عکس ها و راهنمای سفر به جنگل های راش سوادکوه مازندران

مدیر سایت Admin2

مازندران - سواد کوه

9 ماه پیش

 جنگل گردی یکی از کارهایی است که هر چه در مازندران آن را بیشتر تجربه کنید بیشتر نسبت به آن حریص تر می شوید. همانطور که می دانید در سفری که داشته ایم از جنگل های مختلفی نظیر جنگل سی سنگان، پارک جنگلی بزچفت، ، دیدن کرده ایم و تجربیات خود را در اختیار شمار قرار داده ایم اما فکر می کنم جنگل گردی در میان جنگل راش سواد کوه لطف دیگری داشته باشد. 
از آن جا که برای دیدار از جنگل لفور به سواد کوه رفته بودیم و نام جنگل راش را بارها شنیده بودیم تصمیم بر آن گرفتیم که یک بار دیگر مسیر قبلی را طی کنیم اما این بار به هدف روستای سنگده و جنگل زیبای راش که قدمتی 40 میلیون ساله دارد. 

جنگل های راش سوادکوه شمال

جنگل راش سواد کوه دقیقا در کجاست؟

برای این که بخواهید به جنگل راش سواد کوه بروید باید ابتدا بدانیم که شما کجا ساکن هستید یا حداقل می خواهید از چه مسیری به این جنگل بروید. 
اگر مثل ما محل اقامت خود را با اجاره ویلا در دریا کنار و یا با اجاره ویلا در خزرشهر در حوالی و نزدیکی دریای مازندران انتخاب کرده باشید با نقشه زیر، به صورت تقریبی می توانید به محل سواد کوه بروید. 

جنگل های راش سوادکوه شمال

اما تهرانی های عزیز و افرادی که قصد دارند از سمت تهران به سراغ جنگل های راش بروند باید مسیر دیگری طی کنند که بدین شرح است. 
برای رسیدن به سواد کوه و جنگل راش از مسیر تهران، باید به جاده  فیروزکوه وارد شوید. بعد از این وارد جاده ورسک شوید. بعد از این ارفع دشت و شورمست در مسیر شما قرار می گیرد.

از شهرک صنعتی شورمست که گذر کنید. همین جاده را که در پیش بگیرید قبل از پمپ بنزین یک فرعی به سمت راست وجود دارد که ادامه مسیر را باید در آن قرار گیرید. در این فرعی به  لمرز و فلورد  می رسید. 
مسیر را ادامه دهید تا به  ابتدای جاده خنوا یا خانقاه پی برسید. در این قسمت باید به سمت چپ بروید و بعد از آن که جاده را پیمودید و به قهوه خانه رنجبر به وزملا رسیدید در ابتدای جاده سنگده قرار می گیرید. از روستاییان سنگده باید مسیر را بپرسید و ادامه دهید. 

جنگل های راش سوادکوه شمال
از تهران تا به جنگل راش حدود 3 ساعت زمان باید اختصاص دهید. 
به هر حال ما مسیر خود را از دریاکنار شروع کردیم تا بتوانیم مسیر خود را راحت تر پیدا کنیم. اصلا یکی از مزیت های اجاره ویلا دریا کنار یا اجاره ویلا خزرشهر این است که دسترسی راحتی به بسیاری از جاذبه های گردشگری شمال دارد و جنگل گردی را برایمان آسان تر می کند. 
وقتی که مسیر را طی کردیم تا به سواد کوه برسیم، در این محل از روستای سنگده جویا شدیم و توانستیم با پیشنهاد بومی های این بخش مسیر را پیدا کنیم. توصیه می کنیم که از حضور یک بومی به همراه خودتان اطمینان حاصل کنید تا سفری امن تر داشته باشید. 

جنگل های راش سوادکوه شمال

مزیت های دیدار از جنگل های راش سواد کوه 

 1. اولین چیزی که به عنوان مزیت در این باره شناخته می شود این است که این جنگل، از آن جمله جنگل های بکری است که امکان اقامت را برای شما به صورت امن فراهم می کند. 
 2. همچنین جنگل های راش آن دسته از جنگل هایی است که با قدمت چند ده میلیون سالی، در بردارنده درختانی است که گاهی قد آن ها به سی متر می رسد و قدم زدن زیر چنین درختانی واقعا هیجان انگیز است. مخصوصا برای فصل هایی که درختان سر سبز و شادمان هستند و یا در خنکای پاییز با رنگ بندی های گرم، پذیرای شما هستند. 
 3. علاوه بر این، با دیدار از جنگل راش، می توانید آبشار اوبن را هم مشاهده کنید و از آب آن بنوشید و لذت ببرید. حتی اگر کمی پیش بروید می توانید با رودی که در میان جنگل زندگی می کند هم جریان شوید و به صدای دل انگیز آن گوش دهید آن هم در جنگلی دل نشین در دل طبیعت که گاهی صدای پرندگان جنگلی یا سوت بلبل ها حال دلتان را تازه می کند. 
 4. البته جنگل های راش در حوالی خود جاذبه های گردشگری دیگری نیز جا داده اند که من فکر می کنم برای یک دیدار یک روزه وقت چندانی برای استفاده از آن جاذبه ها نیست. 

جنگل های راش سوادکوه شمال

چطور به جنگل راش رسیدیم؟

وقتی که می خواهی به جنگل های راش سر بزنی باید حس و حال جنگل هایی مثل لفور را از سرت بیرون کنی چرا که این جا درختانی انتظار تو را می کشند که بلند و سایه دار هستند ودر ختانی به قدمت 250 ساله گاهی جوان و گاهی پیر، با قطر های یک و نیم متری، که راش های پیر هستند فضای سر سبزی را تشکیل داده اند که تو بتوانی بیشترین  لذت را از متفاوت ترین جنگل ببری. 

جنگل های راش سوادکوه شمال
مسیر رسیدن به جنگل راش یک مسیر کوهستانی با جاده ای کمی پر پیچ و خم است که در نهایت شما را به 2000 متری از سطح دریا می برد. البته مسیر گاهی به میان پوشش های گیاهی سر سبز می افتد که این حالت موجب می شود شما طول سفرتان را احساس نکنید. 

جنگل های راش سوادکوه شمال

آبشار اوبن در دل جنگل راش سوادکوه 

وقتی که پا در جنگل می گذارید و حسابی ساعتی به دل آن نفوذ می کنید کم کم صدای خروشان آبشاری به گوشتان می رسد که محال است بتوانید به راحتی بیخیال آن بشوید. اما از آن جا که ما قبلا آبشار اوبن را دیده بودیم و تجربه دیدار از آبشار اوبن و عکس های آبشار اوبن را در همین سایت برای شما نوشتیم، بیش از حد در کنار این آبشار دوباره اتراق نکردیم. 

جنگل های راش سوادکوه شمال

اقامت در جنگل راش سواد کوه چگونه است؟

هر چند گفته شده که شمار زیادی از مردم از فرصت های مختلف در جنگل راش برای اقامت استفاده می کنند اما ما با تجربه های خود به شما توصیه می کنیم که با اجاره ویلا در شمال در حوالی سواد کوه شب هنگام به منزل امن اجاره ای خود برگردید و بهتر است که جنگل را برای خوابیدن و اتراق شبانه انتخاب نکنید. 

جنگل های راش سوادکوه شمال
از طرفی، بسیاری از افراد تمایل دارند تا با اجاره ویلا جنگلی، شب را در جنگل بگذرانند که متاسفانه در این باره هنوز فرصتی برای توریست ها فراهم نشده است. اما وجود کلبه های جنگلی گاهی به شما این فرصت را می دهد که اقامتی امن تر در دل جنگل داشته باشید. البته پر دل و جرات ها هم با برپا کردن چادر شب را در جنگل می گذرانند که به ریسکش نمی ارزد
اگر بخواهید با اجاره ویلا در دریا کنار و یا اجاره ویلا در خزرشهر شمالی و جنوبی، ساکن شوید بهترین کار را کرده اید چرا که فاصله کمی ( حدود 2 ساعت ) برای رسیدن به جنگل باید طی کنید و در نهایت با وقت کافی که دارید از جنگل استفاده کنید و ناهار را بخورید و عصر نیز با یک پرسه عصر گاهی، با جنگل خداحافظی کنید و به محل اجاره ویلا خود برگردید. 

جنگل های راش سوادکوه شمال
البته اگر تابستان به دیدار از جنگل راش می روید توصیه می کنیم که حتما پیش از آن با اجاره ویلا استخردار محیط آب تنی و تن آرامی بعد از دیدار از جنگلی که گاهی هوایش شرجی است، برای خود مهیا کنید چرا که بعد از یک روز گرم تابستانی و خسته کننده در دل جنگل یک آب تنی یکی دو ساعته در استخر حالتان را جا می آورد و خواب بهتری را تجربه خواهید کرد. 

بهترین فصل سفر به جنگل راش سوادکوه 

اگر به قصد جنگل گردی شمال را انتخاب کرده اید، تنها فصلی که ممکن است زحمت سفر بر لذت آن پیشی بگیرد فصل زمستان است اما جنگل های راش به خاطر نوع درختانی که دارد، از بهاری زیبا و تابستانی دل انگیز و پاییزی چشم نواز برخوردار است. 
اما بهترین توصیه برای سفر به جنگل های راش این است که برنامه خود را از حوالی اردیبهشت تا اوایل دیماه برنامه ریزی کنید تا بتوانید به تناسب فصلی که به جنگل راش می روید از فضا لذت ببرید. 

جنگل های راش سوادکوه شمال

 تفریحات داخل جنگل راش 

وقتی که پا به جنگل راش مازندران می گذاری شاید تصویر کنی که دیدار از این فضا فقط و فقط مختص نفس کشیدن در دل هوای پاک جنگلی است اما اگر کمی خلاق باشی می توانی بیشتر لذت ببری

 1. مثلا از صحنه های نادر تلاقی طبیعت یعنی پرنده ها و جنگل عکاسی کنی 
 2. یا این که، در کنار رود های کوچک آرامش را تجربه کنی
 3. در کنار آبشار اوبن عکس های جالب بگیری و مناظر زیبا خلق کنی
 4. دوچرخه سواری در میان جنگل 
 5. صرف ناهار یا عصرانه ای خاطره انگیز 

دیدار  از منظره های اطراف از چشم اندازی متفاوت و مرتفع 

جنگل های راش سوادکوه شمال

نکته های مهم برای دیدار از جنگل راش 

 • هنگام سفر باید توجه داشته باشید که در محیط جنگل به دلیل بکر بودن امکانات رفاهی خاصی نیست. 
 • به میزان کافی آب به همراه داشته باشید 
 • برای ناهار بهتر است که از منزل ناهار را تدارک ببینید تا نخواهید از رستوران های بین راهی استفاده کنید 
 • کفش مناسب به همراه داشته باشید 
 • خوراکی برای کودکان به همراه داشته باشید 
 • وسایل کمک های اولیه و چادر نیز به همراه داشته باشید 
 • در نیمه دوم سال ممکن است دچار بارش های ناگهانی شوید 
 • هوا در انتهای پاییز در این منطقه سرد تر است بنابراین پوشاک مناسب به همراه داشته باشید 

جنگل های راش سوادکوه شمال

 جاذبه های گردشگری نزدیک به جنگل راش

اگر تمایل دارید تا به دیگر جاذبه های گردشگری اطراف برسید می توانید به محل هایی از جمله 

 1. جنگل ارفع ده
 2. دریاچه شورمست
 3.  سایت ستاره نگری آلاشت 

سر بزنید
اگر در این باره سوالی دارید حتما با ما در میان بگذارید. 

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر