زیباترین تجربه جنگل گردی با جنگل هلی دار در کنار کوه و رود و هوای مه آلود

مدیر سایت Admin2

مازندران - سواد کوه

8 ماه پیش

اگر به دنبال راهی هستید تا گام در طبیعتی بکر بگذارید و آن چه همیشه در رویاهای تان نقش بسته به واقعیت بکشید! اگر بوم نقاشی تان سرشار از مناظری است که حتی فکر می کنید در رویا هم نمی توانید آن ها را تجربه کنید، بد نیست که سری به سواد کوه بزنید و از این شهرستان، برای دیدار از جنگل های بکرش استفاده کنید. راستش را بخواهید در طول مدت زمانی که مازندران گردی کرده ام، سوادکوه یکی از بی نظیر ترین مکان هایی بوده که طراوت و زیبایی طبیعت را به بهترین شکل به تصویر کشیده، و سالیان دراز، قریب به چند هزار سال تا چند ده هزار سال از آن ها مراقبت کرده است. 


یکی از این مکان های بکر و زیبای عجیب جنگل هلی دار است که هم اسمش طعم و عطر خوشی دارد و هم تجربه ی بصری اش، آدمی را به حیرت وا می دارد. امروز هم می خواهم از پنجره وب سایت اجاره ویلا ویلایار شما را به جنگلی ببرم که قطعا تو را بی قرار دیدار واقعی خواهد کرد. جایی که عطر خوش خاک و درختان، در کنار مه لطیف و هوای خنک، میزبان صدای پرندگانی است که نغمه امید می خوانند. اینجا کمی بهشت را بیشتر باور خواهی کرد. 

جنگل گردی شمال مازندران جنگل هلی دار

جنگل هلی دار کجاست؟

جنگل هلی دار یکی از مکان های گردشگری ناب و پر ارزش در سواد کوه مازندران است که بهترین تجربیات زندگی را می توان در آن ثبت کرد. جایی بکر و دست نخورده، که حتی دست یافتن به آن دشوار اما شدنی است. می توانم شرط ببندم این جنگل دارای بخش هایی است که حتی قهار ترین جنگل گرد ها هم نمی توانند ادعا کنند که کل این جنگل را دیده اند. جنگل هلی دار هنوزم که که هنوز است، جاهایی دارد که جز خدا کسی آن قسمت ها را ندیده بس که عجیب و سخت دسترس است. 

 

چرا جنگل هلی دار را باید ببنیید؟

وقتی که صحبت از جنگل های بکر می شود، اکثر افرادی که پیش از این سفر در این جنگل ها را تجربه کرده اند، احساس می کنند که با جنگلی مشابه روبرو هستند در حالی که همانطور که بارها گفته ام هیچ کدام از جنگل های بکر مازندران، شبیه به هم نیستند و هرکدام هویت خاص خود را دارند و حس مربوط به خود را به شما القا می کنند. 
اما جنگل هلی دار انصافا خیلی خاص است و به همین دلیل جز به جز به خاصیت آن می پردازم.

جنگل گردی شمال مازندران جنگل هلی دار

جنگل هلی دار در ارتفاعات واقع شده است

جنگل هلی دار از جمله جنگل های بکری است که ترکیب و تلفیقی از جنگل و کوه را به رخ آدمی زاد می کشد. دور ترین نقطه های آن که نفس هر جنگل گرد را می برد، در ارتفاعات بلندی واقع شده که، آرزوی هر کس دیدن آن است. وجود ارتفاعات به مطبوع بودن هوای این جنگل کمک کرده است. هر چند در داخل جنگل هلی دار شما می توانید گاهی منظره زیبای مه آلود را مشاهده کنید اما در ارتفاعات این وضعیت بیشتر دیده می شود. 

 

تلفیق عناصر طبیعی در جنگل هلی دار 

زیبایی هایی که در داخل جنگل هلی دار مشاهده می کنید ترکیبی از چند عنصر طبیعی لذت بخش و دیدنی است. وجود کوهساران در کنار جنگلی که هر گوشه اش، درختانی است که شاید تازه برای اولین بار در عمرت دیده ای و آن طرف تر هم چشمه ها و رود های کوچکی که از این چشمه نشات می گیرند. همه و همه دست در دست هم داده اند تا تو در این جنگل، متوجه شوی، که طراحی خدای زیبای ما اگر به دست انسان ها، خراب نشوند برای همیشه آرامش بخش و زیبا هستند. 
وجود  نهرهایی که در گوشه گوشه این جنگل واقع شده همچنین دره هایی که سرشار از گل و مناظر زیبا هستند، در کنار هم این منطقه را به بهشتی تبدیل کرده که کمتر می توان نمونه ای از آن را دید.

جنگل گردی شمال مازندران جنگل هلی دار

انواع پوشش گیاهی در جنگل هلی دار

پوشش گیاهی در جنگل هلی دار خود یک راز عجیب و غریب است. 

  1. وجود درختان جنگلی کوچک و بزرگ 
  2. درختچه های کوچکی که زیبایی آن ها چشم نوازند و طراوتشان دوست داشتنی
  3. درختانی که بارشان میوه های جنگلی وحشی است و طعم شان عالی

جنگل گردی شمال مازندران جنگل هلی دار

درختان بزرگی که در سراسر جنگل، با قد و قامت خود سال های سال است که از این فضا مراقبت می کنند و آن را شکل داده اند به صورت راش، افرا، توسکا، ملج  درخت سردار یا سرخدار شناخته می شوند که البته سردار یا سرخدار از نوع کم شناخته ترین درخت هایی است که برای گیاهشناسان لطف دیگری دارد. 


بوته هایی که وقتی در جنگل پیاده روی می کنی، پایت را نوازش می کنند و عطرشان را گه گاه به کفش هایت می چسبانند، و سبزی شان را روی پوتین ات، نقش می کنند، سف، تل، تلکا، زرشک، الاش و لازه  نام دارند که یک بومی سوادکوهی بهتر از هر کسی آن ها را می شناسد. 

جنگل گردی شمال مازندران جنگل هلی دار
اما درختان میوه دار جنگلی، شامل ازگل، ولیک، زالزالک، گالش انگور، سولس و ته دونه در جای جای این جنگل به چشم می خورند. البته نباید هر چیزی را که احساس کردید خوردنی است به دهان بگذارید! چرا که شاید گیاهی ثمری سمی داشته باشد و از این طریق خشم جنگل را حس کنید. 

وقتی که در حال پیاده روی در این جنگل هستی، گاهی درختان سر بر هم کشیده ای را می بینی که سقفی کوتاه از جنگل ساخته اند، و آن طرف تر درختانی بلند قامت را می بینی که در کنار هم، فضایی عالی برای استراحت و نفس کشیدن تو فراهم آورده اند. 

جنگل گردی شمال مازندران جنگل هلی دار

لذت درک لحظه واقعی و قدم زدن در جنگل هلی دار 

جنگل هلی دار دارای امتیازهای متفاوتی است که بارها و بارها باید به آن اشاره کنم تا تو پا در جاده بگذاری و آن را تجربه کنی. وقتی که در دل جنگل قرار می گیری، عطر بی سابقه ای به مشامت خواهد رسید که ناشی از خاک و درختان اطراف است، و گاها صورتت را مه غلیظ یا رقیقی لمس می کند. با این حال شاید از گوشه کنار صدای رود و نهرها و چشمه ها هم به گوشت برسد، اما هرگز نمی توانی گوشت را روی آوای خوش پرندگان جنگلی ببندی. 

جنگل گردی شمال مازندران جنگل هلی دار

تفریحات داخل جنگل هلی دار چیست؟

جنگل هلی دار محلی است که برای علاقمندان به طبیعت و برای آنان که به فکر الهام گیری از طبیعت هستند یک مکان عالی به شمار می آید. اما اگر می خواهید دقیقا بدانید که جنگل هلی دار میزبان چه تفریحات و لذت هایی است باید بگویم که 

  1. شما می توانید در جنگل هلی دار پیاده روی کنید و لذت عجین شدن با طبیعت را بچشید 
  2. اگر از تهران و شهرهای آلوده به این مکان سفر می کنید با استشمام هوای پاک لذت ببرید و ریه های خود را ضد عفونی کنید
  3. عکاسی از مناظر زیبایی که خودتان هم یک گوشه آن را پر کرده اید یکی از مهم ترین کار ها در جنگل هلی دار است. 
  4. اگر به جنگل شناسی و گیاه شناسی و بوم شناسی علاقه دارید، دیدار با گونه های جدید گیاهی در این مکان می تواند امتیاز تجربیات شما را بالا ببرد. 
  5. پیک نیک های یک روزه در این منطقه می تواند لذت یک ناهار یا عصرانه لذت بخش را به شما بچشاند. 
  6. لذت دم کردن چای روی آتش در وسط جنگل در کنار، یک رود می تواند حسابی حالت را جا بیاورد. 

جنگل گردی شمال مازندران جنگل هلی دار

آب و هوای جنگل هلی دار چگونه است؟

جنگل هلی دار آب و هوای عجیبی دارد. خب جنگل هلی دار در سوادکوه واقع شده است، به همین دلیل، باید آب و هوایی خاص داشته باشد چرا که این شهرستان در میان دو جو و آب و هوای خشک و مرطوب واقع شده است. جنگل هلی دار نیز بخشی به صورت کوهستانی به حیات خود ادامه داده است. پس می توان حدس زد مطبوعیت هوای این جنگل عالی است. 
اما در مورد آب و هوای این جنگل می توانید قبل از ورود خود به جنگل، آب و هوا را از طریق اینترنت چک کنید یا با مشاوره با بومیان، متوجه شوید که در چه ایامی هوای این بخش از سواد کوه معمولا در طول سال آرام است. 

جنگل گردی شمال مازندران جنگل هلی دار

چه فصلی به جنگل هلی دار برویم؟

برای جنگل گردی هر فصلی را انتخاب کنید یک تجربه تازه دارید اما به دلیل نوع آب و هوا، اردیبهشت ها جنگل هلی دار بسیار عالی و سر سبز و مطبوع است. این لطافت در تابستان نیز وجود دارد و در نهایت به فصل پاییزو آبان ماه که می رسید متوجه خواهید شد که، جنگل به یک نقاشی زیبا از رنگ های گرم تبدیل شده است. اما زمستان ها هر چند برف و باران می تواند چهره جنگل را زیبا کند، اما به دلیل صعب العبور بودن جاده بهتر است که قید دیدار از جنگل هلی دار را بزنید و صبر کنید تا اردیبهشت ماه برسد. 

جنگل گردی شمال مازندران جنگل هلی دار

امکانات رفاهی در جنگل هلی دار

در جنگل هلی دار نباید انتظار داشته باشید که رستوران هایی وجود داشته باشد که خوراکی برای ناهارتان اماده کرده باشد یا آلاچیق هایی باشد که زحمت نشستن روی گل و گیاه ها را از شما کم کند! اینجا همه چیز بکر است و شما هیچ امکاناتی جز قدرت و توان تان در دسترس ندارید. برای سرویس بهداشتی نیز ممکن است با مشکل روبرو شوید که خوب است پیش از ورود به مسیر جنگل، در روستای اطراف، مسائل خود را رفع کنید. 

جنگل گردی شمال مازندران جنگل هلی دار

کجا اقامت کنیم؟

این که انتظار داشته باشید که بگوییم می توانید در داخل جنگل چادر و خیمه به پا کنید و شب را سپری کنید، کاملا خیال خام کرده اید اما گاهی در داخل جنگل کلبه هایی دیده می شود که با آشنایی و یا اجاره کلبه جنگلی می توانید امنیت خود را حفظ کنید. 
همچنین می توانید با خروج از سواد کوه و کمی تغییر مسیر به سمت دریا کنار و خزرشهر، موفق به اجاره ویلا در خزرشهر شوید و با اجاره ویلا استخردار خستگی جنگل گردی خود را از دل استخر گرم آن در آورید. اما با اجاره ویلا در دریاکنار می توانید با امنیت کامل، در مکانی لاکچری، اقامت عالی داشته باشید. 

جنگل گردی شمال مازندران جنگل هلی دار

نکات امنیتی برای سفر به جنگل هلی دار

هنگام سفر به جنگل هلی دار باید بدانید که با راه صعب العبور و خاکی روبرو هستید. مثلا باید توجه داشته باشید که افراد خردسال و کهنسال با خود به همراه نداشته باشید. همچنین باید از کفش و ابزار های مناسب در راه استفاده کنید. نکته دیگر نیز این که، مسیر سواد کوه تا جنگل، حدود 4 ساعت زمان می برد پس آغاز سفر خود را طوری برنامه ریزی کنید، که صبح گاه در جنگل باشید و لذت طبیعت و طراوت آن را بچشید.

جنگل گردی شمال مازندران جنگل هلی دار 
همچنین سعی کنید با گروه در جنگل حرکت کنید و به هوای دیدن گل های جنگلی از گروه جدا نشوید چرا که ممکن است از دور سر و کله حیوانات جنگلی نظیر خرس پیدا شود و شما را بترساند! ( تجربه شخصی )
همچنین برای حضور در جنگل به میزان کافی آب به همراه داشته باشید و از خوراکی های قوت بخش نیز با خود بیاورید تا پیاده روی چندین ساعته شما را از پا در نیاورد. همراه داشتن پاوربانک، کفش مناسب، لباس مناسب، بارانی، دارو و لوازم بهداشتی ضروری یکی از مهم ترین چیزهایی است که باید بدانید. 
آیا در رابطه با این مطلب سوالی ذهن شما را در گیر کرده است؟
 

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر