منطقه ییلاقی مازیچال، فرش ابر در کنار پاشنه کفش شما با رویایی ترین مناظر

مدیر سایت Admin2

مازندران - عباس آباد

7 ماه پیش

شاید در داستان های دوران کودکی مان بارها به رویا می رفتیم و خودمان را روی ابرها تصور می کردیم و با دست ابرها را پس می زدیم تا زمین را ببینیم. اما همه چیز رویا بود و چیزی که فکر می کردیم هرگز شدنی نیست و به این خیال خوش بودیم. اما هیچ چیز آنقدر غیر ممکن نیست که همیشه آرزویش در دل بماند. 
اگر تو نیز از جمله این رویاها کودکی ات را احاطه کرده بودند، خوب است بدانی که اگر بار و بنه سفرت را ببندی و راهی مازندران شوی، و با اجاره ویلا در شمال و مازندران یک سفر چند روزه خوب را برای خود تدارک ببینی می توانی به مناطق ییلاقی سر بزنی که در آن ابرها زیر پای تو قرار دارند، و گاهی با دست می توانی آن ها را لمس کنی.

جاذبه گردشگری شمال مازیچال ییلاق

مناطق ییلاقی با فرشی از ابر در زیر پا در مازندران

همانطور که گفتیم مناطق ییلاقی در مازندران به شما اجازه می دهد تا شانه به شانه ابرها راه بروید. این مناطق به دو مکان مجزا تقسیم می شود

 1. منطقه ییلاقی فیبلند 
 2. منطقه ییلاقی مازیچال

پیش از این در راهنمای سفر و گردش در فیبلند به نکات مهم پیرامون این منطقه زیبا و رویایی از مازندران پرداخته ایم اما رویکرد امروزمان مازیچال و این منطقه ییلاقی خاص است که عمری دوباره به آدم می دهد

جاذبه گردشگری شمال مازیچال ییلاق

مازیچال کجاست؟

مازیچال، یکی از مناطق ییلاقی در کلاردشت مازندران است که محیط آن، یکی از رویایی ترین مکان های سرسبز در این دنیا است. وجود تپه های بلند، پوشش گیاهی و ابرهایی که زیر پایتان آن را لمس می کنید از جمله امتیازهای این منطقه ییلاقی است. 
تعجب نکنید اگر در این منطقه بیش از هر جای دیگر درختان بلوط مشاهده کردید چرا که مازیچال در گویش مازندرانی به معنی چاله ای است که در آن بلوط های زیادی رشد کرده اند. 

جاذبه گردشگری شمال مازیچال ییلاق

آدرس مازیچال کجاست؟

برای این که بخواهید روانه مازیچال شوید، دور راه دارید:

 1. عباس آباد 
 2. مرزن آباد

این دو شهر، به مازیچال راه دارند. 

جاذبه گردشگری شمال مازیچال ییلاق

راهنمای سفر به مازیچال

پیش از این که بخواهید به سمت مازیچال راه بیفتید، کافی است توجه به آب و هوا داشته باشید. با جستجوی وضعیت آب و هوا در اینترنت روزی را انتخاب کنید که هوا بارانی نیست. 
اگر بخواهید ابرهای بیشتری را لمس کنید روزهایی را انتخاب کنید که بعد از بارش، بخواهید به سفر یک روزه در مازیچال بروید. البته شاید این انتخاب موجب شود که مسیر نیز مه آلود و کمی خطرناک باشد. 

جاذبه گردشگری شمال مازیچال ییلاق
در طول مسیر ابتدا به جنگل های عباس آباد برخورد می کنید. این جنگل ها بسیار زیبا هستند و سرشار از درختانی نظیر بلوط هستند. مسیر رویایی است و گاهی مه آلود و ابر آلود است. اما در ادامه مسیر باید بتوانید خودتان را در دشتی ببینید که کم کم شما را به ارتقاعات می برد. 

جاذبه گردشگری شمال مازیچال ییلاق

چشم انداز رامسر تا چالوس با پس مزینه دریای خزر، از ارتفاعات ابری مازیچال چیزی است که در هیچ جا دیده نمی شود.
هر چند می توانید در دامنه این منطقه ییلاقی بساط خود را پهن کنید اما همه لذت مازیچال به ارتفاع آن، و نمایی است که از بالا از لابلای ابرها مشاهده می کنید. 
وقتی که به بالای ارتفاع مازیچال می رسید اولین چیزی که به چشم تان می آید کلبه هایی است که شاید آرزو کنید ای کاش دو سه روز بتوانید در آن ها زندگی کنید!

جاذبه گردشگری شمال مازیچال ییلاق
اما کمی که پا در دشت می گذارید، ارتفاع 2600 متری زیر پای خود می بینید که از رامسر تا  چالوس را به طور ممتد به شما نشان می دهد. همچنین اگر به چشم اندازها دقیق تر نگاه کنید دریای مازندران را می توانید مشاهده کنید. دریای مازندران یک سو، جنگل های زیبا یک سو و از طرفی اقیانوسی از ابر نیز در سوی دیگر همه چیز را به گونه ای جلوه داده که شما از صحنه  مازیچال بدون وقفه عکس بگیرید و لذت ببرید. 

جاذبه گردشگری شمال مازیچال ییلاق

پیش از این که به مازیچال بیایید باید به فکر این باشید که سفرتان را در انتهای یک روز به اتمام برسانید و به محل اجاره ویلا و یا منزل خود بازگردید. 

اقامت در مازیچال چگونه است؟

برای اقامت در مازیچال متاسفانه هیچ هتل، ویلا و یا کلبه ای وجود ندارد که شما بتوانید از آن استفاده کنید. کلبه هایی که در اطراف می بینید، سه ماهه تابستان دارای سکنه می باشند. حدود 70 درصد از سکنه مازیچال در فصل غیر تابستان در مکان های دیگر زندگی می کنند.

جاذبه گردشگری شمال مازیچال ییلاق
اگر خیلی تمایل دارید تا شب را در مازیچال سپری کنید مراقب باشید که در مناطق جنگلی اسکان نداشته باشید. بر روی ارتفاع مازیچال و در نزدیکی کلبه ها می توانید چادر بزنید و یا در کیسه خواب، استراحت کنید. البته در کلار دشت نیز امکان اقامت برای شما فراهم است. 

جاذبه گردشگری شمال مازیچال ییلاق

امکانات مازیچال برای یک تفریح یک روزه

مازیچال منطقه ای ییلاقی و بکر است که هنوز، سکنه آن تصمیم برای بهبود آن نگرفته اند. در این منطقه شما نمی توانید هیچ گونه فروشگاه و یا نانوایی ببینید. بنابراین شاید تهیه چیزهایی که لازم دارید در این منطقه شما را به دردسر بیندازد. 
نکته دیگری که وجود دارد، این است که باید برای اقامت شبانه در مازیچال، نور به همراه خود داشته باشید. مردم این روستا با این همه فرصت های گردشگری که در مازیچال فراهم است، کماکان شب های خود را با نور چراغ فانوس سپری می کنند. 

جاذبه گردشگری شمال مازیچال ییلاق

تفریحات در مازیچال

از جمله تفریحاتی که در مازیچال انتظار شما را می کشد می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 1. پیاده روی در دشت های سرسبز و معطر
 2. گوش دادن به صدای زیبای پرندگان
 3. صعود به ارتفاع و دیدار از چشم انداز پایین 
 4. لذت درک لحظه در کنار ابرهای سفید در کنار پاشنه کفش تان 
 5. عکاسی
 6. دراز کشیدن روی علف های سبز و ریلکسیشن 
 7. رفتن به آغل گوسفندان و نوشیدن دوغ محلی در تابستان و اواخر بهار 
 8. نشستن در کنار زنان روستا و نگاه کردن به سنت پختن نان محلی
 9. مشاهده پرندگان شکاری و وهم آفرین در آسمان 

به طور کلی مازیچال برای لذت بردن از طبیعت بهترین جایی است که شما را به دور از غوغای دنیای الکترونیکی و مدرن امروز، میزبانی می کند. 

جاذبه گردشگری شمال مازیچال ییلاق

فصل های مناسب برای سفر به مازیچال

بهترین موقع برای سفر به مازیچال و درک یک سفر یکی دو روزه، فصل تابستان است. چرا که هوای تابستان در مازیچال به قدری مطبوع و خنک است که شما فراموش می کنید در دل مرداد و تیرماه زندگی می کنید. 
هر فصل در این منطقه زیبایی های خودش را دارد اما برای زمستان چندان جالب نیست هوس دیدار از مازیچال داشته باشید چرا که در مسیر صعود به ارتفاع، به دلیل وجود جاده های غیر استاندارد و خاکی ممکن است در برف و باران دچار حادثه شوید. 

جاذبه گردشگری شمال مازیچال ییلاق

مسیر رسیدن به قله مازیچال چگونه است؟

مسیری که از عباس آباد یا مرزن آباد به مازیچال طی می شود، تقریبا آسفالته است اما در محوطه روستا و آن مسیری که به ارتفاع ختم می شود مخصوصا ده کیلومتری مانده به ارتفاع، جاده نا هموار و خاکی است. 
بهتر است در این مسیر با خودرو های آفرود، خودروهای روستایی، نیسان و جیپ حرکت کنید. 

جاذبه گردشگری شمال مازیچال ییلاق

نکات مهم در مورد مازیچال:

 1. هنگام سفر به مازیچال دقت کنید که اگر هوا به شدت مه آلود باشد، بهتر است که از یک راهنما استفاده کنید تا در لابلای تپه ها گم نشوید. 
 2. جنگل در این منطقه سرشار از حیوانات وحشی نظیر خرس، گرگ، گراز و غیره است. پس سعی کنید در جنگل گردی افراط نکنید تا با زوزه حیوانات غافلگیر نشوید. 
 3. در این منطقه هیچ گونه امکانات رفاهی وجود ندارد بنابراین وعده ناهار یا شام، خواراکی، نان، میوه و آب به همراه خود داشته باشید 
 4. در این منطقه هیچ گونه وسایل نورانی و برق کشی وجود ندارد. شما باید به همراه خود منبع نور به همراه داشته باشید تا شب را معذب نباشید 
 5. امکاناتی نظیر کفش مناسب، امکانات کوه نوردی، پاور بانک و موبایل به همراه داشته باشید. 
 6. هر چند ممکن است در بیشتر جاها امکان آنتن دهی وجود نداشته باشد در عین حال موبایل به همراه داشته باشید 

جاذبه گردشگری شمال مازیچال ییلاق

آیا در رابطه با سفر به مازیچال سوالی دارید؟
 

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر