جنگل چالدره پرطراوت ترین پارک جنگلی مازندران در تنکابن

مدیر سایت Admin2

مازندران - تنکابن

6 ماه پیش

وقتی که پا در مازندران می گذارید، جنون دیدار از جنگل ها و پارک های جنگلی شما را رها نمی کند اما مساله این است که با دیدار از یک پارک جنگلی قطعا از این مناظر زیبا و سر سبز لبریز نخواهید شد. هر چند جنگل های زیادی توسط شهرداری ها و منابع طبیعی برای رفاه حال مردم و توریست ها دستکاری شده اند و برای همه آن ها یک نام اختصاصی به نام پارک جنگلی در نظر گرفته اند اما مساله ای که وجود دارد این است که در کنار این نام مشابه هیچ کدام از پارک ها شبیه به هم نیستند و دل تشنه دیدار یکایک آن هاست. 
با این وصف امروز تصمیم گرفتیم که سری به پارک جنگلی چالدره بزنیم. 

پارک جنگلی چالدره جاذبه گردشگری شمال تنکابن

پارک جنگلی چالدره کجاست؟

پارک جنگلی چالدره در تنکابن واقع شده است. این شهرستان در سمت غرب مازندران واقع شده و پنجمین شهرستان مشهور در این استان است. 
اگر دقت کرده باشید هر چه از سمت شرق به غرب در مازندران پیش می روید به میزان سرسبزی و طراوت محیط افزوده می شود. بنابراین جای تعجب نیست که زیباترین جاذبه های گردشگری مازندران، را می توان در ناحیه غرب و سمت تنکابن دید. 
پارک جنگلی چالدره نیز یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شمال است که در این شهرستان واقع شده است. 

پارک جنگلی چالدره جاذبه گردشگری شمال تنکابن

آدرس پارک جنگلی چالدره

اگر از سمت تنکابن به سمت جنگل مشهور دو هزار بروید، و در این مسیر قرار گیرید، حدود 18 کیلومتری از تنکابن، به پارک جنگلی چالدره خواهید رسید. 

آشنایی با پارک جنگلی چالدره در تنکابن 

پارک جنگلی چالدره یکی از زیباترین و سرسبز ترین جنگل هایی است که در شمال می توان آن را دید. لذت قدم زدن در آن، در زیر درختان عجیب و غریب با پوشش گیاهی خاص، در دره ای که این جنگل واقع شده با هیچ چیز قابل قیاس نیست. اصلا به خاطر وجود همین دره است که به این جنگل چالدره می گویند. 

پارک جنگلی چالدره جاذبه گردشگری شمال تنکابن
وقتی که پا در پارک جنگلی چالدره می گذارید، می توانید علاوه بر پوشش گیاهی که زیر پای تان آن را له می کنید، و عطر آن به هوا می خیزد، در کنار تمام درختان سرسبز در این پارک، مزارع و شالیزار ها را از دور ببینید که چون فرشی سبز رنگ پهن شده اند.

پارک جنگلی چالدره جاذبه گردشگری شمال تنکابن

البته باغ مرکبات نیز در همین حوالی ممکن است به چشم تان بخورد . اما اگر زاویه دیدتان را کمی بسته تر کنید و نزدیک تر نکاه کنید سنگ های خزه بسته در کنارتان رویایی ترین صحنه ها را برایتان رقم خواهد زد. 
مگر می شود این توصیف ساده را خواند و دل هوای دیدا از پارک جنگلی چالدره نکند؟ اصلا شنیدن که بود مانند دیدن! 

پارک جنگلی چالدره جاذبه گردشگری شمال تنکابن

آب و هوای پارک جنگلی چالدره

آب و هوای حاکم بر پارک جنگلی چالدره خنک و مرطوب است بنابراین با صبح های شرجی در آن روبرو خواهید بود. اما طراوت و پاکی آب و هوا به خاطر وجود درختان بسیار با سایه های بسیار خنک موجب می شود که از این هوای مطبوع ساعت ها لذت ببرید. 

پارک جنگلی چالدره جاذبه گردشگری شمال تنکابن
شاید با خود بگویید که چرا پارک جنگلی چالدره انقدر سر سبز و باطراوت است و نسبت به سایر پارک های جنگلی جوان تر و پر طراوت تر است. علت این موضوع وجود رودخانه های پر آب و خروشان دوهزار و سه هزار است که در همین حوالی جریان دارند. 

پارک جنگلی چالدره جاذبه گردشگری شمال تنکابن

اقامت در کلبه های بی نظیر پارک جنگلی چالدره

اگر کمی در جنگل قدم بزنید، می توانید کلبه های جالبی را ببینید که در فاصله های مشخص ساخته شده اند. این کلبه ها قابل سکونت هستند و می توانید ساعت ها در آرامش آن ها سپری کنید.  در این کلبه ها میز و صندلی هایی از جنس چوب های همین جنگل وجود دارد که آرامش دیگری به ارمغان می آورد. 
اگر شب تمایل به سپری کردن در جنگل داشته باشید استفاده از این کلبه ها بهترین انتخاب است. امکانات رفاهی در این کلبه ها شامل موارد زیر می شود:

 1. شومینه هیزمی
 2. کمد
 3. کولر گازی
 4. یخچال
 5. تراس اختصاصی

به راستی که گذراندن یک شب بی نظیر در این کلبه ها بهترین چیزی است که ممکن است در عمر خود آن را تجربه کنید. فکرش را بکن که شب را با صدای پرندگان شب خوان بخوابی و صبح زود با صدای پرندگان جنگلی، همراه با عطر خاص جنگل از خواب برخیزی. 

پارک جنگلی چالدره جاذبه گردشگری شمال تنکابن

تفریحات در پارک جنگلی چالدره

اولین چیزی که به نظر می رسد برایتان لذت بخش باشد، چیزی نیست جز، پیاده روی صبحگاهی در دل جنگل و روی چمن زار های کف جنگل
هر چند برخی از مسیر ها برای پیاده روی و گشت و گزار توریست ها مشخص شده است و به صورت جاده هموار شده اما تمام لذت جنگل گردی به قدم گذاشتن روی گیاهان خوش عطر کف جنگل است. 
عکاسی کردن از رودخانه های دوهزار و سه هزار، و درختان زیبا و چشم اندازهای عالی در این منطقه نیز از تفریحات بیاد ماندنی است. 
همچنین شما می توانید با برپا کردن بساط صبحانه یا ناهار، از پختن غذا در این محل لذت ببرید

پارک جنگلی چالدره جاذبه گردشگری شمال تنکابن
دراز کشیدن بر بستر تمیز و معطر این جنگل و درک آرامش طبیعت نیز از بهترین کارهایی است که یک بعد از ظهر یا قبلا از ظهر انرژی هایتان را رفرش می کند
برای صرف ناهار می توانید از آلاچیق های آماده در جنگل استفاده کنید اما اگر اهل دل باشید هر جای این جنگل را می توانید برای نشستن و پهن کردن بساط تان استفاده کنید 
در سطح جنگل میز و صندلی های زیادی به همراه سایه بان قرار داده شده که می توانید برای استراحت، صرف چای و قهوه و موارد مشابه از آن بهره مند شوید. 


مسیر رسیدن به پارک جنگلی چالدره چگونه است؟

همانطور که ابتدا گفته شد، برای رسیدن به این پارک زیبا باید به 18 کیلومتری تنکابن به سمت جنگل های دوهزار بروید و بعد به یک فرعی تغییر مسیر دهید. خوشبختانه تمام مسیر رسیدن به این پارک آسفالته است. 

پارک جنگلی چالدره جاذبه گردشگری شمال تنکابن

چه فصلی به پارک جنگلی چالدره برویم؟

هر فصلی که به تنکابن بروید، پوشش گیاهی آن زیبایی هایی برای عکس انداختن و لذت بردن دارند. بنابراین شما می توانید در تمام فصل ها به دیدار از این جنگل بروید اما توصیه اکید ما این است که بهار و تابستان را برای درک طراوت و آب وهوای پاک این جنگل انتخاب کنید. 

پارک جنگلی چالدره جاذبه گردشگری شمال تنکابن

سایر پارک های جنگلی مازندران

در مازندران پارک های جنگلی و جنگل های بکر زیادی وجود دارد که می توانید در یک سفر چند روزه از ان ها دیدن کنید. برای مثال اگر برای اقامت خود در مازندران اقدام به اجاره ویلا در دریاکنار یا اجاره ویلا در خزرشهر نمایید در حوالی شما جنگل لفور وجود دارد. این جنگل از جمله جنگلهای بکر است که قدم زدن در آن آرامش خاصی دارد. 

پارک جنگلی چالدره جاذبه گردشگری شمال تنکابن

از دیگر جنگل ها و پارک های جنگلی بی نظیر در مازندران می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 1. پارک جنگلی هلومسر
 2. جنگل های راش سوادکوه
 3. جنگل سی سنگان نوشهر
 4.  جنگل دالخانی در رامسر
 5. پارک جنگلی چهار فصله کشپل
 6. پارک جنگلی بزچفت

برای دیدار از سایر جاذبه های گردشگری شمال و مازندران می توانید اینجا را کلیک کنید. 

آیا در رابطه با اجاره ویلا در شمال سوالی دارید؟ 

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر