عکس ها و راهنمای دیدار از باداب سورت زیباترین چشمه آب شور

مدیر سایت Admin2

مازندران - ساری

6 ماه پیش

 حتم دارم هزاران سال، ابر و باد ومه و خورشید و فلک در حال کار کردن بر روی پروژه ای در استان مازندران، شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، روستای اروست، جاده باداب سورت و روستای سورت بوده اند تا بتوانند ای جاذبه گردشگری جذاب را تدارک بببنند تا حالا من و شما در این برهه از زمان بتوانیم از دور دست ها، چشمه های طبقاتی و رنگارنگی را ببینیم که به آن باداب سورت می گویند. 
هر چند این سازه ی دست ساز و زیبای طبیعت، از سال 87 به عنوان دومین اثر طبیعی ملی به ثبت رسیده اما سال های سال از عمر آن می گذرد. 
اگر از دور دست ها به چشم انداز باداب سورت نگاه کنی، متوجه می شوی که باید چشمه طبقاتی روبرو هستی، که هر طبقه رنگ خاص خود را دارد و هر چه نزدیک تر شوی و از طعم آب ها بچشی متوجه می شوی که این اثر در طعم هم برای هر پله طعم خاص خود را دارد. هیجان انگیز نیست؟
وقتی در کنار اثر باداب سورت می ایستی از یک سمت این چشمه های رنگارنگ، از طرفی جنگل سوزنی ها در جوار این اثر جذاب هستند و از سوی دیگر منظره تلاقی یافته ای از کوه و دشت سر سبز همه وهمه دست به هم می دهند تا تو از زیباترین نقاشی های خدا لذت ببری. 

باداب سورت جاذبه گردشگری شمال ساری

چرا باداب سورت دومین اثر ملی طبیعی ایران است؟

از ان جا که اولین اثر، دماوند است، و آن قله آتشفشانی اش منحصر به فرد ترین جای ایران است، لازم بود که در کنار آن آتشفشان پر غلیان، به پهنه ای آرام و متین نیز توجه کرد و آرامش و خشم طبعیت را با هم در کنار هم در نظر گرفت و اینجا بود که رای به نام باداب سورت شد. اما باداب سورت یکی از منحصر بفرد ترین چشمه هایی است که صرفا طبیعت آن را درست کرده و از آن حفاظت کرده است. از طرفی تقریبا در هیچ جای دنیا آبشاری با این ویژگی وجود ندارد. 
طعم و رنگ هر پله موجب شده که باداب سورت بیشتر از هر اثر دیگری شهرت پیدا کند. 

باداب سورت جاذبه گردشگری شمال ساری

قدمت باداب سورت به چه زمانی می رسد؟

برای تولد و پیدایش باداب سورت هنوز منشا خاص و تاریخ مشخصی در نظر گرفته نشده است اما اولین خاطرات از باداب سورت به زمان زرتشتیان بر می گردد، که این قوم بر بالای چشمه خدا را می پرستیدند و آیین خود را اجرا می کردند و بعد به اسلام گرویدند! و این یعنی چیزی حدود دو سه هزار سال از اولین خاطراتی که ما به بیاد می آوریم، می گذرد. 
باداب سورت زیبا ترین چشمه ی جهان؟ چرا؟!!
اگر از نظر ظاهر و درک این محل کمی مقایسه داشته باشیم متوجه می شویم که باداب سورت در نمونه خود بی نظیر است از طرفی، آب این چشمه شور است و این به دلیل وجود مواد معدنی خاص در چشمه و آب است. 
بسیاری این چشمه را زیباترین چشمه آب شور جهان نام گذاری کرده اند اما اگر بخواهیم عادلانه تر حرف بزنیم باید بگوییم که بعد از اولین چشمه شور معروف دنیا یعنی پاموک‌کاله ترکیه این باداب سورت است که قد علم کرده است. 

باداب سورت جاذبه گردشگری شمال ساری

در باداب سورت چه فرصت های گردشگری نهفته است؟

باداب سورت در پهنه ای وسیع قرار دارد که اگر کمی روی آن تمرکز کنیم می توانیم عجایبی را در آن ببینیم که در ادامه به طور خلاصه به آن ها اشاره می کنیم

باداب سورت جاذبه گردشگری شمال ساری

باداب سورت با پلکانی متفاوت و زیبا 

اولین چیزی که از این چشمه آب شور به چشم می خورد پلکانی زیبا و رنگارنگ است که می تواند برای عکس انداختن و درک عظمت طبیعت و خداوند بی نظیر باشد. این پله ها ترکیبی از رنگ های قرمز، نارنجی، طلایی کرمی و غیره است. 

باداب سورت جاذبه گردشگری شمال ساری

چند چشمه در یک مکان! باداب سورت را ساخته است

وقتی که به پله ها دقت می کنید، متوجه می شوید که چشمه های متعددی وجود دارد که این پله ها را درست کرده است. این چشمه ها از جهاتی مثل 

 1. رنگ 
 2. بو 
 3. حجم آب 

با هم تفاوت دارند

باداب سورت جاذبه گردشگری شمال ساری

باداب سورت مادر چشمه شور و برمودای اروست

چشمه شور و برمودای اروست یکی از مجمع آب هایی است که در باداب صورت قرار دارد. این مکان با قطر حدودی 15 متر، با عمقی قابل توجه و کمی خطر آفرین مملو از آب شوری است که خواص درمانی دارد. بیماری های پوستی و مفصلی می توانند با این آب گاهی تا 100 درصد شفا بگیرند. 

باداب سورت جاذبه گردشگری شمال ساری

چشمه های اکسیر حیات باداب سورت

اگر به دیدار چشمه شور و برمودای اروست رفتید بعد از دیدار از آن، به شمال غربی منطقه ای که ایستاده اید بروید و از چشمه های اکسیر حیات دیدن کنید که محلی ها شمار آن را 6 تا ذکر کرده اند اما 11 تاست. آب این چشمه ترش مزه است، و رنگش نارنجی است! آب مجموعه اکسیر حیات کمی گازدار است. 

باداب سورت جاذبه گردشگری شمال ساری

چشمه ترش یا باداب ترش شاه نشین  باداب سورت 

وقتی که پلکان های رنگی را دیدید اگر به بالای آن بروید می توانید یک چشمه را مشاهده کنید که رنگ نارنجی دارد و آبش هم ترش است. وجود رسوبات آهن در اطراف این چشمه نشان می دهد که این چشمه دارای میزان زیادی آهن است. 

باداب سورت جاذبه گردشگری شمال ساری

سیاه تی و لجن درمانی

در کنار پلکان های رنگارنگ ، منطقه سیاه رنگی را مشاهده می کنید که بومی ها توصیه می کنند از آن برای لجن درمانی استفاده کنید. سیاه تی یعنی خاک سیاه! که تقریبا کار یک پزشک را انجام می دهد. 

چطور در باداب سورت خوش بگذرانیم

 1. باداب سورت سرشار از هیجان و حیرت است. بنابراین عجب نیست اگر بگوییم که دوربین تان را زمین نگذارید و پیاپی عکس بگیرید
 2. از آن جا که آب های این منطقه معدنی هستند، خوب است که تنی به آب بزنید و از درمان هایش به رایگان بهره مند شوید. 
 3. آسمان شب در باداب سورت، نیز زبان دیگری از طبیعت با شما باز می کند که تجربه آن هر اهل دلی را مدهوش می کند 

باداب سورت جاذبه گردشگری شمال ساری

امکانات رفاهی و تفریحی در باداب سورت 

با این که این مکان از مهم ترین جاذبه های گردشگری در دنیا و ایران به شمار می آید متاسفانه پس از گذشت 10 سال از ثبت ملی آن، هنوز امکانات رفاهی نظیر دستشویی، آلاچیق، رستوران و غیره در آن دیده نمی شود. 
گه گاهی یک بوفه سیار در آن تشکیل می شود که می توانید از آن چای طلب کنید. 

باداب سورت جاذبه گردشگری شمال ساری

جاده باداب سورت چگونه است؟

باداب سورت مکانی است که باید برای رسیدن به آن از چندین روستا عبور کنید. 
اما وجود پیچ های خطرناک و دره هایی عمیق موجب شده که در مورد رانندگی در این مسیر هشدارهای جدی داده شود. 
یکی از دلایل این که امکان دیدار از این چشمه از ساعت 9 شب تجاوز نمی کند وجود همین جاده هایی است که کمی ریسک پذیر هستند. 

باداب سورت جاذبه گردشگری شمال ساری

مدت زمان برنامه ریزی برای دیدار از باداب سورت

اگر قصد داشته باشید از سمت تهران به این منطقه بیایید، حدود 350 کیلومتر راه باید طی کنید بنابراین اگر بخواهید حدود سه ساعت وقت بگذارید و از این منطقه دیدن کنید، باید چیزی حدود دو روز را برای برنامه شمال گردی و جنگل گردی و دیدار از باداب سورت، در نظر بگیرید چرا که در مسیر مکان های زیبا و سر سبزی وجود دارد که نمی توان به راحتی از آن دل کند. 

باداب سورت جاذبه گردشگری شمال ساری

با چه خودرویی می توان از باداب سورت دیدن کرد؟

معمولا خودروی خاصی برای این موضوع در نظر گرفته نشده است. جاده به گونه ای است که هر خودرویی می تواند از آن عبور کند اما مینی بوس های روستایی نیز در محل واقع هستند تا با دربست کردن آن ها به قیمت 30 هزار تومان شما را راحت تر به منطقه برسانند. 

باداب سورت جاذبه گردشگری شمال ساری

برای اقامت در حوالی باداب سورت چکار کنیم؟

جوانانی که دوستانه به این منطقه سفر می کنند معمولا یک شب را با برپا کردن چادر مسافتی سپری می کنند اما می توانید برای اقامت امن تر در روستا سپری کنید و یا با اجاره ویلا در شهرهای اطراف بیشتر از هر انتخاب دیگری آسایش و راحتی را برای خود تدارک ببینید. 
البته اگر اقدام به اجاره ویلا دریا کنار و یا اجاره ویلا خزرشهر نمایید مطمئن باشید که با پیمودن حدود 3 ساعت راه می توانید به محل امن خود برگردید و خواب و سکونت راحت تری تجربه کنید. 

اما چند نکته مهم:

زمین های اطراف روستا برای اهالی روستا است که در آن سگ های مزرعه و دوبرمن برای حفاظت از زمین های کشاورزی واقع شده اند. از نزدیک شدن به این زمین ها خودداری کنید 
برای ورود به این مکان از ساعت 6 صبح وقت دارید تا در نهایت با دیدار از باداب سورت، حداکثر ساعت 21 از آن خارج شوید. 

 1. ورودی دیدار از باداب سورت رایگان است. 
 2. برای اقامت کنار چشمه متاسفانه شانس با شما یار نیست
 3. تقریبا 3 کیلومتر از جاده منتهی به باداب سورت خاکی است
 4. بهترین فصل برای دیدار از باداب سورت، بهار و تابستان است 
 5. برای حضور در این محل امکانات ابتدایی نظیر کمک های اولیه، خوراکی و غیره به همراه داشته باشید.

باداب سورت جاذبه گردشگری شمال ساری

هر چند گفته شده که حسینیه روستای سورت، محلی است که توریست ها می توانند برای اقامت یک شب از آن بهره مند باشند اما در برخی مواقع اجازه ورود به حسینیه داده نمی شود و نمی توان 100 درصد روی آن حساب کرد. 
عکس ها و تجربیات خود از این چشمه های زیبا را با ویلایار در میان بگذارید. 

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر