جدیدترین تصاویر از هزار جریب نکا + راهنمای سفر به هزار جریب

مدیر سایت Admin2

مازندران - بهشهر

8 ماه پیش

اگر تا کنون جاذبه های گردشگری شمال را دنبال کرده باشید احتمالا نام دودانگه و چهاردانگه را زیاد شنیده اید. تصمیم داشتم امروز به معرفی بخش هزارجریب نکا بپردازم چرا که اگر قصد دیدار از این منطقه را داشته باشید مثل این است که با یک تیر چند نشان را با هم زده اید.

هزار جریب نکا کجاست؟

همانطور که متوجه هستید هزار جریب متعلق به شهرستان نکا است، اما به طور دقیق تر می توان گفت که این مکان گردشگری دل انگیز به طور اشتراکی بین استان گلستان، مازندران و البته کمی هم در سمنان واقع شده است. نکا درگیرترین شهری است که با هزار جریب رابطه دارد به همین علت این منطقه را با نام نکا می شناسند.
البته اگر جایی هزارجریب را با نام هزار جریب بهشهر معرفی کردند تعجب نکنید.

هزار جریب نکا

علت شهرت هزار جریب نکا چیست؟

از هر جهت که بخواهیم به هزار جریب نکا نگاه کنیم، حرف هایی برای گفتن وجود دارد.

 1. پوشش گیاهی
 2. پوشش حیوانی و جانوری
 3. پرندگان
 4. انواع جاذبه های گردشگری
 5. آب و هوا

همه و همه دست به دست هم داده اند که هزار جریب نکا، برای توریست ها و بومیان محل، یک محل لذت بخش و دلخواه باشد.

هزار جریب نکا

پوشش گیاهی هزار جریب نکا چگونه است؟

اگر به تصاویر این مکان گردشگری دقت کرده باشید متوجه می شوید که این منطقه بیشتر به صورت کوهستانی و مقداری نیز از جنگل برخوردار است. اما به هر حال این مکان از مراتع و دشت های سرسبزی نیز برخوردار است که مکان را به تفرجگاهی مناسب تبدیل کرده است.
از جمله پوشش های گیاهی در این منطقه می توان به موارد زیر اشاره داشت:

هزار جریب نکا

پوشش گیاهان زینتی و گل هایی نظیر

 1.  گل شقایق
 2.  گل رز
 3.  گل بنفشه
 4.  زعفران وحشی

هزار جریب نکا

گیاهان دارویی نظیر

 1. گل گاوزبان
 2. گل آویشن
 3. اسفنج

هزار جریب نکا

درختان جنگلی همچون

 1. درخت ممرز
 2.  ال
 3. کچف
 4.  شمشاد
 5.  بلوط
 6.  انجیلی
 7.  شیردار
 8.  مرس (راش)
 9.  ازگیل وحشی
 10.  آلوچه وحشی
 11.  زرشک کوهی
 12.  سیب وحشی
 13.  ولیک
 14.  تلکا
 15. بارانک جنگلی

می باشند.

هزار جریب نکا

پوشش حیوانی منطقه هزار جریب چگونه است؟

معمولا توریست هایی که به قصد هزار جریب و سایر شهرستان های شمالی به جاده می زنند اولین سوالی که برای تامین امنیت خود می پرسند این است که شهرستان مورد نظر همچون هزار جریب نکا، میزبان چه گونه هایی از حیوانات است. شاید بتوان گفت که به دلیل تنوع محیطی هزار جریب انواع گونه های وحشی و اهلی و پرندگان در هزار جریب وجود دارند. از جمله این حیوانات می توان به موارد زیر اشاره داشت:

هزار جریب نکا

 1. حیوانات وحشی از جمله:

گوزن (مرال)، شوکا، پلنگ، خرس، گربه وحشی، شغال، گرگ، روباه، خرگوش، خوک

 1. پرندگان از جمله:

قرقاوول کبک، دلیجه، عقاب، شاهین، بحری، سارگپه، بلبل، کرکس، هدهد، بلدرچین، تکا و انواعی از گنجشک ها
تشکیل دهنده حیات جانوری هزار جریب نکا می باشند.

هزار جریب نکا

تفریحات هزار جریب نکا چیست؟

وقتی که به هزار جریب پا می گذارید باید با خودتان مشخص کنید که قصد دارید تا به جنگل بروید و با جنگل گردی تفریح خود را سر کنید یا این که می خواهید در دشت های سر سبز اتراق کنید یا این که می خواهید به کوهنوردی بپردازید؟

هزار جریب نکا
علاقمندان به کوهنوردی در هزار جریب، کوه هایی سرسبز پیش رو دارند که تنوع بسیاری دارند و به هر گوشه ای که نگاه کنند می توانند کوهی جدید مشاهده کنند. از جمله این کوهساران می توان به  رشته کوه های جهان مورا، کوه سردر، کوه اندرک، کوه کبودریز، کوه پارمت، کوه قلع ادوک اشاره داشت که همگی در هزار جریب نکا واقع شده اند.
از جاذبه های کوهنوردی در هزار جریب این است که وقتی بر بالای قله می روید، طبیعت اطراف، جنگل ها، درختان، زمین های زیر کشت و غیره همه زیبایی دیگری دارند که حواس شما را از کوه و جاذبه های کوه پرت می کنند.

هزار جریب نکا
وجود کندوهای زنبور در جای جای این منطقه گویای این است که هزار جریب مملو از گل های دارویی و پر خاصیتی است که به عنوان مرکز شهد برای زنبور ها به شمار می آید. این موضوع موجب شده که عسل های هزار جریب از پر قوت ترین عسل ها در شمال کشور به شمار آید.
اگر در کنار کوهنوردی دوست دارید یک رود خروشان و روان را هم ببینید و در کنارش دمی استراحت کنید، بهتر است که از بومیان سراغی از رود مشهوری به نام رودخانه مهربان بگیرید.

هزار جریب نکا

آبشار سمبی در هزار جریب نکا

اما دیگر جاذبه های گردشگری که در این منطقه واقع شده اند صرفا به خود بخش مرکزی هزار جریب اختصاص ندارد بلکه گاهی به روستاهای متصل به ان منتسب می شوند. مثلا در روستای روستای یخکش آبشاری به نام آبشار سمبی وجود دارد که عکس گرفتن در کنار آن را به شما توصیه اکید می کنیم.
گاهی در میان درختان و جنگل هایی که در این منطقه واقع شده رودهای متفاوتی مشاهده می شود که طراوت محیط را دوچندان می کنند و در کنار آن ها بودن واقعا ارزش دارد.

هزار جریب نکا

غار بادو لکلک در هزار جریب نکا

در  روستای پچت غاری تاریخی وجود دارد که به نام غار بادو لکلک شناخته می شود. این غار نیز در نزدیکی و متصل به هزار جریب است که دیدن آن لطف دیگری دارد.
از دیگر جاذبه های گردشگری این منطقه می توان به موارد زیر اشاره داشت

 1.  شمشیر بر در روستای سفید چاه
 2. چشمه کینوا در روستای ارضت
 3.  چشمه عبدالهی در  روستای کلا
 4.  استخر طبیعی در  روستای کلا

هزار جریب نکا

مسیریابی هزار جریب نکا

با کمک نرم افزارهای نقشه نما روی گوشی های موبایل می توانید از هر منطقه ای که هستید هزار جریب را شناسایی کنید . اما تصور می کنیم که می خواهید از بهشهر به هزار جریب بروید. برای این کار، از بهشهر خارج شوید. باید مطمئن شوید که از بهشت فاطمه و علی تپه عبور کرده اید و در حال سپری کردن مسیر هستید تا این که به عبور پاسند می رسید. بعد از این، جاده ای روبروی شما قرار می گیرد که حدود 18 کیلومتر در آن با آسفالت پوشش دهی شده و بقیه آن که حدود 8 کیلومتر است به صورت شوسه می باشد.
تقریبا با گذران این 8 کیلومتر جاده شوسه به روستایی می رسید که نام آن روستای رودبار و روستای محمدآباد می باشد.

هزار جریب نکا

چه فصلی به هزار جریب نکا برویم؟

با وجود این که هنوز این منطقه را حضورا ندیده ام اما با دیدن تصاویرش می توانم بگویم که این شهر و جاذبه گردشگری در شمال نیز، از ان دسته جاذبه های گردشگری چهار فصل است که باید هر چهار فصل آن را دید. اما به نظر می رسد، بهار و تابستان در هزار جریب لطف دیگری داشته باشد.
از آن جا که معمولا هزار جریب دارای کوهسارهای بسیاری است، هنگام زمستان توصیه می شود که هوس کوهنوردی در آن نکنید.
در فصل پاییز هزار جریب هزار رنگ می شود، و شما می توانید در آن انواع رنگ های زیبا برای درختان را مشاهده کنید. هر چند در زمستان برگریزان تمام شده و درختان بی پوشش ترین روزهای خود را سپری می کنند اما حضور همین درختان در کنار هم دیگر منظره ای زیبا به وجود می اورد. عبور نور خورشید در پاییز و زمستانی سرد از میان شاخه ها و انتظار سفید پوش شدن درختان از برف انتظار لذت بخشی است که ساکنان این منطقه، بسیار از آن خاطرات خوش دارند.

هزار جریب نکا

اقامت در هزار جریب نکا چگونه است؟

برای این که بتوانید هزار جریب نکا را خوب بگردید شاید نیاز داشته باشید تا دو سه روز در آن جا حضور داشته باشید. اما توصیه می کنیم که هرگز از برپا کردن چادر در منطقه استفاده نکنید چرا که بیم حمله حیوانات، وجود دارد.
ممکن است بتوانید در روستا در خانه برخی محلی ها به شرط پرداخت اجاره بها، شبی را سپری کنید اما بهترین حالت برای اقامت در شمال اجاره ویلا است. هر چند این منطقه به گونه ای است که حیوانات وحشی بی شماری دارد، سکونت در یک منزل مسکونی و امن و یا رزرو ویلا می تواند برای شما بهترین پیشنهاد باشد.

شاید برای اجاره ویلا در دریاکنار و یا اجاره ویلا در خزرشهر بخواهید حدود 1 ساعت 20 دقیقه از محل اجاره ویلا تا هزار جریب رانندگی کنید اما این فاصله کوتاه به نظر می آید و جاده کاملا تفریحی است و ارزش این را دارد که برای اقامت به محل امن خود بازگردید.
اجاره ویلا در شمال، معمولا در تمام شهرهای بزرگ امکان پذیر است اما اگر بتوانید موفق به اجاره ویلا دریاکنار یا اجاره ویلا خزرشهر شوید، با اطمینان می توان گفت در مکانی امن سکنی گزیده اید. همچنین از دیگر مزیت های اجاره ویلا در این منطقه این است که به جاذبه های گردشگری بیشماری نزدیک هستید.

هزار جریب نکا

با چه خودرویی به هزار جریب نکا برویم؟

همانطور که گفته شد، جاده منتهی به هزار جریب، بیشتر به صورت آسفالته و ما بقی به صورت شوسه می باشد که تمام خودرو ها خوشبختانه قادر به حرکت امن در آن می باشند.
آیا در رابطه با هزار جریب نکا سوالی دارید؟

 

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر