عکس ها و خاطرات دیدار از دریاچه چورت در مازندران

مدیر سایت Admin2

مازندران - ساری

7 ماه پیش

روزی که با دیدار از پارک جنگلی بزچفت به پایان رساندیم، احساس می کردیم که دیگر جایی به زیبایی مسیری که تا کنون سپری کرده ایم نیست، تا این که در حین گشت و گذار در اینترنت، با عکسی مواجه شدیم که در تردید بودیم که این عکس متعلق به ایران است یا به بخشی از رودخانه آمازون تعلق دارد! عکس زیر را ببین 

جاذبه گردشگری دریاچه چورت مازندران

آیا تو هم در این باره دقیقا همین حس را داری؟ 

راستش یکی از بیشترین چیزهایی که مردم ایران را به سمت خرج های چند صد میلیونی، می کشد، تا از کشورهای اروپایی و آمریکایی دیدن کنند، همین پوشش های گیاهی جذاب و عجیب و غریب است که در کشور خودمان هم کم نداریم. ( مطلع باشید که هزینه تورهای امریکا آن هم کمتر از 2 هفته تقریبا 98 میلیون تومان است ). 
با کمی جستجو در اینترنت تلاش کردیم تا سر از این عکس در بیاوریم و برای مسافرت بعدی مان برنامه  ریزی بهتری داشته باشیم تا این که به طور شگفت انگیزی متوجه شدیم که این عکس دیدنی متعلق به مکانی است که تا دریا کنار که محل اجاره ویلا در شمال بود، حدود 2 تا 3 ساعت فاصله دارد. بنابراین تصمیم گرفتیم روز بعد را به دیدار از این دریاچه اختصاص دهیم. 
با حساب سر دستی که داشتیم بر آن شدیم که خودمان را برای پیکنیک روزانه آماده کنیم. 
لازم بود قبل از راه افتادن به سفر کمی اطلاعات کسب کنیم که به شرح زیر است:

 

پیداش دریاچه چورت چگونه بوده است؟

قبل از این که بخواهم در مورد دریاچه چورت بگویم باید با یک ضرب المثل شما را با آن آشنا کنم! شاعر می گوید:
عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد!
اگر مصداق این نیم بیت را تا کنون درک نکرده اید، دریاچه چورت آن را به شما خواهد آموخت. در سال 1320 زلزله ای بزرگ در محل این دریاچه رخ داد که موجب رانش زمین شد. از قضا در این مسیر چشمه ای جاری بود که رانش زمین موجب راهبندان آن شد و این دریاچه شکل گرفت. 
به هر حال این زلزله بود که موجب شد این جاذبه جذاب پدیدار شود. 

دریاچه چورت

دریاچه چورت یا میانشه در کجا واقع شده است؟

برای این که بخواهیم مسیر دسترسی به دریاچه چورت را به شما بشناسانم باید بدانم که دقیقا در کدام شهر سکونت دارید. اگر با اجاره ویلا خزرشهر و یا اجاره ویلا دریاکنار در نزدیکی بابلسر سکونت دارید، باید بدانید که برای رسیدن به این مسیر کمتر از 3 ساعت باید وقت بگذارید تا از مسیر زیبا و جذاب و پر طراوت بگذرید و به دریاچه برسید. 

دریاچه چورت در بهار
درست بعد از این که از دریاکنار و خزرشهر بیرون بزنید باید به قصد مسیر شهرستان ساری از بابلسر حرکت کنید تا در نهایت به ساری برسید و در نهایت مسیر را ادامه دهید تا به بخش چهاردانگه شهرستان ساری برسید. در این بخش روستایی به نام چورت وجود دارد، که این دریاچه دقیقا بخاطر آن بدین نام، شناخته می شود.

هر چند محلی ها به آن میانشه می گویند اما کل ایران به نام چورت آن را می شناسند! 
در زیر نقشه هایی از مسیر رسیدن به دریاچه چورت را مشاهده می کنید
 نقشه دریاچه چورت به مسیر دریاکنار و خزرشهر

مسیر دریاچه چورت

مسیر رسیدن به دریاچه چورت چگونه است؟

همانطور که در نقشه دوم مشاهده می کنید، تقریبا نصف مسیر رسیدن به دریاچه چورت را باید بین درختان و پوشش گیاهی طراوت بخش سپری کنید. 
هر چند ما در این مسیر، مخصوصا در مسیر درختان تنومند جنگلی، با خودرو بودیم اما مشاهده می کردیم که بسیاری از افراد  با پیاده روی در میان درختان و در محیط دلنشین مسیر، در حال قدم زدن هستند. 

جاذبه گردشگری مازندران

امکانات موجود در حوالی دریاچه چورت 

مسیر دریاچه چورت، از جنگل می گذرد اما از آن جا که سرویس های بهداشتی و استراحت گاه در این مسیر قرار دارد، می تواند سختی سفر شما را کاهش دهد.
اما در کنار دریاچه چورت، شما می توانید چادر برپا کنید، آتش روشن کنید ( ولی نکنید ) و حتی با قایق هایی که اجاره داده می شود، لذت قایق سواری روی دریاچه آرام چورت را بچشید. 

جاذبه گردشگری شمال ایران
همچنین می توانید ابزار آلات ماهیگیری با خود بیاورید و از این دریاچه جذاب برکت خدا و ماهی صید کنید و همانجا آن را کباب کنید و میل کنید. 
از آن جا که در کنار دریاچه چورت، هیچ گونه فروشگاهی وجود ندارد، بهتر است که در مسیر مایحتاج خود را خریداری کنید و بعد به دل جنگل بروید و این دریاچه را از نزدیک ببینید 

دریاچه های مازندران

نوع خودرو برای رفتن به دریاچه چورت اهمیت دارد؟

از آن جا که مقداری قابل توجه از مسیر، را جاده های جنگلی و خاکی تشکیل می دهد، بهتر است که از خودروهای آفرود برای این منظور استفاده کنید. اما اگر رانندگی ایمنی دارید و علاقه به عجله کردن ندارید، با پژو نیز به خوبی می توانید به این مسیر بروید و درست لبالب دریاچه ترمز بزنید. 

دریاچه چورت ساری مازندران

چه فصلی به دریاچه چورت برویم؟

این که دریاچه چورت در تمام فصول دیدنی است، حرف بی راهه ای نیست اما توصیه اکید می شود که برای لذت بردن از این منظره جذاب در فصل بهار، تابستان، به چورت بروید و مناظر سرسبز ودلشاد کننده را ببینید اما در فصل پاییز هم درختان با رنگ بندی های عجیب و گرم، منظره ای دیگر می سازند که دیدار از آن خالی از لطف نیست. 

طبیعت مازندران و دریاچه چورت

ملزومات سفر به دریاچه چورت چیست؟

برای این که سفری ایمن داشته باشید، بهتر است امکانات زیر را در اختیار داشته باشید:

 1. چادر مسافرتی
 2.  زیر انداز 
 3.  وسایل گرمایشی 
 4.  لباس مناسب برای بچه ها 
 5. خوراک
 6.  کمک های اولیه امدادی مثل چسب و باند ( در صورت بروز حادثه لازم می شود )

طبیعت و دریاچه چورت مازندران

آیا می توان شب را در کنار دریاچه سپری کرد؟

پاسخ مثبت است. بسیاری از توریست ها مخصوصا جوان هایی که مجردی، به دل جنگل می زنند تا به دریاچه چورت برسند، با برپا کردن چادر، به راحتی بساط خوابیدن در شب نزد دریاچه را مهیا می کنند و شب را با صدای قورباغه ها و پرنده های شبک گرد، به خواب می روند. 

دریاچه چورت ساری

جاذبه های گردشگری نزدیک به دریاچه چورت چیست؟

اگر قصد دارید شب را نزد دریاچه سپری کنید خوب است که روز بعد را با دیدار از جاذبه های گردشگری نزدیک دریاچه چورت سپری کنید. این جاذبه های گردشگری شامل 
 سد سلیمان تنگه

 • چشمه های پله ای باداب سورت
 •  دریاچه عباس آباد

می شوند.

امکان اجاره ویلا جنگلی وجود دارد؟

هر چند در محوطه دریاچه چورت گاهی ساختمان هایی دیده می شود اما امکان اجاره ویلا و به طور کلی اجاره ویلا جنگلی در این قسمت وجود ندارد و نهایت پناهگاه شما باید چادر مسافرتی تان باشد. 

دریاچه در میان جنگل و چورت

نکات امنیتی در مورد جاذبه گردشگری دریاچه چورت

دریاچه چورت، در حقیقت مکانی است که به طور کاملا طبیعی به دلیل یک حادثه طبیعی رخ داده است. بنابراین عمق دقیق دریاچه مشخص نیست. 

 • بنابراین در این محوطه مراقب فرزندان خود باشید. 
 • برای جلوگیری از غافلگیری از بارش باران، در فصل مناسب سفر کنید.
 • میزان آب دریاچه در فصل های مختلف سال تغییر می کند
 • دریاچه با وسعت 2.5 هکتار تشکیل شده که درختان زیادی دور تا دور آن را پوشانده اند، بنابراین توجه کنید که چشم از فرزندان خود برندارید. 
 • برای اجاره قایق توجه کنید که قایق سواری ایمن داشته باشید چرا که عمق دریاچه در بعضی قسمت ها بسیار زیاد است. 

امیداوریم که سفر دلنشین و جذابی داشته باشید.

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر