پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز ( راهنمای کامل + عکس + توصیه ها )

مدیر سایت Admin2

مازندران - آمل

8 ماه پیش

وقتی که صحبت از دیدار از جاذبه های گردشگری شمال می شود، در هر کجای خطه سرسبز شمال کشور که باشی، باید خودت را به پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز برسانی چرا که این جنگل با عمر طویل خود، و با امکاناتی که دارد، باید در گوشه ای از خاطرات و تجربیات شما گنجیده باشد. البته برای ما که در نوروز امسال نیز با اجاره ویلا دریاکنار و اجاره ویلا در خزرشهر، در مازندران ساکن بودیم، دیدار از پارک جنگلی نمونه گردشگری میرزا کوچک‌خان هراز چندان که باید، سخت نبود. 
بدین منظور، تصمیم گرفتیم بعد از کاهش بارش ها، و کاسته شدن از حجم سنگین بارش های نوروزی امسال، به آمل برویم و از این پارک زیبا دیدن کنیم. 
وقتی که صحبت از ارزش و رتبه جهانی پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز می شود، و متوجه می شوی که یکی از بزرگترین پارک های خاورمیانه است، و در ایران نیز رتبه عالی دارد، همه چیز دست به دست هم می دهد تا انگیزه ای کامل بگیری تا پا به مسیر منتهی به این پارک بگذاری.

پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز

آدرس پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز

برای رسیدن به پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز کافی است که پا به جاده هراز بگذارید و در 16 کیلومتری شهرستان آمل، به سمت منطقه زرکه بروید و از آن جا مسیر را برای رسیدن به این پارک جنگلی در مازندران و در حوالی آمل، ادامه دهید. 

پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز

تجربه دیدار از پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز

وقتی که صحبت از پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز می شود، همه آن را با پله های هزارتایی اش بیاد می آورند و آن را معرفی می کنند. بنابراین شما نیز با حضور در این منطقه تجربه لمس این پله هزارتایی و طی کردن آن در میان انبوهی از درختان در فضایی که واقعا نفس کشیدن در آن نعمت بزرگی است را از دست ندهید. 
اما بیایید تا اول بگویم که مسیر ما چطور ش پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز  شروع شد و چطور به دل جنگل رسیدیم

پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز

مسیر پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز

مسیری که شما را از مناطق شهری مازندران به این پارک جنگلی در منطقه زرکه می رساند معمولا آسفالته است. حتی در دل جنگل و در مسیرهایی که به عنوان جاده مسیر شناخته می شود به صورت آسفالته است. معمولا هیچ گونه پستی و بلندی خاصی در مسیر وجود ندارد که رانندگی شما را تهدید کند. 
هیجان مسافران در مسیر، بسیار دیدنی است و می توان از آن ها بسیار انرژی گرفت. معمولا افرادی به این منطقه برای تفریح و پیک نیک می آیند که مسافر بین جاده ای باشند یا این که ساکن آمل و یا مناطق نزدیک به آمل باشند. 

پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز

رود هراز جاذبه طبیعی و زیبای پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز

هر چند جنگل مورد نظر به خودی خود، یک مکان گردشگری خاص به شمار می آید اما این زیبایی های تو در تو، موجب شده که بیشتر شهرت پیدا کند. قطعا نشستن در کنار یک رود بزرگ به نام رود هراز در دل یک جنگل سرسبز و با قدمت بالا، در کنار درختان کهنسال چیزی نیست که به راحتی در هر جا دست دهد و مزه اش به همین زودی ها از حس و جان شما بیرون برود. 
برای دیدار از رود هراز با عظمت و زیبایی اش باید به منطقه شرقی جنگل بروید و از این منظره دیدن کنید. 

پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز

امکانات رفاهی در پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز

قصد ما از حضور در پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز تجربه یک تفریح و پیک نیک دو روزه بود بنابراین باید امکانات رفاهی را می سنجیدیم. خوشبختانه این منطقه از امکانات رفاهی خوبی برخوردار است. مثلا 

 • وجود آلاچیق ها کمک می کند که از باران های موسمی، و باد و موارد اینچنینی در امان باشید و حصاری معین برای اقامت کوتاه خود داشته باشید. 
 • آب آشامیدنی به طور خاص در این منطقه وجود دارد اما برای اطمینان و مشکلاتی که سال های اخیر در این منطقه وجود داشته، آب معدنی به همراه خود داشتیم. 
 • سرویس های بهداشتی به تعداد زیاد یکی دیگر از امکانات خوب این پارک جنگلی در آمل است که اقامت شما را راحت تر خواهد کرد. 
 • همچنین وجود اجاق به شما کمک می کند که خودتان دست به کار شوید و یک خوراکی خانگی خوب تهیه کنید و ناهار و شام تان را کاملا طبیعی در دل طبیعت میل کنید 
 • میز و نیمکت نیز در دل جنگل و در کنار کلبه ها قرار داده شده اند تا بتوانید از آن ها برای نشستن و غیره استفاده کنید. 
 • کلبه های کوچک و بزرگی در جنگل و در مسیر آن دیده می شود که برخی را می توان کرایه کرد و یک شب جنگلی خو را سپری کرد. از همان شب هایی که گاهی صدای حیوانات جنگلی را می شنوید اما امنیت کلبه ها دلتان را قرص می کند اما صبح گاه با عطر خوش جنگل با صدای پرندگان آواز خان به زندگی سلام می دهید. 

پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز

اگر نمی خواهید زحمت تهیه غذای خانگی به خود دهید، می توانید از رستوران های پارک استفاده کنید و از غذاهای شمالی و ملی ایرانی میل کنید اما نوشیدن یک فنجان چای جنگلی در قهوه خانه پارک را نباید از دست دهید. 

 • سکوی برپایی چادر نیز در شرایطی مهیا شده که به شما کمک می کند در جای امن برای شب خود چادر برپا کنید و شب را آرام سپری کنید. 

پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز

امکانات تفریحی پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز

در پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز امکانات تفریحی نیز وجود دارد که برخی ورزشی و سرگرمی هستند و برخی نیز به جاذبه های گردشگری ضمنی جنگل اشاره دارند. 
با ورود به این پارک، منطقه بازی کودکان به طور اختصاصی و مجزا تدارک دیده شده که ساعت ها می توانید کودک خود را در آن نگهدارید. 
همچنین اگر مهارت سوارکاری دارید نیز می توانید اسب اجاره کنید و لذت اسب سواری را بچشید. 

پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز

تجربه راه رفتن بر هزار پله در دل پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز

در پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز قسمتی وجود دارد که دقیقا و یا شاید تقریبا نزدیک به هزار پله دارد و شما می توانید با پیاده روی روی این پله های سنگی حسابی چربی بسوزانید!
عکس هایی که از این پله زیبا گرفته شده و پس زمینه آن جنگل سرسبز قرار دارد همیشه از بیادماندنی ترین و خاص ترین تصاویر ثبت شده است. 

پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز

جاده جنگلی از امتیازهای این پارک است

وقتی صحبت از جاده جنگلی می شود می توان متوجه شد که منظور همان جاده مسیر اصلی است اما جاده های فرعی نیز وجود دارند که با رعایت احتیاط می توانید از آن برای جنگل گردی، و پیاده روی استفاده کنید و از طبیعت لذت ببرید و عطر تلفیق یافته خاک و درختان را استشمام کنید

پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز

دیدار از آبشار ماهان در دل جنگل میرزا کوچک خان

آبشار ماهان نیز یکی دیگر از جاذبه های گردشگری است که در میان جنگل و پارک واقع شده است. عکاسی، نشستن در کنار آن، و خنک کردن دست و صورت در گرما گرم تابستان می تواند از جمله تفریحات به شمار آید. 

چشمه آب سرد در پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز

پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز میزبان یک چشمه آب سرد است که تابستان های گرم بهره مندی از آن واقعا لذت بخش است. این چشمه زیباست و با عکس گرفتن از آن و حتی نظاره آن، لحظات خوشی را در خاطرات خود ثبت کرد. 

پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز

پوشش گیاهی درختان کهنسان جنگل میرزا کوچک خان

از وقتی که اولین آثار از پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز به چشم تان می خورد، با درختان بالا بلندی روبرو می شوید که مسیر را زیبا تر کرده اند. اما در دل جنگل، در کنار درختان میوه ده، می توانید درختانی تنومند، قطور و بزرگ مشاهده کنید که  عمر آن ها بسیار زیاد است. دیدار از این درختان و تفکر به سال های دور و زندگی میلیون ساله آن ها آدمی را به هیجان وا می دارد. نگاه کردن به درختانی که میلیون ها سال پیش از تولد تو زندگی کرده اند و میلیون ها سال بعد هم خواهند زیست هیجان انگیز است اینطور نیست؟

مراتع جنگلی و شالیزار 

در مسیری که به جنگل می رسید می توانید مراتع جنگلی و شالبزار هایی را ببینید که بستر روزی بخش مردم این منطقه است. اگر در اواسط راه پیاده می شوید تا کمی استراحت کنید یا در جنگل به نزدیکی این گونه مراتع می رسید از اموال مردم مراقبت کنید. 
همچنین کوهسارهایی در اطراف وجود دارند که لمیدن در کنار آن ها و بهره بردن از آن ها نیز حال دل شما را خوب می کند. 

پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز

ورودی و هزینه های پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز

پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز دارای سه ورودی مجزا است که باید برای ورود قبض پرداخت کنید اما معمولا خودرو ها را در حاشیه خارجی جنگل پارک می کنند و خوشبختانه همه چیز امن و امان است. 

چه فصلی به پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز برویم؟

از نظر فصل بندی همیشه بهار و تابستان بهترین زمان برای مسافرت و دیدار از پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز است اما این بدین معنی نیست که پاییز و زمستان نمی توانید به این مکان بروید. در اصل اگر زمستان به این منطقه بروید، و دوباره در بهار دیدار خود را تجدید کنید، بیش از هر وقت دیگر، از زیبایی ها لذت خواهید برد. اما در فصل زمستان در روزهایی که برف می بارد، حضور در چنین مناطقی نمی تواند چندان که باید لذت بخش باشد. 

پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز

برای اقامت چکار کنیم؟

برای اقامت در پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز می توانید:

 1. در سکوی چادر، چادر برپا کنید 
 2. کلبه جنگلی اجاره کنید 
 3. در آلاچیق ها استراحت کنید 
 4. در آمل و یا شهرهای نزدیک اقدام به اجاره ویلا کنید 

همچنین در این حوالی، یک منطقه مسکونی با 50 واحد ساخته شده که گویا برخی از این واحد ها به اجاره توریست ها در می آید که در این باره باید پرس و جو کنید. 

پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز

برای حضور در جنگل به چیزهایی نیاز داریم؟

خوشبختانه در جنگل، رستوران، قهوه خانه و غیره وجود دارد بنابراین بهتر است به همراه خود وسایل ایمنی و پشتیبانی به همراه داشته باشید. مثلا 

 1. جعبه کمک های اولیه 
 2. آب آشامیدنی تمیز 
 3. کفش مناسب جنگل گردی
 4. دوربین و پاوربانک 
 5. نور و چراغ ال ای دی 
 6. دارو های ضروری
 7. لباس گرم 
 8. کرم و وسایل بهداشتی 

پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز

این کامل ترین راهنما و توصیه هایی بود که از پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان هراز داشتیم و به این امید آن را نگاشتیم که شما بتوانید سفری امن و بدون استرس داشته باشید. در صورتی که برای اجاره ویلا در شمال، نیاز به کمک دارید، با ما تماس بگیرید که پیشنهاد اقامت امن و ارزان و لوکس، تخصص ماست. 


آیا در این رابطه سوالی دارید؟

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر