لذت صید پاک و طبیعی دوماچال میراث کهن بومیان فریدون کنار

مدیر سایت Admin2

مازندران - فریدون کنار

7 ماه پیش

 از هر نوع جاذبه گردشگری که صحبت کنیم، قطعا نمونه های مشابه آن را در اقصی نقاط دنیا خواهید یافت اما امروز در ویلایار می خواهم به جاذبه ای اشاره کنم که اگر سرتا سر دنیا را بگردید جز در فریدون کنار خودمان نمی توانید نمونه اش و یا حتی مشابه اش را پیدا کنید. 


این جاذبه گردشگری، که در حقیقت به عنوان یک بخش از فرهنگ چند صد ساله مردمان فریدون کنار به شمار می آید، فقط در فصولی که زمین های کشاورزی در حال استراحت به سر می برند، پذیرای توریست های محلی و غیر محلی است که قصد دارند به شکار بپردازند. اما این منطقه، یعنی منطقه حفاظت شده فریدون کنار که به نام هایی نظیر «فریدونکنار»، «اِزباران»، «سُرخرود» ( سرخ رود شرقی و غربی ) نیز شناخته می شود، چیزی فراتر از یک تالاب و شکارگاه است. 

جاذبه گردشگری مازندران
برداشت من از شکار پاک در دوماچال 

برای این که بدانید جریان این شکار سنتی چیست اول باید کمی داستان را به عقب برگردانیم. پرندگانی که معمولا وحشی هستند و به قول خیلی ها کمیاب، در فصل های بهار و تابستان در قلمرو هایی زندگی می کنند که آزادی عمل چندانی ندارند. بعد از گذشت زمان و رسیدن نیمه دوم سال، این پرنده های مهاجر به محلی می آیند که تالاب فریدون کنار نام دارد.

گردشگری و صیادی در مازندران

این قلمرو در حقیقت مرکز پادشاهی پرندگان است چرا که هیچ پرنده ای این مکان را از آن خود نمی داند و همه آزادند تا هر جا که بخواهند پرواز کنند. 
همین پرنده ها که از جمله آن ها می توان به 

  1. اردک سرسبز 
  2. غاز وحشی
  3. درنای سیبری 
  4. قوی فریاد کش

و غیره اشاره کرد، به این منطقه می آیند تا یا عمر خود را به بهار وصل کنند و یا این که به سالم ترین شیوه ماموریت زمینی شان پایان یابد و به دست صیادان بیفتند!

دوماچال

آیا این نوع صید باعث انقراض نسل این پرنده می شود؟ 
هر چند بسیاری از پرندگانی که در این تالاب حضور پیدا می کنند از نوع پرنده هایی هستند که کم یاب هستند اما شکار سیصد ساله آن ها به نسل شان ضربه و زیانی وارد نکرده است چرا که فصل جفت گیری و تولید مثل آن ها پشت سر گذارده شده و همانطور که می دانید بعد از سیصد سال با این که به دست انسان ها و برخی حیوانات شکار می شوند باز هم نسل پر برکتی دارند! 
بنابراین با کمی مراجعه به پیشین می توان گفت که دوماچال هیچ ضربه ای به نسل پرندگان کمیاب نمی زند. 

شکار در مازندران

چه پرندگانی در دوماچال صید می شوند؟

در این محل، هر چند هزاران گونه از انواع پرندگان وجود دارند که پروازشان آسمانی جذاب و ملموس تر را به تصویر می کشد، اما تنها پاره ای از پرندگان در دام صیادان می افتند. مثلا اردک های سرسبز از جمله این پرندگان به شمار می روند. 

پرندگان مهاجر در فریدون کنار
اما روش صید به گونه ای است که می توان به آن صید نرم هم گفت! صیدی که در آن پرنده با پای خود به دام می افتد و هیچ گونه تیر  و تفنگ و خنجری به چشم دیده نمی شود! 

دوماچال مازندران

تقابل هوش بشر و طبیعت، زمینه ساز صید های دوماچال

در این منطقه، مکان های مختلفی وجود دارد که بعد از کشت برنج در فصل های بهار و تابستان، برای دو فصل پایانی سال در استراحت به سر می برند اما کشاورزان سعی دارند در ماه های پایانی و میانی سال، با روشی دیگر از تالاب و زمین های کشاورزی خود استفاده کنند. 

دوماچال

اجاره ویلا جنگلی برای سکونت امکان پذیر است؟

افرادی که به دوماچال می روند و قصد دارند یک شب تا سحر را اتراق کنند و اردک و دیگر پرندگان را شکار کنند قطعا به محلی برای اقامت یک شبه خود نیاز دارند. هر چند که امکان اجاره ویلا جنگلی در این مکان وجود ندارد اما کلبه هایی شخصی در این محل برقرار است که می توان برای درک شکار پاک در این بخش از آن بهره مند شد.

دوماچال گردشگری مازندران

اما پیشنهاد دیگری که داریم این است که، با اجاره ویلا در شهرستان های نزدیک به محل دوماچال سریع تر و مطمئن تر خودتان را برای یک شب به یاد ماندنی به محل دوماچال برسانید. با اجاره ویلا دریا کنار و یا به طور کاملا پیشنهادی با اجاره ویلا خزرشهر می توانید در کمترین فاصله از این منطقه، حضور پیدا کنید و برای یک شب به سمت تالاب ها بروید و با دوستان خود آن جا را اتراق کنید. 

صید اردک در دوماچال

مسیر رسیدن به صید طبیعی دوماچال

برای این که به محل صید برسید باید از تالابی عبور کنید که محل زندگی بسیاری از گونه های پرندگان است. بعد از این که از تالاب رد شدید به جنگل هایی می رسید که نهایت استفاده از آن ها برای کشاورزی و صید است و هیچ گونه مزیت توریستی دیگری ندارد. 

تالاب بین المللی فریدون کنار
کشاورزان حدود دو ماه پیش از این که پرنده ها به تالاب مهاجرت کنند بساط دام های خود را می چینند و بارها همکاران خود را که در حقیقت از هم نوعان صیدها هستند تمرین می دهند. 
اما لحظه صید بسیار جالب است.

دوماچال ازباران

هوش انسان ها، آن ها را بر این داشته که از هم نوعان صید ها، پرندگانی را اجیر کنند و به آن ها آموزش هایی بدهند تا با پرواز دادن آن ها صدای بال های پرندگان را به گوش هم نوعان خود برسانند و آن ها را به هوای صدای بال ها و وجود هم نوع به دام بکشند. 

پرندگان مهاجر دوماچال
بعد از این که ماموریت پرندگان همکار تمام شد، به آن ها برای دستخوش، دانه می دهند و پرنده صید شده نیز می شود مزد تلاش چند ماهه صیادی که از دو ماه پیش از حضور آن ها، مقدمات استقبال را فراهم کرده است. 
اما اگر به دوماچال در منطقه لبو صرفا به عنوان یک شکار توجه شود کم لطفی است. 

محل صید دوماچال
هر چند این نوع صید سالم ترین نوع صید است و حتی بسیاری از افراد این پرنده ها را بعد از صید به پرورشگاه می برند، و قصد سر به نیست کردن آن ها ندارند، اما می توان علاوه بر لذت صید طبیعی و دیدن صید در دام، بعد از یک شب تقریبا طولانی زمستانی، به شب نشینی هایی اشاره کرد که آدمیزاد هر چند مدت یکبار به آن نیاز دارد 

دوماچال
البته که اگر یکی از این شب نشینی ها و انتظار صید را درک کرده باشید باز هم دوست دارید این تجربه را تکرار کنید. 
با این حساب تالاب ها به یک منطقه تفریحی تبدیل شده اند که آدم ها از شر شهر به آن جا پناه می برند و یک شب را سپری می کنند و اگر هم قسمت شان باشد صیدشان را با خود به خانه می برند. 

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر