روستای جنگلی اوریم، تجربه بهشت در کنار جهنم های کوچک

مدیر سایت Admin2

مازندران - سواد کوه

8 ماه پیش

اگ قصد مسافرت به شمال و دیدار از جاذبه های گردشگری مازندران دارید، سواد کوه می تواند برای چند ماه تفریح و گردش شما جاذبه های گردشگری داشته باشد. پارک های جنگلی، دریاچه ها، جنگل های بکر، و حتی کلیسایی که ایتالیایی ها حدود یک قرن پیش ساخته اند، همه و همه جاذبه هایی هستند که در سواد کوه به وفور دیده شده اند. اما روستاگردی در سوادکوه نیز لطف خاص خود را دارد. 
به طور کلی مناطق ییلاقی در شمال کشور، یکی از بهترین مکان ها برای گذران اوقات فراغت در فضای خنک و مطبوع، در دل تابستان های گرم و شرجی است. 
روستای گردشگری اوریم، یکی از زیباترین مناطق ییلاقی در منطقه سواد کوه است که برای یک فصل گرم بهشتی در دل آتش است. در این مطلب به گشتی در این روستا می پردازیم و مسیرش را برای دیدار یک روزه شما هموار می کنیم. 

روستای اوریم کجاست؟ آدرس روستای اوریم چیست؟

روستای اوریم یکی از روستاهای ییلاقی در منطقه سواد کوه مازندران است که اغلب توریست ها فصل تابستان و روزهای گرم را برای سپری کردن در آن انتخاب می کنند. 
مسیر رسیدن به این روستای ییلاقی به دو گونه است:

  • اولین مسیر که مرسوم است تهرانی ها از آن عبور می کنند:

ابتدا وارد جاده مازندران می شویم، و بعد به قصد سواد کوه از جاده هراز استفاده کرده تا به روستای ورسک برسیم. حدود 8 کیلومتر بعد از این روستا، به تابلوی روستای اوریم می رسیم. ( این مسیر به عنوان یک راه فرعی بین مسیر فرعی بین روستای ورسک و دوآب شناخته می شود. )

جاذبه های گردشگری مازندران روستای جنگلی اوریم

  • مسیر دوم: با روستای راستوپی

در مسیر دوم باید خودتان را از سواد کوه به روستای راستوپی برسانید و از آن جا مسیر را ادامه دهید و به تابلو ها توجه کنید تا به اوریم برسید. 

به هر حال بعد از طی کردن مسیر های یاد شده، شما به جایی می رسید که تفاوت آب و هوایی آن با روستاهای همجوار شما را شوکه می کند. وقتی که از روستاهای اطراف دیدن کنید، متوجه هوای گرم و داغ و شرجی آن می شوید اما ورسک به دلایلی که تقریبا ناشناخته است و به کوه نیز نزدیک است، دارای آب و هوای سرد و معتدل و ییلاقی است. 

بقعه مبارکه امام زاده یحیی علیه السلام

اولین جایی که مردم معمولا با ورود به روستای اوریم، به آن سر می زنند و به آرامش می رسند بقعه مبارکه امام زاده یحیی است. این بنا در محوطه ای زیبا و در فضای طبیعی دلچسبی واقع شده است. اگر بتوانید هنگام بارش باران به این منطقه برسید، امام زاده یحیی مکانی امن و سرپناهی مناسب برای شما خواهد بود. هر چند در چنین حالتی نیازی نیست از حال و هوای معنوی آن برایتان بگویم. 

جاذبه های گردشگری مازندران روستای جنگلی اوریم

دستاورد های دیدار از روستای اوریم 

روستای اوریم مکانی گردشگری و مرتفع است که بیشتر اهالی طبیعت در تابستان آن جا را برای مکانی امن و خوش آب و هوا انتخاب می کنند. اما آن چه باید در مورد سفر به اوریم بدانید را در زیر با شما در میان می گذاریم.

وضعیت جوی روستای اوریم 

روستای اوریم از آن دسته روستاهاست که معمولا هوای مه آلودش، جلوه زیبایی به این مکان داده است. اوریم هم مثل برخی ییلاق های خیلی خاص مازندران، گاهی به قدری زیبا و پر مه می شود که انگار دریایی از مه و ابر زیر پای شماست. 
هر چند هوای این ییلاق سرد و معتدل است اما لطافت هوا به گونه ای است که می توانید در تمام فصول از این مکان دیدار کنید. 

امکانات رفاهی در اوریم 

در روستای اوریم امکانات رفاهی خاصی ذکر نشده است. مثلا سرویس بهداشتی عمومی در اختیار شما نیست و نمی توانید رستوران های مجلل در آن پیدا کنید. پس بهتر است که قبل از سفر، تدارکات لازم برای ناهار و شام خود ببینید و غذای طبخ شده را به این محل بیاورید یا این که نهایتا، روی آتش به صورت خیلی سنتی غذا بپزید. 

جاذبه های گردشگری مازندران روستای جنگلی اوریم

وضعیت زیستی و زندگی در اوریم 

معمولا در مکان های ییلاقی به دلیلی سردی هوا در زمستان بخشی از سکنه، روستا را ترک می کنند و به بخش های گرم تر و یا شهر ها عظیمت می کنند. به همین خاطر ممکن است در فصل زمستان یا پاییز کلبه هایی را ببینید که خالی از سکنه هستند. 
وجود کلبه های چوبی و گلی، نشان از این دارد که این مکان جایی برای یک زندگی طولانی و جدی نیست و صرفا برای تفریح بیشتر مورد استقبال قرار می گیرد. ( البته سکنه های دائمی نیز در این قسمت وجود دارند که منازلشان کاملا خاص است )
راه های بین روستا، از نوع خاکی است و برخلاف برخی از روستاهای ییلاقی که در کنار کوه واقع شده اند و کف آن ها از سنگ فرش شده است، این جا همه چیز خاکی است. 

جاذبه های گردشگری مازندران روستای جنگلی اوریم

طبیعت روستای اوریم چگونه است؟

روستای اوریم در حقیقت در کنار کوهساران، و در دل جنگل های سواد کوه واقع شده است. پس باید حدس زد وضعیت طبیعت این روستا از مسیر تا مکان روستا چگونه باید باشد. 
وقتی که در ارتفاعات یا کلبه های چند طبقه می ایستید طبیعت زیبای این روستا شامل بستری از جنگل، باغات و درخت ها از یک طرف،  و دشت هایی سرشار از گل های معطر، که معمولا مصرف دارویی دارند از از طرف دیگر، چشم شما را به خود می دوزد و این یعنی اوریم محلی است که طبیعت را به طور خاص پشتیبانی می کند. 

جاذبه های گردشگری مازندران روستای جنگلی اوریم

قله اوریم یکی از جاذبه های گردشگری اوریم

یکی از جاذبه های گردشگری اوریم برای ورزش دوستان قله اوریم است که روزانه در فصل های مناسب، شاهد صعود کوهنوردان به آن هستیم. این قله که تقریبا 13 کیلومتر برای صعود مسافت دارد، به گونه ای است که به شما اجازه می دهد، از مسیری خاص شروع کرده و قله را فتح کنید و از مسیر کوتاه تری بازگشت کنید. البته برای کوهنوردی باید امکانات لازم را به همراه داشته باشید. 
در نزدیکی های مسیر صعود به قله، رود یا چشمه ای نیز وجود دارد که منطقه وسیعی از آب را به خود اختصاص داده و برای بهره مندی از آن کاملا با سخاوت است. 

جاذبه های گردشگری مازندران روستای جنگلی اوریم

مسیر رسیدن به اوریم چگونه است؟

تا زمانی که شما در حال طی کردن مسیر از جاده های شهری مثل سواد کوه و هراز و غیره هستید جاده کاملا آسفالته و امن است ما در ورودی روستا و در میان روستا، جاده کمی کوهستانی با شیب های متوسط است و خاکی است. اما هر خودرویی به راحتی می تواند این مسیر را طی کند. پس نگران تهیه خودروی آفرود نباشید چرا که جاده ها کاملا طبیعی اند. 
وقتی که در حال رفتن به سمت اوریم هستید، در میان جنگل ها و فضای سبز قرار می گیرید که باید حسابی از فضا لذت ببرید. 

جاذبه های گردشگری مازندران روستای جنگلی اوریم

چه فصلی به بهشت اوریم برویم؟

برای دیدار از طبیعت، اوریم همه فصل ها میزبان شماست اما بستگی دارد که شما چطور با سرمای شدید دست و پنجه نرم می کنید. برای لذت بردن از هوای خنک، و طبیعت زیبا انتهای بهار و کل تابستان و اوایل پاییز اوریم جایی بیاد ماندنی است. اما در اواخر پاییز زیبایی اوریم به حدی می رسد که آن را به تابلوی نقاشی تشبیه خواهید کرد. پاییز اوریم زیباست البته اگر بیم سرما خوردن نداشته باشید. همچنین زمستان های مملو از بارش و برف نیز لطف دیگری به این منطقه بخشیده است. حالا شما برای کدام فصل قصد برنامه ریزی دیدار از اوریم را دارید؟

جاذبه های گردشگری مازندران روستای جنگلی اوریم

کجا اقامت کنیم؟

معمولا در این منطقه، کلبه های جنگلی یا ویلا جنگلی برای اقامت دیده می شود البته بسیار کم و به ندرت! اما توریست ها این مکان را برای یک دیدار یک روزه در نظر می گیرند و ترجیح می دهند که شب را در مکانی امن با اجاره ویلا، بگذرانند. یا این که، سعی دارند با برپا کردن چادر در کنار کلبه هایی که کسی در آن ها ساکن است شب خود را به صبح برسانند. 

جاذبه های گردشگری مازندران روستای جنگلی اوریم
اگر برای اقامت به دنبال مکانی امن هستید می توانید با اجاره ویلا در دریاکنار و یا اجاره ویلا در خزرشهر، به شهرک های خصوصی یاد شده بروید و در مکانی ساکت و امن و به دور از مزاحمت استراحت کنید و روزهای بعد را به دیدار از سایر جاذبه های گردشگری سواد کوه و مازندران بپردازید. 

جاذبه های گردشگری مازندران روستای جنگلی اوریم

پل راه آهن از جاذبه های گردشگری اوریم 

در سواد کوه جاذبه های گردشگری زیادی وجود دارد اما در ورودی اوریم و در مسیری که به اوریم ختم می شود، پل راه آهن را می توانید ببینید که از جاذبه های گردشگری بسیار قدیمی است. این پل از سال 84 تا کنون به طور رسمی جزو میراث فرهنگی و آثار کهن ملی قرار گرفته است. 

جاذبه های گردشگری مازندران روستای جنگلی اوریم

نکته های مهم برای سفری لذت بخش در اوریم 

وقتی که به اوریم می روید باید بدانید که به مکانی کوهستانی ییلاقی سفر می کنید پس 
امکانات لازم گرمایشی، لباس کافی، کمک های اولیه، غذا و خوراکی ، آب آشامیدنی و مصرفی ، وسایل ضروری بهداشتی و طبی، کفش مناسب، پاوربانک برای موبایل و نور، و غیره را به همراه داشته باشید. 

آیا در رابطه با اوریم و این منطقه گردشگری سوالی دارید؟
 

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر