آمل و یا حتی استفاده از روستای کنار آبشار می تواند یک آپشن خیلی خوب برای شما باشد. توصیه اکید داریم شب را در کنار این آبشار با برپا کردن چادر، سکنی نگزینید. 

آبشار شاهاندشت، اولین آبشار بزرگ مازندران

چند توصیه رفاهی برای آرامش درکنار آبشار شاهاندشت

 1. در کنار، این آبشار سرویس بهداشتی وجود ندارد بنابراین هنگام طی طریق و رسیدن به این آبشار روستایی را مشاهده می کنید که شنگلده نام دارد. این روستا مسجدی به نام صاحب الزمان واقع است که از سرویس های بهداشتی و آب آشامیدنی آن جا می توانید استفاده کنید 
 2. در فاصله ای کوتاه از آبشار، یک سفره خانه سنتی واقع شده که برای نفس گیری و استراحت و صرف یک صبحانه کامل بهترین گزینه است. 
 3. برای خرید لوازم مورد نیاز خود می توانید از فروشگاه های کوچکی که در روستای نزدیک به آبشار وجود دارد استفاده کنید. 

چه فصلی به دیدار آبشار شاهاندشت برویم؟

آبشار شاهاندشت، در منطقه ای کوهستانی واقع شده پس باید حدس بزنید که آب و هوایی ییلاقی دارد. اما از انتهای اردیبهشت تا انتهای مهر ماه این مکان بهترین جایی است که می توانید برای یک پیک نیک یک روزه، آن را انتخاب کنید. 

آبشار شاهاندشت، اولین آبشار بزرگ مازندران
پاییز های این مکان، سرشار از بارش است. هر چند مناظر اطراف زیبا و رنگین می شوند، اما بارش ممکن است سفر شما را دشوار تر کند. اما زمستان ها به دلیل یخبندان و هوای سرد و همچنین بارش برف، آبشار کاملا یخ می زند، و مسیر لغزنده است. پس توصیه داریم که در ماه های اخر سال، قید دیدار از این منطقه را بزنید. 

آبشار شاهاندشت، اولین آبشار بزرگ مازندران

مکان های نزدیک به آبشار شاهاندشت 

وقتی که به آبشار شاهاندشت، سر می زنید، اگر زمان کافی داشته باشید می توانید مابقی روز خود را در مکان هایی مثل 

 1. مرتع زیبای فلالس
 2.  روستای شاهاندشت
 3.   آبشار شیرگاه
 4.   ییلاق فیلبند   
 5.   جنگل الیمستان

سپری کنید 

آبشار شاهاندشت، اولین آبشار بزرگ مازندران

نکته هایی در مورد مرتع زیبای فلالس

مرتع زیبای فلالس یکی از بخش های مهم در روستای شاهاندشت است که دارای آبشار و چشمه هایی جوشان و البته فضایی مناسب است تا بتوانید در دامان طبیعت استراحت کنید و لذت ببرید. آبشار 50 متری برز یا به رز، دقیقا در این مکان واقع شده که دیدار از آن لطف دیگری دارد. 
از امتیازهای این مکان این است که می توانید انواع گیاهان خوشبخو، و حتی دارویی را در این مکان مشاهده کنید و از عطر آن ها استشمام کنید اما توصیه می کنیم که هر گیاه ناشناسی را نچشید. 
از طرفی اگر در حال گشت و گذار در این منطقه باشید و بز کوهی یا قوچ کوهی دیدید، تعجب نکنید چرا که اینجا زیستگاه این حیوانات است که البته کم و بیش خرس های بزرگ جثه ای نیز در کنار آن ها دیده می شود. 
به دلیل وجود گونه های وحشی در شاهاندشت، توصیه می شود که شب هنگام خود را به مکان هایی برسانید که از سکنه زیادی برخوردار باشد تا از دیدار حیوانات غافلگیر نشوید. 

آبشار شاهاندشت، اولین آبشار بزرگ مازندران

آب و هوای شاهاندشت چگونه است؟

آب و هوای شاهاندشت معمولا خنک و معتدل است و زمستان هایی سرد دارد. برای این که سفرتان امن تر باشد با بررسی وضعیت هواشناسی قبل از سفر، از وضعیت برودت هوا، باران و برف و مواردی نظیر این اطمینان حاصل کنید. 

آبشار شاهاندشت، اولین آبشار بزرگ مازندران

آدرس آبشار شاهاندشت کجاست؟

برای رسیدن به آبشار شاهاندشت باید خود را به 65 کیلومتری آمل برسید و بعد روستا را 10 کیلومتر بعد تر رصد کنید. فاصله این روستا، تا ساری 145 کیلومتر، تا آمل 75 کیلومتر و تا دماوند 75 کیلومتر است. 


آیا در رابطه با این روستا و آبشار دیدنی آن سوالی دارید؟

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر