عکس ها و راهنمای سفر به جنگل دالخانی در رامسر

مدیر سایت Admin2

مازندران - رامسر

9 ماه پیش

خاطرات دیدار از جنگل گردی های شمال کشور به گونه ای است که در ابتدا فکر می کنید همه دارای یک حس و حال می باشند اما حقیقتا هر چند نام جنگل گردی بر هر دیدار از جنگلی می توان گذاشت اما حس و حال دیدار از هر جنگل با دیگری فرق دارد، حتی اگر جنگل ها همسایه هم دیگر باشند. 
دقیقا به همین دلیل با این که خاطرات خوبی از دیدار از جنگل لفور و پارک جنگلی سی سنگان ، پارک جنگلی بزچفت و نظیر آن داشتیم باز هم با شنیدن نام جنگل دالخانی تصمیم گرفتیم آن جا را هم ببینیم. 
در ادامه به شما می گویم که چگونه این سفر را شروع کردیم و ادامه دادیم تا نهایتا به محل اجاره ویلا شمال برگشتیم. 

جنگل دالخانی

آن چه باید پیش از رفتن به جنگل دالخانی بدانید 

جنگل دالخانی یکی از جاذبه های گردشگری شمال کشور است که در استان مازندران واقع است و شهرستان رامسر آن را به نام خود مهر کرده است. این جنگل سرشار از درختان متنوع و گیاهان سر سبزی است که شاید در جنگل گردی های قبلی ندیده باشید اما طراوت، تلفیق پدیده های طبیعی نظیر نم و مه، در آن موجب شده که این جنگل با تم خاصی در ذهن شما ماندگار شود. 
پیش از این که به آن جا بروید باید بدانید که برای دیدار از این جنگل می توانید حدود سه یا چهار ساعت برنامه ریزی کنید البته اگر می خواهید ناهار را به میزبانی دالخانی میل کنید. 

جنگل دالخانی

فاصله جنگل دالخانی تا دریا کنار و خزرشهر

همانطور که گفتیم ما با اجاره ویلا در دریا کنار ساکن این شهرک بودیم و دوستانمان کمی پایین تر و درست در همسایگی ما با اجاره ویلا در خزرشهر در این شهرک خصوصی اقامت داشتند. 
اگر بخواهیم از دریا کنار تا جنگل دالخانی راه طی کنیم، حدود 3 ساعت و نیم باید وقت بگذاریم. البته این کاملا به شما بستگی دارد که، در کجای این استان سکونت دارید چرا که اهالی رامسر سریع تر می توانند به این جنگل برسند. 
آدرس جنگل دالخانی به صورت  مازندران- رامسر- 7 کیلومتری جاده رامسر به تنکابن  شناخته می شود.  خوشبختانه این جنگل هم شهرت دارد و هم این که تابلوهایی را در مسیر می بینید که می تواند شما را به آن رهنمون کند. 

جنگل دالخانی

امکانات رفاهی و تفریحی جنگل دالخانی رامسر

وقتی که صحبت از جنگل می شود باید در خیال خود، دو نوع جنگل را ترسیم کنید

  1. جنگل های بکر 
  2. پارک های جنگلی

جنگل های بکر آن دسته از جنگل هایی هستند که هیچ گونه تغییری در آن ها واقع نشده است. اما پارک های جنگلی برای حضور مردم بهینه شده اند. 
جنگل دالخانی نیز از جمله جنگل های بکر است که در ان امکاناتی برای توریست ها وجود ندارد تا بتوانند رفاه بیشتری تجربه کنند اما همه این کمبود ها به جذابیت بکر بودن و دست نخورده بودن این جنگل می ارزد. 
بنابراین شما در این جنگل نمی توانید از هیچ گونه امکاناتی جز طبیعت خدا بهره مند باشید اما در مسیر، می توانید از کلبه ها، رستوران ها و احتمالا سرویس های بهداشتی بهره مند باشید. 

جنگل دالخانی

مسیر جنگل دالخانی 

این کاملا به شما بستگی دارد که چگونه از مسیر بهره مند باشید. شمال سر سبز است و مرز شهرهایش مشخص نیست بنابراین شما می توانید حتی از مسیر رسیدن به جنگل دالخانی نیز بهره مند شوید و از زیبایی ها لذت ببرید. اما اگر بخواهید برای موقعیت ناهار خود برنامه ریزی کنید بهتر است که سریع تر راه بیفتید. 
جاده جنگل دالخانی تا حد بسیار زیادی از میان جنگل می گذرد اما جای هیچ گونه نگرانی برای خودرو خاص نیست چرا که جاده یا آسفالته است یا به گونه ای تخت شده که ساده ترین خودروها نیز می توانند در آن حرکت کنند. 

جنگل دالخانی
اما زیبایی جاده های خاکی غلطک شده واقعا چشم گیر است. خط ممتدی از چمن و سبزه و گیاه در میان جاده ها وجود دارد که انگار شما را به بهشت می برد. 
دو طرف جاده ها جنگل های انبوهی است که اگر زیاد از حد فیلم های تخیلی دیده باشید هر آن احساس می کنید که یک خرس یا ببر از بین درختانش بیرون بیاید. اما روزها تقریبا همه چیز امن است.

جنگل دالخانی

ناهار را کجا بخوریم؟

ما ناهار را در یکی از رستوران های بین راهی میل کردیم و برای دیدار از دالخانی باز به راه افتادیم اما وضعیت داخل جنگل به گونه ای است که آرزو کردیم ای کاش ناهار مان را در کنار این طبیعت زیبا به طور متفاوت میل کرده بودیم! به هر حال فرصت کافی در اختیار داشتیم تا در یک روز تابستانی از دالخانی دیدن کنیم. 
البته در مسیر در کنار جاده ها آلاچیق هایی هم دیده می شود که می توانید در کنار آن بساط ناهار را برپا کنید اما مراقب باشید زیاد از حد نزدیک به جاده ننشینید. 
یکی از چیزهایی که باعث شده توریست های زیادی به دالخانی رهسپار شوند این است که فاصله کمی تا دریا دارد و توریست ها با یک تیر دو نشان می زنند و از جو متفاوت آن بهره مند می شوند. 

جنگل دالخانی

آیا می شود شب را در دالخانی سپری کرد؟

توصیه ای که داریم این است که هر جا که به نام جنگل بکر مشهور شده، هیچ وقت نباید به عنوان اقامتگاه شبانه در نظر گرفته شود. حتی در برخی جنگل ها روزها هم نباید زیاد از حد بی خیال بود و به عمق جنگل رفت. 
اما معمولا در این گونه جنگل ها از غروب به بعد، اگر نور به همراه نداشته باشید کمی بیش از حد معمول خطرناک است. شب ها وجود پشه ها، زوزه های حیوانات و وهم جنگل ممکن است آزارتان دهد. 
چه امکاناتی برای سفر به جنگل دالخانی به همراه داشته باشیم

جنگل دالخانی
این بستگی به نیاز های شما دارد اما معمولا مواردی نظیر 

  1. آب 
  2. لباس 
  3. کمک های اولیه 
  4. چادر مسافرتی 
  5. زیر انداز 
  6. وسایل اشتعال زا 
  7. خوراکی
  8. موبایل و پاوربانک 

از جمله چیزهایی است که باید به همراه داشته باشید. اگر بخواهید برای ناهار خود برنامه ریزی داشته باشید تا در جنگل آن را میل کنید می توانید از محل اجاره ویلا در شمال، ناهار خود را تدارک ببینید و راه بیفتید یا این که از رستوران های بین راهی ناهار خود را تدارک ببینید. 
اما توصیه شدید داریم قبل از این که هوا به تاریکی بخورد حتما دالخانی را ترک کنید و برای شام اتراق نکنید. 

جنگل دالخانی

آب و هوای جنگل دالخانی چگونه است؟

آب و هوای جنگل دالخانی یک آب و هوای جنگلی است که لطیف و معتدل است. با این که این جنگل به دریا نزدیک است خوشبختانه از هوای شرجی کمی برخوردار است اما تابستان ها داری عصرهای دل انگیز خنکی است. اگر صبح های زود برای دیدار از این جنگل پا به راه بگذارید احتمالا به پدیده مه بندان آن برسید و این جنگل را در هاله ای از مه ببینید. 

جنگل دالخانی

 بهترین فصل برای دیدار از جنگل دالخانی چه زمانی است 

معمولا در جنگل دالخانی درختانی رشد کرده اند که در تمام فصول سال سبز رنگ هستند اما اگر پاییز هم بخواهید به این جنگل سر بزنید، قطعا اگر با درخت پاییزی روبرو شدید لطف خاصی به شما شده است چرا که جنگل های پاییزی واقعا زیبا هستند و نمی توان آن ها را همچون پارک ها و باغ های خشک و زرد به شمار آورد. 
اما به طور ویژه بهار و تابستان بهترین فصل برای دیدار از دالخانی است مخصوصا این که بیم بارش های پیاپی در این دو فصل کمتر از پاییز و مخصوصا زمستان است. 

جنگل دالخانی

از کنار جاده مسیر غافل نشوید 

وقتی که در مسیر برگشت از دالخانی بودیم، متوجه شدیم که هنگام رفتن به جنگل حسابی ذوق و شوق حواسمان را از حاشیه پرت کرده است چرا که اهالی منطقه در این قسمت از مسیر، به کارهایی مشغولند که خودش می تواند کلی خاطره انگیز باشد. 
فکرش را بکنید بعد از یک روز خستگی از جنگل گردی از دست یک دکه کوچک در کنار جاده، یک لیوان چایی داغ بگیرید و با زل زدن به افق جنگل، چای بنوشید.

جنگل دالخانی
آن طرف تر هم که بروید بوی آش های محلی به مشام می رسد که می توانید از آن ها آش خریداری کنید و یک عصرانه متفاوت در دل جنگل بدون هیچ زحمتی میل کنید. 
البته توصیه می کنیم که حتما از عسل های نابی که بومیان در کنار جاده ها می فروشند هم استفاده کنید. شاید شما در کنار جاده چیزهای دیگری هم دیده باشید که خوب است برای ما در موردش بنویسید. 
اما حقیقتا وقتی شما در مسیر هستید، هیچ گونه زباله ای را نمی بینید! واقعا جای سوال است اما علت این امر پاکبان هایی هستند که شبانه روزی، چهار چشمی جنگل و مسیر را می پایند تا این محل را تمیز کنند و وجه آن را از آسیب حفظ کنند. 

جنگل دالخانی

آیا دیدار از جنگل دالخانی هزینه دار است؟

این که بگوییم برای ورود به خود جنگل باید هزینه پرداخت کنید باید بگوییم که خیر! دیدار از جنگل برای عموم آزاد است اما به محض این که بخواهید وارد این محوطه و جاده شوید باید کمی هزینه بپردازید که این هزینه ها مستقیما صرف نگهداری و تمیزی جنگل می شود. 

جنگل دالخانی

جاذبه های گردشگری اطراف دالخانی چیست؟

اگر در مسیر با یک فرد راهنما حرکت کنید به راحتی متوجه خواهید شد که وجود رودها، ییلاق ها و مواردی نظیر این، مدام مانع می شود که بخواهید سریع به جنگل برسید. 
برخی روستاهایی که در مسیر رسیدن به جنگل دالخانی واقع شده اند به خودی خود، یک جاذبه گردشگری در شمال به شمار می آیند که باید خیلی سریع از آن ها دل بکنید تا به جنگل برسید تا به شب برخورد نکنید. 
مثلا روستای گرسماسر را به دلیل آب و هوای بی نظیرش نمی توان نادیده گرفت. 

جنگل دالخانی
در انتهای جاده دالخانی ییلاق جنت رودبار قرار دارد که آن جا هم برای دیدار و پرسه زدن و تنفس هوای پاک بی نظیر است و علت آن هم دوری از دریا است. 
از جذابیت های ییلاق جنت رودبار وجود آبشارها و جنگل هایی است که مه آلود بودن آن ها حالتان را عوض می کند. همچنین اگر هوس ییلاق گردی کردید می توانید از ییلاق هایی با نام اکراسر و گلین در همین منطقه دیدن کنید. 
نکته بعدی هم این که، سد میجران که شهرت ملی دارد نیز در همین حوالی است. وقتی در مسیر هستید یک سه راهی فرعی مشاهده می کنید که به سمت این سد می رود و دارای جاده صعب العبوری است اما واقعا چشم انداز خاصی دارد. 
البته آخرین چیزی که ممکن است در این مسیر توجه تان را به خود جلب کند قلعه مارکوه است که خود یک جاذبه گردشگری اختصاصی است. 

جنگل دالخانی

برای اقامت چکار کنیم؟

همان طور که گفتیم هرگز شب ها را برای حضور در دالخانی برنامه ریزی نکنید در عوض می توانید از کلبه های جنگلی در این مسیر استفاده کنید و شب را در امنیت آن جا سپری کنید. گاهی هم اجاره ویلا در رامسر بهترین پیشنهاد برای شما است تا کوتاه ترین فاصله برای اجاره ویلا تا جنگل دالخانی را تجربه کنید. 
فرصت های اقامتی در این باره بسیار متنوع است که می توانید به کمک وب سایت ویلایار از این فرصت ها بهره مند شوید و با جستجو بهترین حالت را انتخاب کنید. 
نظرتان در باره جنگل دالخانی چیست؟ آیا برنامه حضور در این جاذبه گردشگری طبیعی در شمال را دارید؟ خاطرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر